Προς το περιεχόμενο

Flicker/Interlaced ή τι άλλο;


udroxoos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CheOnWeb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα βίντεο που βγάζω με το κινητό, συχνά παρουσιάζεται ένα φαινόμενο στην εικόνα που δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για flicker, interlaced ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να είναι.

Αν πρώτα δεν το προσδιορίσω (ή/και σε τι οφείλεται) δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να το εξαλείψω και εδώ ζητάω τα φώτα σας.

Έχω κόψει δίχως επεξεργασία ένα απόσπασμα 7 δευτερολέπτων όπου φαίνεται έντονα στα κάγκελα αυτό το θέμα, που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Τα χαρακτηριστικά του είναι: 4k, 3840x2160p, 130MB/s, 10Bit, 30fps, HEVC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, udroxoos είπε

Τα χαρακτηριστικά του είναι: 4k, 3840x2160p, 130MB/s, 10Bit, 30fps, HEVC

Τι λες τώρα! Που κάνεις εγγραφή; Στον εσωτερικό χώρο ή σε κάρτα sd; Για το 2ο, η κάρτα είναι αξιόλογη και γρήγορη ή είναι κάποια απλή sd;

Πως παρατηρείς το πρόβλημα; Στο ίδιο το κινητό ή σε υπολογιστή; Πάντως interlace δεν νομίζω να είναι καθώς δεν τραβάνε τα κινητά (συνήθως) σε Interlace.

Γιατί δεν μαζεύεις λίγο την ποιότητα π.χ. σε FHD και 8bit να δεις πως θα πάει;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

Που κάνεις εγγραφή; Στον εσωτερικό χώρο ή σε κάρτα sd; 

Πως παρατηρείς το πρόβλημα; Στο ίδιο το κινητό ή σε υπολογιστή;

Στον εσωτερικό χώρο του iphone 13 γίνεται η εγγραφή και το παρατηρώ στην οθόνη του υπολογιστή.

15 λεπτά πριν, micos000 είπε

Γιατί δεν μαζεύεις λίγο την ποιότητα π.χ. σε FHD και 8bit να δεις πως θα πάει;

Δεν μου πάει να μην αξιοποιώ πλήρως τις δυνατότητες μιας συσκευής.

6 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Λόγω downscaling εμφανίζεται αυτό. Σε όσο μικρότερο παράθυρο/ανάλυση το βλέπεις, τόσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο.

Στέκει αυτό που λες αλλά με προβληματίζει που το κάνει και στην τηλεόραση (αν και σε πολύ μικρότερο βαθμό) που είναι 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που παρατηρείς δηλαδή είναι το τρεμούλιασμα στις οριζόντιες γραμμές όπως τα κάγκελα ή κάπου αλλού;

18 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Δεν μου πάει να μην αξιοποιώ πλήρως τις δυνατότητες μιας συσκευής.

Αυτό έχει μια λογική αλλά (για μένα) να το κάνεις σε θέμα που έχει κάτι να δείξει. Κάνει μια δοκιμή σε μικρότερη ανάλυση και στα 8bit γιατί τα 10bit hevc είναι αρκετά ζόρικα αρχεία και δες αν στο κάνει κι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το πρόβλημα που παρατηρείς δηλαδή είναι το τρεμούλιασμα στις οριζόντιες γραμμές όπως τα κάγκελα ή κάπου αλλού;

Ακριβώς αυτό

 

21 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κάνει μια δοκιμή σε μικρότερη ανάλυση και στα 8bit γιατί τα 10bit hevc είναι αρκετά ζόρικα αρχεία και δες αν στο κάνει κι εκεί.

Εμφανίζεται και σε 8bit. 

Μάλλον πρόκειται για downscaling όπως είπε ο φίλος @infin1tyGR μιας και μειώνεται αισθητά στην 4k tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, udroxoos said:

Στα βίντεο που βγάζω με το κινητό, συχνά παρουσιάζεται ένα φαινόμενο στην εικόνα που δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για flicker, interlaced ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να είναι.

Αν πρώτα δεν το προσδιορίσω (ή/και σε τι οφείλεται) δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να το εξαλείψω και εδώ ζητάω τα φώτα σας.

Έχω κόψει δίχως επεξεργασία ένα απόσπασμα 7 δευτερολέπτων όπου φαίνεται έντονα στα κάγκελα αυτό το θέμα, που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Τα χαρακτηριστικά του είναι: 4k, 3840x2160p, 130MB/s, 10Bit, 30fps, HEVC

Αυτό το φαινόμενο λέγεται "moire". 

Οι γραμμές του πλέγματος είναι πολύ λεπτές ακόμα και για 4k monitor. 

Γκούγκλαρε "moire pattern" ή "moire effect". 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Αυτό το φαινόμενο λέγεται "moire". 

Οι γραμμές του πλέγματος είναι πολύ λεπτές ακόμα και για 4k monitor. 

Γκούγκλαρε "moire pattern" ή "moire effect". 

Νομίζω εδώ είμαστε!

Αυτό είναι το εφέ που εμφανίζεται και σε δικά μου βίντεο κι απ' ότι διάβασα στα γρήγορα, οφείλεται σε μεγάλο διάφραγμα.

Στο κινητό μπορώ να παρέμβω σε iso και ταχύτητα διαφράγματος, αλλά δυστυχώς το διάφραγμα παραμένει αμετάβλητο και τίγκα ανοιχτό στο f/1.6.

Όταν βρω χρόνο θα πρέπει να δω πως εξαλείφεται με επεξεργασία του βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, udroxoos said:

Αυτό είναι το εφέ που εμφανίζεται και σε δικά μου βίντεο κι απ' ότι διάβασα στα γρήγορα, οφείλεται σε μεγάλο διάφραγμα.

Οφείλεται σε οτιδήποτε επηρεάζει το πόσο sharp/νετ είναι η εικόνα, (ναι το διάφραγμα παίζει ρόλο σ' αυτό) και πόσο έντονη είναι η διαχωριστική γραμμή πλέγματος/φόντου. Αν προσέξεις, στο μέρος του κάγκελου που είναι μπροστά απ' την κολόνα, το moire είναι πολύ πιο ήπιο ενώ στο μέρος που είναι μπροστά απ' το σκοτεινό εσωτερικό του κτιρίου, πολύ πιο έντονο. Δεν είναι κάτι που μπορείς εύκολα να ελέγξεις μέσω ρυθμίσεων της κάμερας.

1 hour ago, udroxoos said:

Όταν βρω χρόνο θα πρέπει να δω πως εξαλείφεται με επεξεργασία του βίντεο.

Αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο αν λάβεις υπόψιν ότι ό,τι κάνεις θα πρέπει να το κάνεις μόνο στο μέρος της εικόνας που έχει το πρόβλημα (αλλιώς θα υποβαθμίσεις/καταστρέψεις όλο το πλάνο) πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μάσκες για οτιδήποτε δεν θες να επηρεαστεί, tracking για την κίνηση της κάμερας κλπ.
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι το βασικό σου εργαλείο είναι το blur (να θολώσεις το τμήμα της εικόνας που έχει το πρόβλημα), το εγχείρημα θέλει προσοχή. Επίσης θα πρέπει να στοχεύσεις σε συγκεκριμένο resolution, π.χ. 4K (αγνοώντας ότι το πρόβλημα θα εμφανίζεται σε οθόνες με μικρότερη ανάλυση), όπερ σημαίνει ότι το πρόγραμμα και το hardware που θα χρησιμοποιήσεις για να το κάνεις, θα πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις σε 4Κ full screen, ώστε να βλέπεις τι πραγματικά κάνεις.

Δες εδώ 3 χονδροειδή δείγματα φλουταρίσματος του κάγκελου σε τρεις διαβαθμίσεις. Το πρώτο που θα δεις έχει πολύ blur στο κάγκελο, το δεύτερο λιγότερο και το τρίτο ακόμα λιγότερο.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

.Αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο αν λάβεις υπόψιν ότι ό,τι κάνεις θα πρέπει να το κάνεις μόνο στο μέρος της εικόνας που έχει το πρόβλημα (αλλιώς θα υποβαθμίσεις/καταστρέψεις όλο το πλάνο) πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνεις μάσκες για οτιδήποτε δεν θες να επηρεαστεί, tracking για την κίνηση της κάμερας κλπ.
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι το βασικό σου εργαλείο είναι το blur (να θολώσεις το τμήμα της εικόνας που έχει το πρόβλημα), το εγχείρημα θέλει προσοχή. Επίσης θα πρέπει να στοχεύσεις σε συγκεκριμένο resolution, π.χ. 4K (αγνοώντας ότι το πρόβλημα θα εμφανίζεται σε οθόνες με μικρότερη ανάλυση), όπερ σημαίνει ότι το πρόγραμμα και το hardware που θα χρησιμοποιήσεις για να το κάνεις, θα πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις σε 4Κ full screen, ώστε να βλέπεις τι πραγματικά κάνεις.

Δες εδώ 3 χονδροειδή δείγματα φλουταρίσματος του κάγκελου σε τρεις διαβαθμίσεις. Το πρώτο που θα δεις έχει πολύ blur στο κάγκελο, το δεύτερο λιγότερο και το τρίτο ακόμα λιγότερο.

 

Δυστυχώς το 4k editing δεν είναι για τα κότσια του υπολογιστή μου. Τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να βλέπεις απροβλημάτιστα preview 4k σε πραγματικό χρόνο ώστε να γίνονται οι ανάλογες διορθώσεις.

Από την άλλη δεν θέλω να "πέσω" στο FHD μιας και το σκεπτικό μου είναι: πάμε μπροστά και όχι βήματα πίσω.

Ίσως αναβαθμιστεί ο υπολογιστής μου αναλόγως αν και πρόκειται για όντως χρονοβόρα διαδικασία.

Σημασία έχει ότι χάρη στη βοήθεια σου φίλε @CheOnWeb το πρώτο μεγάλο βήμα έγινε και εντοπίστηκε το ενοχλητικό εφέ!

Ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά για τον χρόνο τους! 👍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...