Προς το περιεχόμενο

Τp-link Deco Μ4 Χ 3 pieces VS Tp-link Archer C80 & 2 Χ RE 650


weather1967

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα

Θέλω να κάνω μιά ερώτηση άν κάποιος έχει τήν ανάλογη εμπειρία

Μετά από αρκετή μελέτη γνωρίζω τήν θεωρία,αλλά επειδή η θεωρία από τήν πράξη απέχει παρασάγγας,ήθελα αν κάποιος έχει δουλέψει τα παραπάνω τού τίτλου να πεί τήν γνώμη του.

Η μία λύση είναι τα 3 Deco M4 και η άλλη λύση είναι είναι ένα ασύρματο ρούτερ C80 καί 2 ναυαρχίδες σέ ισχύ  extender RE 650 .

Επειδή διαβάζω ότι τα Extender RE 650 εχουν κάλυψη βάση εταιρίας 1300 τετραγωνικά μέτρα,ενώ τά 3 Deco εχουν κάλυψη 370 τετραγωνικά βάση εταιρίας,λογικά η πρώτη λύση θα έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από τα Deco (ισως και λόγο 4 εξωτερικών κεραιών),αλλά θα ήθελα καί μιά γνώμη από κάποιον φίλο πού ήδη έχει δουλέψει κάτι παρεμφερές σύστημα.Εστω τουλάχιστον να μπορώ να κάνω μιά σύγκριση σε εμβέλεια ένα τεμάχιο Deco M4 ,έχει τήν εμβέλεια τού ασύρματου ρούτερ C80 η του extender RΕ 650.Με ενδιαφέρει μόνο το wireless δέν θέλω καλώδια ethernet,παρά μόνο σύνδεση μέ καλώδιο ethernet τό κυρίως Deco στο μόντεμ,και το αντίστοιχο με το ρούτερ C80.

Ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σας άν κάποιος απαντήσει.

 

 

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, weather1967 said:

Kαλησπέρα

Θέλω να κάνω μιά ερώτηση άν κάποιος έχει τήν ανάλογη εμπειρία

Μετά από αρκετή μελέτη γνωρίζω τήν θεωρία,αλλά επειδή η θεωρία από τήν πράξη απέχει παρασάγγας,ήθελα αν κάποιος έχει δουλέψει τα παραπάνω τού τίτλου να πεί τήν γνώμη του.

Η μία λύση είναι τα 3 Deco M4 και η άλλη λύση είναι είναι ένα ασύρματο ρούτερ C80 καί 2 ναυαρχίδες σέ ισχύ  extender RE 650 .

Επειδή διαβάζω ότι τα Extender RE 650 εχουν κάλυψη βάση εταιρίας 1300 τετραγωνικά μέτρα,ενώ τά 3 Deco εχουν κάλυψη 370 τετραγωνικά βάση εταιρίας,λογικά η πρώτη λύση θα έχει μεγαλύτερη εμβέλεια από τα Deco (ισως και λόγο 4 εξωτερικών κεραιών),αλλά θα ήθελα καί μιά γνώμη από κάποιον φίλο πού ήδη έχει δουλέψει κάτι παρεμφερές σύστημα.Εστω τουλάχιστον να μπορώ να κάνω μιά σύγκριση σε εμβέλεια ένα τεμάχιο Deco M4 ,έχει τήν εμβέλεια τού ασύρματου ρούτερ C80 η του extender RΕ 650.Με ενδιαφέρει μόνο το wireless δέν θέλω καλώδια ethernet,παρά μόνο σύνδεση μέ καλώδιο ethernet τό κυρίως Deco στο μόντεμ,και το αντίστοιχο με το ρούτερ C80.

Ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σας άν κάποιος απαντήσει.

 

 

τα ορια στο ποσο δυνατα εκπεμπει ενα ap ειναι προκαθορισμενα. 100mw στα 2.4ghz και νομιζω 500 στα 5ghz.  δεν θα καλυψεις μεγαλυτερο χωρο επι 4 φορες με αυτο. 2 τετοια ξηλωσα απο ενα σπιτι για να μπουν 3  m4 και ενα m3 που θα αλλαχτει με  m4

 dlink covr .325 m2 με δυο μοναδες

https://www.insomnia.gr/review/hardware/powerlines/d-link-covr-1102-review/

 

asus lyra trio

μια απο τα ιδια. 125 m2 το καθε node 

ισως εχει γραφτει λαθος στο skroutz  και ειναι 130.πρεπει να δω σε tp link

εκτος αν τα square feet τα κανα square meters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα Αλέξανδρε και σέ ευχαριστώ γιά τήν απάντηση

Λόγο κανονισμού βλέπω ότι έχουν τήν ίδια ισχύ όλα 20-23 db δηλαδή 100 mw στα 2,4 Ghz καί 200 mw στα 5 Ghz.Τα extender RE 650 γράφουν ότι έχουν εμβέλεια 14.000 τετραγωνικά πόδια που σημαίνει 1300 τετραγωνικά μέτρα,αυτο φαντάζομαι φυσικά σέ ιδανικές συνθήκες επάνω σέ ένα τραπέζι στό μέσον ενώ χωραφιού εκει σίγουρα θά έχει εμβέλεια 1300 τετραγωνικά μέτρα.Με τα μπετά καί τους τοίχους θα πέσει στο μισό καί άν η εμβέλεια,αυτό το καταλαβαίνω.Μesh τεχνολογία έχει καί τό C80 & RE650

Το Deco M4 τό δίνει ο κατασκευαστής γιά κάλυψη 185 τετραγωνικά μέτρα

Επειδή έχουν 4 εξωτερικές κεραίες και το C80 και τα RE 650 λέω μήπως έχουν καλύτερη εμβέλεια,έψαξα στο youtube να δώ πώς είναι εσωτερικά ένα Deco M4 και έχει μια πλακέτα μέσα αλλά δέν είδα κεραίες μάλλον θα τίς έχει ενσωματωμένες επάνω στό PCB.

Eσύ πώς είδες τήν εμβέλεια στό ένα μόνο Deco M4 όπως όλα τα ασύρματα ρούτερ δηλαδή κάπου στα 20 μέτρα μέσω όρο με 2-3 τοίχους νά έχει σήμα στό κινητό οριακό 75-85 db,η είδες με το ένα Deco M4 κάποια τεράστια διαφορά εμβέλειας δηλαδή 40 -50 μέτρα μέ τοίχους αρκετούς ενδιάμεσα,νά έχεις σήμα οριακό 75-85 db στό κινητό ? Αλλά εφόσον η ισχύς είναι σέ όλα τα ίδια,λογικά απο εκεί και μετά θα παίζει ρόλο το ποιό θα έχει μεγαλύτερη απολαβή κεραίας,που λογικά από εμφάνιση κεραιών η πλάστιγγα θα γέρνει πρός το C80 & RΕ 650.

 

 

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας εγκαταστήσει τέσσερα Μ4 v4 προ ολίγων εβδομάδων, θεωρώ πως η διαφημιζόμενη ισχύ τους δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Με κινητά, tablet κλπ δεν φαίνεται να έχουν θέμα, ωστόσο σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού συσκευές που είναι πιο ευαίσθητες σε λήψη (πχ. Amazon Echo, ρελεδάκια Shelly κλπ) έχουν στιγμές που χάνουν τη σύνδεση. Σκοπεύω να αγοράσω και πέμπτο M4 για να καλύψω τα κενά. Κατά τ' άλλα φαίνεται να είναι αρκετά σταθερά καθώς δεν έχουν χρειαστεί ούτε ένα restart, είτε σαν router είτε σαν access point, είτε εντελώς ασύρματα είτε με backhaul μεταξύ τους (και μάλιστα με το master να μην συνδέεται απευθείας πάνω στο router, αλλά σε switch το οποίο στη συνέχεια πέφτει πάνω σε δεύτερο switch).

ps: για RE650 δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά ένα RE500 που έχω εδώ και χρόνια στο χωριό είναι πραγματικό σκυλί. Δεν καταλαβαίνει τίποτα από θέματα λήψης και τραβάει wifi από 30μ απόσταση μέσα από πετρόχτιστους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nzeppos σε ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σου να απαντήσεις.

Το RE 500 (έχει αποσυρθεί πλέον) τό δίνει ο κατασκευαστής γιά 14.000 τετραγωνικά πόδια εμβέλεια,τό ίδιο δηλαδή σάν το RE 650.Πιστεύεις ότι ένα Deco M4 δέν υπάρχει περίπτωση νά τραβήξει wifi μέσα από πετρόχτιστους τοίχους στα 30 μέτρα ?

Πολύ σημαντική η πληροφορία σου σχετικά μέ τα Deco Μ4 μιάς πού τά γνωρίζεις από πρώτο χέρι,όλοι αναφέρουν ότι η σταθερότητα  στα deco είναι κορυφή,και επίσης ότι μπορείς να προσθέσεις μέχρι 10 συσκευές Deco. 

Απλά αμφισβητούσα τήν εμβέλεια τους (πάντα ένα πρός ένα)  έν συγκρίση μέ τό RE 650 πού και από αυτό διαβάζω πολύ καλές κριτικές.

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δει προβλημα στα Μ4 (3πλο κιτ) και δεν βλεπω να θελει να ασχοληθει η TP-Link για να το λυσει. Δεν το ειχα προσεξει απο την αρχη, αλλιως θα τα ειχα επιστρεψει. Στα φορουμ της πεφτει τρελο κραξιμο για αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι οτι τα περιφερειακα “κολονακια” συνδεονται ολα στο κεντρικο και οχι σε “Daisy Chain” που ειναι και το πιο λογικο. Οποτε το πιο απομακρυσμενο εχει σχεδον μηδενικο σημα, οποτε και χανεται το νοημα του Mesh. Προς το παρον εβγαλαν ενα Beta Firmware για τα V4 οπου επιλεγεις χειροκινητα που θελεις να συνδεθει το καθε ενα, αλλα οσοι ειναι με παλαιοτερα οπως εγω (V2), μαλλον θα παρουμε το 3ο το μακρυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Εγω εχω δει προβλημα στα Μ4 (3πλο κιτ) και δεν βλεπω να θελει να ασχοληθει η TP-Link για να το λυσει. Δεν το ειχα προσεξει απο την αρχη, αλλιως θα τα ειχα επιστρεψει. Στα φορουμ της πεφτει τρελο κραξιμο για αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι οτι τα περιφερειακα “κολονακια” συνδεονται ολα στο κεντρικο και οχι σε “Daisy Chain” που ειναι και το πιο λογικο. Οποτε το πιο απομακρυσμενο εχει σχεδον μηδενικο σημα, οποτε και χανεται το νοημα του Mesh. Προς το παρον εβγαλαν ενα Beta Firmware για τα V4 οπου επιλεγεις χειροκινητα που θελεις να συνδεθει το καθε ενα, αλλα οσοι ειναι με παλαιοτερα οπως εγω (V2), μαλλον θα παρουμε το 3ο το μακρυτερο.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις restart το satellite? Φίλος είχε το ίδιο θέμα και με restart συνδέθηκε σε daisy chain. Μπακαλίστικη λύση αλλά δούλεψε.

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/03/2023 at 15:50, weather1967 said:

Καλησπέρα Αλέξανδρε και σέ ευχαριστώ γιά τήν απάντηση

Λόγο κανονισμού βλέπω ότι έχουν τήν ίδια ισχύ όλα 20-23 db δηλαδή 100 mw στα 2,4 Ghz καί 200 mw στα 5 Ghz.Τα extender RE 650 γράφουν ότι έχουν εμβέλεια 14.000 τετραγωνικά πόδια που σημαίνει 1300 τετραγωνικά μέτρα,αυτο φαντάζομαι φυσικά σέ ιδανικές συνθήκες επάνω σέ ένα τραπέζι στό μέσον ενώ χωραφιού εκει σίγουρα θά έχει εμβέλεια 1300 τετραγωνικά μέτρα.Με τα μπετά καί τους τοίχους θα πέσει στο μισό καί άν η εμβέλεια,αυτό το καταλαβαίνω.Μesh τεχνολογία έχει καί τό C80 & RE650

Το Deco M4 τό δίνει ο κατασκευαστής γιά κάλυψη 185 τετραγωνικά μέτρα

Επειδή έχουν 4 εξωτερικές κεραίες και το C80 και τα RE 650 λέω μήπως έχουν καλύτερη εμβέλεια,έψαξα στο youtube να δώ πώς είναι εσωτερικά ένα Deco M4 και έχει μια πλακέτα μέσα αλλά δέν είδα κεραίες μάλλον θα τίς έχει ενσωματωμένες επάνω στό PCB.

Eσύ πώς είδες τήν εμβέλεια στό ένα μόνο Deco M4 όπως όλα τα ασύρματα ρούτερ δηλαδή κάπου στα 20 μέτρα μέσω όρο με 2-3 τοίχους νά έχει σήμα στό κινητό οριακό 75-85 db,η είδες με το ένα Deco M4 κάποια τεράστια διαφορά εμβέλειας δηλαδή 40 -50 μέτρα μέ τοίχους αρκετούς ενδιάμεσα,νά έχεις σήμα οριακό 75-85 db στό κινητό ? Αλλά εφόσον η ισχύς είναι σέ όλα τα ίδια,λογικά απο εκεί και μετά θα παίζει ρόλο το ποιό θα έχει μεγαλύτερη απολαβή κεραίας,που λογικά από εμφάνιση κεραιών η πλάστιγγα θα γέρνει πρός το C80 & RΕ 650.

 

ακριβως.λογω κανονισμου ειναι στα ιδια mw.λιγο παραπανω νομιζω ειναι τα dfs channel στα 5ghz.
σε open space δεν ειναι ρεαλιστικο.οταν ολοι πχ σου λενε 200 τετραγωνικα δεν γινεται καποιος να το μετραει διαφορετικα και να σου λεει 2000τμ. οπως με εκτυπωτες σου λενε 2000 σελιδες και ειναι πχ με 5% επικαλυψη.δεν γινεται
να πεις εγω εκτυπωνω 10000 σελιδες με 1% επικαλυψη.
η mesh τεχνολογια που εχουν καποια Re μοντελα δεν σημαινει οτι θα ειναι συμβατη με τα Deco.προσεχε το αυτο.

οτι εχουν εξωτερικες κεραιες δεν σημαινει οτι ξαφνικα τα 200τμ θα τα κανεις 2000.ουτε στα ονειρα αυτο.
ειχα ανοικει καποια που εχουν εσωτερικες κεραιες και καποιες φορες καταλαβαινεις ποιες ειναι οι κεραιες που ειναι
πανω στο Pcb.αν θυμαμαι σωστα φαινονται τα μικρα καλωδιακια. καποιο fritz ειχα ανοιξει.
https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7590-review-r960/
to βρηκα .κοιτα τις φωτογραφιες και θα δεις τα μικρα καλωδιακια που πανε στις κεραιες.
τα deco m4 τα ειδα οπως ολα τα ρουτερ.μια φυσιολογικη καλυψη. το σπιτι ειχε βεβαια χοντρους τοιχους οποτε αναγκαστικα να βαλω 3 x m4 και ενα m3.ηταν και καμια 300 τμ ισως το σπιτι. δυο οροφοι.
ακομα και σπιτι μου που κανω τα Review οτι εχω βαλει ως τωρα σε tp link,fritz,asus,d link πανω κατω εχω το ιδιο σημα
και βεβαια λογω τοιχων δεν μπορω να καλυψω το σπιτι 75 tm με ενα wi fi μονο οποτε εχω βαλει repeater.και στην απολαβη μην περιμενεις θαυματα.γιατι δεν ειναι μονο η απολαβη του ρουτερ αλλα και της συσκευης που καθε φορα αλλαζει.

 

On 07/03/2023 at 20:36, nzeppos said:

Έχοντας εγκαταστήσει τέσσερα Μ4 v4 προ ολίγων εβδομάδων, θεωρώ πως η διαφημιζόμενη ισχύ τους δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Με κινητά, tablet κλπ δεν φαίνεται να έχουν θέμα, ωστόσο σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού συσκευές που είναι πιο ευαίσθητες σε λήψη (πχ. Amazon Echo, ρελεδάκια Shelly κλπ) έχουν στιγμές που χάνουν τη σύνδεση. Σκοπεύω να αγοράσω και πέμπτο M4 για να καλύψω τα κενά. Κατά τ' άλλα φαίνεται να είναι αρκετά σταθερά καθώς δεν έχουν χρειαστεί ούτε ένα restart, είτε σαν router είτε σαν access point, είτε εντελώς ασύρματα είτε με backhaul μεταξύ τους (και μάλιστα με το master να μην συνδέεται απευθείας πάνω στο router, αλλά σε switch το οποίο στη συνέχεια πέφτει πάνω σε δεύτερο switch).

ps: για RE650 δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά ένα RE500 που έχω εδώ και χρόνια στο χωριό είναι πραγματικό σκυλί. Δεν καταλαβαίνει τίποτα από θέματα λήψης και τραβάει wifi από 30μ απόσταση μέσα από πετρόχτιστους τοίχους.

ειναι παρα πολλα τα τετραγωνικα μετρα που δινουν. και επειδη μιλαμε για σπιτι παντα θα εχεις τοιχους. σε πετροχτιστα σπιτια αυτο που βοηθαει ειναι τα παραθυρα για να περασει το σημα ;)

On 07/03/2023 at 22:56, weather1967 said:

nzeppos σε ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σου να απαντήσεις.

Το RE 500 (έχει αποσυρθεί πλέον) τό δίνει ο κατασκευαστής γιά 14.000 τετραγωνικά πόδια εμβέλεια,τό ίδιο δηλαδή σάν το RE 650.Πιστεύεις ότι ένα Deco M4 δέν υπάρχει περίπτωση νά τραβήξει wifi μέσα από πετρόχτιστους τοίχους στα 30 μέτρα ?

Πολύ σημαντική η πληροφορία σου σχετικά μέ τα Deco Μ4 μιάς πού τά γνωρίζεις από πρώτο χέρι,όλοι αναφέρουν ότι η σταθερότητα  στα deco είναι κορυφή,και επίσης ότι μπορείς να προσθέσεις μέχρι 10 συσκευές Deco. 

Απλά αμφισβητούσα τήν εμβέλεια τους (πάντα ένα πρός ένα)  έν συγκρίση μέ τό RE 650 πού και από αυτό διαβάζω πολύ καλές κριτικές.

για την ωρα ουτε εμενα εχουν κολλησει τα m4 εκει που τα εχω βαλει.ειναι ολα σε access point mode εκτος απο το m3 που ειναι Repeater και το οποιο θα αλλαχθει μελλοντικα. σε access point mode πιανω κανονικα τα 500 mbit του fiber.σιγουρα υπαρχουν και καλυτερες εταιρειες απο την tp link ειναι η αληθεια. συνηθως οπως εγραψα οταν υπαρχουν πετροχτιστοι τοιχοι το σημα πεφτει αρκετα αλλα αν εχεις παραθυρο βοηθαει πολυ διοτι το παραθυρο ειναι σαν να ειναι κενο εκεινο το σημειο.το γυαλι και η γυψοσανιδα για πλακα περνιουνται απο το wifi. σιγουρα υπαρχουν καλυτερες εταιρειες απο την tp link>εμενα το καλο ειναι οτι παιζουν ως ap οποτε ολα ειναι πολυ καλυτερα.

On 13/03/2023 at 16:51, SaFiS said:

Εγω εχω δει προβλημα στα Μ4 (3πλο κιτ) και δεν βλεπω να θελει να ασχοληθει η TP-Link για να το λυσει. Δεν το ειχα προσεξει απο την αρχη, αλλιως θα τα ειχα επιστρεψει. Στα φορουμ της πεφτει τρελο κραξιμο για αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι οτι τα περιφερειακα “κολονακια” συνδεονται ολα στο κεντρικο και οχι σε “Daisy Chain” που ειναι και το πιο λογικο. Οποτε το πιο απομακρυσμενο εχει σχεδον μηδενικο σημα, οποτε και χανεται το νοημα του Mesh. Προς το παρον εβγαλαν ενα Beta Firmware για τα V4 οπου επιλεγεις χειροκινητα που θελεις να συνδεθει το καθε ενα, αλλα οσοι ειναι με παλαιοτερα οπως εγω (V2), μαλλον θα παρουμε το 3ο το μακρυτερο.

ουτε καν θα πρεπε να το κανεις χειροκινητα.το νοημα ειναι να συνδεθει αυτοματα στο Node που εχει καλυτερο σημα.επισης το να μην γινονται daisy chain χανει το νοημα του mesh.επισης χανει και το νοημα του να κανει αυτοματο recovery αν χασει το ενα Node. το κακο με την tp link που το εχω αναφερει απειρες φορες ειναι το παρακατω.

βγαζει καθε χρονο και νεο version. v1,v2,v3 που ειναι αλλο hardware.στο τελος εσυ που εχεις το v1 παιρνεις απο τα 3 το μακρυτερο σε θεμα support.εκει οφειλεται και η χαμηλη τιμη τους.αντιθετα παιρνεις fritz και εχεις υποστηρικη 5 χρονια μετα και βλεπεις ακομα να βγαινουν firmware. και για αυτο ειναι πιο ακριβα.δυστυχως η tp link ειναι value for money και το μονο που την σωζει ειναι η χαμηλη τιμη της. επισης με τα m4 δεν μπορουσα να κανω update με το File διοτι μια ζωη τα κανουν μπαχαλο με τα firmware και επρεπεμ να κανω υποχρεωτικα μεσα απο την εφαρμογη.

On 13/03/2023 at 17:45, SaFiS said:

Ναι, το εχω δοκιμασει. Μια στις 10, ισως συνδεθει στο κοντινο του. Ειναι Bug / πατατα της TP-Link γι'αυτο πεφτει και το κραξιμο στα φορουμ της…

to kako δεν ειναι οτι υπαρχει bug αλλα η αντιμετωπιση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλέξανδρε σέ ευχαριστώ γιά τίς χρήσιμες πληροφορίες καί πάλι.

Αρα το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι λίγο πολύ όλα έχουν τήν ίδια εμβέλεια σάν μεμονωμένες ομάδες τα deco,είτε σάν τα κλασικά ασύρματα ρούτερ.

Ψάχνω στο youtube το θέμα εμβέλειας καί είδα 2 βίντεο πού μου έκανε εντύπωση το ένα με Deco X20 στό 3:30 λεπτό ξεκινάει να δείχνει τήν εμβέλεια,και μου έκανε εντύπωση που οι μπάρες στό κινητό δέν έπεφταν καθόλου απο τόν πρώτο όροφο στό ισόγειο,μετά βγήκε έξω και παρέμενε 3 μπάρες,και σέ μιά φάση πού πήγε στήν αποθήκη έπεσε μιά μπάρα τό σήμα.

 

Kαί ένα δεύτερο βίντεο με Deco M4 ο τύπος προχωράει - προχωράει και τα db στήν συσκευή είναι πολύ καλα,βέβαια από ότι νομίζω πρέπει να είναι γραφεία με γυψοσανίδες καί όχι με μονότουβλα.

 

Μειονέκτημα τό Deco σέ προηγούμενες version νά μήν μπορεί να κάνει “Daisy Chain” αυτό μπορεί να το κάνει οποιοδήποτε repeater,να συνδεθεί δηλαδή repeater με repeater,μέ μειωμένο φυσικά bandwidth.

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, weather1967 said:

Αλέξανδρε σέ ευχαριστώ γιά τίς χρήσιμες πληροφορίες καί πάλι.

Αρα το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι λίγο πολύ όλα έχουν τήν ίδια εμβέλεια σάν μεμονωμένες ομάδες τα deco,είτε σάν τα κλασικά ασύρματα ρούτερ.

Ψάχνω στο youtube το θέμα εμβέλειας καί είδα 2 βίντεο πού μου έκανε εντύπωση το ένα με Deco X20 στό 3:30 λεπτό ξεκινάει να δείχνει τήν εμβέλεια,και μου έκανε εντύπωση που οι μπάρες στό κινητό δέν έπεφταν καθόλου απο τόν πρώτο όροφο στό ισόγειο,μετά βγήκε έξω και παρέμενε 3 μπάρες,και σέ μιά φάση πού πήγε στήν αποθήκη έπεσε μιά μπάρα τό σήμα.

 

Kαί ένα δεύτερο βίντεο με Deco M4 ο τύπος προχωράει - προχωράει και τα db στήν συσκευή είναι πολύ καλα,βέβαια από ότι νομίζω πρέπει να είναι γραφεία με γυψοσανίδες καί όχι με μονότουβλα.

 

Μειονέκτημα τό Deco σέ προηγούμενες version νά μήν μπορεί να κάνει “Daisy Chain” αυτό μπορεί να το κάνει οποιοδήποτε repeater,να συνδεθεί δηλαδή repeater με repeater,μέ μειωμένο φυσικά bandwidth.

σε γενικες γραμμες ναι εχουν πανω κατω την ιδια καλυψη. πανω κατω. μιλαμε παντα για omni κεραιες και οχι για κατευθυντηκες πχ tp link cpe 210  κτλ.

παμε τωρα για αυτο που αναφερεις και θα στο απαντησω με παραδειγματα.

εχω ενα σπιτι 75 τετραγωνικα 3 οροφο. το ρουτερ ειναι στο σαλονι. αν κατσω στο σαλονι πιανω το δικτυο του γειτονα απο κατω με τελειο σημα.μας χωριζει ενα πατωμα που ομως ειναι μαρμαρο.παρολα αυτα πιανω πενα.
για να καλυψω το σπιτι 75 τετραγωνικα εχω βαλει ενα Repeater. ο λογος ειναι οτι δεν φτανει το ρουτερ στα ουτε 10 μετρα διαγωνια που ειναι το δωματιο του bro. ο λογος ειναι οτι αμα  τραβηξω μια νοητη γραμμη απο το σαλονι μεχρι το δωματιο του bro εχω να περασω μεσα σε ουτε 10 μετρα 2-3 τοιχους. οποτε υποχρεωτικα εβαλα εκει repeater.
στο δωματιο του bro σε ουτε 10 μετρα παιζω οριακα χωρις repeater. εχει τυχει απο τον τριτο οροφο που ειμαι να εχω
παει κατω στο παρκινγ που ειναι 3 οφορους κατω + εναν ημιοροφο και να πιανω οριακα σημα.και το ρουτερ ειναι απο την αλλη πλευρα του σπιτιου. επισης εχει τυχει να εχω παει 50-60 μετρα μακρια προς το supermarket και επειδη εχω τζαμι να εχω σημα.αντιθετα μεσα στο σπιτι στα 10 μετρα τον εχω φαει.
οποτε ειναι πολυ σχετικο μεχρι που θα πιανεις.

παμε τωρα στο δευτερο παραδειγμα. στην δουλεια εχω καλυψει εναν οροφο με δυο cisco meraki mr34 αν θυμαμαι σωστα το μοντελο. ο χωρος πρεπει να ειναι λογικα καμια 300 τμ ισως και 400. ακομα και με ενα παιζει αν το βαζα στην μεση να καλυπτα ολο τον χωρο διοτι ειναι ενα τετραγωνο πραγμα.το meraki μπηκε ψηλα οποτε δεν εχω εμποδια οπως τοιχους.αντε σε καποιες αιθουσες ενα ψευδοτοιχο. απλα εβαλα δυο ap για να εχω καλυτερο σημα και να μοιραζω την κινηση λογω χρηστων. οι ψευδοτοιχοι οι γυψοσανιδα και το τζαμι ειναι σαν να μην υπαρχουν. ειναι η χαρα του wifi.
το mesh δεν θα σε βοηθησει να κερδισεις bandwidth>ειτε  βαλεις 2 Mesh ειτε βαλεις 2 REpeater στην πραξη ενα και το αυτο.το Mesh απλα θα σου κανει band steering,smart roaming και διαφορα τετοια. πχ αν πεσει το ενα Node να ενωθει με το αλλο κτλ.
σε θεμα Repeating θα χασεις ταχυτητα οπως εχασα και εγω οταν εβαλα το ενα m3 να κανει repeat απο το m4 το οποιο παιζει ως ap.αν μπορεις να βαλεις κατι με ethernet backhaul το προτιμας.

απο εκει και περα οπως ανεφερα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις.για σοβαρη χρηση δεν θα εβαζα tp link>την λεω την αληθεια.θα μπορουσε να τα πηγαινε παρα πολυ καλυτερα σαν εταιρεια και να ειχε πολυ καλυτερες πωλησεις αλλα κανουν απειρες μικρο βλακειες που στοιχιζουν. απλα συνεχιζουν να πουλανε λογω τιμης.
δυο παραδειγματα
μια φορα προσπαθησα να κανω revover που εχασε το firmware ενα Mr600 .καταφερα να κανω αυτα που ζητανε και δεν καταφερα να το επαναφερω ποτε.δοκιμασα με 3 mr600 και μετα τις ενεργειες που εκανα μπηκαν σε χειροτερο brick.
β.σε powerline που εχασε το firmware δεν δινουν τροπο να κανεις recover.αντιθετα βρηκα τροπο απο third party ατομο.
και αλλες τοσες μικρο βλακειες που κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλέξανδρε και πάλι σε ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σου να γράψεις όλα αυτά τα σημαντικά σχετικά με τήν εμβέλεια.

Αυτό μέ τό ύψος και τήν καλή απόδοση WiFi τήν έχω παρατηρήσει και εγώ με έναν γείτονα στόν πέμπτο όροφο πού φτάνει το σήμα του μέχρι αρκετά κάτω στόν δρόμο σε απόσταση 50 καί μέτρα λόγο τζαμαρίας.Καί μέσα στό σπίτι του εχει κάποια σημεία πού δέν πιάνει καλά και έχει extender.

Πάντος γιά να μην δημιουργούνται τέτοια πολλά θέματα εμβέλειας πιστεύω ότι τό όριο εκπομπής τών ασύρματων ρούτερ έπρεπε να ήταν 100 mw πιό πολύ στα 2,4 Ghz,δηλαδή νά ήταν σύνολο 200 mw αντί 100 mw στα 2,4 Ghz,όπως και τα ασύρματα τηλέφωνα Dect πού είναι 200 mw,να είχαν σήμα τουλάχιστον μέχρι 30-40 μέτρα μέσα από εμπόδια-τοίχους και όχι μόνο 10-20 μέτρα όπως τώρα,και να χρειάζονται repeater και mesh συστήματα,παράδειγμα μέ 3 Deco να γρήγορα-γρήγορα 300 mw συνολική ισχύς σέ ένα σπίτι.Τα ασύρματα τηλέφωνα Dect πού εκπέμπουν με 200 mw και σχεδόν στίς ίδιες συχνότητες 1,9 Ghz πώς δέν κάνουν παρεμβολές μεταξύ γειτονικών τηλεφώνων,πού κάθε σπίτι σήμερα έχει καί ένα ασύρματο τηλέφωνο,μόνο τα ασύρματα ρούτερ παρεμβάλονται μεταξύ τους ?

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάτε για τα deco η δική μου εμπειρία είναι με τα m9 plus. Προφανώς άλλη κατηγορία από τα Μ4 (το ίδιο και η τιμή) αλλά έχω να πω τα καλύτερα. Πριν έσκασα τα ίδια χρήματα για το fritz box 7590, από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος από το wifi του και το fritz repeater 3000.  Είχα συχνά αποσυνδέσεις, καθόλου σταθερό ίντερνετ. Τώρα έχω στις ίδιες θέσεις τα deco και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/03/2023 at 22:15, weather1967 said:

Αλέξανδρε και πάλι σε ευχαριστώ γιά τόν χρόνο σου να γράψεις όλα αυτά τα σημαντικά σχετικά με τήν εμβέλεια.

Αυτό μέ τό ύψος και τήν καλή απόδοση WiFi τήν έχω παρατηρήσει και εγώ με έναν γείτονα στόν πέμπτο όροφο πού φτάνει το σήμα του μέχρι αρκετά κάτω στόν δρόμο σε απόσταση 50 καί μέτρα λόγο τζαμαρίας.Καί μέσα στό σπίτι του εχει κάποια σημεία πού δέν πιάνει καλά και έχει extender.

Πάντος γιά να μην δημιουργούνται τέτοια πολλά θέματα εμβέλειας πιστεύω ότι τό όριο εκπομπής τών ασύρματων ρούτερ έπρεπε να ήταν 100 mw πιό πολύ στα 2,4 Ghz,δηλαδή νά ήταν σύνολο 200 mw αντί 100 mw στα 2,4 Ghz,όπως και τα ασύρματα τηλέφωνα Dect πού είναι 200 mw,να είχαν σήμα τουλάχιστον μέχρι 30-40 μέτρα μέσα από εμπόδια-τοίχους και όχι μόνο 10-20 μέτρα όπως τώρα,και να χρειάζονται repeater και mesh συστήματα,παράδειγμα μέ 3 Deco να γρήγορα-γρήγορα 300 mw συνολική ισχύς σέ ένα σπίτι.Τα ασύρματα τηλέφωνα Dect πού εκπέμπουν με 200 mw και σχεδόν στίς ίδιες συχνότητες 1,9 Ghz πώς δέν κάνουν παρεμβολές μεταξύ γειτονικών τηλεφώνων,πού κάθε σπίτι σήμερα έχει καί ένα ασύρματο τηλέφωνο,μόνο τα ασύρματα ρούτερ παρεμβάλονται μεταξύ τους ?

αν ηταν 200 mw καποιος θα ελεγε γιατι να μην ειναι 300.πχ στην αμερικη ειναι 300 (23dbm)Οσο θυμαμαι για τα 2,4 ghz. σε καθε συχνοτητα μπορεις να εχεις αλλα ορια. οπως και στα 5ghz οσο θυμαμαι πανω απο το 100 channel που ειναι το dfs ειναι παραπανω.απο εκει και περα το ασυρματο τηλεφωνο εχω παρατηρησει οτι παιζει πιο μακρυα απο οτι παιζει το ιντερνετ και καποιες φορες ειναι λογικο λογω αλλης συχνοτητας και πιθανον αλλων mw.επισης το τηλεφωνο εχει πολυ μικροτερο ογκο δεδομενων να μεταφερει για την φωνη. αλλα πχ σε καποιους χωρους το να εχεις access point ceiling mount βοηθαει παρα πολυ διοτι ψηλα δεν εχεις εμποδια.εχω δει ρουτερ κρυμμενα πισω απο επιπλα,μεσα σε επιπλα ,σε γωνιες κτλ και να μην παιζουν ουτε στα 10 μετρα. στα dect τηλεφωνα υπαρχει και eco Και eco + επισης που μπορεις να το ενεργοποιησεις /απενεργοποιησεις εσυ. το εχει το ασυρματο panasonic που εχω. τωρα για τις παρεμβολες ακομα και αν γινονται δεν σημαινει οτι το τηλεφωνο δεν θα παιξει. οπως και στα 2,4 ghz μπορει να εχεις channel width 40 και να πηγαινει χαλια και να το μειωσεις στο 20 που θεωρητικα και πρακτικα ειναι το μισο bandwidth αλλα να πηγαινει ταπα επειδη δεν εχει παρεμβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα χτές το RE650 V2 και το σύνδεσα στο ρεύμα,  η αλήθεια είναι πως το περίμενα λίγο καλύτερο σε απόδοση!Εντός σπιτιού κανένα θέμα στην βεράντα όμως έχει μια καθυστέρηση και στο μπάνιο υπάρχει θέμα κάνει κάποιες φορές στιγμιαίες αποσυνδέσεις.Το πήρα για να επεκτείνω το Wifi.

Παρόλο που φτάνει το σήμα μέχρι και κάτω στο γκαράζ ωστόσο οι ταχύτητες σε γκαράζ και μπάνιο είναι λίγο πιο αργές και σαν να ζορίζεται όταν κάνω speed test.Μέσα στο σπίτι κανένα θέμα πιάνει σχεδόν παντού χωρίς απώλειες στο σήμα και μάλιστα σε σημεία που πριν χωρίς αυτό είχα θέματα και δεν έφτανε Wifi πλέον με αυτό εδώ δεν έχω προβλήματα!

Απλά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα μήπως με το Deco M4 Mesh είχα καλύτερα αποτελέσματα!Και σαν να αισθάνομαι μετανιωμένος γιατί το πλήρωσα 95 ευρώ δηλαδή τιμή περίπου ίδια με την αξία των Deco M4 Mesh.Σκοπός να συνδεθεί με το MR600 V2 και μου δείχνει απόλυτη συμβατότητα!Ένα αρνητικό που παρατήρησα επίσης από την στιγμή που το έβαλα στο ρεύμα είναι ότι έχω πονοκεφάλους και δεν ξέρω μήπως προέρχονται απο αυτό ή μήπως ειναι ιδέα μου 😔.

IMG_4251.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...