Προς το περιεχόμενο

Προοπτικές Μηχανολόγου Μηχανικού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

33άρηδες Μηχανολόγοι μηχανικοί σε φαρμακοβιομηχανία που γνωρίζω παίρνουν από 1600 καθαρά μέχρι και 2300 καθαρά σε θέσεις μη μανατζερικές. Σε θέσεις μανατζερικές παραπάνω.

Γενικά, αν μια ειδικότητα δεν πρέπει να ανησυχεί για χρήματα και επαγγελματική αποκατάσταση, αυτη είναι του μηχανολόγου μηχανικού. Με μεταπτυχιακό και εργατικότητα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανταμοιφθεί.

Νομίζω αυτό ισχύει περισσότερο για τους μηχανικούς υπολογιστών και πληροφορικής. Διέψευσέ με αν διαφωνείς.

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

1000-1200€ αν ζεις μόνος σου το παλεύεις. Αν έχεις όμως παιδιά είσαι φτωχός. Πώς θα ζήσεις με αυτά τα λεφτά με τόση ακρίβεια. Υψηλό ποσό μπορεί να φαινόταν πριν 15 χρόνια. Τώρα έχουν πολύ μικρή αγοραστική αξία. Βάλε τα έξοδα κάτω: ενοίκιο, αυτοκίνητο, σούπερ μάρκετ, λογαριασμοί ΔΕΚΟ και οι εξαφανίζονται για την πλάκα...

Εννοώ ακούγονται υψηλή, δηλαδή διαψεύσιμη, προσδοκία για πρώτο μισθό. Σε καμία περίπτωση παραπάνω από επαρκές ποσό.

1 ώρα πριν, pace είπε

Κανένα βύσμα έχεις να σε χώσει πουθενά με κανένα καλό μισθό και να σε ανεβάζει χρόνο χρονο;;;

Αν όχι, μην περιμένεις τίποτα σε αυτή τη χώρα, φεύγα μακρυά!!

Ακόμα και να καταφέρεις να παίρνεις μετά από 10 χρόνια κανένα 2000 δεν θα έχεις ζωή, θα είσαι 24/7 υπάλληλος.

Είχα βύσμα που με έβαλε σταθμάρχη σε τρένα αλλά με απέλυσαν λόγω ατυχήματος.

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

μια χαρά επάγγελμα ειναι απλαααααα όπως και 99% επαγγελμάτων μετά της σπουδές σου συνέχισε με καποιο μεταπτυχιακό κλπ στο εξωτερικό και προφανώς μείνε και δούλεψε στο εξωτερικό......
στην ελλαδα αν δεν είσαι βουλευτής η κάτι εκεί κοντά πολύ χλομό να εχεις καλά χρήματα με λίγο κόπο

Για εξωτερικό νομίζω είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, δεν με ανησυχεί τόσο. Αυτό που με τρώει είναι ότι θέλω, προς το παρόν, να μην αφήσω την Ελλάδα. Μεταπτυχιακό εδώ και δουλειά έξω δεν σου ακούγεται καλή ιδέα;

Επεξ/σία από JimPhils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JimPhils είπε

 Αυτό που με τρώει είναι ότι θέλω, προς το παρόν, να μην αφήσω την Ελλάδα. Μεταπτυχιακό εδώ και δουλειά έξω δεν σου ακούγεται καλή ιδέα;

θα σε απογοητεύσω πολύ τοτε........αν θες καλή δουλειά να μην βαράς κάτι περίεργα ωράρια κλπ (να εχεις δλδ και ζωή να εχεις και μισθό) την ελλαδα ξεχνας (όπως ειπα στην ελλαδα μόνο πολιτικός το οποίο δεν απαιτεί πτυχία κλπ απλά πρέπει να εχεις ανάλογο τρόπο σκέψης....... και δεν ήταν πλακα όταν ειπα στην ελλαδα μόνο πολίτικος τρώει ανετα)
μεταπτυχιακό εδώ δουλειά εκεί ειναι αρκετά δύσκολο........... αν κάνεις εκεί σου ανοίγει ένας μεγάλος δρόμος πολύ εύκολα και αμεσα σχεδόν αν το κάνεις εδώ......... good luck όταν πας εκεί και πως θα ξεκινήσεις κλπ (δεν ειναι ότι δεν θα φτάσεις εκεί που πρέπει να φτάσεις απλά θα φας πολύ παραπάνω ζόρι και πολύ παραπάνω χρόνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

θα σε απογοητεύσω πολύ τοτε........αν θες καλή δουλειά να μην βαράς κάτι περίεργα ωράρια κλπ (να εχεις δλδ και ζωή να εχεις και μισθό) την ελλαδα ξεχνας (όπως ειπα στην ελλαδα μόνο πολιτικός το οποίο δεν απαιτεί πτυχία κλπ απλά πρέπει να εχεις ανάλογο τρόπο σκέψης....... και δεν ήταν πλακα όταν ειπα στην ελλαδα μόνο πολίτικος τρώει ανετα)
μεταπτυχιακό εδώ δουλειά εκεί ειναι αρκετά δύσκολο........... αν κάνεις εκεί σου ανοίγει ένας μεγάλος δρόμος πολύ εύκολα και αμεσα σχεδόν αν το κάνεις εδώ......... good luck όταν πας εκεί και πως θα ξεκινήσεις κλπ (δεν ειναι ότι δεν θα φτάσεις εκεί που πρέπει να φτάσεις απλά θα φας πολύ παραπάνω ζόρι και πολύ παραπάνω χρόνο)

Ωραία και κάτι ακόμα. Προοπτικές να μπορώ να πηγαινοέρχομαι Ελλάδα μία στο τόσο με υβριδική εργασία ή δουλεύοντας σε κάποια αντιπροσωπεία υπάρχουν αρκετές ή να το ξεχάσω κι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JimPhils είπε

Νομίζω αυτό ισχύει περισσότερο για τους μηχανικούς υπολογιστών και πληροφορικής. Διέψευσέ με αν διαφωνείς.

Εννοώ ακούγονται υψηλή, δηλαδή διαψεύσιμη, προσδοκία για πρώτο μισθό. Σε καμία περίπτωση παραπάνω από επαρκές ποσό.

Είχα βύσμα που με έβαλε σταθμάρχη σε τρένα αλλά με απέλυσαν λόγω ατυχήματος.

Για εξωτερικό νομίζω είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα, δεν με ανησυχεί τόσο. Αυτό που με τρώει είναι ότι θέλω, προς το παρόν, να μην αφήσω την Ελλάδα. Μεταπτυχιακό εδώ και δουλειά έξω δεν σου ακούγεται καλή ιδέα;

Ωραίο αστειάκι! Λίγο σεβασμός δεν θα έβλαπτε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JimPhils είπε

Ωραία και κάτι ακόμα. Προοπτικές να μπορώ να πηγαινοέρχομαι Ελλάδα μία στο τόσο με υβριδική εργασία ή δουλεύοντας σε κάποια αντιπροσωπεία υπάρχουν αρκετές ή να το ξεχάσω κι αυτό;

Με το επάγγελμα που διάλεξες δεν είναι παρά πολλές αλλά υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να είσαι ένα μήνα εκεί ένα εδώ το ποιο πηθανο μερικές μέρες on site μερικές remote (δεν θα έχεις χρόνο για πάνε έλα στην Ελλάδα ούτε και χρήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JimPhils είπε

Νομίζω αυτό ισχύει περισσότερο για τους μηχανικούς υπολογιστών και πληροφορικής. Διέψευσέ με αν διαφωνείς.

Εγώ αναφέρομαι σε μηχανολόγους μηχανικούς και ηλεκτρολόγους μηχανικούς με μεταπτυχιακό που τώρα απασχολούνται σε θέσεις Business Process Excellence ή διάφορες άλλες σε φαρμακοβιομηχανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Με το επάγγελμα που διάλεξες δεν είναι παρά πολλές αλλά υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να είσαι ένα μήνα εκεί ένα εδώ το ποιο πηθανο μερικές μέρες on site μερικές remote (δεν θα έχεις χρόνο για πάνε έλα στην Ελλάδα ούτε και χρήμα)

Καλά μην λέμε οτι θέλουμε θα χει ως ελάχιστο 25-30 μέρες άδεια το χρόνο.

Επίσης στο εξωτερικό υπάρχει διακριτός ρόλος μεταξύ μελετητών κ εργολάβων. Άνετα βρίσκει δουλειά γραφείου σε ενα consultancy που θα χρειάζεται ελάχιστη παρουσία εκτός γραφείου.

Το θέμα Ελλάδα είναι ότι μετά απο λιγο είναι κουραστικό κ αν δουλεύεις κι ολας το κανει χειρότερο (τουλάχιστον εγώ δεν την παλεύω για πανω απο μερικές μέρες).

Δεν μένεις σπίτι σου, δεν έχεις την ζωή/ρουτίνα που θες κ γενικά σπαταλάς χρόνο κ χρήματα αντι να πηγαινεις βαρβατα 4ημερα σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2023 στις 10:26 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Για μηχανολογους δεν γνωρίζω, αλλά η σύζυγος ως ΗΜΤΥ Πάτρας, παίρνει τσέπη 3100, μετά από 12 περίπου χρόνια εργασίας (γενικά στον κλάδο, όχι στη συγκεκριμένη εταιρεία). Εννοείται επί 14 οι μισθοί, συν μπόνους, συν πολλές παροχές κ.λπ.

ειπες συζυγος και φανταζομαι και τεκνα......ο μισθος αυτος υποθετω περιλαμβανει και αυτα η οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

Με το επάγγελμα που διάλεξες δεν είναι παρά πολλές αλλά υπάρχουν, αλλά μην περιμένεις να είσαι ένα μήνα εκεί ένα εδώ το ποιο πηθανο μερικές μέρες on site μερικές remote (δεν θα έχεις χρόνο για πάνε έλα στην Ελλάδα ούτε και χρήμα)

Με τι επαγγέλματα δηλαδή θα υπήρχαν περισσότερες προοπτικές; Όχι, δεν ρωτάω για να αλλάξω σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ναυτιλιακές ξεκινάς με 1000€ σαν βοηθός αρχιμηχανικού και στην πενταετία αν σου ταιριάξει το επάγγελμα και είσαι σε όλα οκ γίνεσαι αρχιμηχανικός με μισθούς που παίζουν αρκετά απο ναυτιλιακή σε ναυτιλιακή όπου σε πιάσει ο άλλος αλλά γενικά ισχύει το απο 2500€ έως 4500€. Αργότερα ως fleet manager πας και παραπάνω. Απο φίλους ναυπηγούς που έχω τα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimPhils είπε

Με τι επαγγέλματα δηλαδή θα υπήρχαν περισσότερες προοπτικές; Όχι, δεν ρωτάω για να αλλάξω σχολή.

Για Remote? Μόνο ότι σχέση έχει με πληροφορική και ανάλυση δεδομένων

5 ώρες πριν, bilya είπε

Καλά μην λέμε οτι θέλουμε θα χει ως ελάχιστο 25-30 μέρες άδεια το χρόνο.

Επίσης στο εξωτερικό υπάρχει διακριτός ρόλος μεταξύ μελετητών κ εργολάβων. Άνετα βρίσκει δουλειά γραφείου σε ενα consultancy που θα χρειάζεται ελάχιστη παρουσία εκτός γραφείου.

Το θέμα Ελλάδα είναι ότι μετά απο λιγο είναι κουραστικό κ αν δουλεύεις κι ολας το κανει χειρότερο (τουλάχιστον εγώ δεν την παλεύω για πανω απο μερικές μέρες).

Δεν μένεις σπίτι σου, δεν έχεις την ζωή/ρουτίνα που θες κ γενικά σπαταλάς χρόνο κ χρήματα αντι να πηγαινεις βαρβατα 4ημερα σε άλλες χώρες.

Αυτό μπορεί να τον τραβάει τώρα και θέλει Ελλάδα με το που ζήσει αλλού και καταλάβει τι είναι η Ελλάδα στην πράξη μόνο αυτό το 25 ήμερο θα έρχεται (και αυτό αν έχει κάποιον εδώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Για Remote? Μόνο ότι σχέση έχει με πληροφορική και ανάλυση δεδομένων

Αυτό μπορεί να τον τραβάει τώρα και θέλει Ελλάδα με το που ζήσει αλλού και καταλάβει τι είναι η Ελλάδα στην πράξη μόνο αυτό το 25 ήμερο θα έρχεται (και αυτό αν έχει κάποιον εδώ)

Το σκέφτομαι κι αυτό γιατί δεν έχω πολλές εμπειρίες από εξωτερικό, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μην μου λείπει η Ελλάδα και να μην θέλω να πηγαινοέρχομαι σε υποθετικό μελλοντικό σενάριο. Είναι ο τόπος, η οικογένεια, οι γνωστοί (, ο ήλιος).

 

 

Επεξ/σία από JimPhils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bilya είπε

Δεν μένεις σπίτι σου, δεν έχεις την ζωή/ρουτίνα που θες κ γενικά σπαταλάς χρόνο κ χρήματα αντι να πηγαινεις βαρβατα 4ημερα σε άλλες χώρες.

Αυτό σε κάθε περίπτωση ή αλλάζει το πράγμα αν έχω σπίτι να μείνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

ειπες συζυγος και φανταζομαι και τεκνα......ο μισθος αυτος υποθετω περιλαμβανει και αυτα η οχι??

Τι εννοείτε; Επίδομα τέκνων;

Αν ναι, ο μισθός είναι προϊόν ελεύθερης διαπραγμάτευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JimPhils είπε

Το σκέφτομαι κι αυτό γιατί δεν έχω πολλές εμπειρίες από εξωτερικό, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μην μου λείπει η Ελλάδα και να μην θέλω να πηγαινοέρχομαι σε υποθετικό μελλοντικό σενάριο. Είναι ο τόπος, η οικογένεια, οι γνωστοί (, ο ήλιος).

 

 

Όταν δουλέψεις εδώ και δουλέψεις έξω θα σταματήσει να σου λείπει όταν εδώ ο κάθε εργοδότης προσπαθεί να σου την φέρει και σου φέρονται σαν να να μην πω τι είσαι και όταν βλέπεις την τάξη και σεβασμό που επικρατεί έξω ξαφνικά σταματάει να σου λείπει, η Ελλάδα είναι καλή να έχεις λεφτά και να τα τρως αλλά σε καμία περίπτωση να δουλεύεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...