Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Gaming Laptop ASUS TUF


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το iddle 98% μη σε απασχολεί. Σημαίνει ότι ειναι διαθεσιμο το 98% της cpu.

Οι θερμοκρασιές του laptop είναι στα όρια και αν συνεχίσει έτσι θα μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος ζωής του.

Ακολούθησε αυτό που σου πρότεινε ο filip στην προηγούμενη σελίδα. Για μένα είναι κίνηση day one για τα laptop μου. Έχω turbo boost απενεργοποιημένο σε power plan "balanced mode" και turbo boost ενεργό σε power plan "high performance". Όταν τα πραγματα ζορίζουν και θέλω αυτά τα 2-3 παραπάνω fps, το γυρνάω high performance.

Στις 24/2/2023 στις 10:19 ΜΜ, filip123go είπε

2ον, δοκίμασε να τρέξεις το game ενώ έχεις απενεργοποιημένο το turbo boost (δεν εδώ πως γίνεται)

Αν πάρεις βάση ή ακόμα και αν αλλάξεις πάστα (δεν θα το πρότεινα) θα δεις πολύ μικρές διαφορές 1-3 °C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreas.v είπε

Το iddle 98% μη σε απασχολεί. Σημαίνει ότι ειναι διαθεσιμο το 98% της cpu.

Οι θερμοκρασιές του laptop είναι στα όρια και αν συνεχίσει έτσι θα μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος ζωής του.

Ακολούθησε αυτό που σου πρότεινε ο filip στην προηγούμενη σελίδα. Για μένα είναι κίνηση day one για τα laptop μου. Έχω turbo boost απενεργοποιημένο σε power plan "balanced mode" και turbo boost ενεργό σε power plan "high performance". Όταν τα πραγματα ζορίζουν και θέλω αυτά τα 2-3 παραπάνω fps, το γυρνάω high performance.

Αν πάρεις βάση ή ακόμα και αν αλλάξεις πάστα (δεν θα το πρότεινα) θα δεις πολύ μικρές διαφορές 1-3 °C.

μπορω να παρω τηλεφωνο να μιλησω με sservice και να επικαλεστω τις θερμοκρασιες και οτι γινεται ? να μου τρέξουν ενα BENCHMARK να το δουν ?

Εγω αυτο σκεφτομαι απο την αρχη. Οτι οκ εχω 20 μηνες εγγυηση ακομα αλλα μετα απο αυτο το διαστημα τι ??

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή ιδέα αν έχεις χρόνο και όρεξη. Μπορούν να σου τρέξουν ένα τεστ. 

Απλά κοίτα μη μπλέξεις παραπάνω. Το στείλεις μέσα και ξεκινήσουν άλλες ιστορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreas.v είπε

Δεν είναι κακή ιδέα αν έχεις χρόνο και όρεξη. Μπορούν να σου τρέξουν ένα τεστ. 

Απλά κοίτα μη μπλέξεις παραπάνω. Το στείλεις μέσα και ξεκινήσουν άλλες ιστορίες.

Χρόνο και όρεξη δεν έχω αλλά ούτε και 1000€ + για πέταμα..

 

τι εννοείς μην μπλέξω παραπάνω και ξεκινήσουν ιστορίες ; Του τύπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2023 στις 11:19 ΜΜ, filip123go είπε

Λοιπον,  αρχικά κάποια πράγματα για το λαπτοπ:
1ον, η thermal paste που έχει πάνω είναι κακής ποιότητας. Καλό θα ήταν να την αλλάξεις ASAP.
2ον, όλη η σειρά έχει θέμα με το cooling και η Asus το έχει κάνει γαργάρα. Εαν ψάξεις, υπάρχουν πολλοί με παρόμοιο πρόβλημα. 

Κάποιοι παρατήρησαν την συμπεριφορά που αναφέρεις , μετά από update στους drivers και στο gerforce experience (κάνοντας RollBack τους driver, το πρόβλημα ΔΕΝ διορθώθηκε).
Άλλοι ανέφεραν ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από windows update. 
(εαν τα βάλεις αυτά τα δύο μαζί, μάλλον κάποια version των driver, δεν τα πηγαίνει καλά με κάποιο update των windows)

Τα καλά νέα είναι πως μάλλον είναι πρόβλημα software. 

Δοκίμασε τα 2 που θα σου γράψω παρακάτω και πες μας τα αποτελέσματα. Εννοείται το λαπτοπ να είναι πάνω σε βάση η σε σκληρή επιφάνεια.

1ον, δοκίμασε να τρέξεις το game ενώ δεν έχεις το λάπτοπ στην πρίζα, 
2ον, δοκίμασε να τρέξεις το game ενώ έχεις απενεργοποιημένο το turbo boost (δεν εδώ πως γίνεται) .

Το πρόβλημα λύθηκε στους περισσότερους χρήστες, με τον 2ο τρόπο. 

ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΟΤΙ ΘΕΣ @filip123go

Σήμερα βρήκα χρόνο και εκανα το βήμα Νο2!!

Η κατάληξη ? Αυτη τη στιγμή  γραφω με 43 βαθμους σε windows με ανοιχτο spotify κτλ αλλα το πιο σημαντικο : FORZA HORIZON 5 μεσαια - υψηλα γραφικα απο 90-95 & 100 βαθμους  μετά βίας έφτασε τους 75!

Σας ευχαριστω όλους που ασχοληθήκατε με το προβλημα μου !  🙏🏻 🙏🏻 

PROBLEM SOLVED 

Επεξ/σία από MontzOlee
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, MontzOlee είπε

ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΟΤΙ ΘΕΣ @filip123go

Σήμερα βρήκα χρόνο και εκανα το βήμα Νο2!!

Η κατάληξη ? Αυτη τη στιγμή  γραφω με 43 βαθμους σε windows με ανοιχτο spotify κτλ αλλα το πιο σημαντικο : FORZA HORIZON 5 μεσαια - υψηλα γραφικα απο 90-95 & 100 βαθμους  μετά βίας έφτασε τους 75!

Σας ευχαριστω όλους που ασχοληθήκατε με το προβλημα μου !  🙏🏻 🙏🏻 

PROBLEM SOLVED 

Επίσης και για μένα

Μόλις έκανα τις 2 αυτές αλλαγές ησύχασα

Elden Ring ανετότατα και με πολύ μικρό θόρυβο 😊

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...