Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση βασικου ssd συστηματος


lector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα, στο συστημα της υπογραφης εχω εναν SSD 120 GB τριτης μαρκας για το λειτουργικο (Win 10 Pro 21H2) και τις εφαρμογες, ο οποιος ηταν μεσα ετοιμος απο οταν πηρα το pc (refurbished).

Σκεφτομαι να τον αντικαταστησω με εναν καινουριο και μεγαλυτερο, αφ'ενος γιατι θελω να προλαβω το ενδεχομενο να τα φτυσει και αφ'ετερου εχω αρχισει να πιεζομαι λογω χωρητικοτητας. Εχω μεν ηδη backup των προσωπικων αρχειων μου αλλα φοβαμαι το μπελα του στησιματος.

Παραθετω και μια εικονα.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

Επειδη δε θελω να στησω το συστημα απο την αρχη με προγραμματα εγκαταστασεις ρυθμισεις κλπ, ειναι αρκετο να κλωνοποιησω τον υπαρχοντα δισκο σε εναν αλλο που θα συνδεσω εξωτερικα (μεσω καποιου enclosure πχ) και μετα απλα να βγαλω τον παλιο και να βαλω τον καινουριο στο κουτι; Θα παιξει κατευθειαν το συστημα ή θα χρειαστει να κανω και κατι αλλο; 

Κλωνοποιηση με καποιο προγραμμα τυπου acronis ή καποιο που θα μπορουσατε να μου προτεινετε για τη δουλεια που θελω, κατα προτιμηση freeware αν υπαρχει.

Επισης, γινεται να το κανω αυτο και ο δισκος προορισμου να ειναι μεγαλυτερος; Δηλαδη να αντιγραφει το υπαρχον συστημα στο νεο δισκο και απλα να υπαρχει πλεον περισσοτερος ελευθερος χωρος;

 

2023-02-19_153411.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολα θα σου απαντησω πως γινονται. μπορεις να κατεβασεις το γνωστο iso https://www.hirensbootcd.org/download/

ακομα και σε μικροτερο δισκο γινεται το clone.  πχ εχω δισκο 120GB με free 80GB. ΟΚ ... βαλε ενα δισκο 60GB και ολα μια χαρα θα ειναι

 

εαν θελεις boot usb να κανεις το iso που σου εδωσα. κατεβασε το rofus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλωνο βγαζεις τον παλιο και βαζεις τον καινουριο

Προτεινω να κανεις καθαρη εγκατασταση και οχι κλωνο , τη στιγμη που εχεις ηδη παρει back up

 Εγω χρησιμοποιω πιο πολυ το Paragon

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, lneam είπε

σε ολα θα σου απαντησω πως γινονται. μπορεις να κατεβασεις το γνωστο iso https://www.hirensbootcd.org/download/

ακομα και σε μικροτερο δισκο γινεται το clone.  πχ εχω δισκο 120GB με free 80GB. ΟΚ ... βαλε ενα δισκο 60GB και ολα μια χαρα θα ειναι

 

εαν θελεις boot usb να κανεις το iso που σου εδωσα. κατεβασε το rofus

Ευχαριστω για την απαντηση. Το hiren's το προτεινεις για τη διαδικασια της κλωνοποιησης ή για κατι αλλο; Εννοεις να χρησιμοποιησω καποια απο τις εφαρμογες που περιλαμβανει; 

46 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Με κλωνο βγαζεις τον παλιο και βαζεις τον καινουριο

Προτεινω να κανεις καθαρη εγκατασταση και οχι κλωνο , τη στιγμη που εχεις ηδη παρει back up

 Εγω χρησιμοποιω πιο πολυ το Paragon

Ευχαριστω κι εσενα για την απαντηση. Την καθαρη εγκατασταση θα προτιμουσα να την αποφυγω διοτι το συστημα αυτη τη στιγμη ειναι στημενο οπως ακριβως με βολευει για τις καθημερινες μου εργασιες (windows, drivers, εφαρμογες, ρυθμισεις, browsers κλπ) και δεν παρουσιαζει οποιαδηποτε δυσλειτουργια ειτε σε επιπεδο software ειτε σε επιπεδο hardware (με μονη εξαιρεση την ελλειψη χωρου στον τωρινο δισκο), ο μοναδικος λογος αλλαγης δισκου ειναι προληπτικα λογω μειωμενης υγειας για να μη με αφησει ξαφνικα, και λογω χωρητικοτητας ωστε να εχω περισσοτερο διαθεσιμο χωρο για τις καθημερινες εργασιες και τυχον κατεβασματα, μιας που εχω διαβασει (και εδω μεσα) πολλες φορες οτι ειναι καλο για το δισκο να υπαρχει ενα σεβαστο ποσοστο ελευθερου χωρου και τα 8/120gb που εχω αυτη τη στιγμη ελευθερα μετα απο ζορι και μεταφορες σε εξωτερικους μαλλον δεν ειναι ο,τι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lector είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Το hiren's το προτεινεις για τη διαδικασια της κλωνοποιησης ή για κατι αλλο; Εννοεις να χρησιμοποιησω καποια απο τις εφαρμογες που περιλαμβανει;

βασικα απαντησα στο προβλημα σου. Εχει 5 clone hdd apps. Προσωπικα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια το acronis σε πολλες εκδοσεις οποτε κυκλοφορουσαν. Ποτε δεν ειχα προβλημα. Οτι τρεξεις μεσα απο αυτο το boot cd (DVD ειναι) δεν θα "κατσει" στον δισκο του δικου σου pc ως εγκατασταση.

απο εκει και περα υπαρχουν γνωστα και καταξιωμενα utils / apps και μπορει να σου φανουν χρησιμα. Σε καταστασεις αναγκης το ιδιο το boot cd, μπορει να φανει χρησιμο οταν δεν ξεκινανε τα windows στο pc (χαλασμενο λειτουργικο) ωστε να σωσεις προσωπικα αρχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eδώ δείχνει ακριβώς αυτό που θέλεις να κάνεις :
https://www.youtube.com/watch?v=UTsq-HHz0Ss

Πιο απλά και χρηστικά δεν γίνεται.
Το μόνο που πρέπει να ελεγχθεί είναι αν το συγκεκριμένο λογισμικό εξακολουθεί να παρέχει αυτή τη δυνατότητα δωρεάν,
αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο παρόμοιο λογισμικό.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια, μεσα στις επομενες ημερες θα προμηθευτω ενα νεο SSD και θα πειραματιστω με τις διαδικασιες που μου προτεινατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lector είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια, μεσα στις επομενες ημερες θα προμηθευτω ενα νεο SSD και θα πειραματιστω με τις διαδικασιες που μου προτεινατε.

kioxia παρε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kioxia = toshiba (μια χαρα ειναι)

σαν εναλλακτικη λυση ειναι και η samsung evo 870 ssd με 5 χρονια εγγυηση.Στα 35€ τα 250GB εχουμε 7€ / χρονο κοστος χρησης.

προσωπικη αποψη

οταν με το καλο αγορασεις τον νεο δισκο και κανεις την μεταφορα, κρατησε για τουλαχιστον 1 μηνα τον παλιο δισκο > στο συρταρι (εκτος ρευματος) χωρις να τον σβησεις. Μετα κανε οτι θελεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος, τον παλιο δισκο θα τον κρατησω απειραχτο οπως και να χει, γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλωστε σιγα το χωρο που πιανει. Ουτε να χρησιμοποιηθει καπου αλλου υπαρχει λογος.

Βασικα εψαξα λιγο το service manual του μικρου και ειδα οτι υπαρχει προβλεψη και για m.2 (αυτος που εχω τωρα ειναι 2,5" ) , απλα επειδη δεν ειναι ξεκαθαρο αν παιρνει sata ή nvme θα πρεπει να το λυσω να βεβαιωθω πριν παω σε αγορα... Αυτο που δεν ξερω επισης ειναι αν αφαιρεσω εντελως τον 2,5 και βαλω κλωνο m.2 αν θα μπουταρει απο κει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lector είπε

Σωστος, τον παλιο δισκο θα τον κρατησω απειραχτο οπως και να χει, γιατι ποτε δεν ξερεις, αλλωστε σιγα το χωρο που πιανει. Ουτε να χρησιμοποιηθει καπου αλλου υπαρχει λογος.

Βασικα εψαξα λιγο το service manual του μικρου και ειδα οτι υπαρχει προβλεψη και για m.2 (αυτος που εχω τωρα ειναι 2,5" ) , απλα επειδη δεν ειναι ξεκαθαρο αν παιρνει sata ή nvme θα πρεπει να το λυσω να βεβαιωθω πριν παω σε αγορα... Αυτο που δεν ξερω επισης ειναι αν αφαιρεσω εντελως τον 2,5 και βαλω κλωνο m.2 αν θα μπουταρει απο κει... 

Ναι θα μπουταρει αν φτιαξεις κλωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lector είπε

Αυτο που δεν ξερω επισης ειναι αν αφαιρεσω εντελως τον 2,5 και βαλω κλωνο m.2 αν θα μπουταρει απο κει... 

εαν εισαι σιγουρος πως το motherboard εχει υποδοχη για m2, τοτε οι τιμες αγορας ειναι παραπλησιες αλλα οι επιδοσεις εχουν τεραστια διαφορα. Προσεξε γιατι το καναλι m2 ειναι συνηθως share (κοινο) με καποιο sata id. Αυτο το γραφει στο manual. Οποτε δεν μπορεις να εχεις ταυτοχρονα ολα τα βυσματα με δισκους.

Για να δουν τα windows ενα δισκο m2, θελουν drivers. Εαν εχεις προσφατη εκδοση με αναβαθμισεις τοτε θα τον δει. Πρωτα βαλε τον m2 στο συστημα και αφου τον δει - κανε φορματ +  file copy και αφου ολα ειναι ΟΚ (κανε 1-2 μερες δοκιμες για τυχον προβλημα καινουργιου δισκου) μετα προχωρα στην κλωνοποιηση και αφαιρεση του sata.

μια ακομα προσωπικη αποψη. Κανω clone disk μονο με εφαρμογη που τρεχει απο boot dvd / usb. Δηλαδη με κλειστα τα windows. Υπαρχουν και αλλες εφαρμογες που το clone disk γινεται μεσα απο τα windows. Προσωπικα ειναι αντιθετος.

Υ.Γ.

δεν εχω συστημα με ssd m2

σε αυτο το βιντεο βλεπουμε τον λογο που δεν κανω clone disk με ανοικτα τα windows https://www.youtube.com/watch?v=Z939daHclxY (χαμενος χρονος, πολλα reboot, κτλ)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το slot που εχει το pc μου φαινεται στη φωτο.

Απ'οτι καταλαβαινω ειναι nvme με βαση οσα διαβασα για τις εγκοπες και τα πινακια (στο manual δεν το γραφει ξεκαθαρα, γραφει σκετο m.2).

Ενας που βρηκα μιας και μου προτεινατε kioxia ειναι αυτος:

https://www.e-shop.gr/ssd-kioxia-lrc10z250gg8-exceria-250gb-m2-2280-nvme-pcie-gen3-x-4-p-PER.346263

Το θεμα ειναι τωρα, μπορω να τον συνδεσω παραλληλα με τον αλλον, να κανω την κλωνοποιηση και μετα απλα να σβησω το pc και να αφαιρεσω τον πρωτο; Ή ειναι καλυτερα να παρω καποιον adaptor και να τον συνδεσω εξωτερικα μεσω usb; (Οι adaptors που βρισκω ειναι και καπως ακριβοι...)

2023-02-27_174732.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 5:52 ΜΜ, lector είπε

Λοιπον το slot που εχει το pc μου φαινεται στη φωτο.

Απ'οτι καταλαβαινω ειναι nvme με βαση οσα διαβασα για τις εγκοπες και τα πινακια (στο manual δεν το γραφει ξεκαθαρα, γραφει σκετο m.2).

Ενας που βρηκα μιας και μου προτεινατε kioxia ειναι αυτος:

https://www.e-shop.gr/ssd-kioxia-lrc10z250gg8-exceria-250gb-m2-2280-nvme-pcie-gen3-x-4-p-PER.346263

Το θεμα ειναι τωρα, μπορω να τον συνδεσω παραλληλα με τον αλλον, να κανω την κλωνοποιηση και μετα απλα να σβησω το pc και να αφαιρεσω τον πρωτο; Ή ειναι καλυτερα να παρω καποιον adaptor και να τον συνδεσω εξωτερικα μεσω usb; (Οι adaptors που βρισκω ειναι και καπως ακριβοι...)

στη φωτογραφια γραφει 1 εκατοστο απο την υποδοχη m2. οποτε δεν εxω κατι αλλο για να πω .... τον "βαζεις" αφοβα. Και οταν "τελειωσεις" ... τον "βγαζεις" ha ha ha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...