Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Gaming Laptop ASUS TUF


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, andreas.v είπε

Βεβαιώσου ότι έχεις και το τελευταίο bios version 316

Στιγμιότυπο οθόνης_20230227_084737.png

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tolstoy είπε

Δηλαδή οι βάσεις με ανεμιστηράκια δεν δουλεύουν;

Να μην πάρω;

 

 

Οχι τιποτα δεν κανουν εγω εχω ενα Deep cool αυτο με τους 4 ανεμιστηρες ειτε το εχω βαλει να δουλεψει ειτε οχι δεν ειδα διαφορα στις θερμοκρασιες στο 3DMark που του κανω καμια φορα τεστ γιατι παιχνιδια δεν παιζω.

Εχω το ROG Strix G713QR Ryzen 9 5800HX RTX 3070 32GB RAM που ειναι με υγρο μεταλλο οχι θερμοαγωγιμη παστα, την βαση την εχω μονο και μονο επειδη το εχω πανω σε τραπεζι δεν υπαρχει χωρος για γραφειο μην χυθει κανενα νερο απο κατω και μπει μεσα στον φορητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οχι τιποτα δεν κανουν εγω εχω ενα Deep cool αυτο με τους 4 ανεμιστηρες ειτε το εχω βαλει να δουλεψει ειτε οχι δεν ειδα διαφορα στις θερμοκρασιες στο 3DMark που του κανω καμια φορα τεστ γιατι παιχνιδια δεν παιζω.

Εχω το ROG Strix G713QR Ryzen 9 5800HX RTX 3070 32GB RAM που ειναι με υγρο μεταλλο οχι θερμοαγωγιμη παστα, την βαση την εχω μονο και μονο επειδη το εχω πανω σε τραπεζι δεν υπαρχει χωρος για γραφειο μην χυθει κανενα νερο απο κατω και μπει μεσα στον φορητο.

 

Εγώ έχω ένα της MSI με την RTX 3050 και διαβάζω ότι κάποιοι βάζουν υγρό μέταλλο. 
Πιστεύεις αξίζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tolstoy είπε

 

Εγώ έχω ένα της MSI με την RTX 3050 και διαβάζω ότι κάποιοι βάζουν υγρό μέταλλο. 
Πιστεύεις αξίζει;

Το φοβαμαι προτιμω την παστουλα και στο δικο μου μολις βγει εκτος εγγυησης γιατι εχω επεκταση θα του βαλω παστουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 11:05 ΜΜ, andreas.v είπε

315 λοιπόν.. Προχωράς σε 316 και μας ενημερώνεις

πως γινεται το upadate στο BIOS ? ποια ειναι η σωστη διαδικασια ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις την εφαρμογη MyAsus αν οχι κατεβασε την απο το Store των Windows στα Update θα σου βγαλει και την αναβαθμιση Bios να το εχεις στο ρευμα να μην εχεις τιποτα συνδεμενο πανω να μην πειραξεις τιποτα.

Στιγμιότυπο οθόνης (32).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε ο @LLLEFTERIS

Αν πάλι δεν βγάζει την ενημέρωση στο myASUS, το κατεβάζεις χειροκίνητα από το site τους εδω.

Πιστεύω θα στρώσει το μηχάνημα. Οι πρώτες εκδόσεις bios συνήθως είναι για πέταμα. Σε όλα τα laptop που έχω δουλέψει είχα προβλήματα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@LLLEFTERIS @andreas.v μολις περασα το 316 BIOS και ήδη νομίζω οτι όλα ειναι πιο ησυχα.

Είχε και ενα κάρο άλλους drivers για install , τα εκανα ολα , λογικα σωστα επραξα...

 

Ετρεξα ενα διαγνωστικο σε οτι μπορει να γινει μεσω τις εφαρμογης και δεν μου εβγαλε κατι.

το μονο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι στην ακολουθη φωτοφραφια που σε Idle λεει 98% της CPU, ειναι κάτι αυτο γιατι τα αλλα τα βλεπω 0%

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-02 224425.png

τωρα '''ετρεξα'' λιγο το LOL και παίρνω αυτα τα νούμερα..

Τι λετε? το ΜΥAsus λεει 90 βαθμους και του HWMonitor 96 και οτι κάποτε έκανε 98 με 5Κ στροφές στους ανεμιστηρες της CPU & GPU ..

Βεβαια απο αποψη frames ημουν τελεια αλλα το παιχνιδι ειναι πολυ ελαφρυ ετσι κι αλλιως γι αυτο με απασχολουν τα υπολοιπα.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-02 232052.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-02 232338.png

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...