Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό


jimkam6647

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, jimkam6647 είπε

Σε απάντηση του φίλου Ineam, στην ίδια υποδοχή λειτουργεί, ένας άλλος δίσκος εξωτερικός (Intenso), κανονικότατα.

Είναι usb 3 και οι δύο. Το θέμα είναι ότι τον MAXTOR δεν τον βλέπει, ότι και αν έκανα (συν τις χθεσινές σας οδηγίες).

Δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά θέμα γαμώτο. Δεν μπορεί, ότι και έκανα, ότι κι αν μου είπατε, να αρνείται να τον δει. Άλλαξα καλώδια, τον σύνδεσα στις πίσω USB του υπολογιστή, έκανα τα chkdsk κλπ, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα ΑΟΜΕΙ, αλλά τπτ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ. Φωτάκι ανάβει κανονικά, αλλά είναι αόρατος.Το μόνο που δεν έκανα είναι το καλώδιο Υ, του φίλου Ορέστη, επειδή δεν έχω τον χρόνο να βγω να το ψάξω. Θα το δω μια από τις επόμενες ημέρες. Μην αναλώνεστε άλλο, παιδιά. θα τον χρησιμοποιώ μόνο για το λάπτοπ, που τον βλέπει κανονικά.

Μήπως χρειάζεται φορμάτ, που είπε ο φίλος @topos πιο πάνω; Τότε όμως, πώς τον βλέπει το λάπτοπ και δουλεύει κανονικά;

Ο υπολογιστής είναι DTP (σταθερός).

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας, για το χρόνο και τις συμβουλές σας. Καλή συνέχεια!

Φωτογραφία από τη διαχείριση δίσκων δεν ανέβασες, ούτε επιβεβαίωσες ότι δεν δείχνει κάτι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, άδικος είπε

Φωτογραφία από τη διαχείριση δίσκων δεν ανέβασες, ούτε επιβεβαίωσες ότι δεν δείχνει κάτι εκεί.

να απαντησω εγω ...

εαν ο χρηστης τον βλεπει στην διαχειριση δισκων στα win10 και δεν τον βλεπει στα win7 ....πιο το νοημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2023 στις 4:31 ΠΜ, jimkam6647 είπε

Δοκίμασα και τις τελευταίες σας συμβουλές, αλλά τζίφος...έχουν εξαντληθεί πλέον οι επιλογές μου. Μου έδωσε μία ελπίδα, το ποστ του Ορέστη, αλλά ούτε κι έτσι λειτούργησε.

Δεν πειράζει. Θα τον έχω για το laptop και μόνο.

Ευχαριστώ και πάλι παίδες, καλό βράδυ!

Αν βλέπει άλλους σκληρούς παρόμοιους , τότε είναι καθαρα θέμα λειτουργικου. Δοκίμασε με κάποιο Linux live usb.

Μια τελευταία ερώτηση τα win7 είναι 64bit ή 32bit?

Έχω την εντύπωση ότι είναι καθαρά θέμα driver. Επίσης στο bios θα πρέπει να φαίνεται κάτι στα boot priorities. Δηλαδή αν στο εμφανιζει στο bios , κατά την επιλογή εκιννησης από άλλο μέσο , τότε είναι 100% θέμα λειτουργικού και driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μια τελευταία ερώτηση τα win7 είναι 64bit ή 32bit?

καθαρα για συζητηση και γνωση

στο πρωτο ποστ αναφερει πως ο δισκος ειναι 1ΤΒ. Σε επομενο ποστ αναφερει πως στο ιδιο port λειτουργει ενας αλλλος δισκος intenso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lneam είπε

καθαρα για συζητηση και γνωση

στο πρωτο ποστ αναφερει πως ο δισκος ειναι 1ΤΒ. Σε επομενο ποστ αναφερει πως στο ιδιο port λειτουργει ενας αλλλος δισκος intenso

Καλησπέρα και πάλι. Είναι 64bit τα Windows στον υπολογιστή μου.

Στο συγκεκριμένο πορτ βάζω τον Intenso και λειτουργεί κανονικά. Τον βγάζω και βάζω τον Maxtor και δεν τον βλέπει.

Ρε σεις παιδιά, μου βάζετε δύσκολα... δεν είμαι τεχνικός να ξέρω τόσα πολλά. Γραφίστας είμαι, και τον θέλω για αποθήκευση αρχείων τον Maxtor. Τίποτε παραπάνω.

Επεξ/σία από jimkam6647
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, lneam είπε

να απαντησω εγω ...

εαν ο χρηστης τον βλεπει στην διαχειριση δισκων στα win10 και δεν τον βλεπει στα win7 ....πιο το νοημα ?

Ε , το ασαφές είναι αν όντως δεν τον έχει δει στη διαχείριση των w7.

Για εκεί ρωτάω.

Δε το έχει επιβεβαιώσει ξεκάθαρα.

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, άδικος είπε

Ε , το ασαφές είναι αν όντως δεν τον έχει δει στη διαχείριση των w7.

Για εκεί ρωτάω.

Δε το έχει επιβεβαιώσει ξεκάθαρα.

Στο 3ο post το λέει ξεκάθαρα: "μπήκα αλλά δεν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jimkam6647 είπε

Καλησπέρα και πάλι. Είναι 64bit τα Windows στον υπολογιστή μου.

Στο συγκεκριμένο πορτ βάζω τον Intenso και λειτουργεί κανονικά. Τον βγάζω και βάζω τον Maxtor και δεν τον βλέπει.

Ρε σεις παιδιά, μου βάζετε δύσκολα... δεν είμαι τεχνικός να ξέρω τόσα πολλά. Γραφίστας είμαι, και τον θέλω για αποθήκευση αρχείων τον Maxtor. Τίποτε παραπάνω.

Σε σχεδόν όλα τα desktop pc έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις από ποιον δίσκο θα ξεκινήσει ο υπολογιστής. Για να μην σε βάζω να ψάχνεις στο BIOS, αν κατά την εκκίνηση του υπολογιστή πατήσεις το F11 ή το πλήκτρο που λέει ο κατασκευαστής της μητρικής για επιλογή θα σου εμφανίσει την λίστα των σκληρών που μπορεί να εκκίνηση ο υπολογιστής. Αν εμφανίζει και τον maxtor που έχεις συνδέσει από πριν, τότε ο υπολογιστής βλέπει τον σκληρό αλλά όχι το λειτουργικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ, σταμάτησα να ασχολούμαι. Μόλις μπορέσω θα δοκιμάσω και τη λύση με το καλώδιο Υ και αν και πάλι δεν λειτουργήσει κανονικά, θα είναι μόνιμα στο λάπτοπ.

Μην αναλώνεστε άλλο.

Καλό σας βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...