Προς το περιεχόμενο

Επέκταση αποθηκευτικού χώρου σε Synology


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να αγοράσω ένα Synology , συγκεκριμένα το DS220+ αρχικά με ένα δίσκο.Το πρόβλημα είναι οτι έχω ήδη κάποιους δίσκους γεμάτους ταινίες , ο ένας 12ΤΒ , άλλοι 2 από 4ΤΒ ο καθένας και μερικούς ποιο μικρούς , οι οποίοι όμως είναι όλοι NTFS.Θα ήθελα λοιπόν (εαν γίνεται) να πάρω ένα external drive bay των 4 ή 5 θέσεων (πχ από Orico ή Icybox) και να το συνδέσω στη USB θύρα του Synology για να κάνω share το περιεχόμενο των δίσκων.Το ενδεχόμενο να  μετατρέψω τους δίσκους σε exfat για να μπουν στο NAS δεν παίζει γιατί θέλω να παραμείνουν NTFS και να μπορώ να τους βάζω στο σταθερό που έχω hotswap bay.Επειδή όμως έχω δει οτι η synology πουλάει δικά της external bay expansions , κάτι μου λέει οτι ίσως να μην αφήνει να γίνεται αυτό που σκέφτομαι οπότε ρωτάω κάποιον που ήδη έχει synology εαν γίνεται αυτό που λέω ή όχι.Έτσι πρόχειρα που έψαξα στο νετ δεν έβγαλα άκρη του τι ισχύει αν και το ψυλιάζομαι οτι δεν θα γίνεται.Δεν την έχω για χαζή τη synology.Για πείτε.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτό δέχεται και διαβάζει NTFS drives. 
Όμως δεν ξέρω πως θα διαχειριστεί θήκη πολλαπλών δίσκων (πχ από Orico). 
Εκεί θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός με τα δεδομένα μου. 


Θα έπαιρνα οπωσδήποτε ένα backup - αντίγραφο των data μου σε κάποιο άλλο μέσο, και τότε μόνο θα συνέδεα τους δίσκους στο Synology. 


Σε κάθε περίπτωση θα ξεκίναγα με ένα δίσκο για δοκιμή και περισσότερο για να δω πως θα χειριστεί την δημιουργία του κοινόχρηστου (Share) folder στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για έναν δίσκο εξωτερικό φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα.Όλους ταυτόχρονα ποτέ δεν τους δούλεψα αν και θα ήταν χρήσιμο να μπορεί να τους δει το NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκινάει γιατί δεν έχεις backup των δίσκων που θες να παίξεις. Καταλαβαίνω ότι είναι πολλά τα τερα αλλά τώρα πια υπάρχουν δίσκοι 18+ terabytes που μπορούν να χωρέσουν τα πάντα. Με μια καλή οργάνωση και διαγραφή των διπλοτύπων νομίζω με ένα 18tera θα είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκινάει γιατί δεν έχεις backup των δίσκων που θες να παίξεις. Καταλαβαίνω ότι είναι πολλά τα τερα αλλά τώρα πια υπάρχουν δίσκοι 18+ terabytes που μπορούν να χωρέσουν τα πάντα. Με μια καλή οργάνωση και διαγραφή των διπλοτύπων νομίζω με ένα 18tera θα είσαι καλυμμένος.

Κάνεις λάθος.Υπάρχει backup σε υπάρχων NAS απλά τα έχω και σε NTFS για να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση των δεδομένων σε οποιοδήποτε υπολογιστή χωρίς απαραίτητα να αναγκάζομαι να τα βλέπω μέσω δικτίου.Δεν θέλω όλα να τα έχω σε linux partition αλλά και σε windows.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Κάνεις λάθος.Υπάρχει backup σε υπάρχων NAS απλά τα έχω και σε NTFS για να μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση των δεδομένων σε οποιοδήποτε υπολογιστή χωρίς απαραίτητα να αναγκάζομαι να τα βλέπω μέσω δικτίου.Δεν θέλω όλα να τα έχω σε linux partition αλλά και σε windows.

Ζήτω συγνώμη δεν το ήξερα. Όποτε θες με κάποιο τρόπο να κανείς share σε κάποιο άλλο δίκτυο τους σκληρούς χωρίς να πάρεις έναν σκληρό όπου θα τους αντικαταστήσει. Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θήκη της orico βγάζει απλά ένα USB 3.0 σωστά?

Εάν ναι, για το συνδεδεμένο μηχάνημα PC/nas είναι σαν να βλέπει απλά ένα USB hub και δίσκους συνδεδεμένους πάνω του οπότε δεν βρίσκω λόγο να μην τους βλέπει/διαμοιραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...