Προς το περιεχόμενο

Kde ή Gnome;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Hasta La Vista είπε

Αδερφέ, είμαι χρήστης gnome στο gaming desktop μου και μέχρι πρότινος και στα αλλα 2 μηχανήματα. Μέχρι που διάβασα πως πλεον το KDE είναι πιο ελαφρύ κυρίως για games , γιατί έχει support απο Valve ,για steam deck. Το δοκιμασα και μου φάνηκε πολύ καλό και πολύ customizable . Είδα πολύ μικρή βελτίωση fps , και μου ηταν αρκετό να το κρατήσω τουλαχιστον στο desktop.Μου την σπάει που δεν μπορω να κρατήσω οτι θέλω στο συστημα απο άποψη addons και τα ονόματα μερικών εφαρμογων. Επίσης μου φάνηκε πιο ευκολο να σπάσουν κάποια dependencies όταν εβγαλα κάτι custom installed εφαρμογές.

Απο την αλλη το gnome επίσης πολύ customizable και υπερβολικά πολύ πιο εύχρηστο. Άπειρα επίσης addons που μπορείς να επιλέξεις, πολύ καλό community.

εβαλα pop os και δουλευει τελεια χωρις προβληματα αλλα.....

1)δεν εμφανιζει grub menu στην εκκινηση για να επιλεγω linux ή windows.υπαρχει τροπος να το διορθωσω;;;

2)απο που μπορω να ρυθμισω να μην κλειδωνει μετα απο κλεισιμο οθονης;;;ψαχνω στις ρυθμισεςι και δεν μπορω να το βρω.

 

Επισεις τι εννοείς ότι δεν μπορείς να κρατήσεις ότι θέλεις από άποψη add-ons σε kde;

Καί πια διανομή λινουξ έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, blackm76 είπε

εβαλα pop os και δουλευει τελεια χωρις προβληματα αλλα.....

1)δεν εμφανιζει grub menu στην εκκινηση για να επιλεγω linux ή windows.υπαρχει τροπος να το διορθωσω;;;

2)απο που μπορω να ρυθμισω να μην κλειδωνει μετα απο κλεισιμο οθονης;;;ψαχνω στις ρυθμισεςι και δεν μπορω να το βρω.

 

Επισεις τι εννοείς ότι δεν μπορείς να κρατήσεις ότι θέλεις από άποψη add-ons σε kde;

Καί πια διανομή λινουξ έβαλες;

Δοκίμασε να τσεκαρεις το grub time timeout αν έχει παει 0. Αλλιώς βάλτο 5 δευτερόλεπτα. /etc/default/grub

Νομιζω ειναι στο Power Manager, θα ενημερωσω όταν το τσεκαρω.

Εννοώ οτι τα widgets, themes κλπ δεν μπορείς να τα σουταρεις γιατί σπάνε τα dependencies.

Debian testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Hasta La Vista είπε

Δοκίμασε να τσεκαρεις το grub time timeout αν έχει παει 0. Αλλιώς βάλτο 5 δευτερόλεπτα. /etc/default/grub

Νομιζω ειναι στο Power Manager, θα ενημερωσω όταν το τσεκαρω.

Εννοώ οτι τα widgets, themes κλπ δεν μπορείς να τα σουταρεις γιατί σπάνε τα dependencies.

Debian testing.

Οπότε φίλε μου καί εσύ για Nvidia προτείνεις Gnome;

 

Όσον αφορά τον grub εννοείς ότι είναι ήδη εγκατεστημένος απλά δεν φαίνεται;

Ρωτάω γιατί βλέπω διάφορα βίντεο στο YouTube με dual boot με Windows και δείχνουν να το εγκαθιστούνε χωριστά.σαν να μήν είναι εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Οπότε φίλε μου καί εσύ για Nvidia προτείνεις Gnome;

 

Όσον αφορά τον grub εννοείς ότι είναι ήδη εγκατεστημένος απλά δεν φαίνεται;

Ρωτάω γιατί βλέπω διάφορα βίντεο στο YouTube με dual boot με Windows και δείχνουν να το εγκαθιστούνε χωριστά.σαν να μήν είναι εγκατεστημένο.

Προτείνω KDE , αν θέλεις απόδοση αλλά είναι πανω στα γούστα σου.

Ναι, δώσε sudo update-grub να δουμε output.

Εκεί δεν έχει να δώσω κάποια συμβουλή δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackm76 είπε

1)δεν εμφανιζει grub menu στην εκκινηση για να επιλεγω linux ή windows.υπαρχει τροπος να το διορθωσω;;;

Δεν έχει grub αλλά systemd-boot. Έχω γράψει αναλυτικές οδηγίες εδώ  https://linux-user.gr/t/prosthhkh-windows-loader-sto-systemd-boot/4595

Επίσης δες για το systemd-boot εδώ: https://linux-user.gr/t/h-zwh-me-to-systemd-boot/3246

Αναφορά σε κείμενο

2)απο που μπορω να ρυθμισω να μην κλειδωνει μετα απο κλεισιμο οθονης;;;ψαχνω στις ρυθμισεςι και δεν μπορω να το βρω.

Ρυθμίσεις Privacy ->  Screen Lock (χρησιμοποίησε το search αν δεν το βρίσκεις)

image.png.d5d4a1972c4236d21bb27ef7164c53a0.png

 

Επίσης ίσως βρεις χρήσιμο το παρακάτω https://linux-user.gr/t/asfales-leitoyrgiko-chwris-kwdikoys-me-ena-kleidi-usb/4588

 

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hasta La Vista είπε

Προτείνω KDE , αν θέλεις απόδοση αλλά είναι πανω στα γούστα σου.

Ναι, δώσε sudo update-grub να δουμε output.

Εκεί δεν έχει να δώσω κάποια συμβουλή δεν έχω καθόλου εμπειρία.

Εμένα πάντα μου άρεσε περισσότερο το kde απλά όπως ανέφερα παραπάνω έφαγα κάτι σκαλωματα τελευταία στο kde καί όπως ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω λόγο της Nvidia κάρτας γραφικών που έχω καλύτερα να έχω gnome. Γιατί αποδίδει καλύτερα.

Πάντα έβαζα Manjaro KDE.

3 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Δεν έχει grub αλλά systemd-boot. Έχω γράψει αναλυτικές οδηγίες εδώ  https://linux-user.gr/t/prosthhkh-windows-loader-sto-systemd-boot/4595

 

Ρυθμίσεις Screen Lock (χρησιμοποίησε το search αν δεν το βρίσκεις)

image.png.d5d4a1972c4236d21bb27ef7164c53a0.png

 

Επίσης ίσως βρεις χρήσιμο το παρακάτω https://linux-user.gr/t/asfales-leitoyrgiko-chwris-kwdikoys-me-ena-kleidi-usb/4588

 

Φίλε μου θα τα δοκιμάσω.

Άρα δεν χρειάζεται να κάνω κάτι για τον grub απλά να δώσω μεριές εντολές σωστά;

Ευχαριστώ πολύ

 

Επεξ/σία από blackm76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2023 στις 11:59 ΠΜ, asfodelus είπε

Δεν έχει grub αλλά systemd-boot. Έχω γράψει αναλυτικές οδηγίες εδώ  https://linux-user.gr/t/prosthhkh-windows-loader-sto-systemd-boot/4595

φιλε μου τι εκανα και λειτουργησε.
ειναι ποιο απλο απο τον grub αλλα φαινεται να λειτουργει καλυτερα.γιατι ston grub εμφανιζε 2 φορες το σημα της μητρικης και αργουσε να ανοιξει ενω τωρα ανοιγει κατευθειαν λες και ειναι εργοστασιακο το μενου...χαχαχ

απλα εχω μερικες αποριες....

1)στα windows τωρα εμφανιζει ενα partition προσαρτημενο 4 gb.το ανοιγω και εχει διαφορα αρχεια μεσα και δεν πειραξα τιποτα.στην διαχειρηση δισκων των windows φαινεται αυτο το partition ομως να βρισκετε στον σκληρο δισκο που εχω εγκατεστημανο το pop os.τι ειναι αυτο;;;γινετε να μην προσαρτατε στα windows ωστε να μην το βλεπω;ειναι κατι σημαντικο;;

2)στην επιλογες του system-boot μου εμφανιζει να μπω στο bios,στα windows,sto pop os,se pop os recovery kai se pop os old kernel.
τι ειναι το pop os old kernel και τι ειναι το pop os recovery;;;;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, blackm76 είπε

1)στα windows τωρα εμφανιζει ενα partition προσαρτημενο 4 gb.

Δε θα πρέπει να σου βγάζει κάτι από μόνο του. Μήπως με κάποιο τρόπο το έβαλες να κάνει αυτόματη προσάρτηση; H κατάτμηση EFI, εκεί που έκανες τις αλλαγές είναι προσαρμοσμένη, αλλά είναι μικρότερη και  δεν τη βλέπεις σαν δίσκο. Α συγνώμη μιλάς για μέσα απο τα WIndows; Εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω, και ούτε ξέρω πως έχεις χωρίσει τον δίσκο.
 

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

τι ειναι το pop os old kernel και τι ειναι το pop os recovery

Η πρώτη επιλογή αφορά εκκίνηση με παλαιότερο πυρήνα σε περίπτωση που μετά απο μια αναβάθμιση συμβεί κάτι στραβό.

Η δεύτερη επιλογή σε βάζει σε ένα περιβάλλον ανάκτησης, ουσιαστικά βάζει εκεί το USB εγκατάστασης και το κρατάει ενημερωμένο, ένα κατα τη γνώμη μου απο τα δυνατά χαρακτηριστικά της διανομής.
 

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

ειναι ποιο απλο απο τον grub αλλα φαινεται να λειτουργει καλυτερα.γιατι ston grub εμφανιζε 2 φορες το σημα της μητρικης και αργουσε να ανοιξει ενω τωρα ανοιγει κατευθειαν λες και ειναι εργοστασιακο το μενου...χαχαχ

Καλώς ήρθες στο μέλλον

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, asfodelus είπε

Δε θα πρέπει να σου βγάζει κάτι από μόνο του. Μήπως με κάποιο τρόπο το έβαλες να κάνει αυτόματη προσάρτηση; H κατάτμηση EFI, εκεί που έκανες τις αλλαγές είναι προσαρμοσμένη, αλλά είναι μικρότερη και  δεν τη βλέπεις σαν δίσκο. Α συγνώμη μιλάς για μέσα απο τα WIndows; Εκεί δεν μπορώ να βοηθήσω, και ούτε ξέρω πως έχεις χωρίσει τον δίσκο.
 

Η πρώτη επιλογή αφορά εκκίνηση με παλαιότερο πυρήνα σε περίπτωση που μετά απο μια αναβάθμιση συμβεί κάτι στραβό.

Η δεύτερη επιλογή σε βάζει σε ένα περιβάλλον ανάκτησης, ουσιαστικά βάζει εκεί το USB εγκατάστασης και το κρατάει ενημερωμένο, ένα κατα τη γνώμη μου απο τα δυνατά χαρακτηριστικά της διανομής.
 

Καλώς ήρθες στο μέλλον

1)Ναι φίλε μου... εννοώ σε Windows.

Σε Windows μου εμφανίζει τέτοιο προσαρτημένο partition.και αυτο εμφανίστηκε μόλις ρύθμισα τον system-boot όπως μου είπες καί μετά.

Σε pop OS είναι όλα σωστά.

Γνωρίζεις τι μπορεί να είναι καί αν θα πρέπει να εμφανίζετε τελικά;

 

2) βάζει το USB εγκατάστασης καί το κρατάει ενημερωμενω εννοείς ότι στην ουσία το live usb πού έκανα την εγκατάσταση είναι εκεί στην επιλογή recovery χωρίς να χρειάζεται να ξανά συνδέσω το USB; καλά κατάλαβα;

3) όσο για τον παλιότερο πυρήνα κατάλαβα τι εννοείς και είναι βολικό.

Τώρα κάτι άλλο....

Έχω σύνδεση στο pc μου με usb την web camera μου και δεν την αναγνωρίζει με κανένα τρόπο ενώ σε manjaro την αναγνωρίζει κανονικά; γιατί το κάνει αυτό; Τι φταίει;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...