Προς το περιεχόμενο

Τp-link Deco Μ4 Χ 3 pieces VS Tp-link Archer C80 & 2 Χ RE 650


weather1967

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, nektariossgourakis said:

Παρέλαβα χτές το RE650 V2 και το σύνδεσα στο ρεύμα,  η αλήθεια είναι πως το περίμενα λίγο καλύτερο σε απόδοση!Εντός σπιτιού κανένα θέμα στην βεράντα όμως έχει μια καθυστέρηση και στο μπάνιο υπάρχει θέμα κάνει κάποιες φορές στιγμιαίες αποσυνδέσεις.Το πήρα για να επεκτείνω το Wifi.

Παρόλο που φτάνει το σήμα μέχρι και κάτω στο γκαράζ ωστόσο οι ταχύτητες σε γκαράζ και μπάνιο είναι λίγο πιο αργές και σαν να ζορίζεται όταν κάνω speed test.Μέσα στο σπίτι κανένα θέμα πιάνει σχεδόν παντού χωρίς απώλειες στο σήμα και μάλιστα σε σημεία που πριν χωρίς αυτό είχα θέματα και δεν έφτανε Wifi πλέον με αυτό εδώ δεν έχω προβλήματα!

Απλά έτσι όπως πήγαν τα πράγματα μήπως με το Deco M4 Mesh είχα καλύτερα αποτελέσματα!Και σαν να αισθάνομαι μετανιωμένος γιατί το πλήρωσα 95 ευρώ δηλαδή τιμή περίπου ίδια με την αξία των Deco M4 Mesh.Σκοπός να συνδεθεί με το MR600 V2 και μου δείχνει απόλυτη συμβατότητα!Ένα αρνητικό που παρατήρησα επίσης από την στιγμή που το έβαλα στο ρεύμα είναι ότι έχω πονοκεφάλους και δεν ξέρω μήπως προέρχονται απο αυτό ή μήπως ειναι ιδέα μου 😔.

 

παμε ενα ενα.

α. τα mw που εκπεμπουν τα router εχουν καποια όρια σε ολη την ευρωπη.οποτε δεν ειναι οτι θα παρεις το deco και ενω το 650 πιανει 30 μετρα ξαφνικα το deco θα πιασει 100 μετρα.ουτε για αστειο.ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ιδιες εμβελειες θα δεις που αλλαζουν σε καποια καναλια πανω απο το 100.

β.ο πονοκεφαλος ειναι ιδεα σου.

γ.το deco απλα θα σου προσφερει τα Mesh features σε αντιθεση με το re650. πχ roaming Κτλ. κατα τα αλλα συμβατοτητα υπαρχει.

δ.οταν πας μακρυα λογικο να εχεις αποσυνδεσεις και να ζοριζεται αφου το σημα ειναι πιο οριακο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nektariossgourakis said:

Ωραίος κατατοπιστικότατος!

αν δεν σε καλυπτει απλα βαζεις και αλλο Repeater.Και σιγουρα ειναι πιο καλο να ειναι σε access point mode με καλωδιο αντι για repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν σε καλυπτει απλα βαζεις και αλλο Repeater.Και σιγουρα ειναι πιο καλο να ειναι σε access point mode με καλωδιο αντι για repeater.

Για κάντο μας πιο λιανά σε παρακαλώ!Εννοείς από το Extender όπως το έχω τραβάω ethernet και το κουμπώνω στο Mac Mini M2 που με ενδιαφέρει περισσότερο για να υπάρχουν καλύτερες ταχύτητες;Τι παραπάνω θα μου προσφέρει η δυνατότητα να ορίσω το extender ως Access Point?

IMG_4248.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επιλέχθηκε νέα τοποθεσία για τον Extender.Εγκαντέστησα μια εξωτερική πρίζα σούκο και τράβηξα καλώδιο που περνάει μέσα απο κανάλι τοίχου που ξεκινάει από την πρίζα και καταλήγει στο UPS.Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά!

Στον οδηγό σωστής τοποθέτησης που προσφέρεται μέσω της εφαρμογής Tether μου αναφέρει ότι μπορώ να το μετακινήσω και πιο μακρυά πλέον προφανώς τώρα γιατί βρίσκονται μεταξύ τους σε καλή επικοινωνία (Router-Extender).Όμως δεν έχει πιο μακρυά γιατί πιο μακρυά έχει βεράντα οπότε τι να κάνω να το πετάξω κάτω από την βεράντα;Χαχα.

Τώρα πλέον δεν έχω καμία αποσύνδεση όπως είχα πρίν σε ενα σημείο στο διάδρομο του σπιτιού!

Οπότε με τα 4G+ Plus router τα βρήκαμε μια χαρά και τα καταλάβαμε σχεδόν όλα.Με τα Extender επίσης το ίδιο.Μένει να δούμε τώρα την διάρκεια τους στον χρόνο.Γιατί αν δεν έρθει το καλοκαίρι να φουλάρει η πόλη των Χανίων από κόσμο και να δούμε τότε πως πάει η σύνδεση λόγω κίνησης τουριστών και τα λοιπά συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω αλλιώς.

Να είστε καλα!

IMG_4284.jpeg

IMG_4285.jpeg

IMG_4288.png

IMG_4290.jpeg

IMG_4287.jpeg

Επεξ/σία από nektariossgourakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/04/2023 at 14:15, nektariossgourakis said:

Για κάντο μας πιο λιανά σε παρακαλώ!Εννοείς από το Extender όπως το έχω τραβάω ethernet και το κουμπώνω στο Mac Mini M2 που με ενδιαφέρει περισσότερο για να υπάρχουν καλύτερες ταχύτητες;Τι παραπάνω θα μου προσφέρει η δυνατότητα να ορίσω το extender ως Access Point?

 

οχι δεν εννοω αυτο. εχεις το ρουτερ και βαζεις ενα repeater/extender.Το Repeater/extender παιρνει ασυρματα απο το ρουτερ και δινει ασυρματα.αυτο σημαινει οτι ας το πουμε αν το Repeater δεν ειναι δυνατο να μην μπορει να αναμεταδωσει την πληρη ταχυτητα.ή αμα δεν πιανει καλο σημα απο το ρουτερ παλι να μην αναμεταδιδει σωστα.οποτε εσυ αν θες και μπορεις αντι να το βαλεις να παιξει ως Repeater το βαζεις να παιξει ως access point αλλα πρεπει να περαστει καλωδιο απο το router μεχρι το Repeater(Που θα παιζει ως access point)>ετσι μεχρι το repeater δεν θα χανεις καθολου ταχυτητα.

On 26/04/2023 at 08:21, nektariossgourakis said:

Λοιπόν επιλέχθηκε νέα τοποθεσία για τον Extender.Εγκαντέστησα μια εξωτερική πρίζα σούκο και τράβηξα καλώδιο που περνάει μέσα απο κανάλι τοίχου που ξεκινάει από την πρίζα και καταλήγει στο UPS.Τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά!

Στον οδηγό σωστής τοποθέτησης που προσφέρεται μέσω της εφαρμογής Tether μου αναφέρει ότι μπορώ να το μετακινήσω και πιο μακρυά πλέον προφανώς τώρα γιατί βρίσκονται μεταξύ τους σε καλή επικοινωνία (Router-Extender).Όμως δεν έχει πιο μακρυά γιατί πιο μακρυά έχει βεράντα οπότε τι να κάνω να το πετάξω κάτω από την βεράντα;Χαχα.

Τώρα πλέον δεν έχω καμία αποσύνδεση όπως είχα πρίν σε ενα σημείο στο διάδρομο του σπιτιού!

Οπότε με τα 4G+ Plus router τα βρήκαμε μια χαρά και τα καταλάβαμε σχεδόν όλα.Με τα Extender επίσης το ίδιο.Μένει να δούμε τώρα την διάρκεια τους στον χρόνο.Γιατί αν δεν έρθει το καλοκαίρι να φουλάρει η πόλη των Χανίων από κόσμο και να δούμε τότε πως πάει η σύνδεση λόγω κίνησης τουριστών και τα λοιπά συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω αλλιώς.

Να είστε καλα!

IMG_4284.jpeg

IMG_4285.jpeg

IMG_4288.png

IMG_4290.jpeg

IMG_4287.jpeg

σε πολλα μερη (το εχω πετυχει και στο τολο για παραδειγμα) το καλοκαιρι την μιση μερα σουρνεται το δικτυο εκει.γιατι πολυ απλα ειναι παρα πολλα ατομα Online.Και η ταχυτητα πεφτει κατακορυφα.ενω αν μπεις 03:00 το βραδυ παει ταπα.εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα. δεν εχει να κανει με το δικτυο σου δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...