Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση βασικου ssd συστηματος


lector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...

Επανερχομαι μετα απο καιρο λογω ελλειψης χρονου...

Προμηθευτηκα εναν M2, τον συνεδεσα στο slot. Αρχικα τα windows δεν τον εβλεπαν καν, επρεπε να μπω και να τον προσθεσω απο τη διαχειριση δισκων, μετα εμφανιστηκε κανονικα σαν ενας κενος δισκος με το γραμμα D.

Κανω system clone με το Aomei Backupper, ολοκληρωνεται.

Μετα ανακαλυψα ομως οτι το pc δε μπορει να μπουταρει απο αυτο το δισκο. Εαν αφαιρεσω τον αρχικο, κατα την εκκινηση μου βγαζει non-system disk or disk error.

Με μια γρηγορη ψαχτικη που εκανα, βρισκω οτι το pc θελει πειραγμα στο bios για να μπορει να μπουταρει απο M2.

https://www.tachytelic.net/2023/03/hp-elitedesk-800-g1-nvme-ssd/

Θα προτιμουσα να αποφυγω τετοιες διαδικασιες, μιας που προκειται για το βασικο μου συστημα και φοβαμαι μην κανω καποιο λαθος.

Εχει κανεις εμπειρια με αυτο να μου πει εαν ειναι ασφαλες; Ή αλλιως καποια εναλλακτικη; 

Στη χειροτερη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ξεχναω την ιδεα του M2 και παιρνω απλα εναν νεο μεγαλυτερο (και πιο γρηγορο) SATA SSD να τους κανω τραμπα, και κραταω εξτρα τον M2 για επιπλεον χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 10:43 ΜΜ, lector είπε

Εχει κανεις εμπειρια με αυτο να μου πει εαν ειναι ασφαλες; Ή αλλιως καποια εναλλακτικη; 

καλημέρα , προφανώς δεν έκανες σωστά το disk clone.

ό,τι κ να κάνεις, πρώτα παίρνεις backup ό,τι χρειάζεσαι, έγγραφα, φωτό κλπ, σε στικάκια, σε cloud, οπου σε βολεύει

*ξαναπροσπάθησε να κάνεις σωστά το κλώνο του δίσκου , να γίνει αυτός boot. αν δε θες απευθείας, παίρνεις image του τωρινού υπάρχοντος δίσκου κ μετά το κάνεις restore στον Μ.2

- προσπάθησε με άλλο πρόγραμμα, εκτός windows, μέσω bootable usb stick έχοντας clonezilla ή hiren's boot που δίνει αρκετά cloning apps κλπ

- αν δε βγει άκρη, πας έξω επί πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kthulhou είπε

καλημέρα , προφανώς δεν έκανες σωστά το disk clone.

ό,τι κ να κάνεις, πρώτα παίρνεις backup ό,τι χρειάζεσαι, έγγραφα, φωτό κλπ, σε στικάκια, σε cloud, οπου σε βολεύει

*ξαναπροσπάθησε να κάνεις σωστά το κλώνο του δίσκου , να γίνει αυτός boot. αν δε θες απευθείας, παίρνεις image του τωρινού υπάρχοντος δίσκου κ μετά το κάνεις restore στον Μ.2

- προσπάθησε με άλλο πρόγραμμα, εκτός windows, μέσω bootable usb stick έχοντας clonezilla ή hiren's boot που δίνει αρκετά cloning apps κλπ

- αν δε βγει άκρη, πας έξω επί πληρωμή

Την πατησαμε, και χωρις καμια λογικη εξηγηση... αυτη τη στιγμη γραφω απο λαπτοπ να φανταστεις.

Αποφασισα τελικα να παω στην εναλλακτικη του μεγαλυτερου 2,5 sata για να μη μπλεξω με bios, οποτε πηρα εναν 870 evo, τον κουμπωσα με θηκη μεσω usb στο pc και ξεκινησα να κανω κλωνο με το samsung data migration tool.

Σε καποια φαση μου πεταξε ενα error και διακοπηκε η διαδικασια. Το κλεινω, και λεω να κανω ενα restart και να δοκιμασω ξανα.

Ε, δεν εγινε ποτε αυτο το restart. Το συστημα δε μπουταρε ποτε ξανα απο το μαμα δισκο, ελεγε non system disk or disk error.

Απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι εγινε αυτο, θεωρητικα η κλωνοποιηση στο μαμα κανει μονο αναγνωση, υποτιθεται δε θα τον πειραζε. Εκτος κι αν απλα ηταν η ωρα του.

Δοκιμασα να βγαλω το μαμα και να τον βαλω με τη θηκη στο λαπτοπ, και τον βλεπει κανονικα με τα αρχεια του μεσα (βεβαια δε δοκιμασα να τα ανοιξω). Απλα το pc δε μπορει να μπουταρει απο αυτον. Επισης δοκιμασα να κανω απο τα windows ελεγχο σαρωση επιδιορθωση και μου πεταγε διαρκως σφαλματα λογω bad sectors.

Οποτε προσπαθω τωρα να βρω μια λυση για να μπορεσω να ξαναχρησιμοποιησω το μαμα.

Το καλο ειναι οτι τα αρχεια μου τα ειχα ηδη παρει backup, κι επισης υπαρχει ηδη απειραχτος ο πρωτος κλωνος που ειχα κανει στον nvme που δε χρησιμοποιηθηκε.

Το επομενο βημα που σκεφτομαι να κανω πριν τα δωσω ολα εξω σε καποιον επαγγελματια, ειναι να παρω μια θηκη nvme to usb, να προσπαθησω να κλωνοποιησω τον nvme στον evo και να δοκιμασω μετα να κουμπωσω τον evo πανω στο pc να δουμε τι θα γινει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μονο με τον nvme είπες δεν έπαιξε, 

Και αφου εχεις backup ό,τι χρειάζεσαι, βαλε μονο τον nvme κ κανε καθαρή εγκατασταση.

Ή το πας εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Αφου μονο με τον nvme είπες δεν έπαιξε, 

Και αφου εχεις backup ό,τι χρειάζεσαι, βαλε μονο τον nvme κ κανε καθαρή εγκατασταση.

Ή το πας εξω

Δεν επαιξε διοτι το pc δεν εχει στις προδιαγραφες του να μπουταρει απο nvme, οχι επειδη ο nvme εχει θεμα.

Γι'αυτο θελω να προσπαθησω να κλωνοποιησω τον nvme σε 2,5 ωστε να δω αν το συστημα θα καταφερει να μπουταρει απο τον 2,5.

Καθαρη εγκατασταση ναι θα μπορουσα να εχω ηδη ξεκινησει να την κανω, αλλα το θεωρω τελευταια λυση εκτακτης αναγκης διοτι θα μου φαει πολλες ωρες να ξαναστησω το συστημα οπως ηταν, με ολα τα προγραμματα, τους λογαριασμους, τις ρυθμισεις κλπ κλπ και μονο στην ιδεα αυτης της διαδικασιας τρομαζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, lector είπε

Δεν επαιξε διοτι το pc δεν εχει στις προδιαγραφες του να μπουταρει απο nvme, οχι επειδη ο nvme εχει θεμα.

δεν υπάρχει περίπτωση, μπες στο BIOS κ ρύθμισε το boot-order.

Δηλαδή αν από την 1η μέρα είχε ΜΟΝΟ τον nvme δίσκο πάνω, δε θα ξεκινούσε καθόλου ?

Στις 31/7/2023 στις 10:43 ΜΜ, lector είπε

Μετα ανακαλυψα ομως οτι το pc δε μπορει να μπουταρει απο αυτο το δισκο. Εαν αφαιρεσω τον αρχικο, κατα την εκκινηση μου βγαζει non-system disk or disk error.

Από ό,τι έγραψες παραπάνω, που λες ότι πήγες να bootαρεις μόνο με τον nvme κατάλαβα πως το MBR έχει μείνει στον παλιό σου δίσκο. Αντέγραψες το system και όχι το δίσκο, γι αυτό στο τόνισα σε προηγούμενο post μου. ο ΗΥ βλέπει το δίσκο, δεν ξέρει όμως πως αυτός είναι bootable, οι "οδηγίες" , ο "πίνακας" δηλ το master boot record έμειναν στον παλιό.

γι αυτό σου λέω, ΒΑΛΕ ΜΟΝΟ τον nvme και κάνε ΚΑΘΑΡΗ εγκατάσταση σε αυτόν

θα δημιουργήσεις από την αρχή σωστά τα πάντα και θα bootάρεις από τον nvme

μετά βάζεις σαν 2ο τον παλιό, τραβάς αρχεία κ όλα μέλι γάλα

αποφασίζεις αν θα αφήσεις τον 2ο πάνω σαν backup, ή αν θα βάλεις τον SSD που αγόρασες σαν 2ο ή μόνο τον nvme. Μπορείς κ να πουλήσεις τον SSD σαν ελάχιστα μεταχειρισμένο κ να μειώσεις τα έξοδα που έκανες, ό,τι σε βολεύει.

μπορείς να τους κάνεις format μέσα από τα win αφού πρώτα πάρεις ό,τι θες από αυτούς

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.1fe7c28161ebe813722e2d2146e6d7d9.jpeg

Αν ειναι αυτο το board τοτε θες bootloader για να κανεις boot απο nvme m2, η καρτα που πηρες  adapter μπορει να παιρνει sata m2 οποτε αλλαζεις τον δισκο αλλιως πας σε sata 2.5 ssd

τωρα στην κλωνοποιηση πρεπει να προσεξεις αν ειναι gpt καποια δωρεαν software wiidows δεν κανουν σωστα κλωνοποιηση γενικα εγω τα κανω μεσω linux και live cd clonezilla κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Αν ειναι αυτο το board

όχι, το σύστημά του είναι ΜΙΝΙ, ΔΕΝ είναι αυτό το board

 

15 λεπτά πριν, Aris_ είπε

αν ειναι gpt

800 g1,  => αν εχει 10ρια κ οχι win11 , είναι MBR

16 λεπτά πριν, Aris_ είπε

η καρτα που πηρες  adapter μπορει να παιρνει sata m2 οποτε αλλαζεις τον δισκο αλλιως πας σε sata 2.5 ssd

τον έχει απευθείας πάνω στη μητρική, έχει m.2 port 

τον βλέπουν τα windows, άρα δεν έχει πρόβλημα συμβατότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινο ευτυχες update, το συστημα σωθηκε 🙂

Σε αλλον υπολογιστη κοτσαρισα πανω τον nvme με θηκη και τον evo με αλλη θηκη, κλωνοποιησα το nvme (που ηταν κλωνος του μαμα) στον evo, εβαλα τον evo στο pc και μπουταρε και επαιξε κατευθειαν, ολο το λειτουργικο και τα προγραμματα κλπ οπως ηταν πριν.

Στις 3/8/2023 στις 8:50 ΠΜ, Kthulhou είπε

δεν υπάρχει περίπτωση, μπες στο BIOS κ ρύθμισε το boot-order.

Δηλαδή αν από την 1η μέρα είχε ΜΟΝΟ τον nvme δίσκο πάνω, δε θα ξεκινούσε καθόλου ?

Από ό,τι έγραψες παραπάνω, που λες ότι πήγες να bootαρεις μόνο με τον nvme κατάλαβα πως το MBR έχει μείνει στον παλιό σου δίσκο. Αντέγραψες το system και όχι το δίσκο, γι αυτό στο τόνισα σε προηγούμενο post μου. ο ΗΥ βλέπει το δίσκο, δεν ξέρει όμως πως αυτός είναι bootable, οι "οδηγίες" , ο "πίνακας" δηλ το master boot record έμειναν στον παλιό.

γι αυτό σου λέω, ΒΑΛΕ ΜΟΝΟ τον nvme και κάνε ΚΑΘΑΡΗ εγκατάσταση σε αυτόν

θα δημιουργήσεις από την αρχή σωστά τα πάντα και θα bootάρεις από τον nvme

μετά βάζεις σαν 2ο τον παλιό, τραβάς αρχεία κ όλα μέλι γάλα

αποφασίζεις αν θα αφήσεις τον 2ο πάνω σαν backup, ή αν θα βάλεις τον SSD που αγόρασες σαν 2ο ή μόνο τον nvme. Μπορείς κ να πουλήσεις τον SSD σαν ελάχιστα μεταχειρισμένο κ να μειώσεις τα έξοδα που έκανες, ό,τι σε βολεύει.

μπορείς να τους κάνεις format μέσα από τα win αφού πρώτα πάρεις ό,τι θες από αυτούς

Κι ομως, οταν ειχα πανω ειτε μονο το nvme ειτε και το nvme και το μαμα μαζι, στο boot menu ο nvme δεν εμφανιζοταν ποτε.

Φαινεται οτι ισχυει αυτο το αρθρο που ειχα παραθεσει παραπανω, οτι το συγκεκριμενο pc απο τη μανα του δεν εχει προδιαγραφες να μπουταρει απο nvme, εαν δεν του πειραξεις το bios.

Το master boot record κανονικα θα πρεπει να αντιγραφηκε την πρωτη φορα απο τον μαμα στον nvme, διοτι πρωτον ειχα κανει system migration δηλαδη τα παντα ολα, και δευτερον, αν δεν ειχε αντιγραφει, το λογικο ειναι οτι ο evo (που ειναι ο τελευταιος στη σειρα) παλι δε θα μπορουσε να μπουταρει, αν υπολογισεις οτι ο evo ο,τι εχει (προφανως και το mbr) τα πηρε απο το nvme και οχι απο το μαμα.

Ειναι μπλεξιμο το ξερω, ασε 😅

Οποτε τελικα καταληξαμε με ενα λειτουργικο συστημα οπως το θελω στημενο, που εχει πανω τον evo και δουλευει μια χαρα, και μας εμεινε στο χερι ο μαμα (ο οποιος μαλλον τελικα ειναι αχρηστος πλεον) και ο nvme με τη θηκη του για καβα.

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες να βοηθησεις!

 

Στις 3/8/2023 στις 10:39 ΠΜ, Aris_ είπε

image.jpeg.1fe7c28161ebe813722e2d2146e6d7d9.jpeg

Αν ειναι αυτο το board τοτε θες bootloader για να κανεις boot απο nvme m2, η καρτα που πηρες  adapter μπορει να παιρνει sata m2 οποτε αλλαζεις τον δισκο αλλιως πας σε sata 2.5 ssd

τωρα στην κλωνοποιηση πρεπει να προσεξεις αν ειναι gpt καποια δωρεαν software wiidows δεν κανουν σωστα κλωνοποιηση γενικα εγω τα κανω μεσω linux και live cd clonezilla κλπ

Οντως δεν ειναι αυτη η μητρικη.

Τελικα οι κλωνοποιησεις εγιναν σωστα την πρωτη φορα απο τον αρχικο ssd προς τον nvme με το Aomei Backupper και τη δευτερη φορα απο το nvme στον Evo με το Macrium Reflect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...