Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για airflow


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται. Θεωρείστε ότι στη θέση του Ψ στην εικόνα υπάρχει ψύκτρα αέρα που "κοιτά" προς το 1 και επομένως δέχεται δροσερό αέρα που έρχεται από αυτό (ταυτόχρονα εξάγει αέρα προς το πίσω μέρος του κουτιού). Το fan της θέσης 2 που εξάγει αέρα προς τα πάνω μήπως κάνει περισσότερο κακό παρά καλό καθώς τραβά αμέσως εκτός του κουτιού μέρος του δροσερού αέρα του 1 με αποτέλεσμα να φτάνει λιγότερος στην ψύκτρα του cpu ;  Ποια είναι η άποψη σας ; 

pc case.png

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογική ερώτηση.Εγω σε αντίστοιχες περιπτώσεις ,παρακάμπτοντας το αισθητικό του πράγματος, σε built για  φίλους βάζω μόνο ένα πάνω κ ένα πισω θεωρώντας πως όπως λες το φαν 2  απομακρύνει δροσερό αερα και προτιμώ γενικα να εχω θετική πιεση.Αυτο όμως είναι καθαρά του κεφαλιού μου,δεν έχω τσεκαρει temps και με τις δύο διατάξεις.Αν έχεις όρεξη,πειραματισου😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, niko13 είπε

Λογική ερώτηση.Εγω σε αντίστοιχες περιπτώσεις ,παρακάμπτοντας το αισθητικό του πράγματος, σε built για  φίλους βάζω μόνο ένα πάνω κ ένα πισω θεωρώντας πως όπως λες το φαν 2  απομακρύνει δροσερό αερα.Αυτο όμως είναι καθαρά του κεφαλιού μου,δεν έχω τσεκαρει temps και με τις δύο διατάξεις.Αν έχεις όρεξη,πειραματισου😁

Όταν θα έρθει η ώρα για καθαρισμό του κουτιού μπορεί να κάνω το πείραμα αλλά υποψιάζομαι πως οι διαφορές θα είναι τόσο μικρές ώστε να μην μπορούμε να εξάγουμε ασφαλές συμπέρασμα. Αν είναι έτσι είναι προτιμότερο να μη βάλουμε το fan 2 για λιγότερη φασαρία. Μπορεί επίσης να κερδίζουμε λίγο στη θερμοκρασία του cpu αλλά να χάνουμε λίγο πχ σε αυτή των μνημών. Πάντως υπάρχουν κουτιά που πάνω έχουν μόνο 1 θέση για fan στο πίσω μέρος τους, ίσως να θεωρούν σωστή οι κατασκευαστές την σκέψη που έκανα.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως δειχνουν τα βελη βαζω εγω με την μονη διαφορα τον 1ο κατω στο εμπρος πανελ να φυσαει ο μισος πανω απο την λαμαρινα και ο υπολοιπος κατω προς το τροφοδοτικο , δεν υπαρχει καλυτερο airflow  σε περιπτωση του εμπρος πανελ που δεν παιρνει 3 fan  αν μπαινουν 2 x 140mm τους βαζεις

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, triplex1 είπε

οπως δειχνουν τα βελη βαζω εγω με την μονη διαφορα τον 1ο κατω στο εμπρος πανελ να φυσαει ο μισος πανω απο την λαμαρινα και ο υπολοιπος κατω προς το τροφοδοτικο , δεν υπαρχει καλυτερο airflow  σε περιπτωση του εμπρος πανελ που δεν παιρνει 3 fan  αν μπαινουν 2 x 140mm τους βαζεις

Στο βασικό μου pc έχει μπροστά 3 προεγκατεστημένα 12άρια με rgb (Cougar MX410) και είναι ψυγείο. Το πήρα από ινσόμνια καινούριο με τις ζελατίνες του με 45+10 μεταφορικά, από τις καλύτερες αγορές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 2ος ειναι αχρηστος απλα βγαζει τον κρυο αερα πριν φτασει στην ψυκτρα

Ο μπλε κατω ειναι αχρηστος με τον τροπο τον οποιο ειναι τοποθετημενος. Το θεμα ειναι να ριχνει κρυο αερα στο τροφοδοτικο και στην καρτα γραφικων.

 

image.png.a523c39ff3773c0477bfb46f139c6e8a.png

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη φωτο ειναι τελειως λαθος γιατι ολα τα case  δεν ειναι ιδια , αν δε δεις τα πραγματα στημενα δεν μπορεις να ξερεις που φυσαει και που διωχνει τον αερα ο καθε ανεμιστηρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Η συγκεκριμενη φωτο ειναι τελειως λαθος γιατι ολα τα case  δεν ειναι ιδια , αν δε δεις τα πραγματα στημενα δεν μπορεις να ξερεις που φυσαει και που διωχνει τον αερα ο καθε ανεμιστηρας

στην φωτο ειναι το κλασικο case , δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες απο case τετοιο τυπου...η λογικη ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα κατι ολα τα case  δεν ειναι ιδια , απο κει και περα αν εχετε ολοι το ιδιο τοτε δεν διαφωνω , εβγαλες 2 ανεμιστηρες αχρηστους πριν γι αυτο το ειπα , αν θα ερθεις να δεις το δικο μου με 3x120 εμπρος να βαζουν , 1 x120 ππισω να βγαζει +2 επανω 120αρηδες θα αλλαξεις αποψη αν καποιος ειναι αχρηστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το case σου ειναι ιδιου τυπουπου εχει λιγο χωρο μεταξυ της ψυκτρας και του μπροστινου μερους ο 2ος που εχεις πανω δεν κανει τιποτα και απλα πεταει τον κρυο αερα εξω . Μπορεις να το διαπιστωσεις με τον εξης τροπο: Βαλε να τρεχει το cinebench  και βαλε το χερι πανω στον 2ο top ανεμιστηρα , αν βγαζει κρυο αερα ειναι αχρηστος ( ισως να ειναι χρησιμος για το καλοκαιρι αν εχεις κοντα το pc για να σε δροσιζει )

 

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/2/2023 στις 8:16 ΜΜ, fotaras76 είπε

Ποια είναι η άποψη σας ; 

Ίδια με τη δική σου! Έχω τοποθετήσει τρεις μπροστά (δύο όσο πιο πάνω γίνεται και ένα κάτω κάτω για να ψύγει τον HDD και το τροφοδοτικό όπως ανέφερε ο triplex1) και ένα πίσω. Το κουτί ερχόταν με 4 ανεμιστήρες, αλλά τοποθέτησα τους Arctic P12 που είχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 8:16 ΜΜ, fotaras76 είπε

Χαίρεται. Θεωρείστε ότι στη θέση του Ψ στην εικόνα υπάρχει ψύκτρα αέρα που "κοιτά" προς το 1 και επομένως δέχεται δροσερό αέρα που έρχεται από αυτό (ταυτόχρονα εξάγει αέρα προς το πίσω μέρος του κουτιού). Το fan της θέσης 2 που εξάγει αέρα προς τα πάνω μήπως κάνει περισσότερο κακό παρά καλό καθώς τραβά αμέσως εκτός του κουτιού μέρος του δροσερού αέρα του 1 με αποτέλεσμα να φτάνει λιγότερος στην ψύκτρα του cpu ;  Ποια είναι η άποψη σας ; 

pc case.png

Έχω ακριβώς της ίδιας λογικής airflow με την φωτό με τη διαφορά το τρίτο κάτω φαν σε εμένα να είναι και αυτό μπροστά, τρεις κατά σειρά δηλαδή front fans.

Η σκέψη σου είναι σωστή, εφόσον μιλάμε για cpu air cooler, θέλουμε μέσα στο case δροσερό αέρα. Βγάζοντας το φαν 2 επίσης θα βοηθήσει και στο να έχεις λίγο positive ροή στο κουτί που θα σου ελαττώσει και τη σκόνη.

Τώρα βέβαια παίζουν και άλλα ρόλο, ανάλογα τις διαστάσεις του κουτιού,  αν το φαν 2 που λέμε είναι προς τα αριστερά και είναι περίπου πάνω από το cpu cooler τότε στη περίπτωση αυτή θα βοηθήσει να υπάρχει εκεί γιατί ο ζεστός αέρας πάντα πάει προς τα πάνω και είναι σημαντικό να βγαίνει απ' το κουτί.

Επίσης σε τι rpm έχεις τους μπροστά, σε τι rpm τους exhaust fans, αν η gpu είναι blower card η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αναφερθω σε case που δεν εχει υδροψυξη

- psu κατω >ρουφαει απο κατω αερα > βγαινει πισω
- αν υπαρχουν στο κατω εμπρος κομματι της προσοψης του κουτιου τουλαχιστον 2τεμ. 12cm fan
- αν η καρτα γραφικων και η cpu εχουν τουλαχιστον απο 1 fan 12cm
- αν ο ανεμ. της cpu φυσαει ακομα και οριζοντια, χωρις το case να εχει στην ιδια ευθεια αλλο ανεμ.
- αν ολο το hardware λειτουργει σε θερμο. χαμηλοτερες απο 60 βαθ. C
- αν η μητρικη εχει temp. sensors και οι υποδοχες για τα fan ειναι σε pwm
- αν η θερμ. του χωρου ειναι χαμηλοτερη απο 26 βαθ. C

χωρις το κουτι στο επανω μερος να εχει ανεμ., ομως να εχει αεραγωγους, τοτε ολος ο αερας που εισερχεται μεσα, παθητικα θα σπρωξει προς τα εξω και πανω ολο τον ζεστο αερα που υπαρχει στο εσωτερικο. Ναι, ολα αυτα ειναι μια τυπικη περιπτωση home pc για light χρηση. Οχι για αλλες extreme καταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...