Προς το περιεχόμενο

Επιλογή distro για παλιό PC


TomCollins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε PC με i3 3220, 4GB DDR3 και 500GB HDD τι είναι καλύτερο να βάλω; Τώρα παίζει με Windows 10 αλλά ψιλοσέρνεται.

Είμαι ανάμεσα σε Linux Mint MΑΤΕ & Xfce.

Επέλεξα Mint γιατί ο χρήστης είναι αρχάριος οπότε ότι είναι φιλικότερο και πιο κοντά σε Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εμπειρια λεει βαλε οτι γουσταρει ο χρηστης.

το Μιντ ειναι πολυ καλη επιλογη για αρχαριο.

Εγω θα προτεινα αν αντεχει η τσεπη και ενα φθηνο SSD σκληρο 120 GB με ενα εικοσαρικο για το συστημα και ασε τον HDD για τα αρχεια.

Με SSD σκληρο δεν θα κανει σουζες στην ανηφορα αλλα μπορεις να δοκιμασεις και cinammon εκδοση.

παρε ενα στικακι και κανε δοκιμες να δεις τι γουσταρει ο χρηστης και αν υπαρχει καποιο προβλημα με το hardware.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε 4gb ram λογικό να σέρνεται! Μην κοιτάς τι λένε στις ελάχιστες απαιτήσεις. Όσο πιο πολύ ram έχει κανείς τόσο το καλύτερο για ταχύτητα & σταθερότητα, κανόνας! Tην κατάσταση κάνει χειρότερη και ο hdd. Βάλε επιπλέον ram οπωσδήποτε!! Αν μπορείς πήγαινε σε 16 (2x8gb 1600mhz Crucial είναι στα 63ε περίπου στο skroutz) αν όχι σε 8 και θα είσαι οκ. Οι ddr3 ram είναι σε καλή τιμή για όσο θα υπάρχουν πλέον. Μετά όπως πρότεινε και ο @gakos1112, να βάλεις ένα ssd (120gb kingston έχει 15ε στο skroutz) και να κρατήσεις τον hdd σαν 2ο για τα αρχεία του χρήστη. Να είσαι σίγουρος πως ο υπολογιστής θα πετάει ακόμα κι αν επιλέξεις να κρατήσεις τα windows πάνω. Με 80e+- στο σύνολο θα είσαι οκ για αρκετά χρόνια ακόμα!

Εγώ χρησιμοποιώ πολύωρα καθημερινά Ubuntu 22.04.02 lts (η τελευταία έκδοση των Ubuntu) σε Intel Quad 2 Core Q9550 με 8gb ddr2 ram & 120gb ssd. Ο υπολογιστής αγοράστηκε το 2008 & όσοι βλέπουν πως τρέχει δεν πιστεύουν πως είναι 15 ετών μέχρι να τους το δείξω. Πάντα ήμουν υπέρ στο να βάζω περισσότερη μνήμη. Η motherboard που έχει αυτός ο υπολογιστής έπαιρνε 16gb ddr2 ram το μέγιστο αλλά ήταν τεράστια υπερβολή το 2008 (Σαν να βάζεις σήμερα 64-128gb ram). Απ την άλλη και τα 8gb ήταν υπερβολή τότε, αλλά 15 χρόνια μετά χρησιμοποιείται ακόμα!

Aν το θέλεις για αρχάριο είναι σίγουρα καλή λύση τα mint αλλά προσωπικά ποτέ δεν μ άρεσαν αισθητικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια! Δοκίμασα διάφορα και τα τελευταία 4+ χρόνια έχω βολευτεί με τα ubuntu και διάφορα mods που έχω προσθέσει. Στον υπολογιστή μου, είναι εξαιρετικά σταθερά & γρήγορα. Θεωρώ ότι τα ubuntu είναι ό,τι πιο φιλικό σε νέο χρήστη Linux.

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Θεωρώ ότι τα ubuntu είναι ό,τι πιο φιλικό σε νέο χρήστη Linux.

To gnome 3 ειναι ο,τι πιο εχθρικο σε νεο χρηστη Linux. Δεν μιλαμε να το φορτωσεις extensions. Γιατι τοτε δεν μιλαμε για νεο χρηστη ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mphxths είπε

To gnome 3 ειναι ο,τι πιο εχθρικο σε νεο χρηστη Linux. Δεν μιλαμε να το φορτωσεις extensions. Γιατι τοτε δεν μιλαμε για νεο χρηστη ...

Kάπου σ έχασα. Τα 22.04 lts έχουν gnome 43. Το gnome 3.34 είναι στο 40 πχ.

Oι απόψεις διίστανται γιατί η εμπειρία που έχει ο κάθε χρήστης στο σύστημα του είναι διαφορετική. Γι αυτό είπα στο αρχικό μου κείμενο πως δοκίμασα διάφορα αλλά βολεύτηκα τα ubuntu. Το ότι βόλεψε εμένα δεν σημαίνει πως κάνουν και για σένα πχ. Βέβαια δεν καταλαβαίν γιατί είναι εχθρικό. Εγώ δεν συνάντησα πρόβλημα, αλλά απ την άλλη εγώ δεν ειμαι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. Με ενδιαφέρει όμως, αν θες, να μου πεις την άποψή σου.

Extensions δεν έβαλα σαν νέος χρήστης βέβαια, αλλά στη συνέχεια αφού ξεκίνησα να τα μαθαίνω & να πειραματίζομαι. Σίγουρα δεν είναι κατι που θα κάνει κανείς απ την 1η μέρα αλλά είναι τόσο εύκολο με το extension manager που σίγουρα κάποια στιγμή, αν ψαχτεί λιγάκι γύρω απ το σύστημα θα το κάνει.

Επεξ/σία από Hk2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Kάπου σ έχασα. Τα 22.04 lts έχουν gnome 43. Το gnome 3.34 είναι στο 40 πχ.

Gnome 3 θεωρειται. Ασχετα απο εκδοσεις. Gnome 2 ηταν κατι σαν το mate που ειναι fork του.
 

55 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Oι απόψεις διίστανται γιατί η εμπειρία που έχει ο κάθε χρήστης στο σύστημα του είναι διαφορετική.

Kαμμια αποψη δεν διισταται. Windows , ολες οι εκδοσεις , ειχαν το κλασικο start menu/taskbar . Χfce , gnome 2 ( +mate) , kde , lxde , lxqt ακολουθησαν το ιδιο μοτιβο για να ειναι "φιλικα" προς τους νεους χρηστες που ερχονται απο τα Windows. Δεν αναφερομαι στους tiling window managers που ειναι αλλη φιλοσοφια για εξιδεικευμενο κοινο , ουτε σε κατι τριτοκοσμικα DE. Kαι ερχεται το gnome 3 και εισαγει ενα τελειως διαφορετικο (απο το μεχρι τοτε gnome 2) , παρουσιαστικο που στοχευε σε ενα διαφορετικο workflow του χρηστη , workflow που ονειρευτηκαν ενα καλοκαιρινο ζεστο βραδυ καποιοι devs. Το οτι εφαγε το κραξιμο του αιωνα οταν πρωτοβγηκε , δεν ειναι τυχαιο.  Εγω που εζησα ολες τις εκδοσεις των windows και μεγαλωσα με αυτα , δεν βολευομαι με τιποτα και ειμαι σιγουρος και πολλοι αλλοι. 
Το οτι εχουν βγει ενα καρο extensions , αυτο κατι πρεπει να σου λεει. Το οτι τα "arcmenu" και "dash-to-panel" , που στην ουσια δημιουργουν start menu και taskbar , εχουν γινει αναρπαστα , παλι πρεπει να σου λεει κατι. Το gnome 3 , ειναι τερμα δυσλειτουργικο και μονο με ενα καρο extensions γινεται ανεκτο.  Και στα λεει καποιος που παντου βαζει gnome ...
 

55 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Extensions δεν έβαλα σαν νέος χρήστης

 

55 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Σίγουρα δεν είναι κατι που θα κάνει κανείς απ την 1η μέρα αλλά είναι τόσο εύκολο με το extension manager που σίγουρα κάποια στιγμή, αν ψαχτεί λιγάκι γύρω απ το σύστημα θα το κάνει.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Δεν μιλαμε να το φορτωσεις extensions. Γιατι τοτε δεν μιλαμε για νεο χρηστη ...

Eλπιζω να καταλαβες οτι ηρθες στα λογια μου. Οσο για το extension manager , μην ξεχναμε οτι δεν ειναι επισημο προγραμμα του Gnome. Το gnome εχει το "extensions" , που ειναι μια μαλακια και μιση. Κανονικα πρεπει να παρoυν το extension manager και να το ενσωματωσουν στο gnome.  To extension manager λοιπον , απαξ και υπαρχει στο ρεπο , εχει καλως , αλλιως εμπλεξες. Aν και απο ο,τι βλεπω οι μεγαλες διανομες το εχουν πλεον στα ρεπος τους.
Πριν βγει αυτο το εργαλειο , να θυμισουμε οτι για να βαλεις ενα extension , επρεπε να εγκαταστησεις ενα plugin/extension σε firefox ή chrome(-based) browser , να μπεις στην σελιδα των gnome extensions , να ψαξεις εκει το extension που θες και να το εγκαταστησεις. Πρωτογονα πραγματα .. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TomCollins είπε

Σε PC με i3 3220, 4GB DDR3 και 500GB HDD τι είναι καλύτερο να βάλω; Τώρα παίζει με Windows 10 αλλά ψιλοσέρνεται.

Είμαι ανάμεσα σε Linux Mint MΑΤΕ & Xfce.

Επέλεξα Mint γιατί ο χρήστης είναι αρχάριος οπότε ότι είναι φιλικότερο και πιο κοντά σε Windows.

μια χαρά είναι το mint , προσωπικά θα πήγαινα σε MX Linux , απλά τσέκαρε αν το μόνιτορ που έχει είναι hidpi επομένως ξεχνά xfce

επειδή έχει 4 γίγα , θα σου πρότεινα να το σετάρεις με Zram , κάνει καλή δουλειά και θα βοηθήσει , πχ έχω 5Giga συμπιεσμένα σε 1giga ram

Spoiler

image.png.d38da6839c103dbbdf50457a1ceef402.png

και επειδή ανέφερες HDD , δες για εγκατάσταση με btrfs και ενεργό compression

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Gnome 3 θεωρειται. Ασχετα απο εκδοσεις. Gnome 2 ηταν κατι σαν το mate που ειναι fork του.
 

Kαμμια αποψη δεν διισταται. Windows , ολες οι εκδοσεις , ειχαν το κλασικο start menu/taskbar . Χfce , gnome 2 ( +mate) , kde , lxde , lxqt ακολουθησαν το ιδιο μοτιβο για να ειναι "φιλικα" προς τους νεους χρηστες που ερχονται απο τα Windows. Δεν αναφερομαι στους tiling window managers που ειναι αλλη φιλοσοφια για εξιδεικευμενο κοινο , ουτε σε κατι τριτοκοσμικα DE. Kαι ερχεται το gnome 3 και εισαγει ενα τελειως διαφορετικο (απο το μεχρι τοτε gnome 2) , παρουσιαστικο που στοχευε σε ενα διαφορετικο workflow του χρηστη , workflow που ονειρευτηκαν ενα καλοκαιρινο ζεστο βραδυ καποιοι devs. Το οτι εφαγε το κραξιμο του αιωνα οταν πρωτοβγηκε , δεν ειναι τυχαιο.  Εγω που εζησα ολες τις εκδοσεις των windows και μεγαλωσα με αυτα , δεν βολευομαι με τιποτα και ειμαι σιγουρος και πολλοι αλλοι. 
Το οτι εχουν βγει ενα καρο extensions , αυτο κατι πρεπει να σου λεει. Το οτι τα "arcmenu" και "dash-to-panel" , που στην ουσια δημιουργουν start menu και taskbar , εχουν γινει αναρπαστα , παλι πρεπει να σου λεει κατι. Το gnome 3 , ειναι τερμα δυσλειτουργικο και μονο με ενα καρο extensions γινεται ανεκτο.  Και στα λεει καποιος που παντου βαζει gnome ...
 

 

 

Eλπιζω να καταλαβες οτι ηρθες στα λογια μου. Οσο για το extension manager , μην ξεχναμε οτι δεν ειναι επισημο προγραμμα του Gnome. Το gnome εχει το "extensions" , που ειναι μια μαλακια και μιση. Κανονικα πρεπει να παρoυν το extension manager και να το ενσωματωσουν στο gnome.  To extension manager λοιπον , απαξ και υπαρχει στο ρεπο , εχει καλως , αλλιως εμπλεξες. Aν και απο ο,τι βλεπω οι μεγαλες διανομες το εχουν πλεον στα ρεπος τους.
Πριν βγει αυτο το εργαλειο , να θυμισουμε οτι για να βαλεις ενα extension , επρεπε να εγκαταστησεις ενα plugin/extension σε firefox ή chrome(-based) browser , να μπεις στην σελιδα των gnome extensions , να ψαξεις εκει το extension που θες και να το εγκαταστησεις. Πρωτογονα πραγματα .. 

Kατάλαβα τι εννοείς & περισσότερα γύρω απ την άποψή σου. Πάραυτα, έχοντας επαφή κι εγώ με windows από 3.11-έως 10 & σε ubuntu από το 2004, μ αρέσει το gnome 3.40+ (βαράτε όσο θέλετε🤣) ακριβώς γιατί είναι διαφορετικό😇 απ το windows like feeling. Η 1η έκδοση του gnome 3, πράγματι είχε σοβαρά θέματα αλλά έχει εξελιχθει έχοντας λύσει όλα τα θέματα που είχε προ πολλού. Τώρα τα extensions εγώ τα χρησιμοποιώ κυρίως για εφέ και για μικροπράγματα όχι κάτι μεγάλο που αλλάζει την εμπειρία.

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mint ειναι αριστουργημα. Απο τις καλυτερες διανομες του λινουξ (αν οχι η καλυτερη).
Τελευταια δοκιμασα το Μιντ Debian based, δεν ειδα διαφορες με την κλασσικη εκδοση.
Καλυτερη με την εννοια, πιο φιλικη για νεο, γρηγορη και eye candy.

Μετα ερχεται το Ubuntu, για ενα και μονο λογο. Η υποστηριξη ειναι κορυφαια. Χωρις σνομπαριες και ειρωνιες.
Απο προγραμματα εχει τα παντα.

Για το ΜΧ.... ειναι φιλικο ΟΧΙ για το νεο χρηστη. Υποστηριξη μηδεν (το φορουμ θα σε στειλει κατευθειαν να ψαχτεις μεσω google).
2 καλα εχει:
- Ελαφρυ
- ΜΧ tools
- Να βαλω κι αλλο ενα? Ειναι ελληνικη.

Οσο για το Gnome, η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ βολικο ΑΝ αναγκαστεις να το δουλεψεις.
Οταν δεν εχεις αλλη επιλογη (αλα Ubuntu), το συνηθιζεις και γινεται δευτερη φυση σου.
Δυσκολα γυρνας σε κλασσικο Start Menu με τα χαοτικα υπομενου του.
Αrc menu απενεργοποιημενο το εχω.

Εγω προτεινω Μιντ Cinnamon για τον κυριουλη. Με κλειστα ματια.
Γνωμη μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Le Perv είπε

Για το ΜΧ.... ειναι φιλικο ΟΧΙ για το νεο χρηστη. Υποστηριξη μηδεν (το φορουμ θα σε στειλει κατευθειαν να ψαχτεις μεσω google).

εντελώς μα εντελώς διαφορετική εμπειρία (και ευτυχώς για το 99% των χρηστών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hk2004gr είπε

Mε 4gb ram λογικό να σέρνεται! Μην κοιτάς τι λένε στις ελάχιστες απαιτήσεις. Όσο πιο πολύ ram έχει κανείς τόσο το καλύτερο για ταχύτητα & σταθερότητα, κανόνας! Tην κατάσταση κάνει χειρότερη και ο hdd. Βάλε επιπλέον ram οπωσδήποτε!! Αν μπορείς πήγαινε σε 16 (2x8gb 1600mhz Crucial είναι στα 63ε περίπου στο skroutz) αν όχι σε 8 και θα είσαι οκ. Οι ddr3 ram είναι σε καλή τιμή για όσο θα υπάρχουν πλέον. Μετά όπως πρότεινε και ο @gakos1112, να βάλεις ένα ssd (120gb kingston έχει 15ε στο skroutz) και να κρατήσεις τον hdd σαν 2ο για τα αρχεία του χρήστη. Να είσαι σίγουρος πως ο υπολογιστής θα πετάει ακόμα κι αν επιλέξεις να κρατήσεις τα windows πάνω. Με 80e+- στο σύνολο θα είσαι οκ για αρκετά χρόνια ακόμα!

Εγώ χρησιμοποιώ πολύωρα καθημερινά Ubuntu 22.04.02 lts (η τελευταία έκδοση των Ubuntu) σε Intel Quad 2 Core Q9550 με 8gb ddr2 ram & 120gb ssd. Ο υπολογιστής αγοράστηκε το 2008 & όσοι βλέπουν πως τρέχει δεν πιστεύουν πως είναι 15 ετών μέχρι να τους το δείξω. Πάντα ήμουν υπέρ στο να βάζω περισσότερη μνήμη. Η motherboard που έχει αυτός ο υπολογιστής έπαιρνε 16gb ddr2 ram το μέγιστο αλλά ήταν τεράστια υπερβολή το 2008 (Σαν να βάζεις σήμερα 64-128gb ram). Απ την άλλη και τα 8gb ήταν υπερβολή τότε, αλλά 15 χρόνια μετά χρησιμοποιείται ακόμα!

Aν το θέλεις για αρχάριο είναι σίγουρα καλή λύση τα mint αλλά προσωπικά ποτέ δεν μ άρεσαν αισθητικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια! Δοκίμασα διάφορα και τα τελευταία 4+ χρόνια έχω βολευτεί με τα ubuntu και διάφορα mods που έχω προσθέσει. Στον υπολογιστή μου, είναι εξαιρετικά σταθερά & γρήγορα. Θεωρώ ότι τα ubuntu είναι ό,τι πιο φιλικό σε νέο χρήστη Linux.

Είσαι σε όλα μα όλα λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω βάλει σε υπολογιστή (παλιό ή νέο) Mint Cinnamon και να μην παίξει άμεσα και απροβλημάτιστα. Ακόμα και σε Celeron ή Core2Duo, αρκεί να έχει 4 ram (ιδανικά 8 ram) και SSD. Η πιο απροβλημάτιστη διανομή κατά τη γνώμη μου, ενώ το Cinnamon με τα themes και τις μικροεφαρμογές που διαθέτει καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες μου χωρίς να φαίνεται παλιό, βαρύ ή άσχημο. Ακόμα και επαγγελματικά, όλοι οι υπολογιστές στη δουλειά μου τρέχουν Mint, εκτός από δύο που χρειάζονται συγκεκριμένα προγράμματα. Για μένα, το Mate αλλά ειδικά το XFCE έχουν πολύ κακό font smoothing χωρίς κέρδος σε ταχύτητα και δυνατότητες.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν πάντως σέρνεται σε βαριές ιστοσελίδες στα Windows, θα σέρνεται και στο Linux στις ίδιες σελίδες.

Ίδια προγράμματα τις ανοίγουν. βάλε adblockers και μην έχεις πολλά παράθυρα ανοιχτά. 

απλά θα είναι πιο σβέλτο σε όλα τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να περασω σε ενα παλιο λαπτοπ με pentium και 4 gb ram ubuntu και mint αλλα οταν επιλεγω το try παιζουν κομπλε,ενω αν τα κανω εγκατασταση μετα απο την στιγμη που ζηταει κωδικο εισοδου , κολλαει , η οθονη δειχνει ακαταλαβιστικα πραγματα και δεν κανει τιποτα, μονο power off απο το κουμπι. εχει κανει ιδεα γιατι συμβαινει αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...