Προς το περιεχόμενο

Φωτισμός A-RGB ανάλογα με τη θερμοκρασία της CPU


Tragogidaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω να στήνω το νέο PC και θα ήθελα οι ανεμιστήρες και η υδρόψυξη να αλλάζουν το φωτισμό αναλόγως με τον εύρος της θερμοκρασίας.

Για παράδειγμα

0-50 = Θαλασσί
51-60 = Μπλε
61-70 = Κίτρινο
71-80 = Πορτοκαλί
81+ = Κόκκινο


Κατά πόσο αυτό είναι δυνατό?

Fans: 7 x Arctic P12 PWM PST A-RGB 0db 120mm
Υδρόψυξη: CPU Cooler Arctic Liquid Freezer II 360mm A-RGB

Επεξ/σία από Tragogidaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tragogidaros είπε

Καλησπέρα

Μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω να στήνω το νέο PC και θα ήθελα οι ανεμιστήρες και η υδρόψυξη να αλλάζουν το φωτισμό αναλόγως με τον εύρος της θερμοκρασίας.

Για παράδειγμα

0-50 = Θαλασσί
51-60 = Μπλε
61-70 = Κίτρινο
71-80 = Πορτοκαλί
81+ = Κόκκινο


Κατά πόσο αυτό είναι δυνατό?

Fans: 7 x Arctic P12 PWM PST A-RGB 0db 120mm
Υδρόψυξη: CPU Cooler Arctic Liquid Freezer II 360mm A-RGB

Η υδρόψυξη θα πρέπει να συνδεθεί σε A-RGB της μητρικής (για να δουλέψει ο φωτισμός) οπότε το software της μητρικής αναλαμβάνει τον συγχρονισμό , αν έχει επιλογή με βάση την θερμοκρασία καλώς.

Εναλλακτικά αν μπορείς να το συνδέσεις σε εξωτερικό controller (πχ corsair) του οποίου το software να υποστηρίζει αυτό που θες να κάνεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tragogidaros είπε

Καλησπέρα

Μέσα στην εβδομάδα θα αρχίσω να στήνω το νέο PC και θα ήθελα οι ανεμιστήρες και η υδρόψυξη να αλλάζουν το φωτισμό αναλόγως με τον εύρος της θερμοκρασίας.

Για παράδειγμα

0-50 = Θαλασσί
51-60 = Μπλε
61-70 = Κίτρινο
71-80 = Πορτοκαλί
81+ = Κόκκινο


Κατά πόσο αυτό είναι δυνατό?

Fans: 7 x Arctic P12 PWM PST A-RGB 0db 120mm
Υδρόψυξη: CPU Cooler Arctic Liquid Freezer II 360mm A-RGB

αδερφε μου καλησπερα..................οπως σου ειπε και ο @Dark_Nightfall πρεπει να το υποστηριζει η μητρικη που θα βαλεις...........

εμενα η asus που εχω το εχει αλλα με 3 χρωματα...........λειτουργει κανονικα και στο λεω αυτο γιατι η gigabyte του κολλητου μου κανει τα δικα της επειδη το software της ειναι για τον σουτσο

Screenshot_1.png.32878f6d93d6486f15cd9905b73f5dca.png

νομιζω και η παλια msi που ειχα το ειχε αλλα ειχε αλλα χρωματα.......................καλο ειναι να μπει καποιος με msi να μας πει........

εμενα το setup μου ειναι:

Arctic Liquid Freezer II 420mm A-RGB

4 x Arctic P14 PWM PST A-RGB 0db 140mm

+ AKASA SOHO MBA ADDRESSABLE RGB LED STRIP LIGHT

φαντασου οτι ολα τα fans ειναι ενωμενα μαζι και στην σειρα,  και ξεχωρα η λεντοταινια

το αποτελεσμα ειναι αυτο

0-02-05-d6a967a999c2c548d3402ac4da447a70a197ffc3aa4e5bb8fc3fd7ec222debf8_d6c3e9e60c39715f.jpg.97e5d203f2074f3279bf6204f02e6efd.jpg

αμα θες κατι πιο extreme θα πρεπει να πας σε controller ξεχωριστο,εκει θα δεις και αλλα εφε αλλα και αλλη τιμη................

εγω την εβγαλα φτηνα και χωρις πολλα καλωδια γιατι και εγω στην αρχη ηθελα corsair controller για να ταιριαξει και με keyb-mouse αλλα οταν ειδα τις τιμες και τα καλωδια που ηθελε παραπανω ειπα κατσε ετσι και μια χαρα εισαι........

αυτα απο εμενα ο,τι αλλο θες ρωτα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alexcrx είπε

αδερφε μου καλησπερα..................οπως σου ειπε και ο @Dark_Nightfall πρεπει να το υποστηριζει η μητρικη που θα βαλεις...........

εμενα η asus που εχω το εχει αλλα με 3 χρωματα...........λειτουργει κανονικα και στο λεω αυτο γιατι η gigabyte του κολλητου μου κανει τα δικα της επειδη το software της ειναι για τον σουτσο

Screenshot_1.png.32878f6d93d6486f15cd9905b73f5dca.png

νομιζω και η παλια msi που ειχα το ειχε αλλα ειχε αλλα χρωματα.......................καλο ειναι να μπει καποιος με msi να μας πει........

εμενα το setup μου ειναι:

Arctic Liquid Freezer II 420mm A-RGB

4 x Arctic P14 PWM PST A-RGB 0db 140mm

+ AKASA SOHO MBA ADDRESSABLE RGB LED STRIP LIGHT

φαντασου οτι ολα τα fans ειναι ενωμενα μαζι και στην σειρα,  και ξεχωρα η λεντοταινια

το αποτελεσμα ειναι αυτο

0-02-05-d6a967a999c2c548d3402ac4da447a70a197ffc3aa4e5bb8fc3fd7ec222debf8_d6c3e9e60c39715f.jpg.97e5d203f2074f3279bf6204f02e6efd.jpg

αμα θες κατι πιο extreme θα πρεπει να πας σε controller ξεχωριστο,εκει θα δεις και αλλα εφε αλλα και αλλη τιμη................

εγω την εβγαλα φτηνα και χωρις πολλα καλωδια γιατι και εγω στην αρχη ηθελα corsair controller για να ταιριαξει και με keyb-mouse αλλα οταν ειδα τις τιμες και τα καλωδια που ηθελε παραπανω ειπα κατσε ετσι και μια χαρα εισαι........

αυτα απο εμενα ο,τι αλλο θες ρωτα.........

Καλησπέρα και ευχαριστώ.

Η motherboard είναι η Αsus rog strix b660-a gaming wifi οπότε λογικά το υποστηρίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...