Προς το περιεχόμενο

Το concept smartphone του OnePlus 11 έχει υδρόψυξη "παρόμοια" με PC


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει concept είναι οπότε και η υπερβολή επιτρέπεται. Νομίζω πως η σωστή κατεύθυνση είναι να μην χρειάζεται ψύξη μια συσκευή (βλ macbook M1) και όχι η υδρόψυξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αναλογιστούμε ότι το 10% του πληθυσμού αγοράζει κινητό για την λειτουργικότητα του και για να κάνει τη δουλειά του και το υπόλοιπο 90% για μούρη και απλά να παίζει παιχνίδια τότε είναι μια ιδέα που θα πουλήσει όποτε να το βγάλουν και θα πουλήσει τρέλα.  
Για εμένα θα πρέπει να βγάζουν και αναβαθμίσεις σε ram και gpu , τότε θα γίνει σκοτωμός 😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την πλευρα του μαρκετινγκ, μια χαρα ειναι για να πουλησει αυτη η συσκευη. Οπτικα θα αρεσει .....

ομως απο τεχνικης αποψης, οι σωληνες πισω απο μια γυαλινη επιφανεια (πλατη κινητου), δεν θα εχουν κατι σπουδαιο πετυχει ο μηχανικοι που το σχεδιασαν. Το γυαλι δεν ειναι καλος αγωγος της θερμοκρασιας. Την ιδια στιγμη, που οι εταιρειες του android αντιγραφουν την apple, γιατι δεν κανουν πλεον κινητα με μεταλλικες πλατες ? Μονο ετσι θα ειχαν καλη ψυξη στην oneplus.

2 λεπτά πριν, karma_nade είπε

Για εμένα θα πρέπει να βγάζουν και αναβαθμίσεις σε ram και gpu , τότε θα γίνει σκοτωμός 😅

μεχρι τωρα, γνωριζα για τις αναβαθμισεις στο λειτουργικο. Στο hardware, Πρωτη φορα που το μαθαινω.

απο την αλλη, ξερω πως οταν μια συσκευη παρει αναβαθμιση στο software, και ο χ κατασκευαστης hardware πχ qualcomm εχει νεους drivers για καθε κομματι του προιοντος, πχ gps, wifi, sound, gpu, usb, bluetooth, κτλ, ολα αυτα ειναι λογισμικο και θα τα βρουμε χωρις αναφορες στο update της εταιρειας που εχουμε κινητο

ειλικρινα, στην ram τι αναβαθμιση να γινει ????

στην gpu ? να παρει νεους πυρηνες ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghost.Dog είπε

Κι ένα σιγαστήρα για την εξάτμιση και είναι κομπλέ.

ναι αλλά θα πρέπει να νικελόσεις το κινητό πριν από αυτό, αναγκαστικά. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι δεν δουλεύει actually. Είναι καθαρά εικαστικό το τρέχον prototype. Μια χαρά είναι το vapor chamber όπως δουλεύει αυτή τη στιγμή σε συνδυασμό με το optimization και τα nm που βρίσκονται τα mobile socs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 5 καρέ έφυγε όλη αυτή η φασαρία ; Ή κάνω λάθος ; 

3 ώρες πριν, lneam είπε

απο την πλευρα του μαρκετινγκ, μια χαρα ειναι για να πουλησει αυτη η συσκευη. Οπτικα θα αρεσει .....

ομως απο τεχνικης αποψης, οι σωληνες πισω απο μια γυαλινη επιφανεια (πλατη κινητου), δεν θα εχουν κατι σπουδαιο πετυχει ο μηχανικοι που το σχεδιασαν. Το γυαλι δεν ειναι καλος αγωγος της θερμοκρασιας. Την ιδια στιγμη, που οι εταιρειες του android αντιγραφουν την apple, γιατι δεν κανουν πλεον κινητα με μεταλλικες πλατες ? Μονο ετσι θα ειχαν καλη ψυξη στην oneplus.

μεχρι τωρα, γνωριζα για τις αναβαθμισεις στο λειτουργικο. Στο hardware, Πρωτη φορα που το μαθαινω.

απο την αλλη, ξερω πως οταν μια συσκευη παρει αναβαθμιση στο software, και ο χ κατασκευαστης hardware πχ qualcomm εχει νεους drivers για καθε κομματι του προιοντος, πχ gps, wifi, sound, gpu, usb, bluetooth, κτλ, ολα αυτα ειναι λογισμικο και θα τα βρουμε χωρις αναφορες στο update της εταιρειας που εχουμε κινητο

ειλικρινα, στην ram τι αναβαθμιση να γινει ????

στην gpu ? να παρει νεους πυρηνες ?

Συμφωνώ , πρέπει να γίνει βελτίωση στο software , να είναι ας πούμε πιο optimise performance ναουμε … 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, xemis said:

Εντάξει concept είναι οπότε και η υπερβολή επιτρέπεται. Νομίζω πως η σωστή κατεύθυνση είναι να μην χρειάζεται ψύξη μια συσκευή (βλ macbook M1) και όχι η υδρόψυξη.

Βέβαια στο Pro με το Μ1 έχει ανεμιστήρα αν θυμάμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NickTG είπε

Βέβαια στο Pro με το Μ1 έχει ανεμιστήρα αν θυμάμαι καλά. 

Προφανώς μιλάω για τις συσκευές που δεν έχουν ανεμιστήρα, ανεξαρτήτου μάρκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, xemis said:

Προφανώς μιλάω για τις συσκευές που δεν έχουν ανεμιστήρα, ανεξαρτήτου μάρκας

Άρα δεν είναι ότι γενικά δεν χρειάζεται ψύξη απλά θεωρούν πως για τη χρήση που γίνεται από την πλειοψηφία σε ένα air δεν χρειάζεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jerry banana είπε

Ρε παιδιά μόνο εγώ το βλέπω σαν υπερβολική προσπάθεια ? Τα κινητά όσο ισχυρά και να είναι πάνε μέχρι ένα σημείο Χ . Δεν είναι υπολογιστρς που θα αναγκαστούν κάποια στιγμή να τρέξουν κάτι πάρα πολύ βαρύ ώστε να χρειαστούν υδροψυξη . Επίσης εάν σου πέσει το κινητό και σπάσει η υδροψυξη τι κάνεις ? 

Ναι μεν αλλά....
Εγώ πχ έχω μερικές φορές τρέξει το PS στο tablet αν και έχω PC και Macbook.
Οπότε αν και συμφωνώ μαζί σου πως δεν αξίζει έχω ιστορίες που τελικά μου
χρειάστηκε η ισχύς. Βέβαια δεν ξέρω πόσο καλό είναι να ββάζεις νερό σε τόσο
μικρό μέρος και μάλιστα σε συσκευή που συνεχώς κουνιέται, πέφτει κτλ.

Θα ήθελα να δω όμως καστομιές από τρελαμένους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε τι πάρτυ θα κάνει γνωστή εταιρία σέρβις κινητών. Όλα με υγρασία στην πλακέτα θα τα βγάζει. (Όχι ότι δεν τα έβγαζε και χωρίς την υδροψυξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lneam είπε

 

ειλικρινα, στην ram τι αναβαθμιση να γινει ????

στην gpu ? να παρει νεους πυρηνες ?

Αστείο ήταν το ερώτημα προφανώς…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickTG είπε

Άρα δεν είναι ότι γενικά δεν χρειάζεται ψύξη απλά θεωρούν πως για τη χρήση που γίνεται από την πλειοψηφία σε ένα air δεν χρειάζεται. 

 

Και φυσικά το "δεν χρειάζεται ψύξη" ισχύει για τα πάντα. Απλα θα ζεσταίνεται παραπάνω και θα throttlari. Ψύξη δεν βάζουμε γιατί την χρειάζονται, την βάζουμε για να πάνε πιο γρήγορα μιας και δεν θα βράζουν στους 100 βαθμούς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...