Προς το περιεχόμενο

LG TV συνδεση με NAS μεσω Router Προβλημα


tz_aristotelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα - Καλησπερα Φιλοι -ες

Εχω το ρουτερ της Cosmote ZTE H 1600 (το μαυρο).

Επανω σε αυτο εκτος απο την χρηση wifi εχω συνδεσει ενα NAS (Zyxel NSA 325 v2) και 2 pc με ethernet.

Οταν βλεπω video με το κινητο απο το NAS ολα καλα.!!!

Οταν παω να δω ιδιο video με την Lg 75UP75006LC με wifi καθε 20 sec φορτωνει για 4-5 sec (το κυκλακι) .

Την συνεδεσα με το ethernet cable και παλι ειχα τα ιδια. (καθυστερησεις κλπ)

Το βιντεο ειναι 1080p 2 Gb για μια ωρα (περιπου).

Εχει καποιος φιλος αποψη? 

Ευχαριστω

Αριστοτελης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφόσον στο κινητό δε σου κολλάει το πρόβλημα είναι στη μεριά της LG και του player που αναλαμβάνει να κάνει αναπαραγωγή το αρχείο.

ποιός player είναι;

έχει αναβαθμιστεί στο τελευταίο firmware η τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαίως και είναι αναβαθμισμένη. Άλλωστε τα αρχεία είναι παλαιά προ της τηλεόρασης. Απλά υποπτεύομαι ότι επειδή η εν λόγω τηλεόραση δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή (παρά το μέγεθός της) τα network adapter που έχει είναι για πέταμα. Άλλωστε αν βάλω τα εν λόγω αρχεία σε στικ παίζουν οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, tz_aristotelis said:

Ναι βεβαίως και είναι αναβαθμισμένη. Άλλωστε τα αρχεία είναι παλαιά προ της τηλεόρασης. Απλά υποπτεύομαι ότι επειδή η εν λόγω τηλεόραση δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή (παρά το μέγεθός της) τα network adapter που έχει είναι για πέταμα. Άλλωστε αν βάλω τα εν λόγω αρχεία σε στικ παίζουν οκ...

πολύ πιθανόν να είναι αυτό που λες.

αν και μην αποκλείεις οτι και ο ενσωματωμένος player να μην είναι της προκοπής.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Καλημερα - Καλησπερα Φιλοι -ες

Εχω το ρουτερ της Cosmote ZTE H 1600 (το μαυρο).

Επανω σε αυτο εκτος απο την χρηση wifi εχω συνδεσει ενα NAS (Zyxel NSA 325 v2) και 2 pc με ethernet.

Οταν βλεπω video με το κινητο απο το NAS ολα καλα.!!!

Οταν παω να δω ιδιο video με την Lg 75UP75006LC με wifi καθε 20 sec φορτωνει για 4-5 sec (το κυκλακι) .

Την συνεδεσα με το ethernet cable και παλι ειχα τα ιδια. (καθυστερησεις κλπ)

Το βιντεο ειναι 1080p 2 Gb για μια ωρα (περιπου).

Εχει καποιος φιλος αποψη? 

Ευχαριστω

Αριστοτελης

Α, μπράβο LG, δεν είμαι εγώ ο τρελός τελικά.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με C2 65ρα (οπότε δεν έχει να κάνει με το κόστος της σειράς), από την 1η μέρα.

Στην αρχή, για 1-2 μήνες, αυτό που έκανα ήταν να αλλάζω μια φορά το δίκτυο (από 2.4g σε 5g κι ανάποδα) και μετά έπαιζε χωρίς θέμα για κάποιες μέρες/εβδομάδες.

Μετά το τελευταίο f/w update (πριν 1 μήνα περίπου), αυτό πια δεν λειτουργεί αλλά βρήκα άλλον (κι εκνευριστικό) τρόπο. Πατάω πάνω στο δίκτυο, προηγμένες ρυθμίσεις, φτάνω εκεί που δείχνει ΙΡ, dns κλπ, δεν αλλάζω τίποτα και ξεκολλάει και παίζει τα πάντα κανονικά (είτε hd, είτε uhd, είτε brrip, είτε οτιδήποτε). Μέχρι να κλείσω την τηλεόραση. Μετά, ξανά τα ίδια.

Έλεγα ότι είναι ίσως ασυμβατότητα του router, αλλά έχω ένα 288Α με wind f/w (βέβαια, ΖΤΕ κι αυτό).

Επιπλέον, να ξέρεις, παρατηρώ ότι την ώρα που πάω στις ρυθμίσεις, για να δω το δίκτυο, το βγάζει μη συνδεδεμένο στιγμιαία. Κάποια μλκία έχουν κάνει και για κάποιο λόγο χάνει τη σύνδεση (ή νομίζει ότι τη χάνει...αν ανοίξω netflix, prime κλπ χωρίς να κάνω τίποτα από τα παραπάνω, τα παίζει κανονικότατα...μετά, αν πάω να τραβήξω από το dlna αντίστοιχα αρχείο, πάλι δεν το παίζει, κολλάει ακριβώς όπως περιγράφεις, μέχρι να κάνω τα "κόλπα").

Δεν ξέρω αν με router άλλης μάρκας ίσως λύνεται το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από στικ παίζουν. Άρα είναι οκ ο player. Από το κινητό όλα είναι οκ. Παίζουν . Άρα είναι οκ μέχρι το ρούτερ. Στο κινητό βλέπω μεταφορά 4-5 mb/sec όταν παίζει το βίντεο. Αυτές είναι ταχύτητες που ένας network adapter μπορεί να χειριστεί. Όχι όμως στην LG. Το έβαλα και με cable και είχα τα ίδια. Σαν να.μην μπορεί να κάνει καλό buffer. 

Θα δοκιμάσω και τον τρόπο σας. Στο τέλος θα βάλω ένα Xiaomi stick ....έλεος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Το έβαλα και με cable και είχα τα ίδια

Εντυπωσιακό...τα έχουν κάνει γενικότερα σκ.τά. Είχα το ίδιο setup (router, dlna server, τα πάντα), με άλλη τηλεόραση μέχρι πριν από 3 μήνες που πήρα την LG, δεν είχε ποτέ το παραμικρό τέτοιο θέμα.

Δοκίμασε το κολπάκι με το δίκτυο, και βλέπουμε τί άλλο μπορεί να γίνει. Κι εγώ σκέφτομαι την πιθανότητα αγοράς κάποιου router/repeater να μπει πάνω στο 288, ελπίζοντας πως αυτό θα λύσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα λύση έστω και προσωρινή πάντως για την ώρα δουλεύει. Να σημειωθεί ότι η τηλεόραση από το ρούτερ είναι στα 3 μέτρα χωρίς τίποτε ενδιάμεσα. Μπήκα στις ρυθμίσεις του ρούτερ και έκανα disable to band steering. (Το οποίο σημαίνει οτι είχα ένα δίκτυο που ήταν και στα 2.4 και στα 5 με το ίδιο όνομα και άλλαζε από μόνο του οπότε έκρινε για βελτιστοποίηση). Τώρα ονόμασα ξεχωριστά τα δύο δίκτυα για να ξέρω πιο είναι στα 2.4 και πιο στα 5. Επέλεξα την τηλεόραση να συνδεθεί στα 5. Όλα τα υπόλοιπα στα 2.4.  Λένε ότι τα 5 είναι πιο δυνατό σε πιο κοντινές αποστάσεις. Φαίνεται να λειτουργεί. Βεβαίως το μυστήριο γιατί με Ethernet cable δεν λειτουργεί δεν λύθηκε ακόμα...

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Καλημερα - Καλησπερα Φιλοι -ες

Εχω το ρουτερ της Cosmote ZTE H 1600 (το μαυρο).

Επανω σε αυτο εκτος απο την χρηση wifi εχω συνδεσει ενα NAS (Zyxel NSA 325 v2) και 2 pc με ethernet.

Οταν βλεπω video με το κινητο απο το NAS ολα καλα.!!!

Οταν παω να δω ιδιο video με την Lg 75UP75006LC με wifi καθε 20 sec φορτωνει για 4-5 sec (το κυκλακι) .

Την συνεδεσα με το ethernet cable και παλι ειχα τα ιδια. (καθυστερησεις κλπ)

Το βιντεο ειναι 1080p 2 Gb για μια ωρα (περιπου).

Εχει καποιος φιλος αποψη? 

Ευχαριστω

Αριστοτελης

Το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι ενω εχεις 75αρα τηλεοραση, κατεβαζεις αρχεια μονο 1080p 2GB? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Λοιπόν βρήκα λύση έστω και προσωρινή πάντως για την ώρα δουλεύει. Να σημειωθεί ότι η τηλεόραση από το ρούτερ είναι στα 3 μέτρα χωρίς τίποτε ενδιάμεσα. Μπήκα στις ρυθμίσεις του ρούτερ και έκανα disable to band steering. (Το οποίο σημαίνει οτι είχα ένα δίκτυο που ήταν και στα 2.4 και στα 5 με το ίδιο όνομα και άλλαζε από μόνο του οπότε έκρινε για βελτιστοποίηση). Τώρα ονόμασα ξεχωριστά τα δύο δίκτυα για να ξέρω πιο είναι στα 2.4 και πιο στα 5. Επέλεξα την τηλεόραση να συνδεθεί στα 5. Όλα τα υπόλοιπα στα 2.4.  Λένε ότι τα 5 είναι πιο δυνατό σε πιο κοντινές αποστάσεις. Φαίνεται να λειτουργεί. Βεβαίως το μυστήριο γιατί με Ethernet cable δεν λειτουργεί δεν λύθηκε ακόμα...

Σας ευχαριστώ 

Δεν έχει να κάνει με αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς. Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι κάθε φορά που άλλαζα δίκτυο (από τα 2.4 στα 5 και αντίστροφα), μου διορθωνόταν κι εμένα το θέμα για λίγες μέρες (μέχρι που σταμάτησε να πιάνει κι αυτό).

Αν κάνεις για τον οποιονδήποτε λόγο μια επανεκκίνηση στο router, πιθανότατα θα δεις πάλι το ίδιο θέμα.

Εννοείται εύχομαι στη δική σου περίπτωση να είναι αυτή η λύση μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι ενω εχεις 75αρα τηλεοραση, κατεβαζεις αρχεια μονο 1080p 2GB? :P

1080p 2gb 43 λεπτά .... Δεν υπάρχει σε καλύτερο.... 

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Δεν έχει να κάνει με αυτό το πρόβλημα, δυστυχώς. Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι κάθε φορά που άλλαζα δίκτυο (από τα 2.4 στα 5 και αντίστροφα), μου διορθωνόταν κι εμένα το θέμα για λίγες μέρες (μέχρι που σταμάτησε να πιάνει κι αυτό).

Αν κάνεις για τον οποιονδήποτε λόγο μια επανεκκίνηση στο router, πιθανότατα θα δεις πάλι το ίδιο θέμα.

Εννοείται εύχομαι στη δική σου περίπτωση να είναι αυτή η λύση μια και καλή.

Και εγώ το εύχομαι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tz_aristotelis είπε

1080p 2gb 43 λεπτά .... Δεν υπάρχει σε καλύτερο.... 

 

Α νομιζα οτι ηταν ταινια :P

δοκιμασες να εγκαταστησεις αλλο Player?

VLC μπορει να περαστει απο το store?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα περισσότερο μου ακούγεται πως για κάποιον λόγο κάπου γίνεται transcoding. Π.χ. αν το αρχείο έχει υπότιτλους σε pgs μορφή υπάρχει θέμα. Το ίδιο ισχύει και με το format ήχου.

Στην τηλεόραση μπορείτε να δείτε αν υπάρχει κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις του DLNA;

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dkmaster είπε

Εμένα περισσότερο μου ακούγεται πως για κάποιον λόγο κάπου γίνεται transcoding. Π.χ. αν το αρχείο έχει υπότιτλους σε png μορφή υπάρχει θέμα. Το ίδιο ισχύει και με το format ήχου.

Στην τηλεόραση μπορείτε να δείτε αν υπάρχει κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις του DLNA;

Transcoding γίνεται στον υπολογιστή (στη δική μου περίπτωση), όπως γινόταν πάντα, χωρίς πρόβλημα παλιότερα.

Στο θέμα μας, το πρόβλημα θα ήταν μόνιμο, αν ήταν εκεί το όποιο κόλλημα. Εδώ, η κατάσταση διορθώνεται πειράζοντας το δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...