Προς το περιεχόμενο

Το Realme GT3 φορτίζει πλήρως σε 9,5 λεπτά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/3/2023 στις 8:27 ΠΜ, vorted είπε

όπως και να έχει αν ο Κινέζος δε σπρώξει τη κατάσταση, apple και Samsung δε παίζει να ανέβουν πάνω απο τα 45watt, σημειωτέον whoever goes fast never goes back...

Αυτο είναι μεγάλη αλήθεια για να αλλαξουν κ οι μεγάλοι κατασκευαστες μοτίβο θελει πρόκληση από Κίνα μεριά.

αφού η Σάμμυ δεν ανεβαίνει από τα 45w ούτε με αίτηση μετά κ τα galaxy note & η apple κλασσικά στο όριο των 20w safe mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, aces είπε

Αυτο είναι μεγάλη αλήθεια για να αλλαξουν κ οι μεγάλοι κατασκευαστες μοτίβο θελει πρόκληση από Κίνα μεριά.

αφού η Σάμμυ δεν ανεβαίνει από τα 45w ούτε με αίτηση μετά κ τα galaxy note & η apple κλασσικά στο όριο των 20w safe mode.

Αν έχεις πουλήσει στα πρόβ...πελάτες σου ότι πάνω από 20w κάνει boom πως θα το αυξήσεις ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2023 στις 4:29 ΜΜ, TutaKachun είπε

Δεν διαφωνώ αλλά αφού αυτό δεν γίνεται, προτιμώ όταν ξεμείνω στο δρόμο ή στην δουλειά να βρω μια πριζα για 5 λεπτά και να το πάω 50% πάλι, παρα να κουβαλάω μαζί μου ένα βαρύ powerbank 

Όχι powerbank, αλλά να κουβαλάς φορτιστή σε μεγεθος powerbank (αλλιώς δεν παίζει να πιάσεις τις ταχύτητες που λένε) και να χρειάζεσαι και πρίζα να το βάλεις.

Δεν είναι καλύτερο σε αυτή την περίπτωση να πάρεις μόνο powerbank για να μην ψάχνεις και πρίζα; 😛 

Πως ακριβώς δηλαδή σε βολεύει καλύτερα αυτό; Ή μήπως θα επενδύσεις σε 200W φορτιστές να έχεις και στο σπίτι και στην δουλειά και στο αμάξι και παντού; Και εν τέλη να θες πάλι ένα powerbank μαζί σου σε περίπτωση που χρειαστείς;

Καταλαβαίνεις γιατί είναι ανούσιο να κυνηγάς εξοφρενικά γρήγορες φορτίσεις;

Στις 1/3/2023 στις 10:10 ΜΜ, Thanos185 είπε

Φόρτιση 240w με τον φορτιστή να συμπεριλαμβάνεται, Amoled οθόνη 6.7ιν με 144hz , με Sd 8gen1, 16gb ram k 1tb εσωτερική μνήμη…εγώ θα πω απλά ένα μπράβο στη realme!!!

Με μόνο 300€ παραπάνω από όσο θα έκανε χωρίς τον φορτιστή, με 8GB αντί για 16, 256GB αντί για 1TB.

Το καταλαβαίνεις ότι δεν στα δίνουν τζάμπα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Όχι powerbank, αλλά να κουβαλάς φορτιστή σε μεγεθος powerbank (αλλιώς δεν παίζει να πιάσεις τις ταχύτητες που λένε) και να χρειάζεσαι και πρίζα να το βάλεις.

Δεν είναι καλύτερο σε αυτή την περίπτωση να πάρεις μόνο powerbank για να μην ψάχνεις και πρίζα; 😛 

Πως ακριβώς δηλαδή σε βολεύει καλύτερα αυτό; Ή μήπως θα επενδύσεις σε 200W φορτιστές να έχεις και στο σπίτι και στην δουλειά και στο αμάξι και παντού; Και εν τέλη να θες πάλι ένα powerbank μαζί σου σε περίπτωση που χρειαστείς;

Καταλαβαίνεις γιατί είναι ανούσιο να κυνηγάς εξοφρενικά γρήγορες φορτίσεις;

Αν μπορείς να φορτίσεις σε 5 - 10 λεπτά και να βγάλεις άλλη μία μέρα, γιατί να μην επενδύσεις σε άλλον ένα φορτιστή; Θεωρώ ότι από κει και πέρα να έχεις ένα σε κάθε σημείο που αναφέρεις είναι υπερβολή.

Θα πρέπει να είναι μεγάλος ο φορτιστής. Όχι. Ο λόγος είναι ότι η μέγιστη ισχύς που αναφέρει την δίνει για ένα μικρό περιορισμένο χρονικό διάστημα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει μεγάλες ανάγκες σε ψύξη όπως θα είχε ένα άλλο αντίστοιχο τροφοδοτικό 200W(πχ για laptop) που θα χρειαστεί να τραβάει στην μέγιστη ισχύ για ώρες.

Το powerbank απ' την άλλη μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου, στα σημεία που δεν έχεις καθόλου ρεύμα. Ωστόσο είναι πολύ βαρύτερο και πιο ογκώδες από ένα φορτιστή. Στην σημερινή εποχή όμως που σχεδόν σε κάθε σημείο έχει ηλεκτρικό ρεύμα, γιατί να μην έχεις ένα ταχυφορτιστή μαζί σου και μέχρι να παραγγείλεις το καφεδάκι σου, να φορτίσεις;

Μία τελευταία ανάγκη είναι και η ταχυφόρτιστη των powerbank, καθώς ειδικά τα μεγάλα 20000mAh+ μπορούν να ξεπεράσουν τις 12 ώρες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Αν μπορείς να φορτίσεις σε 5 - 10 λεπτά και να βγάλεις άλλη μία μέρα, γιατί να μην επενδύσεις σε άλλον ένα φορτιστή; Θεωρώ ότι από κει και πέρα να έχεις ένα σε κάθε σημείο που αναφέρεις είναι υπερβολή.

Θα πρέπει να είναι μεγάλος ο φορτιστής. Όχι. Ο λόγος είναι ότι η μέγιστη ισχύς που αναφέρει την δίνει για ένα μικρό περιορισμένο χρονικό διάστημα. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει μεγάλες ανάγκες σε ψύξη όπως θα είχε ένα άλλο αντίστοιχο τροφοδοτικό 200W(πχ για laptop) που θα χρειαστεί να τραβάει στην μέγιστη ισχύ για ώρες.

Το powerbank απ' την άλλη μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου, στα σημεία που δεν έχεις καθόλου ρεύμα. Ωστόσο είναι πολύ βαρύτερο και πιο ογκώδες από ένα φορτιστή. Στην σημερινή εποχή όμως που σχεδόν σε κάθε σημείο έχει ηλεκτρικό ρεύμα, γιατί να μην έχεις ένα ταχυφορτιστή μαζί σου και μέχρι να παραγγείλεις το καφεδάκι σου, να φορτίσεις;

Μία τελευταία ανάγκη είναι και η ταχυφόρτιστη των powerbank, καθώς ειδικά τα μεγάλα 20000mAh+ μπορούν να ξεπεράσουν τις 12 ώρες !

Τα περισσότερα μοντέρνα τηλέφωνα μπορούν να βγάλουν την μέρα σχετικά εύκολα. Πολύ πιο χρήσιμο μου ακούγεται το optimized charging το οποίο φορτίζει αργά όλο το βράδυ ώστε να μην πιέζεται πολύ η μπαταρία παρά το να βάλω το κινητό 10 λεπτά στην πρίζα το τηλέφωνο πριν κοιμηθώ και να πρέπει να το βγάλω.

Πραγματικά δεν πιστεύω πως ο περισσότερος κόσμος πραγματικά χρειάζεται κάτι τέτοιο. Και αυτοί που λένε ότι το χρειάζονται, είναι περισσότερο για το "απλά το έχω", το χρησιμοποιώ 10 φορές και μετά το χρησιμοποιώ όπως παλιά φορτίζοντας το βράδυ.

Το γεγονός ότι για να πετύχουν τέτοιες ταχύτητες φόρτισης, σπάνε την μπαταρία σε 2 ή παραπάνω (2 σίγουρα, για παραπάνω δεν ξέρω) μειώνοντας έτσι την χωρητηκότητα της μπαταρίας για τον χώρο που καταλαμβάνει, το θεωρώ πολύ χειρότερο και νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία θα προτιμούσε ένα 10% περισσότερη αυτονομία το οποίο παίζει να ναι η διαφορά κάποιο βγάζω-δεν βγάζω την μέρα. Προφανώς θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που ξεζουμίζουν τα τηλέφωνα αλλά ακόμα και αυτοί με 1-2 ώρες έξτρα αυτονομία μπορεί να ήταν καλά αγοράζοντας έναν νορμάλ φορτιστή να φορτίζουν το βράδυ όσο κοιμούνται. Τώρα για τους υπόλοιπους, προσωπικά θεωρώ κουταμάρα να επενδύουν οι εταιρίες σε κάτι τόσο extreme και στην τελική να πληρώνουν όλοι rnd για κάτι που θα χρησιμοποιήσουν ουσιαστικά 2-3 άνθρωποι που μπορεί όντως στην καθημερηνότητα τους να μην μπορούν να χουν ένα πρόγραμμα φόρτισης και να είναι μακριά από πρίζα στο σπίτι/γραφείο, μακριά από αμάξι και μακριά από κάθε πηγή ρεύματος και αυτά τα 10 λεπτά θα τους σώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

ώστε να μην πιέζεται πολύ η μπαταρία παρά το να βάλω το κινητό 10 λεπτά στην πρίζα το τηλέφωνο πριν κοιμηθώ και να πρέπει να το βγάλω.

Γιατί πιέζεται η μπαταρία και γιατί πρέπει να το βγάλεις ;
Αν επίσης μπορείς να φορτίσεις σε 10 ή και λιγότερα λεπτά έχει χαθεί η ανάγκη να φορτίζεις κάθε βράδυ.

Να κάνουμε βέβαια και ένα exposition εδώ; Αν πιστεύεις ότι το κινητό σου όταν φτάσει στο 100% πρέπει να βγει από την φόρτιση γιατί χαλάει η μπαταρία, πες μου το "ναι" να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα!

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

Πραγματικά δεν πιστεύω πως ο περισσότερος κόσμος πραγματικά χρειάζεται κάτι τέτοιο. Και αυτοί που λένε ότι το χρειάζονται, είναι περισσότερο για το "απλά το έχω", το χρησιμοποιώ 10 φορές και μετά το χρησιμοποιώ όπως παλιά φορτίζοντας το βράδυ.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει τα μυαλά στο κεφάλι του όπως εσύ και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Κάποια βράδια ξεχνάει να βάλει το κινητό για φόρτιση με αποτέλεσμα το πρωί, να ξυπνάει να βλέπει ένα <10% και να τον λούζει κρύος ιδρώτας γιατί έχει μπροστά του 5 λεπτά να ετοιμαστεί και να πάει στην δουλειά.

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

η συντριπτική πλειοψηφία θα προτιμούσε ένα 10%

Η συντριπτική πλειοψηφία θα προτιμούσε να έχει κάτι το οποίο κοστίζει κυριολεκτικά 1 λεπτό φόρτισης στο παραπάνω κινητό; Ακούγεται λίγο Biased από μέρους σου.

 

6 ώρες πριν, KostasKri είπε

που μπορεί όντως στην καθημερηνότητα τους να μην μπορούν να χουν ένα πρόγραμμα φόρτισης

Έχω πρόγραμμα γυμναστικής,  εργασίας, εργασιών σπιτιού, hobby και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ποιος έχει κυριολεκτικά τόσο χρόνο να βάζει και πρόγραμμα φόρτισης στο κεφάλι του. Η συντριπτική πλειοψηφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

Με μόνο 300€ παραπάνω από όσο θα έκανε χωρίς τον φορτιστή, με 8GB αντί για 16, 256GB αντί για 1TB.

Το καταλαβαίνεις ότι δεν στα δίνουν τζάμπα έτσι;

Ε ναι, αυτό είναι το μονο σίγουρο :P 

επί της ουσίας με αυτά τα 300 που λες, σου δίνουν κορυφή σπεκς σε φόρτιση, οθόνη, επεξεργαστή, μνήμη ραμ και εσωτερική μνήμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thanos185 είπε

Ε ναι, αυτό είναι το μονο σίγουρο :P 

επί της ουσίας με αυτά τα 300 που λες, σου δίνουν κορυφή σπεκς σε φόρτιση, οθόνη, επεξεργαστή, μνήμη ραμ και εσωτερική μνήμη. 

My point is, το ότι στα δίνει μέσα στην συσκευασία, δεν σημαίνει ότι δεν τα αγοράζεις. Και Samsung/Apple να αγοράσεις που δεν έχουν φορτιστή, πάλι στην τιμή υπολογίζεται ότι δεν έχει. Και προσωπικά, μεταξύ του "σου βάζω φορτιστή αλλά θα το αγοράσεις λίγο πιο ακριβά" και του "δεν σου δίνω φορτιστή και δεν σου ανεβάζω την τιμή"(γιατί αν δεν έβγαιναν ακουστικά και φορτιστής σίγουρα θα ανέβαιναν), σίγουρα προτιμώ να μην έχω έναν ακόμα φορτιστή τον οποίο δεν χρειάζομαι. Στην τελική αγοράζοντας κάποιος multi-fast-charger με αρκετές USB-C και USB-A είσαι καλυμμένος. Έχω 2 τέτοια εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να αγοράσω άλλον. Και μάντεψε που πήγαιναν όλοι οι φορτιστές που άλλαζα κινητό κάθε χρόνο. Στο συρτάρι να μαζεύονται και τελικά μετά από χρόνια θα πάνε ανακύκλωση.

Για RAM, πάλι δεν θεωρώ ότι χρειάζεται κανείς 16GB  σε ένα κινητό (όχι ακόμα τουλάχιστον).

Για χωρητικότητα, το να δώσεις 1TB πάλι κακό στον καταναλωτή κάνεις. Δώσε σε μειωμένη τιμή 128, 256, 512. Δεν χρειάζονται όλοι 1TB και ούτε χρειάζεται να το πληρώσουν για να αξιοποιούν τα 50 για 10 τραγούδια και 20 φωτογραφίες.

Για επεξεργαστή και οθόνη δεν μίλησα καθώς καθορίζουν άμεσα την συσκευή και είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια. Προφανώς το να έχει 120hz+ είναι μεγάλο PLUS αν ΔΕΝ ξεζουμίζει την μπαταρία σε 4-5 ώρες χρήσης.

Με λίγα λόγια, περισσότερες επιλογές είναι καλύτερα. Θες φορτιστή; Αγόρασέ τον. Θες παραπάνω μνήμη; Αγόρασέ την. Θες περισσότερη RAM; Αγόρασέ την. Αυτοί που δεν τα χρειάζονται, δεν έχουν λόγο να τα πληρώνουν.

17 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γιατί πιέζεται η μπαταρία και γιατί πρέπει να το βγάλεις ;
Αν επίσης μπορείς να φορτίσεις σε 10 ή και λιγότερα λεπτά έχει χαθεί η ανάγκη να φορτίζεις κάθε βράδυ.

Να κάνουμε βέβαια και ένα exposition εδώ; Αν πιστεύεις ότι το κινητό σου όταν φτάσει στο 100% πρέπει να βγει από την φόρτιση γιατί χαλάει η μπαταρία, πες μου το "ναι" να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα!

Όχι, φυσικά και δεν πιστεύω ότι αν μείνει στην πρίζα στο 100%, η μπαταρία θα "χαλάσει". Απλά θεωρώ υπερβολικό και χωρίς νόημα αυτόν τον αγώνα δρόμου που κάνουν για την γρήγορη φόρτιση.

 

17 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει τα μυαλά στο κεφάλι του όπως εσύ και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ. Κάποια βράδια ξεχνάει να βάλει το κινητό για φόρτιση με αποτέλεσμα το πρωί, να ξυπνάει να βλέπει ένα <10% και να τον λούζει κρύος ιδρώτας γιατί έχει μπροστά του 5 λεπτά να ετοιμαστεί και να πάει στην δουλειά.

Η συντριπτική πλειοψηφία θα προτιμούσε να έχει κάτι το οποίο κοστίζει κυριολεκτικά 1 λεπτό φόρτισης στο παραπάνω κινητό; Ακούγεται λίγο Biased από μέρους σου.

 

Έχω πρόγραμμα γυμναστικής,  εργασίας, εργασιών σπιτιού, hobby και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ποιος έχει κυριολεκτικά τόσο χρόνο να βάζει και πρόγραμμα φόρτισης στο κεφάλι του. Η συντριπτική πλειοψηφία;

Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να κάνει adapt κάποιος στην καθημερινότητά του την φόρτιση. Το να ξέρεις πχ ότι συνήθως στις 6 το απόγευμα που γυρνάω από την δουλειά, έχω 20% μπαταρία και δεν μου φτάνει μέχρι να κοιμηθώ άρα πρέπει κάποια στιγμή στο γραφείο να το βάλω 20 λεπτά να φορτίσει, δεν μου φαίνεται παράλογο. Έτσι κι αλλιώς, τα κινητά πλέον είναι τόσο πολύ στην ζωή μας, που έχουμε μάθει να ζούμε με κάποιους περιορισμούς.

Επίσης, όπως προανέφερα, έχουν γίνει τεράστια βήματα στο πόσες ώρες κρατάνε. Μιλάμε τα top high end φτάνουν 10ωρα+. Τα πιο low end που φοράνε χειρότερους επεξεργαστές κρατάνε ακόμα περισσότερο. Η μέρα έχει 24 ώρες εκ των οποίων τις 8 υποτίθεται κοιμάσαι. 50% μπαταρία σε 30 λεπτά δεν σου κάνει για να κάνεις τις 10 ώρες, 15;

Οκ κάποιος πιθανώς να τους βολεύει μέχρι ένα σημείο, βγήκαν ταχυφορτιστές να φορτίζουν 50% σε μισή ώρα, 70% σε μισή ώρα, 80% σε μισή ώρα. Τώρα σου λέει 100% σε 10 λεπτά. Πάνε και πετάνε τα λεφτά σε rnd γι αυτό το πράγμα αντί να κοιτάξουν να δώσουν παραπάνω ώρε λειτουργίας και να εξελίξουν τις μπαταρίες να κρατάνε περισσότερο. Αυτό είναι που με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Το να σπάσεις την μπαταρία σε 2,3,4 κομμάτια και να τα φορτίζεις παράλληλα και να λες 200W φόρτιση, είναι ένα μία εύκολη και τσαπατσούλικη λύση στο πρόβλημα τον μπαταριών που έχουν μείνει 100 χρόνια πίσω. Αν είσαι μάγκας, βρες τρόπο η μπαταρία σου να κρατάει 15-20 ώρες να ξέρεις πως ό,τι και να κάνεις, δεν θα μπορέσεις να ξεμείνεις μες στην μέρα και απλά βάζοντάς το το βράδυ, θα σε καλύπτει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, KostasKri said:

Έχω 2 τέτοια εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει χρειαστεί να αγοράσω άλλον.

Έχεις εδώ και πολλά χρόνια φορτιστή 240W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Έχεις εδώ και πολλά χρόνια φορτιστή 240W?

Όχι, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ούτε 30 ούτε 50 ούτε 100... Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα αξιοποιήσω κάπως τα 240;

Νομίζω ήμουν ιδιαίτερα αναλυτικός και σίγουρα 2-3 άτομα που ισχυρίζονται ότι τα "χρειάζονται" σε ένα τεχνολογικό forum, δεν είναι ο μέσος χρήστης. Αν ο κόσμος όντως ήθελε κάτι τέτοιο, θα τα είχαν δώσει χρόνια τώρα οι μεγάλοι παίχτες. Το γεγονός ότι δεν τους απασχολεί και αυτό που κάνουν είναι να βελτιώνουν το battery life είναι απόδειξη ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται περισσότερο για το πόσο κρατάει η μπαταρία παρά το πόσο γρήγορα φορτίζει.

Εκτός φυσικά αν νομίζεις ότι εταιρίες σαν την Samsung και την Apple, δεν έχουν τέτοιου είδους στοιχεία στα χέρια τους.

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, KostasKri said:

Όχι, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ούτε 30 ούτε 50 ούτε 100... Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα αξιοποιήσω κάπως τα 240;

Άρα καλά κάνουν και το έχουν μαζί καθώς η συσκευή μπορεί να το εκμεταλλευτεί. 

Αν δεν το χρειάζεσαι εσύ είναι δικό σου θέμα και σίγουρα δεν μπορεί να βασιστεί η εταιρεία στο ότι κάποιος δεν θα θέλει η συσκευή του να αποδίδει τα μέγιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Άρα καλά κάνουν και το έχουν μαζί καθώς η συσκευή μπορεί να το εκμεταλλευτεί. 

Αν δεν το χρειάζεσαι εσύ είναι δικό σου θέμα και σίγουρα δεν μπορεί να βασιστεί η εταιρεία στο ότι κάποιος δεν θα θέλει η συσκευή του να αποδίδει τα μέγιστα. 

Άρα δηλαδή θεωρείς ότι το να έχεις bundled έναν φορτιστή που πιθανώς κοστίζει πάνω από 100$ για κάτι που θα χρησιμοποιήσει ελάχιστος εως σχεδόν καθόλου κόσμος, είναι καλή κίνηση από το να τον έδινες σαν έξτρα και να πουλούσες το κινητό σε χαμηλότερη τιμή; Τόσο πολύ θα σε ενοχλούσε δηλαδή να πάρεις το τηλέφωνο 100$ πια φθηνό και να δώσεις 100$ έξτρα αν τόσο χρειάζεσαι 240W φόρτιση; Και αν δεν χρειαζόσουν 240W και ήσουν οκ με 100W, να γλίτωνες χρήματα;

Σαν την Microsoft που προσπαθούσε να κάνει bundle το Kinect και να χρεώσει έξτρα γι αυτό. Είδαμε πως κατέληξε και αυτό.

Το θέμα μου γενικά είναι ότι χαλάνε λεφτά σε rnd για φόρτιση αντί να κάνουν κάτι που όντως θα αλλάξει την εμπειρία χρήσης όπως το να είσαι 100000% σίγουρος ότι η μέρα θα βγει με όσο βαριά χρήση και να κάνεις ώστε να μπορέσεις να φορτίζεις μόνο όσο κοιμάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, KostasKri said:

Άρα δηλαδή θεωρείς ότι το να έχεις bundled έναν φορτιστή που πιθανώς κοστίζει πάνω από 100$ για κάτι που θα χρησιμοποιήσει ελάχιστος εως σχεδόν καθόλου κόσμος, είναι καλή κίνηση

Το ελάχιστος έως καθόλου κόσμος είναι αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά ΟΚ, λίγη σημασία έχει. 

Κατά τα άλλα ναι. Μια χαρά κίνηση είναι αφού στοχεύουν στο κοινό που ενδιαφέρεται και για γρήγορη φόρτιση. Δεν είναι ότι έχουν μειώσει την μπαταρία. To S23+ έχει ελαφρώς μικρότερη για παράδειγμα. 

Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται απλά αγοράζει κάτι άλλο. Δεν είναι ότι ξαφνικά έχουμε έλλειψη από κινητά Android. 

29 minutes ago, KostasKri said:

Τόσο πολύ θα σε ενοχλούσε δηλαδή να πάρεις το τηλέφωνο 100$ πια φθηνό και να δώσεις 100$ έξτρα αν τόσο χρειάζεσαι 240W φόρτιση;

Πάλι τα ποσά είναι αυθαίρετα. 

Δεν ξέρουμε πόσο λιγότερο θα είχε σε μια υποτιθέμενη τέτοια περίπτωση και σίγουρα δεν κοστίζει το ίδιο ο φορτιστής αν τον αγοράσω εγώ με τον να τον αγοράσει σε ποσότητες η εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το ελάχιστος έως καθόλου κόσμος είναι αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά ΟΚ, λίγη σημασία έχει. 

Κατά τα άλλα ναι. Μια χαρά κίνηση είναι αφού στοχεύουν στο κοινό που ενδιαφέρεται και για γρήγορη φόρτιση. Δεν είναι ότι έχουν μειώσει την μπαταρία. To S23+ έχει ελαφρώς μικρότερη για παράδειγμα. 

Πώς ακριβώς είναι αυθέρετα; Μήπως να συγκρίνουμε πωλήσεις που κάνουν τα Samsung σε σχέση με αυτά; Για να μην αναφέρω και την Apple τώρα με τα 27W τους. Ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του, αν ήταν τόσο σημαντικό, περισσότεροι θα στρεφόντουσαν σε πιο γρήγορες φορτίσεις και εταιρίες όπως Samsung/Apple θα επένδυαν περισσότερα λεφτά γι αυτό ακριβώς τον λόγω.

Δεν χρειάζεται να έχει κανείς ακριβή στατιστικά για να το δει αυτό. Χαζές είναι οι εταιρίες;

17 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πάλι τα ποσά είναι αυθαίρετα. 

Δεν ξέρουμε πόσο λιγότερο θα είχε σε μια υποτιθέμενη τέτοια περίπτωση και σίγουρα δεν κοστίζει το ίδιο ο φορτιστής αν τον αγοράσω εγώ με τον να τον αγοράσει σε ποσότητες η εταιρεία. 

Πώς είναι αυθέρετα; Έχεις μπει να δεις πόσο κοστίζουν οι ποιοτικοί φορτιστές 100W;

Δεν έχει σημασία πόσο το αγοράζει η εταιρία, το κοστολογεί όχι ανάλογα με πόσο το αγόρασε, αλλά με πόσο κέρδος θέλει να βγάλει. Επαναλαμβάνω, τίποτα που έχει το κουτί δεν είναι τζάμπα. Ακόμα και η θήκη που σου βάζουν μέσα και χαίρεσαι ότι πήρες "τζάμπα" θήκη, την έχεις πληρώσει και είναι κοστολογημένη και υπολογισμένη για να βγει η τελική τιμή του κινητού.

Για να μην αρχίσω ότι μικρότερο κουτι (χωρίς παρελκόμενα) σημαίνει πιο και πιο φθηνή μεταφορά και λόγω όγκου αλλά και λόγω βάρους. Βάλτα όλα κάτω και έλα πες μου αν τα 100$ που είπα είναι πολλά και αυθέρετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2023 στις 4:19 ΜΜ, KostasKri είπε

Όχι, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ούτε 30 ούτε 50 ούτε 100... Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα αξιοποιήσω κάπως τα 240;

Νομίζω ήμουν ιδιαίτερα αναλυτικός και σίγουρα 2-3 άτομα που ισχυρίζονται ότι τα "χρειάζονται" σε ένα τεχνολογικό forum, δεν είναι ο μέσος χρήστης. Αν ο κόσμος όντως ήθελε κάτι τέτοιο, θα τα είχαν δώσει χρόνια τώρα οι μεγάλοι παίχτες. Το γεγονός ότι δεν τους απασχολεί και αυτό που κάνουν είναι να βελτιώνουν το battery life είναι απόδειξη ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται περισσότερο για το πόσο κρατάει η μπαταρία παρά το πόσο γρήγορα φορτίζει.

Εκτός φυσικά αν νομίζεις ότι εταιρίες σαν την Samsung και την Apple, δεν έχουν τέτοιου είδους στοιχεία στα χέρια τους.

Εδώ h apple "δημιουργησε" αυτονομία στα κινητά που πριν 2 μοντέλα δεν υπήρχε.. Έχεις δίκιο.. Έχουν τέτοια στοιχεία στα χέρια τους και τα χρησιμοποιουν

Στις 7/3/2023 στις 5:22 ΜΜ, KostasKri είπε

Πώς ακριβώς είναι αυθέρετα; Μήπως να συγκρίνουμε πωλήσεις που κάνουν τα Samsung σε σχέση με αυτά; Για να μην αναφέρω και την Apple τώρα με τα 27W τους. Ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του, αν ήταν τόσο σημαντικό, περισσότεροι θα στρεφόντουσαν σε πιο γρήγορες φορτίσεις και εταιρίες όπως Samsung/Apple θα επένδυαν περισσότερα λεφτά γι αυτό ακριβώς τον λόγω.

Δεν χρειάζεται να έχει κανείς ακριβή στατιστικά για να το δει αυτό. Χαζές είναι οι εταιρίες;

Πώς είναι αυθέρετα; Έχεις μπει να δεις πόσο κοστίζουν οι ποιοτικοί φορτιστές 100W;

Δεν έχει σημασία πόσο το αγοράζει η εταιρία, το κοστολογεί όχι ανάλογα με πόσο το αγόρασε, αλλά με πόσο κέρδος θέλει να βγάλει. Επαναλαμβάνω, τίποτα που έχει το κουτί δεν είναι τζάμπα. Ακόμα και η θήκη που σου βάζουν μέσα και χαίρεσαι ότι πήρες "τζάμπα" θήκη, την έχεις πληρώσει και είναι κοστολογημένη και υπολογισμένη για να βγει η τελική τιμή του κινητού.

Για να μην αρχίσω ότι μικρότερο κουτι (χωρίς παρελκόμενα) σημαίνει πιο και πιο φθηνή μεταφορά και λόγω όγκου αλλά και λόγω βάρους. Βάλτα όλα κάτω και έλα πες μου αν τα 100$ που είπα είναι πολλά και αυθέρετα. 

Λογικά για αυτό και η apple δεν βάζει τίποτα μέσα στα κινητά..γιατι θα πήγαιναν 2.000€+ Αφού βάζουν και το καλώδιο πάλι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...