Προς το περιεχόμενο

Η Intel και η Microsoft φαίνεται να προετοιμάζονται για τα Windows 12


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Herald είπε

Οι προσωπικές επιθέσεις δεν χρειάζονται,

Χμ.... Για να δούμε.

7 ώρες πριν, Herald είπε

Pebkac απλά και ξεκάθαρα. Δεν νοείται να φας bsod σε 11αρια.

Ξεκινάς με "εσύ φταις".

Το ότι έγραψες το "PEBKAC" σαν ακρωνύμιο δεν αλλάζει την έννοια.

Το κομμάτι του σχολίου σου που έγραφες για "10 PC", "overclocking" κλπ, προσπαθώντας να κάνεις συγκρίσεις του στυλ "εγώ κάνω αυτά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα" δεν το βλέπω, πρέπει να διαγράφηκε.

Μετά, συνεχίζεις να υποθέτεις πράγματα χωρίς να κατανοείς ότι οι άλλοι έχουν διαφορετικές ανάγκες.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν χρειάζεται να σε γνωρίζω, όταν έχω ένα sample 10 υπολογιστών χωρίς κανενα θέμα και εσύ τρως 50bsods το μήνα ε κάτι λάθος έχεις κάνει, ξεκάθαρα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή

Ισχυρίζεσαι ότι ψεύδομαι (εις διπλούν):

1 ώρα πριν, Herald είπε

ότι λες ψέμματα πιστεύω

46 λεπτά πριν, Herald είπε

Πιο πιθανό το κόβω να λές ψέματα βέβαια

Αλλά η "προσωπική επίθεση" ήταν το :

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

μην κρίνεις εξ' ίδιων τα αλλότρια, δεν τρέχουμε όλοι απλά εφαρμογές γραφείου και gaming, μερικοί χρησιμοποιούμε το PC για πιο εξελιγμένες εργασίες.

Σου απάντησα ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο ύφος που είχες από την αρχή και επανειλημμένα. Το γεγονός ότι εσύ το πήρες ως "προσωπική επίθεση" σημαίνει ότι μάλλον χτύπησα φλέβα, για αυτό το γύρισες αμέσως στην τακτική της αυτοθυματοποίησης.

Καλή συνέχεια λοιπόν και συνέχισε με αυτή την υπέρμετρη σιγουριά να κρίνεις τις ικανότητες και γνώσεις των άλλων όταν έχεις το δείγμα των 10 PC που τρέχουν απλές εφαρμογές γραφείου και το "λιώνεις" και λίγο στο gaming. Δεν είμαι εδώ για να αλλάξω μυαλά σε κανέναν.

Υ.Γ. Αν το ότι ζορίζω το PC εσύ το πήρες ως "το παίζω καμπόσος", δείχνει το σκεπτικό με το οποίο προσεγγίζεις μια συζήτηση. Δε σου πέρασε ποτέ από το γεγονός ότι, (όπως εξήγησα πιο πάνω) το είπα για να καταδείξω ότι το PC τρέχει μια χαρά σε άλλα λειτουγικά στα όριά του, όταν ζορίζονται όλα τα components του (CPU και GPU, RAM και IO για διάφορες εργασίες data και image analysis, coding, μέχρι και gaming), ενώ στα Windows έφαγα BSOD με το απλό boot. Και επίσης για να σου εξηγήσω ότι το γεγονός ότι "εχεις 10 PC στο γραφείο σου", δε σημαίνει ότι κάνεις εργασίες που θα εμφανίσουν ένα πιθανό bug στο λειτουργικό. Δεν είναι δείγμα ο αριθμός των PC, Αλλά το είδος των εργασιών που κάνουν.

Αλλά όταν κάποιος εισέρχεται σε μια συζήτηση με διάθεση αντιπαράθεσης, το μυαλό του πάει κατ'ευθείαν στο "εγώ ξέρω καλύτερα" και νομίζει ότι και οι άλλοι έτσι σκέφτονται.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Χμ.... Για να δούμε.

Ξεκινάς με "εσύ φταις".

Το ότι έγραψες το "PEBKAC" σαν ακρωνύμιο δεν αλλάζει την έννοια.

Το κομμάτι του σχολίου σου που έγραφες για "10 PC", "overclocking" κλπ, προσπαθώντας να κάνεις συγκρίσεις του στυλ "εγώ κάνω αυτά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα" δεν το βλέπω, πρέπει να διαγράφηκε.

Μετά, συνεχίζεις να υποθέτεις πράγματα χωρίς να κατανοείς ότι οι άλλοι έχουν διαφορετικές ανάγκες.

Ισχυρίζεσαι ότι ψεύδομαι (εις διπλούν):

Αλλά η "προσωπική επίθεση" ήταν το :

Σου απάντησα ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο ύφος που είχες από την αρχή και επανειλημμένα. Το γεγονός ότι εσύ το πήρες ως "προσωπική επίθεση" σημαίνει ότι μάλλον χτύπησα φλέβα, για αυτό το γύρισες αμέσως στην τακτική της αυτοθυματοποίησης.

Καλή συνέχεια λοιπόν και συνέχισε με αυτή την υπέρμετρη σιγουριά να κρίνεις τις ικανότητες και γνώσεις των άλλων όταν έχεις το δείγμα των 10 PC που τρέχουν απλές εφαρμογές γραφείου και το "λιώνεις" και λίγο στο gaming. Δεν είμαι εδώ για να αλλάξω μυαλά σε κανέναν.

Υ.Γ. Αν το ότι ζορίζω το PC εσύ το πήρες ως "το παίζω καμπόσος", δείχνει το σκεπτικό με το οποίο προσεγγίζεις μια συζήτηση. Δε σου πέρασε ποτέ από το γεγονός ότι, (όπως εξήγησα πιο πάνω) το είπα για να καταδείξω ότι το PC τρέχει μια χαρά σε άλλα λειτουγικά στα όριά του, όταν ζορίζονται όλα τα components του (CPU και GPU, RAM και IO για διάφορες εργασίες data και image analysis, coding, μέχρι και gaming), ενώ στα Windows έφαγα BSOD με το απλό boot. Και επίσης για να σου εξηγήσω ότι το γεγονός ότι "εχεις 10 PC στο γραφείο σου", δε σημαίνει ότι κάνεις εργασίες που θα εμφανίσουν ένα πιθανό bug στο λειτουργικό. Δεν είναι δείγμα ο αριθμός των PC, Αλλά το είδος των εργασιών που κάνουν.

Αλλά όταν κάποιος εισέρχεται σε μια συζήτηση με διάθεση αντιπαράθεσης, το μυαλό του πάει κατ'ευθείαν στο "εγώ ξέρω καλύτερα" και νομίζει ότι και οι άλλοι έτσι σκέφτονται.

Να σου ξαναδώσω συγχαρητήρια που κατάφερες να φας bsod? Τι άλλο θες από μενα? Να σου πω ψέματα? Αφού επίτευγμα το θεωρώ, τόσο καιρό σε τόσους υπολογιστές δεν τα έχω καταφέρει. Μπράβο σου power user τ 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2023 στις 5:56 ΜΜ, poulinos είπε

Η Intel και η Microsoft φαίνεται να προετοιμάζονται για τα Windows 12.

καθε χρονο και νεα windows στο τελος.  android  φαση....

Ε ναι, εφόσον εκεί στη Microsoft δεν τους βγήκε το "μοντέλο Google", δηλαδή η δημιουργία εσόδων από τις διαφημίσεις και την πώληση υπηρεσιών, τώρα πάνε στο "μοντέλο Apple", τουτέστιν βγάζουμε καινούρια έκδοση συχνά και σε κάθε καινούρια έκδοση βγάζουμε και κάποιο hardware εκτός.

Που και αυτό το μοντέλο θα αποτύχει, γιατί ο μέσος χρήστης Windows δεν έχει την πρεμούρα να έχει τη νεώτερη έκδοση του λειτουργικού. Εδώ το 5.34% των χρηστών Windows τρέχει ακόμα Windows 7, ένα λειτουργικό 14 χρονών που δεν παίζει καν επίσημα σε επεξεργαστές που έχουν φτιαχτεί μετά το 2015.

---

Στις 1/3/2023 στις 6:08 ΜΜ, iml είπε

Εμένα μου είχαν πει ότι τα 10ρια θα ήταν η τελευταία κύρια έκδοση...

Στις 1/3/2023 στις 6:10 ΜΜ, lneam είπε

σου ειχαν στειλει μηνυμα στο κινητο windows ???

Δεν πρόκειται για ράδιο αρβύλα, υπήρξε επίσημη δήλωση από στέλεχος της Microsoft ότι δήθεν τα Windows 10 θα ήταν η τελευταία έκδοση των Windows

https://www.theverge.com/2015/5/7/8568473/windows-10-last-version-of-windows

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, MikeKata είπε

Καταπληκτική δουλειά. Είχα χρόνια να νιώσω τέτοια σταθερότητα, τέτοια αλφαδιά, από τότε που έβλεπα κάτι ταινίες με ρώσικη ρουλέτα. Τελευταίο blue screen σήμερα που πήγα να κάνω μια παρουσίαση, μόλις άναψε το laptop και μπήκε στα Windows. Σε εγκατάσταση Windows που τρέχει όλο κι όλο ένα Office κι ένα RStudio, σε πλήρως υποστηριζόμενο hardware. Άντε, βάλε κι ένα Firefox, μην το αδικήσω.

😁

Το linux δεν έχει ξεπεράσει παιδικές ασθένειες, σε σημείο που αν πέσεις στην περίπτωση, σου είναι άχρηστο. Παράδειγμα (το έχω ξαναγράψει σε άλλη συζήτηση, αλλά αλλη μία δεν βλάπτει)...Xρησιμοποιώ μια live έκδοση linux (απο αυτές που κάνουν update κάθε μήνα) απο στικάκι, για να κατεβάζω τραγούδια.  Πρόσφατο d/load είναι 4 άλμπουμς Dire Straits σε 4 αρχεία DS01.rar, DS02.rar, DS03.rar, DS04.rar (ανεξάρτητα μεταξύ τους- δηλαδή το DS03.rar σου δίνει το 3ο άμπουμ μόνο- δεν χρειάζεται να έχεις και τα 4 για να κάνεις ξεζιπάρισμα)...Τα κατεβάζω ΟΚ, Ξεζιπάρω το DS01, μου δίνει το 1ο άλμπουμ. Πάω να ξεζιπάρω το DS02 (που περιέχει μόνο το 2o άλμπουμ) και μου λέει "Nα κάνω overwrite το 1o ?" Aκυρώνω. Πάω να ξεζιπάρω το DS03 το ξεζιπάρει ΟΚ και μου δίνει το 3ο άλμπουμ. Πάω στο DS04, και μου λέει "Nα κάνω overwrite το 3o ?"... Εν ολίγοις, ο archive manager (default απείραχτες ρυθμίσεις) δεν μπορούσε να αντιληφθεί οτι πρόκειται για 4 άσχετα μεταξύ τους ζιπαρισμένα αρχεία που απλά είχαν την ονομασία που θα είχαν αν ήταν μέρη ενός κοινού ζιπαρίσματος χωρισμένο σε 4 μέρη. Δηλαδή αν βρεθούν 2-3 άσχετα μεταξύ τους αρχεία στο ίδιο directory και ονομάζονται 001. rar, 002.rar και 003.rar, τα κάνεις μπάχαλο... Ο μόνος τρόπος να ξεζιπάρω και τα 4 ήταν να ξεζιπάρω το DS01, - να σβήσω το DS01.rar, να ξεζιπάρω το DS02 (αφού ο archive manager δεν είδε πουθενά το DS01.rar, ξεζιπάρησε το DS02 κανονικά), - να σβήσω το DS02.rar, να ξεζιπάρω το DS03, να το σβήσω και στο τέλος να τελειώσω με το DS04... Αυτός ο archive manager είναι ο default της διανομής με τον οποίο έρχεται εδώ και πολλούς μήνες - ίσως χρόνια.   Eνας άλλος τρόπος να ξεζιπάρω και τα 4 αρxεία ήταν να τα μετονομάσω πχ. σε aaa.rar - bbb.rar - ccc.rar και ddd.rar. Oι δύο παραπάνω τρόποι με ενόχλησαν αλλά δεν με κούρασαν, γιατί ήταν μόνο 4 αρχεία... Αν όμως ήταν 44 ? Και αυτό είναι κάτι που το είδα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα στις default ρυθμίσεις.

Τελικά αποφάσισα οτι μελλοντικά, ο καλύτερος τρόπος είναι να αποθηκεύω τα συμπιεσμένα αρχεία, να φορτώνω windows και να τα ξεζιπάρω όμορφα κι ωραία με ένα κλικ στο κάθε αρχείο...

 εντιτ

Επειδή το δοκίμασα (σε άλλα d/loads), όσο υπήρχαν και τα 4 αρχεία, το ds01.rar μου έδινε το 1ο άλμπουμ... το ds02 μου ξαναέδινε το 1ο, το Ds03 μου έδινε το 2ο  kai to ds04 μου έδινε το 3ο. (Προφανώς κάθε φορά φόρτωνε το προηγούμενο αρχείο απο αυτό που του ζητούσα). Ο μόνος τρόπος να πάρω το 4ο απο το ds04, ήταν να λείπει το ds03 απο το directory... Μύλος... Kι όλα αυτά για ένα απλό ξεζιπάρισμα στο Linux... Τώρα αν φταίει το οτι ήταν Live διανομή κι όλα έτρεχαν στην RAM... Δεν θα έπρεπε.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Δεν πρόκειται για ράδιο αρβύλα, υπήρξε επίσημη δήλωση από στέλεχος της Microsoft ότι δήθεν τα Windows 10 θα ήταν η τελευταία έκδοση των Windows

https://www.theverge.com/2015/5/7/8568473/windows-10-last-version-of-windows

και η ΕΜΥ λεει καμια φορα λιακαδα αυριο, και να κατι-γιδες .......μπεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Το linux δεν έχει ξεπεράσει παιδικές ασθένειες, σε σημείο που αν πέσεις στην περίπτωση, σου είναι άχρηστο. Παράδειγμα (το έχω ξαναγράψει σε άλλη συζήτηση, αλλά αλλη μία δεν βλάπτει)...Xρησιμοποιώ μια live έκδοση linux (απο αυτές που κάνουν update κάθε μήνα) απο στικάκι, για να κατεβάζω τραγούδια.  Πρόσφατο d/load είναι 4 άλμπουμς Dire Straits σε 4 αρχεία DS01.rar, DS02.rar, DS03.rar, DS04.rar (ανεξάρτητα μεταξύ τους- δηλαδή το DS03.rar σου δίνει το 3ο άμπουμ μόνο- δεν χρειάζεται να έχεις και τα 4 για να κάνεις ξεζιπάρισμα)...Τα κατεβάζω ΟΚ, Ξεζιπάρω το DS01, μου δίνει το 1ο άλμπουμ. Πάω να ξεζιπάρω το DS02 (που περιέχει μόνο το 2o άλμπουμ) και μου λέει "Nα κάνω overwrite το 1o ?" Aκυρώνω. Πάω να ξεζιπάρω το DS03 το ξεζιπάρει ΟΚ και μου δίνει το 3ο άλμπουμ. Πάω στο DS04, και μου λέει "Nα κάνω overwrite το 3o ?"... Εν ολίγοις, ο archive manager (default απείραχτες ρυθμίσεις) δεν μπορούσε να αντιληφθεί οτι πρόκειται για 4 άσχετα μεταξύ τους ζιπαρισμένα αρχεία που απλά είχαν την ονομασία που θα είχαν αν ήταν μέρη ενός κοινού ζιπαρίσματος χωρισμένο σε 4 μέρη. Δηλαδή αν βρεθούν 2-3 άσχετα μεταξύ τους αρχεία στο ίδιο directory και ονομάζονται 001. rar, 002.rar και 003.rar, τα κάνεις μπάχαλο... Ο μόνος τρόπος να ξεζιπάρω και τα 4 ήταν να ξεζιπάρω το DS01, - να σβήσω το DS01.rar, να ξεζιπάρω το DS02 (αφού ο archive manager δεν είδε πουθενά το DS01.rar, ξεζιπάρησε το DS02 κανονικά), - να σβήσω το DS02.rar, να ξεζιπάρω το DS03, να το σβήσω και στο τέλος να τελειώσω με το DS04... Αυτός ο archive manager είναι ο default της διανομής με τον οποίο έρχεται εδώ και πολλούς μήνες - ίσως χρόνια.   Eνας άλλος τρόπος να ξεζιπάρω και τα 4 αρxεία ήταν να τα μετονομάσω πχ. σε aaa.rar - bbb.rar - ccc.rar και ddd.rar. Oι δύο παραπάνω τρόποι με ενόχλησαν αλλά δεν με κούρασαν, γιατί ήταν μόνο 4 αρχεία... Αν όμως ήταν 44 ? Και αυτό είναι κάτι που το είδα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα στις default ρυθμίσεις.

Τελικά αποφάσισα οτι μελλοντικά, ο καλύτερος τρόπος είναι να αποθηκεύω τα συμπιεσμένα αρχεία, να φορτώνω windows και να τα ξεζιπάρω όμορφα κι ωραία με ένα κλικ στο κάθε αρχείο...

 εντιτ

Επειδή το δοκίμασα (σε άλλα d/loads), όσο υπήρχαν και τα 4 αρχεία, το ds01.rar μου έδινε το 1ο άλμπουμ... το ds02 μου ξαναέδινε το 1ο, το Ds03 μου έδινε το 2ο  kai to ds04 μου έδινε το 3ο. (Προφανώς κάθε φορά φόρτωνε το προηγούμενο αρχείο απο αυτό που του ζητούσα). Ο μόνος τρόπος να πάρω το 4ο απο το ds04, ήταν να λείπει το ds03 απο το directory... Μύλος... Kι όλα αυτά για ένα απλό ξεζιπάρισμα στο Linux... Τώρα αν φταίει το οτι ήταν Live διανομή κι όλα έτρεχαν στην RAM... Δεν θα έπρεπε.

Ειλικρινά, θέλω να το δω αυτό που λες γιατί δεν το έχω δει ποτέ και δεν το έχω δει να αναφέρεται πουθενά. Μόλις τέσταρα ακριβώς ό,τι μου είπες. Σου λέω τη μεθοδολογία και μου εξηγείς αν πρέπει να αλλάξω κάτι.

Σύστημα Ubuntu 22.04, με default Gnome Archive Manager. Έφτιαξα ένα sample φάκελο και τον ζίπαρα 4 φορές με τα ονοματα που μου είπες. Δοκίμασα extract και έγινε κανονικά, τόσο όταν τα έκανα ένα ένα, όσο και όταν τα δοκίμασα όλα μαζί. Το ίδιο συνέβη και όταν ο φάκελος ονομαζόταν π.χ DS1, DS2 μέσα στα .zip, όσο και όταν είχε το ίδιο όνομα. Ιδού και το βίντεο, να μου πεις τη γνώμη σου.

Τώρα κατεβάζω ένα live iso να το δοκιμάσω και εκεί σε VM. Αν το πρόβλημα είναι με το live iso και το ότι έτρεχε στη RAM (να μην είχε χώρο; ), να θυμίσουμε ότι α) είναι ένα σύστημα που δεν έχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή, με όποια limitations έχει αυτό (για την πρόσβαση στα drives) και β) τα Windows δεν έχουν καν live iso.

Αν, πάλι, δεν είναι, και είναι αποτέλεσμα ανέκδοτης, μη επαναλήψιμης ιστορίας, με βάση ό,τι έλεγαν οι άλλοι προηγουμένως (όχι εσύ), εγώ τώρα πρέπει να κάτσω να πω "όχι, δεν είναι έτσι, δε μου έχει συμβεί ποτέ, λες ψέμματα"; Όχι, γιατί δε λειτουργώ έτσι.

Ειλικρινά, είμαι περίεργος να δω πώς σου συνέβη. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες, καλοδεχούμενες. Όπως, πες μου και ποια διανομή ήταν να το δοκιμάσω. Δε μου έχει συμβεί ποτέ σε Arch, Ubuntu, Fedora, Manjaro, όποιο DE και archive manager να έχω χρησιμοποιήσει.

Edit: Μόλις το δοκίμασα και σε live iso, ακριβώς το ίδιο. Δοκίμασα και 7zip. Δοκίμασα και με το ίδιο όνομα στον ίδιο φάκελο. Κανένα πρόβλημα. Μήπως ήταν θέμα με τη RAM σου;

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

...Edit: Μόλις το δοκίμασα και σε live iso, ακριβώς το ίδιο. Δοκίμασα και 7zip. Δοκίμασα και με το ίδιο όνομα στον ίδιο φάκελο. Κανένα πρόβλημα. Μήπως ήταν θέμα με τη RAM σου;

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η RAM (και είναι 32 gb - άρα δεν στριμώχνεται τίποτα) γιατί αν αλλάξω ονόματα αρχείων όλα δουλεύουν ρολόι. Η διανομή είναι η τελευταία Tails (Τοr browser άρα firefox)  - αλλά και στις παλιότερες συνέβαινε το ίδιο. Φτιάξε αν σε ενδιαφέρει ένα στικάκι και κατέβασε 2-3 αρχεία που να έχουν την μορφή xyz001.rar ή xyz01 (-02-03 κλπ) ή δώσε σε 3 δικά σου έτοιμα ζιπς τέτοιο όνομα. Για  να αποκλείσουμε την περίπτωση τύπου αρχείου και συμπίεσης, προτίμησε rar και 7z.

Τώρα, κάτι άλλο... Μέχρι πριν την προτελευταία αναβάθμιση, όταν άνοιγε προεπισκόπηση ένα ζιπ αρχείο, (πριν το ξεζιπάρω), μπορούσα να επιλέξω  απο τους φακέλους και τα directories που μου εμφάνιζε, ότι θέλω και να τα κάνω drag&drop (copy-paste) σε έναν άλλο usb δίσκο. Ο manager μου έδινε μόνο αυτά που ήθελα.Απο την προτελευταία αναβάθμιση και μετά, αρνείται (χωρίς μήνυμα λάθους - απλά δεν κάνει drag&drop - φαίνεται να τα πιάνει και να τα μεταφέρει αλλά δεν αντιγράφει τίποτα). Τώρα μου δείχνει μεν προεπισκόπιση, αλλά πρέπει πρώτα να αποσυμπιέσω όλο το αρχείο στην RΑΜ επιτόπου εκεί που κατέβηκε (ΑΝ έχω όμως έξτρα χώρο (=ram)  - αλλιώς copy το αρχείο στον εξωτερικό σκληρό για αποσυμπίεση αργότερα στα windows) και μετά να copy/cut - paste όποια αρχεία χρειάζομαι στον εξωτερικό... Πολύ άβολο αυτό. Αν σου αρέσει και ψάχνεσαι με το Linux δεςτο κι αυτό.

σημ. Δεν πειράζω τίποτα. default ρυθμίσεις και ένα password μονο για να mount εξωτερικούς δίσκους. Είδα το video σου. Μήπως παίζει ρόλο αν είναι rar  ή  7z...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Ε ναι, εφόσον εκεί στη Microsoft δεν τους βγήκε το "μοντέλο Google", δηλαδή η δημιουργία εσόδων από τις διαφημίσεις και την πώληση υπηρεσιών, τώρα πάνε στο "μοντέλο Apple", τουτέστιν βγάζουμε καινούρια έκδοση συχνά και σε κάθε καινούρια έκδοση βγάζουμε και κάποιο hardware εκτός.

Που και αυτό το μοντέλο θα αποτύχει, γιατί ο μέσος χρήστης Windows δεν έχει την πρεμούρα να έχει τη νεώτερη έκδοση του λειτουργικού. Εδώ το 5.34% των χρηστών Windows τρέχει ακόμα Windows 7, ένα λειτουργικό 14 χρονών που δεν παίζει καν επίσημα σε επεξεργαστές που έχουν φτιαχτεί μετά το 2015.

Η MIcrosoft θέλει το "μοντέλο MIcrosoft". Και σε αυτό δεν έχει ανταγωνιστή λόγω Office.

Ξέρει ότι τα χοντρά λεφτά για αυτήν είναι στα συνδρομητικά της πακέτα. Το Microsoft 365 έχει ξεπεράσει τα 300 εκατομμύρια συνδρομητές, έχει ξεπεράσει σε κέρδη τα 60 δις δολάρια το χρόνο και όλο αυξάνει συνδρομητές και έσοδα.

Για να αντιληφθεί κάποιος τη γεωμετρική άνοδο συνδρομητών που έχει, το 2019 είχε 200 εκατομμύρια συνδρομητές και το 2022 έκλεισε με 345 εκατομμύρια συνδρομητές.

Στα υπόλοιπα ακολουθεί το μοντέλο, ότι μπορέσω να "αρπάξω" από παντού, είτε είναι διαφημιστικά έσοδα, είτε είναι έσοδα σε hardware κλπ.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η RAM (και είναι 32 gb - άρα δεν στριμώχνεται τίποτα) γιατί αν αλλάξω ονόματα αρχείων όλα δουλεύουν ρολόι. Η διανομή είναι η τελευταία Tails (Τοr browser άρα firefox)  - αλλά και στις παλιότερες συνέβαινε το ίδιο. Φτιάξε αν σε ενδιαφέρει ένα στικάκι και κατέβασε 2-3 αρχεία που να έχουν την μορφή xyz001.rar ή xyz01 (-02-03 κλπ) ή δώσε σε 3 δικά σου έτοιμα ζιπς τέτοιο όνομα. Για  να αποκλείσουμε την περίπτωση τύπου αρχείου και συμπίεσης, προτίμησε rar και 7z.

Τώρα, κάτι άλλο... Μέχρι πριν την προτελευταία αναβάθμιση, όταν άνοιγε προεπισκόπηση ένα ζιπ αρχείο, (πριν το ξεζιπάρω), μπορούσα να επιλέξω  απο τους φακέλους και τα directories που μου εμφάνιζε, ότι θέλω και να τα κάνω drag&drop (copy-paste) σε έναν άλλο usb δίσκο. Ο manager μου έδινε μόνο αυτά που ήθελα.Απο την προτελευταία αναβάθμιση και μετά, αρνείται. Τώρα πρέπει πρώτα να αποσυμπιέσω όλο το αρχείο στην RΑΜ επιτόπου εκεί που κατέβηκε (ΑΝ έχω όμως έξτρα χώρο (=ram)  - αλλιώς copy το αρχείο στον εξωτερικό σκληρό για αποσυμπίεση αργότερα στα windows) και μετά να copy/cut - paste όποια αρχεία χρειάζομαι... Πολύ άβολο αυτό. Αν σου αρέσει και ψάχνεσαι με το Linux δεςτο κι αυτό.

σημ. Δεν πειράζω τίποτα. default ρυθμίσεις και ένα password μονο για να mount εξωτερικούς δίσκους. Είδα το video σου. Μήπως παίζει ρόλο αν είναι rar  ή  7z...

Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί με .rar. Δεν το έκανα λόγω χρόνου γιατί μου είπες ότι το ίδιο σου έκανε και για .zip, .7z γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να την πέσω και έβαλα μόνο τα defaults εκείνη την ώρα (ο Gnome Archive Manager σου δίνει από defaults .zip. .7z και tar.xz).

Αν και υποψιάζομαι ότι είναι το Tails από αυτά που μου λες. Γενικά, το Tails δεν το παίρνεις και ως αντιπροσωπευτικό δείγμα desktop λειτουργικού. Είναι privacy focused, portable, με πολλα features κομμένα, και σίγουρα όχι φτιαγμένο για daily driver, οπότε δε θα το έβαζα σε οποιαδήποτε σύγκριση λειτουργικών (MacOS, Windows, Linux distros). Και φυσικά, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο από τις 2 μεγάλες εταιρείες (MS, Apple).

Πάντως, έκανα ακριβώς την ίδια μεθοδολογία (που έκανα στο προηγούμενο) στο Tails μόλις τώρα και δούλεψε κανονικά. Που, λογικό ήταν, τρέχει Gnome, με τον ίδιο Archive Manager με το Ubuntu.

Μήπως παίζει τίποτα με το persistent storage ή με το encryption που έχεις στο Tails και έχει πρόβλημα όταν "σώζει" αρχεία ή όταν κάνει access τα drives;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μήπως παίζει τίποτα με το persistent storage ή με το encryption που έχεις στο Tails και έχει πρόβλημα όταν "σώζει" αρχεία ή όταν κάνει access τα drives;

Για να μην ταλαιπωρώ το thread θα σου απαντήσω σε μήνυμα  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/03/2023 at 22:43, kurkosdr said:

Ε ναι, εφόσον εκεί στη Microsoft δεν τους βγήκε το "μοντέλο Google", δηλαδή η δημιουργία εσόδων από τις διαφημίσεις και την πώληση υπηρεσιών, τώρα πάνε στο "μοντέλο Apple", τουτέστιν βγάζουμε καινούρια έκδοση συχνά και σε κάθε καινούρια έκδοση βγάζουμε και κάποιο hardware εκτός.

Που και αυτό το μοντέλο θα αποτύχει, γιατί ο μέσος χρήστης Windows δεν έχει την πρεμούρα να έχει τη νεώτερη έκδοση του λειτουργικού. Εδώ το 5.34% των χρηστών Windows τρέχει ακόμα Windows 7, ένα λειτουργικό 14 χρονών που δεν παίζει καν επίσημα σε επεξεργαστές που έχουν φτιαχτεί μετά το 2015.

 

Ισχυει αυτο.οτι παροτι τα κλειδια πλεον ειναι πολυ φτηνα συν οτι κανεις αναβαθμιση απο προηγουμενο λειτουργικο χωρις επιπλεον κοστος στην πραξη πολλα άτομα δεν βρισκουν λογο να αναβαθμισουν σε πιο νεα εκδοση. οπως ειναι και με τα κινητα αλλωστε.απλα στο Pc εχει ανεβει και το κοστος του hardware ενω σε κινητα και ενα των 150 ευρω να παρεις θα εχει το τελευταιο android. οπως και με τα atm που εβλεπες να τρεχουν xp ακομα.σιγα μην καθοταν η τραπεζα να αναβαθμισει τοσα atm αλλο τοσο τα off site atm που ειναι και αυξημενο το κοστος συντηρησης τους. και παιζει πιο πολυ να ενδιαφερεται ο χρηστης να εχει τελευταιο android παρα τελευταια windows. ειδικα αυτο που εκαναν να μην μπορεις να τα περασεις σε πιο παλιες cpu ήταν μαχαιρια στην καρδια για πολλους.γιατι τα 10 αρια τα περναγες οπως εκανα και εγω σε πολυ παλια λαπτοπ χωρις κανενα περιορισμο. σε Laptop που εχει i3 απο τις πρωτες γενιες περασα windows 10 και με 4 giga ram και ssd κανει την δουλεια του πολυ μια χαρα.και να ηθελα να περασω 11 αρια δεν θα μπορουσα ασχετα αν θα επαιζαν οκ. οποτε και αυτο εχει χαλασει τους χρηστες.πχ να μην μπορω να περασω windows 11 σε ryzen 1600 για παραδειγμα. μιλαμε να τα περασεις official και οχι με πατεντες.

Και ναι οι εταιρειες πλεον λεφτα απο συνδρομες και add ons Κτλ προσπαθουν να βγαλουν. στο τελος θα σου λενε windows 12 με 5 ευρω το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 12:10 ΠΜ, Eloy είπε

Το linux δεν έχει ξεπεράσει παιδικές ασθένειες, σε σημείο που αν πέσεις στην περίπτωση, σου είναι άχρηστο. 

τα Windows έχουν το ntfs που υστερεί του ext4 στην ασφάλεια, ταχύτητα και σταθερότητα,ιδίως όταν χρησιμοποιείς partitions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2023 στις 12:58 ΠΜ, aypnia είπε

Η MIcrosoft θέλει το "μοντέλο MIcrosoft". Και σε αυτό δεν έχει ανταγωνιστή λόγω Office.

Ξέρει ότι τα χοντρά λεφτά για αυτήν είναι στα συνδρομητικά της πακέτα. Το Microsoft 365 έχει ξεπεράσει τα 300 εκατομμύρια συνδρομητές, έχει ξεπεράσει σε κέρδη τα 60 δις δολάρια το χρόνο και όλο αυξάνει συνδρομητές και έσοδα.

Για να αντιληφθεί κάποιος τη γεωμετρική άνοδο συνδρομητών που έχει, το 2019 είχε 200 εκατομμύρια συνδρομητές και το 2022 έκλεισε με 345 εκατομμύρια συνδρομητές.

Στα υπόλοιπα ακολουθεί το μοντέλο, ότι μπορέσω να "αρπάξω" από παντού, είτε είναι διαφημιστικά έσοδα, είτε είναι έσοδα σε hardware κλπ.

Άλλο Windows και άλλο Office. Πχ εγώ στους 4 υπολογιστές μου έχω Windows 10 αλλά όχι Office (αντιθέτως έχω LibreOffice γιατί στη δουλειά χρησιμοποιούμε LibreOffice). Που και πάλι όταν η αδερφή μου ήθελε Office στο laptop της αγόρασα μια άδεια Office 2019 από κλειδάδικο και, μετά από μια ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου όλα ΟΚ, ούτε συνδρομές ούτε τίποτα.

Αλλά στα Windows όποιος έχει ένα license από τα Windows 7 και πέρα είναι θεωρητικά καλυμμένος μέχρι και τα Windows 11. Οπότε πως βγάζουν τα λεφτά; Απάντηση: Βγάζοντας hardware εκτός όπως η Apple, άρα μιλάμε για "μοντέλο Apple".

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...