Προς το περιεχόμενο

LG TV συνδεση με NAS μεσω Router Προβλημα


tz_aristotelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Transcoding γίνεται στον υπολογιστή (στη δική μου περίπτωση), όπως γινόταν πάντα, χωρίς πρόβλημα παλιότερα.

Στο θέμα μας, το πρόβλημα θα ήταν μόνιμο, αν ήταν εκεί το όποιο κόλλημα. Εδώ, η κατάσταση διορθώνεται πειράζοντας το δίκτυο.

Ισχύει ότι το transcoding γίνεται στον υπολογιστή αλλά στην περίπτωση του TS δεν είναι και ιδιαίτερα δυνατό το NAS.

Αναφορικά με το δίκτυο κατανοητό, αλλά δεν κολλάει να υπάρχει πρόβλημα και με το ethernet. 

Επεξ/σία από dkmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Ισχύει ότι το transcoding γίνεται στον υπολογιστή αλλά στην περίπτωση του TS δεν είναι και ιδιαίτερα δυνατό το NAS.

Αναφορικά με το δίκτυο κατανοητό, αλλά δεν κολλάει να υπάρχει πρόβλημα και με το ethernet. 

Μα και στον φίλο διορθώνεται πειράζοντας το δίκτυο, αλλά όντως είναι περίεργο το ζήτημα με το ethernet. Να σου πω ότι κάποια στιγμή δοκίμασα το ίδιο αρχείο και στις 2 τηλεοράσεις, με τα πάντα όλα ίδια, στη μεν παλιά όλα καλά, στη δε LG το πρόβλημα.

Δες και εδώ:

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Transcoding γίνεται στον υπολογιστή (στη δική μου περίπτωση), όπως γινόταν πάντα, χωρίς πρόβλημα παλιότερα.

Στο θέμα μας, το πρόβλημα θα ήταν μόνιμο, αν ήταν εκεί το όποιο κόλλημα. Εδώ, η κατάσταση διορθώνεται πειράζοντας το δίκτυο.

Γιατι να γινει transcoding?

Δεν μπορει απλα η τηλεοραση να διαβασει ολοκληρο το αρχειο απο το nas σαν να το διαβαζει απο usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γιατι να γινει transcoding?

Δεν μπορει απλα η τηλεοραση να διαβασει ολοκληρο το αρχειο απο το nas σαν να το διαβαζει απο usb?

Για καλύτερη συμβατότητα, υποτίθεται.

Στο σύστημα του φίλου δεν ξέρω τι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γιατι να γινει transcoding?

Δεν μπορει απλα η τηλεοραση να διαβασει ολοκληρο το αρχειο απο το nas σαν να το διαβαζει απο usb?

Έχει να κάνει και με τον player της τηλεόρασης αυτό, υποστήριξη codec, bitrate και διάφορες @@@.

59 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μα και στον φίλο διορθώνεται πειράζοντας το δίκτυο, αλλά όντως είναι περίεργο το ζήτημα με το ethernet. Να σου πω ότι κάποια στιγμή δοκίμασα το ίδιο αρχείο και στις 2 τηλεοράσεις, με τα πάντα όλα ίδια, στη μεν παλιά όλα καλά, στη δε LG το πρόβλημα.

Δες και εδώ:

 

Θα το διαβάσω και το νήμα σου μόλις βρω χρόνο μήπως καταφέρω να βρω καμια πληροφορία να βοηθήσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dkmaster είπε

Η τηλεόραση έχει την εφαρμογή screen share; Αν ναι υπάρχει επιλογή Listen mode; Μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή;

Δεν έχω δει να αναφέρεται κάτι κάπου, αλλά θα κοιτάξω το απόγευμα πιο προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη έγινε πολύ επιστημονικό το θέμα .... Transcoding μάλλον επιλογές δεν υπάρχουν...screen share listen mode κλπ δεν έχω δει επιλογές. 

Πάντως με 5ghz εξακολουθεί και δουλεύει. Το επόμενο είναι να πάρω καλώδιο Ethernet καινούργιο γιατί αυτά που χρησιμοποιώ και ανέφερα προηγούμενα , τα έχω φτιάξει εγώ και λέω μήπως έχω κάνει τίποτε λάθος. Νομίζω έχω καλώδιο cat 5e και λέω να βάλω cat 6 έτοιμο με τα κλιπάκια μονταρισμένα έτσι για να δοκιμάσω. 

Σας ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Παιδιά συγνώμη έγινε πολύ επιστημονικό το θέμα .... Transcoding μάλλον επιλογές δεν υπάρχουν...screen share listen mode κλπ δεν έχω δει επιλογές. 

Πάντως με 5ghz εξακολουθεί και δουλεύει. Το επόμενο είναι να πάρω καλώδιο Ethernet καινούργιο γιατί αυτά που χρησιμοποιώ και ανέφερα προηγούμενα , τα έχω φτιάξει εγώ και λέω μήπως έχω κάνει τίποτε λάθος. Νομίζω έχω καλώδιο cat 5e και λέω να βάλω cat 6 έτοιμο με τα κλιπάκια μονταρισμένα έτσι για να δοκιμάσω. 

Σας ευχαριστώ 

If it works, don't fn touch it, που λένε και στο χωριό μου.

Μακάρι να συνεχίσεις χωρίς πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Παιδιά συγνώμη έγινε πολύ επιστημονικό το θέμα .... Transcoding μάλλον επιλογές δεν υπάρχουν...screen share listen mode κλπ δεν έχω δει επιλογές. 

Πάντως με 5ghz εξακολουθεί και δουλεύει. Το επόμενο είναι να πάρω καλώδιο Ethernet καινούργιο γιατί αυτά που χρησιμοποιώ και ανέφερα προηγούμενα , τα έχω φτιάξει εγώ και λέω μήπως έχω κάνει τίποτε λάθος. Νομίζω έχω καλώδιο cat 5e και λέω να βάλω cat 6 έτοιμο με τα κλιπάκια μονταρισμένα έτσι για να δοκιμάσω. 

Σας ευχαριστώ 

Είναι σίγουρα πολύ παράξενο να συμβαίνει και με καλώδιο αυτό, οπότε η δοκιμή με νέο θα ήταν καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Παιδιά συγνώμη έγινε πολύ επιστημονικό το θέμα .... Transcoding μάλλον επιλογές δεν υπάρχουν...screen share listen mode κλπ δεν έχω δει επιλογές. 

Πάντως με 5ghz εξακολουθεί και δουλεύει. Το επόμενο είναι να πάρω καλώδιο Ethernet καινούργιο γιατί αυτά που χρησιμοποιώ και ανέφερα προηγούμενα , τα έχω φτιάξει εγώ και λέω μήπως έχω κάνει τίποτε λάθος. Νομίζω έχω καλώδιο cat 5e και λέω να βάλω cat 6 έτοιμο με τα κλιπάκια μονταρισμένα έτσι για να δοκιμάσω. 

Σας ευχαριστώ 

Κάνε και μια δοκιμή και δώσε καρφωτή IP στο μενού της τηλεόρασης μήπως και αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tarantules είπε

Κάνε και μια δοκιμή και δώσε καρφωτή IP στο μενού της τηλεόρασης μήπως και αλλάξει κάτι.

Μετα την Δευτερα θα το κανω για να δω τι θα γινει. Ισως να το συνδιασω με ενα νεο καλωδιο δικτυου. 

Σας ευχαριστω και καλη σαρακοστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2023 στις 2:15 ΠΜ, dkmaster είπε

Η τηλεόραση έχει την εφαρμογή screen share; Αν ναι υπάρχει επιλογή Listen mode; Μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή;

 

Στις 23/2/2023 στις 10:53 ΠΜ, Πέτρος είπε

Δεν έχω δει να αναφέρεται κάτι κάπου, αλλά θα κοιτάξω το απόγευμα πιο προσεκτικά.

Listen mode δεν βρήκα, δεν εμφανίζεται κάτι κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

Listen mode δεν βρήκα, δεν εμφανίζεται κάτι κάπου.

Πιθανόν να ισχύει για παλαιότερη έκδοση WebOS. Μίλησα με αρκετούς φίλους που ασχολούνται με επισκευές τηλεοράσεων και κινητών και δεν μπόρεσα να βρω κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 1:57 ΜΜ, tz_aristotelis είπε

Μετα την Δευτερα θα το κανω για να δω τι θα γινει. Ισως να το συνδιασω με ενα νεο καλωδιο δικτυου. 

Σας ευχαριστω και καλη σαρακοστη

Μια γρήγορη ερώτηση.

Στις επιλογές δικτύου, στην τηλεόραση, έχεις ενεργοποιημένο το ipv6?

Κανονικά εννοείται ότι δεν θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο, αλλά από την Πέμπτη που το ενεργοποίησα (το είχα off, αφού η Wind ακόμα και μετά την συνένωση με nova δεν διαθέτει αντίστοιχη επιλογή), όλα τα θέματα εξαφανίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...