Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό


jimkam6647

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα πρόσφατα έναν εξωτερικό σκληρό, τον Maxtor-M3-Portable-USB-3.0, HDD-1TB-2.5, τον συνδέω στον υπολογιστή μου (windows 7.0), αλλά δεν μπορεί να τον δει.

Το λαμπάκι ανάβει κανονικά, το λάπτοπ μου με windows 10, τον διαβάζει.

Έχω δει όλα τα σχετικά θέματα στο διαδίκτυο, αλλά τίποτε.

Κάποια συμβουλή, κάποιος;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimkam6647 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Πήρα πρόσφατα έναν εξωτερικό σκληρό, τον Maxtor-M3-Portable-USB-3.0, HDD-1TB-2.5, τον συνδέω στον υπολογιστή μου (windows 7.0), αλλά δεν μπορεί να τον δει.

Το λαμπάκι ανάβει κανονικά, το λάπτοπ μου με windows 10, τον διαβάζει.

Έχω δει όλα τα σχετικά θέματα στο διαδίκτυο, αλλά τίποτε.

Κάποια συμβουλή, κάποιος;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!

Δημήτρης

Μπήκες στην διαχείριση δίσκων και δεν τον βλέπει?

Λογικά πρέπει να τον κάνεις initialize/format την πρώτη φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στην διαχείριση συσκευών στο windows 7 σύστημα και δες μήπως τον εμφανιζει ως άγνωστη συσκευή και θέλει drivers? Υπάρχει πιθανότητα το usb 3 να μην δουλεύει καλά στον υπολογιστή με windows 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής με τα 7άρια είναι σταθερός; Συνδέεις τον δίσκο στις μπροστινές USB;  Μήπως δεν επαρκεί το ρεύμα; Δοκίμασε σε πίσω USB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τις τελευταίες σας συμβουλές, αλλά τζίφος...έχουν εξαντληθεί πλέον οι επιλογές μου. Μου έδωσε μία ελπίδα, το ποστ του Ορέστη, αλλά ούτε κι έτσι λειτούργησε.

Δεν πειράζει. Θα τον έχω για το laptop και μόνο.

Ευχαριστώ και πάλι παίδες, καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimkam6647 Κάτι που θα μπορούσες να δοκιμάσεις, είναι να βρεις ένα καλώδιο Y, που δίνει επιπλέον τροφοδοσία από δεύτερη USB (ή κι από φορτιστή κινητού). Ενδεικτικά

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 8:31 ΜΜ, jimkam6647 είπε

Δοκίμασα και τις τελευταίες σας συμβουλές, αλλά τζίφος...έχουν εξαντληθεί πλέον οι επιλογές μου. Μου έδωσε μία ελπίδα, το ποστ του Ορέστη, αλλά ούτε κι έτσι λειτούργησε.

Δεν πειράζει. Θα τον έχω για το laptop και μόνο.

Ευχαριστώ και πάλι παίδες, καλό βράδυ!

https://www.diskpart.com/articles/maxtor-external-drive-not-working-1984.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα ασχοληθώ το πρωί, λαμβάνοντας υπόψη τις τελευταίες αναρτήσεις σας και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Να είστε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να προσθεσω και εγω μερικες συμβουλες

- απο την στιγμη που ο δισκος λειτουργει σε αλλο μηχανημα ΔΕΝ φταιει ο δισκος.

οποτε ψαχνουμε τι παει στραβα με το αλλο μηχανημα.
- στην ιδια υποδοχη που συνδεουμε τον δισκο, λειτουργει αλλος ?
- σαν usb 2 ?
- σαν usb 3 ?
αναλογα με τις απαντησεις,  θα προχωρουσα. Εως τοτε δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω σε τεχνικο επιπεδο. Ενα ενα γιατι χανουμε το σωστο "μονοπατι"

νεο μηνυμα
στο ενα μηχανημα που εχω (desktop) εχει υποδοχες usb2 on board + bracket (με καλωδιο), συν controller usb3
- εχω 2 δισκους 2,5". Ενα usb2 + 1 usb3. ολοι παιζουν παντουν, σε 2 διαφορετικα windows (multi boot)

Επεξ/σία από lneam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

οποτε ψαχνουμε τι παει στραβα με το αλλο μηχανημα.
- στην ιδια υποδοχη που συνδεουμε τον δισκο, λειτουργει αλλος ?
- σαν usb 2 ?
- σαν usb 3 ?

Σε απάντηση του φίλου Ineam, στην ίδια υποδοχή λειτουργεί, ένας άλλος δίσκος εξωτερικός (Intenso), κανονικότατα.

Είναι usb 3 και οι δύο. Το θέμα είναι ότι τον MAXTOR δεν τον βλέπει, ότι και αν έκανα (συν τις χθεσινές σας οδηγίες).

Δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά θέμα γαμώτο. Δεν μπορεί, ότι και έκανα, ότι κι αν μου είπατε, να αρνείται να τον δει. Άλλαξα καλώδια, τον σύνδεσα στις πίσω USB του υπολογιστή, έκανα τα chkdsk κλπ, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα ΑΟΜΕΙ, αλλά τπτ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ. Φωτάκι ανάβει κανονικά, αλλά είναι αόρατος.Το μόνο που δεν έκανα είναι το καλώδιο Υ, του φίλου Ορέστη, επειδή δεν έχω τον χρόνο να βγω να το ψάξω. Θα το δω μια από τις επόμενες ημέρες. Μην αναλώνεστε άλλο, παιδιά. θα τον χρησιμοποιώ μόνο για το λάπτοπ, που τον βλέπει κανονικά.

Μήπως χρειάζεται φορμάτ, που είπε ο φίλος @topos πιο πάνω; Τότε όμως, πώς τον βλέπει το λάπτοπ και δουλεύει κανονικά;

Ο υπολογιστής είναι DTP (σταθερός).

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας, για το χρόνο και τις συμβουλές σας. Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από jimkam6647
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα jimkam6647

μετα απο αυτα που διαβασα και σε συνδυασμο με τα δικα μου παθηματα μαθηματα, βλεπω προβλημα στον maxtor. Μονο που αυτο το "προβλημα" εχει να κανει με το κυκλωμα soft start του μοτερ. Στην αρχη τραβαει μεγαλο ρευμα και δεν παιζει σε ολα τα μηχανηματα. Εχω και εγω το ιδιο προβλημα περιστασιακα με τον δισκο usb2. Γι' αυτο και του αλλαξα κουτι (εταιρειας) και διαλεξα κουτι εμποριου με extra υποδοχη 5V. Μεσα στην συσκευασια ειχε και δευτερο καλωδιο (power) που το συνδεω σε αλλη υποδοχη του pc. Εχω και wall brick 5V 1V ττροφοδοτικο για παν ενδεχομενο. Ακομα και σημερα, αλλες φορες ξεκιναει χωρις extra ταση αλλες οχι. Οποτε το βαζω παντα. Και σε μενα νομιζω αναβει το led οταν δεν εχει σωστο ρευμα

δεν βλεπω αλλη λογικη απαντηση. Κανε δοκιμη εαν βρεις με ενα τετοιο καλωδιο, αλλα να συνδεσεις πρωτα τα 2 usb A βυσματα στο pc και μετα το usb3 στον δισκο

Y_type_USB_3.0_Superspeed_cable_2_with_a

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimkam6647 είπε

Σε απάντηση του φίλου Ineam, στην ίδια υποδοχή λειτουργεί, ένας άλλος δίσκος εξωτερικός (Intenso), κανονικότατα.

Είναι usb 3 και οι δύο. Το θέμα είναι ότι τον MAXTOR δεν τον βλέπει, ότι και αν έκανα (συν τις χθεσινές σας οδηγίες).

Δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά θέμα γαμώτο. Δεν μπορεί, ότι και έκανα, ότι κι αν μου είπατε, να αρνείται να τον δει. Άλλαξα καλώδια, τον σύνδεσα στις πίσω USB του υπολογιστή, έκανα τα chkdsk κλπ, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα ΑΟΜΕΙ, αλλά τπτ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ. Φωτάκι ανάβει κανονικά, αλλά είναι αόρατος.Το μόνο που δεν έκανα είναι το καλώδιο Υ, του φίλου Ορέστη, επειδή δεν έχω τον χρόνο να βγω να το ψάξω. Θα το δω μια από τις επόμενες ημέρες. Μην αναλώνεστε άλλο, παιδιά. θα τον χρησιμοποιώ μόνο για το λάπτοπ, που τον βλέπει κανονικά.

Μήπως χρειάζεται φορμάτ, που είπε ο φίλος @topos πιο πάνω; Τότε όμως, πώς τον βλέπει το λάπτοπ και δουλεύει κανονικά;

Ο υπολογιστής είναι DTP (σταθερός).

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας, για το χρόνο και τις συμβουλές σας. Καλή συνέχεια!

Βαζοντας τον στο λαπτοπ κανε εκει μια διαμορφωση απο τα windows  και ξαναδοκιμασε μετα στον σταθερο να δεις αν δουλεψει

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Βαζοντας τον στο λαπτοπ κανε εκει μια διαμορφωση απο τα windiws  και ξαναδοκιμασε μετα στον σταθερο να δεις αν δουλεψει

εαν κανεις αυτο που προτεινει ο χρηστης triplex1, κατι που εγω το κανω σε καθε καινουργιο δισκο, το συνδυαζω με το delete volume. Αυτο γινεται στο computer management / disk management των windows. Αυτα τα γρηγορα φορματ των κατασκευαστων δισκων, δεν τα εμπιστευομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...