Προς το περιεχόμενο

Kde ή Gnome;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά....

Όπως είχαμε συζητήσει εδώ...

Έχω pc με Windows και linux καί έψαχνα να βρώ ποια διανομή κάθετε καλύτερα.

Ενημερωτικά να σας πω ότι λόγο Nvidia οι μόνες διανομές που κάθονται σαν βράχος είναι poo OS , Manjaro και opensuse.

Το opensuse το απεριψα λόγο εφαρμογών.καλα κάθετε από θέμα γραφικών αλλά είναι λίγο δύσχρηστο να το πω...δεν ξέρω πως να το πω . δεν είναι όπως το Manjaro που θα εγκαταστήσει μέχρι καί εμένα... χαχαχα

 

Τώρα όσον αφορά τα άλλα 2 έχω λατρεία στο kde γραφικό περιβάλλον αλλά επειδή πρόσφατα ανακάλυψα το pop OS άρχισα να καλό βλέπω το Gnome.

Γενικά το kde είναι τέρμα παραμετροποιησιμο καί σου επιτρέπει να κάνεις τα πάντα για το Gnome όσες φορές δοκίμασα από live usb να το δοκιμάσω πάντα κάτι μου λείπει σε σχέση με το kde.

Από την άλλη το kde έχει kdeconnect,krename,kdenliveκαί άλλες δίκες του εφαρμογές καί από την άλλη το gnome έχει καλύτερη εφαρμογή για mail καί ποίο μοντέρνο οπτικό να το πω.

Το θέμα είναι όμως ότι το kde τώρα τελευταία έχει αρχίσει να τρώει κάποια σκαλοματακια στην απόκριση του ίδιος άμα αλλάξεις θέματα η ακόμα και αν πάς να βρείς κάποιο καινούριο σου πετάει μήνυμα σφάλματος.απο την μέρα πού δοκίμασα κάποια θέματα άρχισε να κοπιάζει καί το μενού εφαρμογών από κάτω αριστερά.οταν περιήγησε σε αυτό.

 

Ποια η γνώμη μη σας; ποιο από τα 2 de είναι καλύτερο;gnome η kde;

Καί γιατί;

Αξίζει να μεταβώ καί νά παραμείνω μόνιμα σε Gnome;θα μπορώ να κάνω σε Gnome oti καί σε KDE;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Ξεκάθαρα kde και  Kubuntu και βάζεις και thunderbird 

Έχω δοκιμάσει kubuntu καί δεν κάθονται σωστά τα driver's της gpu.

Στο pc μου με Nvidia 1660 super εκτός από manjaro, Pop os kai opensuse δεν λειτουργεί καμία άλλη διανομή.η κάρτα γραφικών μου είναι περίεργη.

Αλλά  εγώ ρώτησα την γνώμη σας για gnome καί kde.παντα kde είχα αλλά έχω αρχίσει να καλό βλέπω το gnome τις τελευταίες μέρες για τούς λόγους πού προανέφερα παραπάνω.

 

Ποιο είναι καλύτερο συνολικά;

Το gnome ή kde;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται τι ψάχνεις, και τα δύο είναι πολύ καλά άλλα πολύ διαφορετικά. Το KDE είναι πολύ περισσότερο παραμετροποιήσιμο και οι εφαρμογές του γενικά είναι καλύτερες όχι όλες αλλά αρκετές από αυτές.

Το πρόβλημα του KDE είναι ότι προσπαθεί να κάνει τα πάντα και για αυτό είναι λιγότερο σταθερό από το gnome, κακά τα ψέματα είναι πιο buggy. Γενικά το KDE έχει λιγότερους devs και ειδικά πληρωμένους που να δουλεύουν full time σε αυτό και κάποιες φορές αυτό φαίνεται.

Το gnome φαίνεται πιο όμορφο αν και γούστα είναι αυτά κυρίως λόγω του gnome HIG, κάθε εφαρμογή πρέπει να πληρεί κάποια standards αισθητικά για να είναι μέρος του gnome, αυτός είναι ο λόγος που όλα στο gnome δείχνουν ποιο ομοιόμορφα, ενώ στο KDE κάθε εφαρμογή δείχνει διαφορετική. 

Επίσης το gnome έχει καλύτερη Wayland υποστήριξη, Σε αυτό που είπες για το email στο KDE η KDE PIM σουίτα τους είναι σπασμένη πάνω από δέκα χρόνια από KDE 4 εποχή.

Γενικά η άποψη μου είναι οτι το gnome έχει λιγότερα feature αλλά σχεδόν όλα δουλεούν σωστά, ενώ το KDE έχει πολυ περισσότερα αλλά κάποια απο αυτά είναι σπασμένα μερικά εδώ και πολλά πολλά χρόνια.

Επεξ/σία από linkdesink
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως κάτοχος μιας 1660ti έχοντας δοκιμάσει διάφορες διανομές το κλασσικό Ubuntu και το Pop OS είναι αρκετά καλές επιλογές. Δεν είχα καλή εμπειρία με το Manjaro, το βρήκα  αρκετά ασταθές.  Όσον αφορά το DE δεν μπορώ να πω πως κάποιο απο τα δύο που αναφέρεις είναι καλύτερο, αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα.

Επεξ/σία από IceBrown111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IceBrown111 είπε

Ως κάτοχος μιας 1660ti έχοντας δοκιμάσει διάφορες διανομές το κλασσικό Ubuntu και το Pop OS είναι αρκετά καλές επιλογές. Δεν είχα καλή εμπειρία με το Manjaro, το βρήκα  αρκετά ασταθές.  Όσον αφορά το DE δεν μπορώ να πω πως κάποιο απο τα δύο που αναφέρεις είναι καλύτερο, αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα.

Από Ubuntu και Pop os μόνο το Pop os έκατσε καλά σαν βράχος.

Το  Manjaro μου αρέσει πολύ αλλά έχω δοκιμάσει μόνο kde εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, blackm76 είπε

... που κάθονται σαν βράχος είναι poo OS ,

άσχετο αλλά για μια στιγμή πίστεψα ότι υπάρχει τέτοια διανομή  😅   

Ο δαίμων είχε κέφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arg_ είπε

άσχετο αλλά για μια στιγμή πίστεψα ότι υπάρχει τέτοια διανομή  😅   

Ο δαίμων είχε κέφια

Χαχαχαχα το t9 κάνει πλάκα.. συγνώμη... χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις επιλογη. Ειναι ψευδαισθηση οτι μπορεις να επιλεξεις παραθυρ. περιβαλλον.
Το ειπες και μονος σου.
Η καρτα γραφικων σου καθοριζει τι θα δουλεψεις.
Εχεις δυνατη και συγχρονη καρτα, αρα παιζεις παιχνιδια.

Το Gnome ειναι μονοδρομος λογω wayland.
Η ταχυτητα και ιδιοτροπια των nvidia drivers πρεπει να μπουν στην εξισωση επισης.
Εχω την ιδια καρτα και δε μπορω να δουλεψω κατι αλλο.
Να γουσταρεις το Gnome με το ζορι.
Γιατι δε θα περασεις καλα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, linkdesink είπε

Εξαρτάται τι ψάχνεις, και τα δύο είναι πολύ καλά άλλα πολύ διαφορετικά. Το KDE είναι πολύ περισσότερο παραμετροποιήσιμο και οι εφαρμογές του γενικά είναι καλύτερες όχι όλες αλλά αρκετές από αυτές.

Το πρόβλημα του KDE είναι ότι προσπαθεί να κάνει τα πάντα και για αυτό είναι λιγότερο σταθερό από το gnome, κακά τα ψέματα είναι πιο buggy. Γενικά το KDE έχει λιγότερους devs και ειδικά πληρωμένους που να δουλεύουν full time σε αυτό και κάποιες φορές αυτό φαίνεται.

Το gnome φαίνεται πιο όμορφο αν και γούστα είναι αυτά κυρίως λόγω του gnome HIG, κάθε εφαρμογή πρέπει να πληρεί κάποια standards αισθητικά για να είναι μέρος του gnome, αυτός είναι ο λόγος που όλα στο gnome δείχνουν ποιο ομοιόμορφα, ενώ στο KDE κάθε εφαρμογή δείχνει διαφορετική. 

Επίσης το gnome έχει καλύτερη Wayland υποστήριξη, Σε αυτό που είπες για το email στο KDE η KDE PIM σουίτα τους είναι σπασμένη πάνω από δέκα χρόνια από KDE 4 εποχή.

Γενικά η άποψη μου είναι οτι το gnome έχει λιγότερα feature αλλά σχεδόν όλα δουλεούν σωστά, ενώ το KDE έχει πολυ περισσότερα αλλά κάποια απο αυτά είναι σπασμένα μερικά εδώ και πολλά πολλά χρόνια.

Κατάλαβα γενικά τι λες φίλε μου αλλά Γιατί είπες πληρωμένους devs φίλε μου; Δεν είναι ανοιχτού κώδικα το kde ;

 

1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Δεν εχεις επιλογη. Ειναι ψευδαισθηση οτι μπορεις να επιλεξεις παραθυρ. περιβαλλον.
Το ειπες και μονος σου.
Η καρτα γραφικων σου καθοριζει τι θα δουλεψεις.
Εχεις δυνατη και συγχρονη καρτα, αρα παιζεις παιχνιδια.

Το Gnome ειναι μονοδρομος λογω wayland.
Η ταχυτητα και ιδιοτροπια των nvidia drivers πρεπει να μπουν στην εξισωση επισης.
Εχω την ιδια καρτα και δε μπορω να δουλεψω κατι αλλο.
Να γουσταρεις το Gnome με το ζορι.
Γιατι δε θα περασεις καλα.
 

Κατάλαβα φίλε μου τι εννοείς.ενω εγκαθιστώ κανονικά το kde θα έχω προβλήματα λόγο της Nvidia Κάρτας γραφικών. Οπότε γενικά από εδώ και πέρα θα διαλέγω AMD κάρτες γραφικών αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να αλλάξω.

Manjaro me Gnome η Pop os;

Ποίο θεωρείται καλύτερο; 

Γενικά έχω μία αγάπη για το Manjaro γιατί δεν χρειάζεται να κάνω φορμάτ όταν βγαίνει καινούρια έκδοση και έχει τελευταία έκδοση Gnome αλλά είναι πολύ φορτωμένο με εφαρμογές.

Το Pop os είναι ποίο παλια έκδοση του gnome αλλά είναι πεντακάθαρο.οσον αφορά της αναβαθμίσεις δεν είναι κυλιόμενη διανομή αλλά στις ρυθμίσεις είδα ότι έχει καί upgrade οπότε αν βγάλει καινούρια έκδοση λογικά θα μπορώ απευθείας να κάνω Την αναβάθμιση σωστά;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, blackm76 είπε

Κατάλαβα φίλε μου τι εννοείς.ενω εγκαθιστώ κανονικά το kde θα έχω προβλήματα λόγο της Nvidia Κάρτας γραφικών. Οπότε γενικά από εδώ και πέρα θα διαλέγω AMD κάρτες γραφικών αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να αλλάξω.

Το ΚDE δουλευει καλα με τις Nvidia, για τα βασικα.
Απλα δε θα εχεις επιταχυνση. Η καρτα σου θα ειναι αχρηστη.
Οταν πας να παιξεις παιχνιδια (του λινουξ + των Windows στo linux) αρχιζουν τα προβληματα.
Θα σε αναγκασει να βαλεις τους "κλειστους" δικους της.

Δε χρειαζεται να αλλαξεις μαρκα καρτας. Η AMD δεν ειναι καμια αγια.
Βγαζει πετσοκομμενες καρτες σε διαυλους και μνημες (και χαρακτηριστικα πχ encoders).
Να μην επεκταθω αλλο, γιατι θα γινω κακος.

Bαλε διανομη με τελευταιους κερνελς, Gnome και drivers της Νvidia (τους Τuring drivers φοραει η 1660 και η 2070),
και δε θα ξανακοιταξεις αλλου.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, blackm76 είπε

Κατάλαβα γενικά τι λες φίλε μου αλλά Γιατί είπες πληρωμένους devs φίλε μου; Δεν είναι ανοιχτού κώδικα το kde ;

 

Φυσικά και είναι ανοιχτου κώδικα το kde. Αντίθετα με αυτό που πιστέουν πολλόι στο linux το συντριπτικό ποσοστό του development γίνετε απο προγραμματιστές που δουλέουν σε τεράστιες εταιρείες και πληρώνονται και όχι από εθελοντές, πάνω απο 80% των developers του κέρνελ ειναι πληρώμενοι απο εταιρέιες μεγαθήρια

Το KDE έχει περίπου 12 developers που δουλέουν με μίσθο και πλήρη ωράριο για το KDE, το gnome εχεί πολλούς πολλούς παραπάνω για αυτό εχει για παράδειγμα καλύτερη υποστήριξη wayland, λιγότερα σπασμένα/εγκατελείμενα προτζεκτ κτλ. Δεν είναι το ίδιο να έχεις developers εθελοντές που αφιέρωνουν μερίκες ώρες την εβδομάδα όταν έχουν χρόνο στο KDE και το ίδιο να έχεις πληρώμενους developers  που δούλευουν κάθε μερα για οχτώ ώρες.

Για να καταλάβεις την διαφορά το KDE έχει  σπονσορες όπως η canonical και η Suse αυτοί οι σπόνσορες κατά κύριο λόγο δίνουν κάποια χρήματα τον χρόνο για να γίνουν τα συνέδρια του  KDE, Η canonical και η Suse όμως στο gnome δίνουν πληρώμενους developers οι οποίοι φτιάχνουν bugs,  γράφουν κώδικα κτλ. Γιατί οι εκδόσεις που έχουν επί πληρώμη τρέχουν μόνο gnome  οπότε ουσιατικά βοηθάνε μόνο το gnome  γιατί από εκεί βγάζουν λεφτά.

Τα παιδια στο KDE κάνουν απίστευτη δουλειά, αλλά όπως έχουν πει πολλές φόρες δούλευουν στα όρια τους και δεν παίρνουν ιδιάτερη υποστήριξη απο τις μεγάλες εταιρείες.

Επεξ/σία από linkdesink
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ημουν φανατικος στο kde τωρα χρησιμοποιο  gnome ειναι μακραν πιο σταθερα τα πραγματα . Tωρα oσο για την διανομη το popOs εχει πει οτι θα φτιαξει δικο του DE για να μην εξαρτιεται απο το gnome .Εχω την ιδια καρτα γραφικων απλα σε λαπτοπ δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ειμαι σε slackware και void ετσι δεν εχω να σου πω τιποτα .Δεν με ενδιαφερει καθολου ο wayland γιατι χρειαζομαι για την ευκολια μου το anydesk που δεν τα παει καλα μαζι του .Γενικα πιστευω οτι καλο ειναι να βλεπει καποιος αυτο που τον βολευει και λειτουργει σε ολα τα ενδιαφεροντα του.  Τι εννοεις λογο εφαρμογων για το  opensuse??

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkthan είπε

Αν και ημουν φανατικος στο kde τωρα χρησιμοποιο  gnome ειναι μακραν πιο σταθερα τα πραγματα . Tωρα oσο για την διανομη το popOs εχει πει οτι θα φτιαξει δικο του DE για να μην εξαρτιεται απο το gnome .Εχω την ιδια καρτα γραφικων απλα σε λαπτοπ δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ειμαι σε slackware και void ετσι δεν εχω να σου πω τιποτα .Δεν με ενδιαφερει καθολου ο wayland γιατι χρειαζομαι για την ευκολια μου το anydesk που δεν τα παει καλα μαζι του .Γενικα πιστευω οτι καλο ειναι να βλεπει καποιος αυτο που τον βολευει και λειτουργει σε ολα τα ενδιαφεροντα του.  Τι εννοεις λογο εφαρμογων για το  opensuse??

δεν υπαρχουν ολες οι εφαρμογες στο opensuse η δεν τρεχουν σωστα.παραδειγμα δεν υπαρχει το shutter-encoder για μετατροπη βιντεο kai an κατεβασεις το appimage δεν τρεχει portable και γενικα διαβασα οτι εχει θεμα το opensuse me τα appimage πακετα.δεν ξερω ακριβως τι ισχυει αλλα μου φαινεται λιγο μπερδεμα.επισεις υπαρχει μπερδεμα και με τους codecs.

 

 

1 ώρα πριν, linkdesink είπε

Φυσικά και είναι ανοιχτου κώδικα το kde. Αντίθετα με αυτό που πιστέουν πολλόι στο linux το συντριπτικό ποσοστό του development γίνετε απο προγραμματιστές που δουλέουν σε τεράστιες εταιρείες και πληρώνονται και όχι από εθελοντές, πάνω απο 80% των developers του κέρνελ ειναι πληρώμενοι απο εταιρέιες μεγαθήρια

Το KDE έχει περίπου 12 developers που δουλέουν με μίσθο και πλήρη ωράριο για το KDE, το gnome εχεί πολλούς πολλούς παραπάνω για αυτό εχει για παράδειγμα καλύτερη υποστήριξη wayland, λιγότερα σπασμένα/εγκατελείμενα προτζεκτ κτλ. Δεν είναι το ίδιο να έχεις developers εθελοντές που αφιέρωνουν μερίκες ώρες την εβδομάδα όταν έχουν χρόνο στο KDE και το ίδιο να έχεις πληρώμενους developers  που δούλευουν κάθε μερα για οχτώ ώρες.

Για να καταλάβεις την διαφορά το KDE έχει  σπονσορες όπως η canonical και η Suse αυτοί οι σπόνσορες κατά κύριο λόγο δίνουν κάποια χρήματα τον χρόνο για να γίνουν τα συνέδρια του  KDE, Η canonical και η Suse όμως στο gnome δίνουν πληρώμενους developers οι οποίοι φτιάχνουν bugs,  γράφουν κώδικα κτλ. Γιατί οι εκδόσεις που έχουν επί πληρώμη τρέχουν μόνο gnome  οπότε ουσιατικά βοηθάνε μόνο το gnome  γιατί από εκεί βγάζουν λεφτά.

Τα παιδια στο KDE κάνουν απίστευτη δουλειά, αλλά όπως έχουν πει πολλές φόρες δούλευουν στα όρια τους και δεν παίρνουν ιδιάτερη υποστήριξη απο τις μεγάλες εταιρείες.

καταλαβα φιλε μου ευχαριστω.

 

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Το ΚDE δουλευει καλα με τις Nvidia, για τα βασικα.
Απλα δε θα εχεις επιταχυνση. Η καρτα σου θα ειναι αχρηστη.
Οταν πας να παιξεις παιχνιδια (του λινουξ + των Windows στo linux) αρχιζουν τα προβληματα.
Θα σε αναγκασει να βαλεις τους "κλειστους" δικους της.

Δε χρειαζεται να αλλαξεις μαρκα καρτας. Η AMD δεν ειναι καμια αγια.
Βγαζει πετσοκομμενες καρτες σε διαυλους και μνημες (και χαρακτηριστικα πχ encoders).
Να μην επεκταθω αλλο, γιατι θα γινω κακος.

Bαλε διανομη με τελευταιους κερνελς, Gnome και drivers της Νvidia (τους Τuring drivers φοραει η 1660 και η 2070),
και δε θα ξανακοιταξεις αλλου.

εβαλα pop os και δουλευει τελεια χωρις προβληματα αλλα.....

1)δεν εμφανιζει grub menu στην εκκινηση για να επιλεγω linux ή windows.υπαρχει τροπος να το διορθωσω;;;

2)απο που μπορω να ρυθμισω να μην κλειδωνει μετα απο κλεισιμο οθονης;;;ψαχνω στις ρυθμισεςι και δεν μπορω να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, είμαι χρήστης gnome στο gaming desktop μου και μέχρι πρότινος και στα αλλα 2 μηχανήματα. Μέχρι που διάβασα πως πλεον το KDE είναι πιο ελαφρύ κυρίως για games , γιατί έχει support απο Valve ,για steam deck. Το δοκιμασα και μου φάνηκε πολύ καλό και πολύ customizable . Είδα πολύ μικρή βελτίωση fps , και μου ηταν αρκετό να το κρατήσω τουλαχιστον στο desktop.Μου την σπάει που δεν μπορω να κρατήσω οτι θέλω στο συστημα απο άποψη addons και τα ονόματα μερικών εφαρμογων. Επίσης μου φάνηκε πιο ευκολο να σπάσουν κάποια dependencies όταν εβγαλα κάτι custom installed εφαρμογές.

Απο την αλλη το gnome επίσης πολύ customizable και υπερβολικά πολύ πιο εύχρηστο. Άπειρα επίσης addons που μπορείς να επιλέξεις, πολύ καλό community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...