Προς το περιεχόμενο

Digital ID: Συνεργασία AEGEAN και gov.gr για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο των στοιχειών κατά την επιβίβαση


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/02/2023 at 20:05, polaki said:

Εμπειρικα λόγο ιστορικού στο forum σε υπολογίζω κοντά στα χρόνια μου, 42 είμαι εγώ, και εσύ κάπου κοντά δεν είσαι;

Πως την παλεύεις με τις low cost αδερφέ, εγώ πλέον ειλικρινά εδώ και λίγα χρόνια προτιμάω να μην ταξιδέψω καν απτό να ταξιδέψω με low cost… 

Σε θαυμάζω γιατί όντως έχω μειωσει τα ταξίδια λόγω αυτού!

Ίσως επειδή τα καθίσματα δεν είναι για νάνους, λέω εγώ τώρα; 😂

ναι 42 ειμαι.του 1981.εχω να ταξιδεψω μe aegean εδω και πολυ καιρο αλλα δεν θυμαμαι ποσο ανετα ημουν.και εχω ακουσει περιπτωσεις που σπανε νευρα με τις αποσκευες.αντιθετα με ryanair , wizz  δεν χω πετυχει κατι παραξενο και πηρα και αποζημιωση 2 φορες απο πτηση. ειμαι 1.80 αλλα οκ βολευομαι .μετα κανω υπομονη οτι ειναι 2 με 2.5 ωρες μαξ η πτηση. κατι 5 ωρες πτησεις ηταν με τα μεγαλα αεροπλανα που συνηθως δεν τα πετυχαινα με πολυ κοσμο οποτε εχει τυχει να ξαπλωσω σε 3 καθισματα.για ryan air αν θες με μικρη διαφορα στην τιμη μπορεις να παρεις θεση με extra leg space

 

On 23/02/2023 at 19:33, nick_corobos said:

Και αυτη υπηρεσιες low cost δινει αλλα με high end τιμη.

σωστος.καποτε ειχα κατι ποντους που ειχα εξαργυρωσει και ειχα ταξιδεψει πρωτη θεση σε easy jet. η τιμη βεβαια ηταν πολυ πιο ακριβη και αυτα που εφερναν δεν ηταν τιποτα εξωφρενικο.

 

On 23/02/2023 at 21:19, SabotazNic said:

Βασικα ειναι ηδη μονο ψηφιακη η ταυτοτητα για εντος της χωρας (νομιζω για πτησεις εσωτερικου περνουσε και πιο παλια, απλα τωρα εκαναν την διαδικασια πιο απλη, απο το να ανοιγεις 2 εφαρμογες). Χρειαζεται ομως και η φυσικη ταυτοτητα, γιατι για να συννενοηθουν ολες οι χωρες για ενα κοινο προτυπο, απλα δεν παιζει να γινει συντομα. 

γενικως ναι ειναι δυσκολο να υπαρχουν κοινα standard αλλο τοσο οταν βγαινει και εκτος ευρωπης. πχ πηγα Maroco και στην επιστροφη οι τυποι πριν πας στα x ray σου εχουν μια μεγαλη ανακοινωση οτι πρεπει να εχεις το boarding pass εκτυπωμενο και οχι στο κινητο.και γυρισα πισω στα kiosk για να μου το εκτυπωσουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Επειδη δινουν ενα μπουκαλακι νερο και ενα μπισκοτακι?

Έχεις ταξιδέψει με παιδιά φίλε μου ;

 Το ένα να είναι 3 και το άλλο πέντε ;;

 Για να γράφεις το «επειδή δίνουν μπουκαλάκι νερό και μπισκοτάκι» μάλλον όχι ..

 επίσης η ανέχεια της Aegean στα «παραπάνω» κιλά των αποσκευών (πάντα είναι από μισό μέχρι και δυο κιλά πάνω ) είναι στα πολύ συν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και πάλι το δημοσίευμα δεν έχει λογική. Τι σχέση έχει η ταυτότητα (με την οποία όντως ταξιδεύεις εντός Σέγκεν) με το διαβατήριο (με οτ οποίο ταξιδεύεις στις ΗΠΑ και αλλού). Εκτός αν οι "σύμμαχοι και φίλοι μας" σε ρόλο μεγάλου αδελφού ασχολούνται με τα πάντα που συμβαίνουν στο προτεκτοράτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

3-4 σκορποχώρια που δεν είναι Σένκεν αλλά τη δέχονται

Πχ Ελβετία ας πούμε, κλασσικη περίπτωση σκορπιοχωριου…

Και όχι, δεν θεωρώ γύφτο αυτόν που πάει μια φορά στα 3-4 χρόνια εξωτερικό και δε θελει να σκάσει ένα κατοσταρικο για διαβατήριο…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, great είπε

Παρακαλαμε 20 χρονια να φυγει το χαρτόνι αυτό!

Μου αρέσει που χίλιοι τεχνολάτρεις, που έχουν αναγάγει σε πολιτισμό την κάθε τεχνολογική εξέλιξη, που μαθηματικά οδηγεί σε υποβάθμιση του ανθρώπου και σε κοινωνική καταστροφή, κι έχουν θεοποιήσει την τεχνολογία και της φέρονται ωσάν να είναι θρησκεία, νομίζουν από πάνω ότι εκπροσωπούν και το σύνολο της κοινωνίας. 

Πλανᾶσθε πλάνην οἰκτράν. 

Το 61% του πληθυσμού δεν έχει ταξιδέψει ποτέ εκτός χώρας με μόλις το 8% να δηλώνει ότι ταξιδεύει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Κι αυτό από μια δημοσκόπηση. Το πραγματικό ποσοστό που δεν έχει ταξιδέψει ποτέ εκτός χώρας, εκτιμώ με μεγάλη βεβαιότητα ότι θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από 61%.

 

Screenshot_20230224-003301.png.47431bca744c18217f569bbdde9249de.png

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δίκηο ο προλαλήσας συνφορουμίτης. Οι έλληνες δεν ταξιδεύουν γιατί δεν μπορούν με τις γελοίες αμοιβές που έχει το 80%. Μετά βάλε ανέργους, παππούδια, μωρά και θα δείτε πόσοι πραγματικά ταξιδεύουν. Εδώ το να πας Θεσσαλονίκη από Αθήνα έχει γίνει ακριβό σπορ.

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκπλαγείτε όταν δείτε πόσες χιλιάδες Έλληνες από την βόρεια Ελλάδα περνούν καθημερινά τα σύνορα με Αλβανία, Σκόπια, Βουλγαρία και Τουρκία και άλλοι πόσοι με τουριστικά λεωφορεία στα Βαλκάνια με προορισμό Σερβία, Σλοβενία, Κροατία, Ρουμανία κτλ κτλ. Δεν θεωρούνται ταξιδιώτες μόνο όσοι πηγαίνουν "εις τα ευρώπας" σε Λονδίνο, Παρίσι, Βαρκελώνη κτλ. Και όλοι αυτοί με τις ταυτότητες τους. Ούτε ραντεβού σε γραφεία διαβατηρίων, ούτε χρήματα για την έκδοση τους, ούτε είναι στο περίμενε στο ποτέ θα βγει αυτό. Σαν να πας από τον έναν νόμο στον άλλο. Και γιατί άλλωστε να μπεις σε αυτήν την διαδικασία ενώ μπορείς να πας με την κοινή ταυτότητα σου. Η οποία παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία σημασία αν είναι με chip ή όχι, το φακέλωμα πάει σύννεφο όπως και να πας πχ με αεροπλάνο οι ταξιδιωτικές εταιρίες παραδίδουν την λίστα με τις επιβαίνοντες στις αρχές. Στο ξενοδοχείο που θα πας δίνεις πάλι το ταξιδιωτικό σου έγγραφο. Αυτοκίνητο αν ενοικιάσεις το ίδιο. Κάρτα αν χρησιμοποιήσεις επίσης φακελώνεσαι. Δεν γλιτώνεις από πουθενά. Εδώ η άλλη στο ραδιόφωνο έλεγε πως έκανε τροχονομική παράβαση στην Ρώμη και τις έστειλαν οι Ιταλοί την κλήση στο σπίτι της στην Θεσσαλονίκη από τα στοιχεία που έδωσε στην εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων, τι ψάχνεις να βρεις τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, music_lover είπε

Να πούμε δυο πράγματα εδώ γιατί διαβάζω διάφορα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Δεν υπάρχει κράτος στον πλανήτη που να μην διαθέτει φυσική ταυτότητα. Τελεία και παύλα. Και δεν υπάρχει ασφαλέστερη ταυτότητα από την φυσική κάρτα. Καλές - χρυσές οι ψηφιακές αλλά καλή τύχη αν θέλεις να περάσεις τα σύνορα της χώρας σου. Σχετικά με τις υπάρχουσες ταυτότητες είναι ότι πιο άθλιο κυκλοφορεί στην Ευρώπη με διαφορά. Καμία δικλίδα ασφαλείας, γελάνε μαζί μας οι ευρωπαϊκές δυνάμεις ασφάλειας, η πλαστότητα τους πάει σύννεφο στο εξωτερικό και όχι μόνο. Σκεφτείτε μόνο ότι δεν έχουν ημερομηνία λήξης! Την έβγαλες όταν ήσουν 15 χρονών και έφτασες 40 με την ίδια φωτογραφία, έλεος. Οι μόνες χειρότερες ήταν οι Ιταλικές (carta d' identita) αλλά έχει κάνα 2 χρόνια τώρα που τις άλλαξαν και αυτοί Αν δε, δεν αποτελούσαμε μέλος της συνθήκης Schengen, δεν θα περνούσαμε τα σύνορα χωρίς visa με αυτήν την άθλια ταυτότητα. Μεγάλη χάρη μας κάνουν οι εκτός Schengen γείτονες που την δέχονται έτσι όπως είναι (Τουρκία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία) και φυσικά με ανταλλάγματα εκ μέρους μας. Έχει γίνει ένα μπάχαλο με τις νέες ταυτότητες με chip όπου η μια κυβέρνηση καταργεί τις αποφάσεις της άλλης με την διαδικασία να έχει κολλήσει στην συνεννόηση με την αρχή προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Ήδη οι Αμερικάνοι στην πρόσφατη επίσκεψη Μπλίνκεν απείλησαν να διακόψουν την συμμετοχή της Ελλάδας στο visa waiver program, αυτό που μας δίνει την δυνατότητα να επισκεφτούμε τις ΗΠΑ χωρίς visa και αυτό γιατί τους είπαμε ότι οι νέες ταυτότητες θα δίνονται από το 2021 και φτάσαμε 2023 με υποσχέσεις ακόμα και σήμερα για την υλοποίηση τους. Αν έχεις λοιπόν σκοπό να μην περάσεις ποτέ τα σύνορα της χώρας σου κάτσε με αυτό το ανέκδοτο που λέγεται ελληνική ταυτότητα. Οι υπόλοιποι παρακαλάτε να την αλλάξουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατί σε λίγο καιρό θα μας ζητάνε και βίζα για μια απλή βόλτα έξω από αυτήν.

οτινανοπουλος

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

Μου αρέσει που χίλιοι τεχνολάτρεις, που έχουν αναγάγει σε πολιτισμό την κάθε τεχνολογική εξέλιξη, που μαθηματικά οδηγεί σε υποβάθμιση του ανθρώπου και σε κοινωνική καταστροφή, κι έχουν θεοποιήσει την τεχνολογία και της φέρονται ωσάν να είναι θρησκεία, νομίζουν από πάνω ότι εκπροσωπούν και το σύνολο της κοινωνίας.

Πλανᾶσθε πλάνην οἰκτράν.

Το 61% του πληθυσμού δεν έχει ταξιδέψει ποτέ εκτός χώρας με μόλις το 8% να δηλώνει ότι ταξιδεύει τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Κι αυτό από μια δημοσκόπηση. Το πραγματικό ποσοστό που δεν έχει ταξιδέψει ποτέ εκτός χώρας, εκτιμώ με μεγάλη βεβαιότητα ότι θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από 61%.

 

η απαντηση σου δεν εχει καμια σχεση με το quote που μου έκανες. Θες το χαρτόνι, κρατα το χαρτόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση αυτήν από την Aegean. Δεν έχω πετάξει με τη συγκεκριμένη εταιρεία γιατί όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω προτιμώ τις low cost. Και δεν είναι ότι προσφέρουν το νερό ή οτιδήποτε άλλο από την κακή τους την καρδιά. Προπληρωμένο το έχουμε με το εισιτήριο μας.  Καλοπροαίρετα το λέω πάντα, μην παρεξηγηθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Και αυτη υπηρεσιες low cost δινει αλλα με high end τιμη.

Έλα να μιλήσουμε για τις ακόμη πιο ακριβές υπηρεσίες της Swiss Air και το σοκολατάκι(γεύμα) κατά τη διάρκεια μιας πτήσης 3 ωρών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...