Προς το περιεχόμενο

Μη σωστή λειτουργία οθόνης + προτζέκτορα σε windows 10


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτόν εδώ τον προτζέκτορα: https://www.projectorcentral.com/ViewSonic-PJL7201.htm Είναι παλιός αλλά κάνει καλά την δουλειά του. Δεν έχει hdmi, συνδέω μόνο με vga. Όταν παίρνει μπρος έχει αναλογία 4/3 με ανάλυση 1024x768. Το οποίο αλλάζω από το μενού και το κάνω 16/9 διότι τέτοιες αναλογίες έχει και ο τοίχος. Νομίζω μετά η ανάλυση γίνεται 1024x576.

Επί πολύ καιρό έχω ένα υπολογιστή παλιό με windows Xp και μια οθόνη LG 21 ιντσών με ανάλυση full hd. Όταν ανοίγω τον προτζέκτορα, κάνω την εικόνα duplicate, και παίζουν και τα 2 ταυτόχρονα με αναλογία 16/9, και νομίζω με ανάλυση 1080p. Ο προτζέκτορας δεν την πιάνει φυσικά, αλλά δείχνει όσα πίξελ έχει οπότε όλα καλά.

Το πρόβλημα προέκυψε πριν λίγες μέρες που έφεραν άλλο υπολογιστή (όχι ολοκαίνουριο, αλλά καλύτερο από το προηγούμενο). Η μητρική του είναι η Asus m5a99x evo r2.0 και η κάρτα γραφικών η AMD Radeon HD 5800. Έχει δύο θύρες dvi και 1 hdmi.

Του πέρασα windows 10 και πήγα να συνδέσω την οθόνη LG με ένα hdmi αλλά δεν δούλευε σωστά με τίποτα. Έβγαιναν κάποια περιθώρια εκτός εικόνας και τελικά έφτιαξε αλλάζοντας μια ρύθμιση από την οθόνη. Αντί για 16/9 το έβαλα σε μια επιλογή auto prog ή κάτι, δεν θυμάμαι τώρα.

Τέλος πάντως, μετά συνέδεσα και τον προτζέκτορα στην dvi θύρα (καλώδιο vga 5 μέτρα με ανταπτοράκι dvi) χωρίς την άλλη οθόνη (την ξεκούμπωσα τελείως) και παρότι τον αναγνώρισε αμέσως, δεν έπαιζε σωστά. Συγκεκριμένα η εικόνα ήταν τελείως σκοτεινή.

Συνέδεσα και τα δύο μαζί, οθόνη και προτζέκτορα και προσπάθησα να κάνω την εικόνα duplicate. Εδώ έγινε ένα χάος. Επιλέγοντας υψηλή ανάλυση, η εικόνα του προτζέκτορα ήταν θεοσκότεινη. Επιλέγοντας να ρίξει σήμα μόνο στον προτζέκτορα και σε χαμηλότερη ανάλυση, έπαιζε πόπα. Επιλέγοντας duplicate αλλά με χαμηλότερη ανάλυση η εικόνα ήταν φουλ κόκκινη. Σε άλλη, χαμηλότερη ανάλυση η εικόνα ήταν φουλ μωβ. Στην χαμηλότερη ανάλυση (600x400 νομίζω) έπαιζε πάλι σωστά η φωτεινότητα. Δεν νομίζω ότι αυτές οι αλλαγές ακολουθούσαν κάποια λογική. Οι λανθασμένες φωτεινότητες και χρώματα που αναφέρω είναι μόνο στον προτζέκτορα. Ταυτόχρονα με όλα αυτά, οι αναλογίες της εικόνας του προτζέκτορα, δεν ήταν σωστές. Όταν επέλεγα από το μενού του να κάνω την εικόνα 16/9, έδειχνε τραβηγμένη την εικόνα.

Επίσης σε κάποια φάση εξαφανίστηκε από τις επιλογές η ανάλυση 1920x1080 και είχε μόνο τις χαμηλότερες. Αυτή επανήλθε μόνο όταν έσβησα τον προτζέκτορα και έκανα ξανά detect για να βρει την LG.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Νόμιζα θα ήταν κάτι απλό να βάλω μια οθόνη και έναν προτζέκτορα σε duplicate, τα windows Xp το κάνουν τόσο καιρό τέλεια. Δεν θέλω να πιστέψω ότι η κάρτα γραφικών που κατά τα άλλα έχει 4 εξόδους, δεν έχει αρκετή "δύναμη" για να κάνει προτζέκτ 2 φορές μια full hd ανάλυση και σκοτεινιάζει την μία.

Οι drivers της κάρτας γραφικών είναι φουλ ενημερωμένοι μετά και από αυτόματο, και από χειροκίνητο search.

Μια σκέψη. Ο προτζέκτορας όταν ανάβει έχει αναλογία 4/3, και μετά το κάνω 16/9 από το μενού. Ίσως τα windows ανιχνεύουν την αρχική ανάλυση και μετά δεν πείθονται με τίποτα ότι δεν είναι τετράγωνο το κάδρο που θέλω.

Υπάρχει τρόπος να ορίσω τελείως χειροκίνητα τι ανάλυση θέλω να παίζει σε κάθε συσκευή? Επίσης γνώμες για την αλλαγή στην φωτεινότητα/χρώματα...

Θέλω να πιστεύω ότι το hardware είναι εντάξει και θα φτιάξει με κάποια περίεργη/κρυφή ρύθμιση. Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες ή screenshots αν ζητηθεί

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχοντας σκαλίσει λίγο παραπάνω το πρόβλημα, θα κάνω ένα update με τα νέα δεδομένα και τις λύσεις που μέχρι τώρα έχουν δοκιμαστεί.

Αρχικά να διορθώσω εδώ για το προηγούμενο ποστ (δεν με αφήνει να κάνω edit) στο πως δούλευε μέχρι τώρα η φάση στον παλιό υπολογιστή με τα windows Xp:

Η οθόνη Lg M227WD έχει ανάλυση full hd, αλλά ήταν ρυθμισμένη μόνιμα να λειτουργεί στα 1280x720.

Ο προτζέκτορας έχει ανάλυση 1024x768 δηλαδή 4/3. Τον έβαζα να κάνει dublicate μαζί με την προηγούμενη οθόνη, και έτσι η οθόνη τα έδειχνε σωστά, ενώ ο προτζέκτορας παραμορφωμένα αφού είχε άλλη αναλογία. Άλλαζα την αναλογία από το μενού του προτζέκτορα από 4/3 σε 16/9 (με την ανάλυση να γίνεται μάλλον 1024x576) και έτσι έπαιζαν όλα κανονικά. Σωστές αναλογίες και στις δύο οθόνες και όλα κομπλέ.

Πως όμως έπαιζαν σωστά σαν dublicate αφού οι οθόνες δεν είχαν την ίδια ανάλυση? Δεν ξέρω, αλλά τα windows Xp το έκαναν από μόνα τους χωρίς να χρειαστεί κάποια περαιτέρω ρύθμιση. Αν η εικόνα στον προτζέκτορα είχε κάποια ελάχιστη παραμόρφωση ή κάτι τέτοιο, μάλλον ήταν στα πλαίσια του μη αντιληπτού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχοντας σκαλίσει λίγο παραπάνω το πρόβλημα, θα κάνω ένα update με τα νέα δεδομένα και τις λύσεις που μέχρι τώρα έχουν δοκιμαστεί.

Αρχικά να διορθώσω εδώ για το προηγούμενο ποστ (δεν με αφήνει να κάνω edit) στο πως δούλευε μέχρι τώρα η φάση στον παλιό υπολογιστή με τα windows Xp:

Η οθόνη Lg M227WD έχει ανάλυση full hd, αλλά ήταν ρυθμισμένη μόνιμα να λειτουργεί στα 1280x720.

Ο προτζέκτορας έχει ανάλυση 1024x768 δηλαδή 4/3. Τον έβαζα να κάνει dublicate μαζί με την προηγούμενη οθόνη, και έτσι η οθόνη τα έδειχνε σωστά, ενώ ο προτζέκτορας παραμορφωμένα αφού είχε άλλη αναλογία. Άλλαζα την αναλογία από το μενού του προτζέκτορα από 4/3 σε 16/9 (με την ανάλυση να γίνεται μάλλον 1024x576) και έτσι έπαιζαν όλα κανονικά. Σωστές αναλογίες και στις δύο οθόνες και όλα κομπλέ.

Πως όμως έπαιζαν σωστά σαν dublicate αφού οι οθόνες δεν είχαν την ίδια ανάλυση? Δεν ξέρω, αλλά τα windows Xp το έκαναν από μόνα τους χωρίς να χρειαστεί κάποια περαιτέρω ρύθμιση. Αν η εικόνα στον προτζέκτορα είχε κάποια ελάχιστη παραμόρφωση ή κάτι τέτοιο, μάλλον ήταν στα πλαίσια του μη αντιληπτού

Το πρόβλημα σου έχει πολλές διαφορετικές μεταβλητές πέραν απ' την αλλαγή ενός λειτουργικού συστήματος ή ενός ηλεκτρονικού υπολιστή. Αν παρόλα αυτά είσαι τόσο πεπεισμένος ότι φταίνε τα windows, αφαίρεσε τον δίσκο που έχεις τώρα τοποθέτησε ένα άλλο και βάλε του μέσα XP.
Εγώ βέβαια δεν είμαι πεποισμένος

Καλώδια και αντάπτορες
Κατά την αλλαγή του Η/Υ άλλαξαν και οι θύρες εξόδου σου με αποτέλεσμα να έχεις χρησιμοποιήσει άλλα καλώδια και αντάπτορες. Δεν είναι καθόλου απίθανο να είναι φθαρμένα ή κακής ποιότητας και η εποικινωνία Η/Υ με οθόνη και Η/Υ με προτζέκτορα δεν γίνεται σωστά. Γι αυτό δεν μπορεί να εντοπίσει και σωστά τις αναλύσεις.

Παλιές και νέες αναλύσεις
Ενώ παλαιότερα είχες σχεδόν 2 παραπλήσιες αναλύσεις, τώρα προσπαθείς να παίξεις σε fullHD. Παλαιώτερα μπορεί να υπήρχε μία παραμόρφωση στην εικόνα αλλά να μην ήταν αισθητή στο μάτι σου. Τώρα φυσικά με τόση μεγάλη διαφορά, είναι λογικό να μην ανταποκρίνεται ο προτζέκτορας.

Η καρτούλα ναι μπορεί να τα έχει φτύσει
Και γιατί όχι; Φαντάζομαι ότι είναι δουλεμένη δεδομένου της ηλικίας της. Φυσικά και θα μπορούσε σε λίγο ζόρισμα να κάνει τα δικά της. Μάλιστα σε ίδιο μοντέλο κάρτας που μου είχαν φέρει με ένα PC να του κάνω format όταν την έβαζα σε 1080p Οθόνη  δούλευε λίγο και έβγαζε blue screen. Στο PC του πελάτη δούλευε μια χαρά που έπαιζε με ανάλυση σίγουρα μικρότερη του 720p. Φυσικά και εκεί αν έβαζες ένα fumark τα έφτυνε!
Από Drivers πως τα πάμε; Η amd έχει να βγάλει drivers για την συγκεκριμένη κάρτα απ΄ το 2015. Έβαλες drivers μέσα απ' την amd ; Μήπως στα κάνουν update τα windows; Μήπως τα βρήκες από κάπου αλλού; Σίγουρα πάντως αν έχουν προκύψει από τότε προβλήματα συμβατότητας με τα Windows ή άλλα bugs από τότε μέχρι σήμερα, η εταιρεία δεν θα έχει μπει στον κόπο να τα διορθώσει.

Αν μας έδινες περισσότερες λεπτομέρειες και για τα 2 συστήματα ίσως μπορούσαμε να σκεφτούμε και πολλά παραπάνω πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω πελαγώσει λίγο μόνος μου, κάνοντας τις ίδιες δοκιμές κάθε φορά (με καμιά φορά διαφορετικά αποτελέσματα(!)).

Μαζί με το χθεσυνό ποστ ήθελα να συμπληρώσω και την δοκιμή με το splitter που έκανα αλλά δεν πρόλαβα εχθές.

Επίσης να πω ότι οι διαφορετικές μεταβλητές δεν είναι τόσο πολλές. Είναι 2 pc που τα έχω βάλει δίπλα δίπλα και αλλάζω τα καλώδια. Έχω κάνει αρκετές φορές δοκιμή στο ένα σύστημα και στο άλλο εναλλάξ χωρίς να έχει αλλάξει κάτι(στο παλιό παίζει, στο νέο όχι). Οπότε προτζέκτορας, οθόνη, καλώδια και αντάπτορες είναι ακριβώς τα ίδια. Αυτό που αλλάζει είναι οι κάρτες γραφικών και το λειτουργικό. Ποιες ακριβώς πληροφορίες θες για τα δύο συστήματα? Αν υπάρχει κάποιο ακόμα hardware που παίζει ρόλο σε αυτά πες μου και θα το παραθέσω αύριο.

Λοιπόν έκανα μια δοκιμή στο νέο σύστημα με ένα vga splitter. Σκοπός μου γενικά είναι να παίζω στην Lg μόνιμα με ανάλυση 1280x720, όπως και στο παλιό σύστημα.

Μάλλον αναγνώριζε μόνο την Lg που είχα κουμπώσει πρώτη.

Επιλέγω 1280x720 και βάζω 60Hz

Spoiler

327949241_1401742447318870_260725504686534332_n.jpg.9a4f3f5ce760d3fde19ce9bbeafc97ad.jpg

H Lg παίζει κομπλέ αλλά ο προτζέκτορας κόβει λίγο την εικόνα από αριστερά και από κάτω, και το χειρότερο η εικόνα είναι κοκκινορόζ...

Δοκιμάζω με 75Hz. Ο προτζέκτορας δείχνει οκ! Η Lg όμως δείχνει με μαύρα κενά και παραμορφωμένη εικόνα όπως βλέπετε στην φωτογραφία:

Spoiler

329716927_1223287611726871_8990765040969090005_n.jpg.b846adab89370679978b2d066f07c022.jpg

Επιλέγω από το μενού της Lg αναλογία 4/3 και η εικόνα γίνεται έτσι:

Spoiler

330282619_959069841783851_7497179076430590656_n.jpg.3d0154eda8ae9a1a21a2836bdcfe3be5.jpg

Έχει πλέον σωστές αναλογίες αλλά είναι μικρή η εικόνα. Δεν ξέρω πως δικαιολογείται αυτό και αν είναι φυσιολογικό να αλλάζει με τα Hz.

Οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι αυτές με τις οποίες κατάφερα να φέρω το σύστημα όσο πιο κοντά στο να παίζει σωστά, αλλά με την Lg να είναι έτσι δεν το λες και πολύ αποδεκτό.

Αν παρατηρήσατε στις παραπάνω φωτογραφίες, όταν βάζω τα 75 Hz με τα οποία ο προτζέκτορας παίζει σωστά, για κάποιο λόγο η ανάλυση στο Active signal resolution της Lg άλλαξε και έγινε 1280x960 (!) Σε αντίθεση με το 1280x720 που έχω επιλέξει και φαίνεται ακριβώς από πάνω. Τι παίζει με αυτό? Παίζει να είναι ένα κομμάτι του προβλήματος?

Βάζοντας τις οθόνες χωρίς το vga splitter, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα και χαοτικά. Δεν με αφήνει να αλλάξω τα Hz όπως πριν, άμα κάνω Extend και μετά πάλι duplicate τα Hz αλλάζουν μόνα τους και διάφορα τέτοια κουλά. Αν επιλέξω όμως να δείξει σήμα μόνο στον προτζέκτορα, τότε ανιχνεύει μια τετράγωνη ανάλυση και παίζει σωστά. Όχι όπως θέλω βέβαια, αλλά θέλω να πω ότι μπορεί να λειτουργήσει σωστά υπό κάποιες συνθήκες, δεν υπάρχει πλήρης ασυμβατότητα

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με το splitter σίγουρα όλα θα πάνε στραβά, γιατί θα προσπαθήσεις να στείλεις το ίδιο σήμα στον προτζέκτορα που έχει αναλογία 4:3 και στην οθόνη που έχει 16:9. Εδώ δηλαδή δεν είναι το ζήτημα μόνο upscale η downscale αλλά οποιαδήποτε αλλαγή αναλογίας θα φέρει σίγουρα κάποια παραμόρφωση.

Υπάρχει τρόπος απ' τις ρυθμίσεις του προτζέκτορα να ορίσεις την αναλογία σε 16:9; Για παράδειγμα ορίζοντας κάποια ανάλυση στα 1024×576.

Φυσικά δεν γίνεται στην LG να βάλεις αναλογία 4:3 γιατί το αποτέλεσμα στην καλύτερη είναι να υπάρχουν 2 μπάρες δεξιά στην χειρότερη να γίνεται αυτό που βλέπεις. Αυτό υποψιάζομαι συμβαίνει, διότι απ' τις ρυθμίσεις της οθόνης έχεις φτιάξει την αναλογία στα 4:3, και δημιουργούνται 2 μπάρες μαύρες δεξιά και αριστερά και λόγος που βλέπεις την πάνω και την κάτω είναι γιατί το Desktop resolution σε αναλογία 16:9 και έτσι γίνεται αποκλιμάκωση της εικόνας μέχρι να φανούν τα 2 άκρα.

Κάνε την προσπάθεια σου να αλλάξεις τις αναλύσεις από εδώ

image.png.cc42aca86ddcbd1612bcb12e87d9762b.png

 

Αν δεν τα καταφέρεις εν τέλει. Θέλεις να μου πεις γενικά τις χρήση κάνεις του Υπολογιστή με τον προτζέκτορα μήπως βρούμε κάποια λύση με κάποιο software;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιτάξω αυτό που λες από αύριο και θα επανέλθω. Θέλω επίσης να δοκιμάσω και κανα δυο άλλα πραγματάκια.

Για ό,τι νόημα έχει θα βάλω 2 φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις στα Xp ενόσω έχω κάνει Duplicate.

Η Lg με ανάλυση 1280x720 στα 60Hz:

Spoiler

329835099_205845548536996_8675743891627292807_n.jpg.27ad05a15c0fd553da3e209dc855bb0c.jpg

Και το πιο ενδιαφέρον είναι η καρτέλα του προτζέκτορα (που στα Xp αναφέρεται ως αναλογική οθόνη):

Spoiler

337156155_2500326603452050_6082731561796222311_n.jpg.f68828fdb9647f57d2bff2ffc025b870.jpg

Είναι και αυτός στα 1280x720 αλλά από την δεξιά στήλη ό,τι νούμερο και να επιλέξω παίζει ολόσωστα, μέχρι και τα 120Hz! (Παρότι στο άλλο pc με το splitter έπαιζε σωστά μόνο στα 75 και στα 60 γινόταν ροζ). Άμα του βάλω 140 και πάνω η εικόνα του προτζέκτορα χάνεται και γράφει κάτω δεξιά Out of Range

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ειδικά με το splitter σίγουρα όλα θα πάνε στραβά, γιατί θα προσπαθήσεις να στείλεις το ίδιο σήμα στον προτζέκτορα που έχει αναλογία 4:3 και στην οθόνη που έχει 16:9.

Μα αυτό ακριβώς θέλω να κάνω! Θέλω να στείλω το ίδιο σήμα 16/9 και στα δύο. Στον προτζέκτορα αρχικά θα φαίνεται στρετσαρισμένο γιατί όταν παίρνει μπρος δείχνει 4/3 αλλά θα βάλω στις ρυθμίσεις του να γίνει 16/9 και θα είναι οκ! (Η αλλαγή από 4/3 σε 16/9 πρέπει να γίνεται κάθε φορά που παίρνει μπρος ο προτζέκτορας ή αλλάζει μια ρύθμιση του display (ανάλυση, extend vs duplicate κλπ) διότι κάνει reset)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι και αυτός στα 1280x720 αλλά από την δεξιά στήλη ό,τι νούμερο και να επιλέξω παίζει ολόσωστα, μέχρι και τα 120Hz! (Παρότι στο άλλο pc με το splitter έπαιζε σωστά μόνο στα 75 και στα 60 γινόταν ροζ). Άμα του βάλω 140 και πάνω η εικόνα του προτζέκτορα χάνεται και γράφει κάτω δεξιά Out of Range

Δεν υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος προτζέκτορας να προβάλει 120Hz. Κάτι πάει λάθος και απλά το λειτουργικό δεν το καταλαβαίνει. Ωστόσο όπως παρατηρείς εδώ έχεις βάλει σωστά και στις 2 οθόνες την ίδια ανάλυση. Άλλο περίεργο εδώ είναι το πως ο προτζέκτορας παίζει σε μεγαλύτερη ανάλυση απ' ότι υποστηρίζει οριζόντια. Ίσως όμως όντως να έστελνε εικόνα ο υπολογιστής σε αυτή την ανάλυση και να έχει την δυνατότητα εκείνος να κάνει downscale σε κάποια παρόμοια αναλογία όπως 1024x576

12 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

! (Η αλλαγή από 4/3 σε 16/9 πρέπει να γίνεται κάθε φορά που παίρνει μπρος ο προτζέκτορας ή αλλάζει μια ρύθμιση του display (ανάλυση, extend vs duplicate κλπ) διότι κάνει reset)

Αν πιστεύεις ότι στην εκκίνηση είναι το πρόβλημα, σύνδεσε τον μετά που θα το γυρίσεις σε 16:9 να δεις αν προβάλει σωστά. Πάντως για να προσπαθήσω να κάνω πιο κατανοητή την διαφορά.
Όταν συνδέεις μία πηγή εικόνας σε μία συσκευή όπως ο Ηλεκτρονικός Υπολογιστής γίνεται(στιγμιαία) μία επικοινωνία μεταξύ των δύο συσκευών και ανταλλάζουν διάφορες πληροφορίες όπως τι αναλύσεις, aspect ratios υποστηρίζονται κτλ κτλ.

Αν βάλεις ένα splitter, σαν το παραπάνω, το οποίο δεν διαθέτει κάποιο ενδιάμεσο κύκλωμα και συνδέει απευθείας τις 2 πηγές με την κάρτα γραφικών, είναι λογικό να υπάρξει μπέρδεμα, καθώς μιλάμε για εντελώς διαφορετικές πηγές εικόνας από πολλές απόψεις. Ένα splitter σαν και το παραπάνω θα ήταν καλό να μπαίνει είτε σε 2 ίδιες πηγές εικόνας ή σε 2 τουλάχιστον πανομοιότυπες, όπως το να έχουν την ίδια ανάλυση.

Στην περίπτωση τώρα που συνδέσεις της πηγές εικόνας σε διαφορετικές θύρες η διαχείρισή και ο τρόπος προβολής γίνεται από το software και ποιο συγκεκριμένα από το ΛΣ και τον Οδηγό της κάρτας γραφικών σου. Ο ποιο σωστός τρόπος είναι να πας εδώ. Προσπάθησε να ξεκινήσεις και στις 2 συσκευές από χαμηλούς ρυθμούς ανανέωσης και δοκίμασε αναλύσεις 16:9 που σου δίνει ως επιλογή. Φυσικά και οι 2 πηγές εικόνας πρέπει να έχουν ρυθμιστεί ανάλογα.

Λίστα με αναλύσεις 16:9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το Amd Catalyst Control Center έκανα Software Update. Υποτίθεται ότι κατέβασε και εγκατέστησε νέο driver, αλλά μάλλον τον ίδιο με πριν έβαλε:

Spoiler

Αρχικά έλεγε αυτό:

image.jpeg.41395d24848ed9981383ea45b9239add.jpeg

Μετά από μια άλλη καρτέλα πάτησα και ξεκίνησε να κάνει αναζήτηση για update:

image.jpeg.c9d80e040ac516701be7932b03583522.jpeg

image.jpeg.1312758ab42602d16dca0bc6440ba207.jpeg

image.jpeg.dcb967e47dcb2a96e0efa8af2618a4fc.jpeg

Αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι. Anyway.

Τέλος πάντων. Ξεκινώντας τον υπολογιστή, η Lg παίζει κατευθείαν με 1280x720 και 60Hz. Είχε μείνει από προηγούμενη μέρα η ρύθμιση. Μόνο που πηγαíνοντας στο Advanced Display Settings αντί να γράφει τον κωδικό της οθόνης πλέον γράφει απλά Wired Display (!) Αυτό έγινε εχθές που πείραζα διάφορες ρυθμίσεις από το Amd Catalyst Control Center αλλά δεν ξέρω αν θα επηρεάσει σε κάτι, ούτε βρήκα κάποιο προφανές κουμπί για reset των ρυθμίσεων αυτών.

Εδώ που έχω τονίσει κανονικά έγραφε M227WD:

Spoiler

image.jpeg.ca915389424223d5f5e02bafecfe2cf0.jpeg

Λοιπό, τώρα ανάβω τον προτζέκτορα και τον συνδέω σε διαφορετική θύρα. Αναγνωρίζεται αμέσως, κάνει duplicate, και η εικόνα που δείχνει είναι σε αναλογίες 16/9 όπως το κόβω, αλλά είναι λίγο κομμένη η εικόνα από πάνω, κάτω, αριστερά, και είναι τελείως ροζ.

Πηγαίνοντας στο μενού του προτζέκτορα και στο RESIZE, η επιλογή είναι ήδη στο 16/9 ! Στα Xp πάντα όταν έπαιρνε μπρος ή άλλαζες μια ρύθμιση έκανε reset se 4/3 και έπρεπε να το πας πάλι 16/9 από αυτό το μενού. Στα Win 10 απότι φαίνεται κάπως συννενοούνται και έγινε αυτόματα αυτό.

Πάω στο Advanced Display Settings και βλέπω ότι όλες οι ρυθμίσεις αυτή την φορά είναι ολόιδιες και για τις δύο οθόνες(!) (Επίσης στο List All Modes της Lg, τώρα έφυγαν κάποιες από τις επιλογές)

Spoiler

image.jpeg.59fb2328d625c97a0979c0b00cd287db.jpeg

Δεν με αφήνει το φόρουμ να ανεβάσω κιάλλη εικόνα σε αυτό το ποστ. Η επόμενη έγραφε Wired Display 2 και κατά τα άλλα ήταν πανομοιότυπη φωτογραφία με την από πάνω. Ολόδιες ρυθμίσεις σε όλα. Ακόμα και το Active Signal Resolution που χθες στην Lg ήταν 1280x960 πλέον είναι 720 όπως βλέπετε. Τα Hz είναι στα 60 και δεν μου δίνει σήμερα επιλογή να το αλλάξω από πουθενά.

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να περασεις driver αλλου μοντελου/κατασκευαστή για οθονη και projectora που να εχει τις αναλύσεις που θες, θελει λιγο ψάξιμο αλλα ειναι η πιο απλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόλαβα να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ τις ρυθμίσεις από το AMD Catalyst Control Center:

Για την Lg οθόνη (η οποία εδώ αναγνωρίζεται με τον κωδικό της), έχω επιλέξει 1280x720 και 60Hz:

Spoiler

338002486_581033223980101_7162529865054466410_n.jpg.2f7cf9bb10d1ac0434dfbf15d28d9048.jpg

Για τον προτζέκτορα (που δεν αναγνωρίζεται με κάποιο όνομα ή κωδικό γιαυτό είναι κενό):

Spoiler

337321627_1175466856497486_6288160448638569964_n.jpg.25b2c2e00a312bf9972a99bb886164bb.jpg

Αυτά τα δύο drop menus που έχω κυκλώσει όταν τα ανοίγω μου δίνουν πάρα πολλές επιλογές για αναλύσεις και Hz που ξεκάθαρα δεν υποστηρίζονται (πχ αναλύσεις πολύ πάνω από 1080p) αλλά προς το παρών τα έχω ρυθμίσει όπως βλέπετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπό, τώρα ανάβω τον προτζέκτορα και τον συνδέω σε διαφορετική θύρα. Αναγνωρίζεται αμέσως, κάνει duplicate, και η εικόνα που δείχνει είναι σε αναλογίες 16/9 όπως το κόβω, αλλά είναι λίγο κομμένη η εικόνα από πάνω, κάτω, αριστερά, και είναι τελείως ροζ.

Το ροζ δεν μπορώ εύκολα να φανταστώ γιατί στο κάνει. Θα κατέβαζα για αρχή το refresh rate. Το κόψιμο στο κάνει λογικά γιατί έχεις υπερβεί την ανάλυση του προτζέκτορα. Είναι εφικτό να ρίξεις στα 1024x576 την ανάλυση του προτζέκτορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σημαντικό update.

Στο σπίτι έχω έναν υπολογιστή με win11. Έχω από καιρό δύο οθόνες, μία Lg 1920x1080 και μια πιο παλιά Lg 1280x1024. Ουσιαστικά ίδια περίπτωση. Μια οθόνη 16/9 και μια 4/3. Τις χρησιμοποιώ μονίμως σε επέκταση.

Δοκίμασα εχθές λοιπόν να τις κάνω Duplicate. Με το που το πατάω, η ανάλυση αλλάζει από μόνη της σε 1280x720. Η κύρια οθόνη που είναι 16/9 παίζει κανονικά, ενώ η άλλη παίζει παραμορφωμένα. Απόλυτα αναμενόμενο το τελευταίο αφού η οθόνη πήρε σήμα 16/9 ενώ είναι είναι 4/3. Ακριβώς αυτό ήθελα όμως να γίνει, και έγινε χωρίς άλλα θέματα.

Παίρνω σήμερα λοιπόν τον προτζέκτορα σπίτι. Βγάζω την μικρή οθόνη και τον συνδέω εκεί. Πατάω duplicate, και γυρνάει αυτόματα σε 1280x720.

Η κύρια οθόνη μου παίζει κανονικά, ενώ ο προτζέκτορας δείχνει παραμορφωμένα, όπως ήταν αναμενόμενο καθώς όταν ξεκινάει είναι σε 4/3. Κάνω resize από το μενού του προτζέκτορα σε 16/9 και παίζει τέλεια! Σωστές αναλογίες, και απόλυτα σωστά χρώματα! Έτσι απλά μέσα σε 10 sec πατώντας το κουμπί duplicate στον υπολογιστή, και το resize στον προτζέκτορα. Έτσι όπως θα έπρεπε να κάνει και με τον άλλο υπολογιστή με τα win10.

Φωτογραφία από τις ρυθμίσεις οθόνης:

Spoiler

337351508_3412865365708060_4376312301101751243_n.jpg.4163d7b00b7d61db3fd6023deb7448ae.jpg

Ανάλυση 1280x720 και 75Hz. Τα Hz δεν με αφήνει να τα αλλάξω από το βελάκι.

Επίσης παρατηρώ ότι ο προτζέκτορας δεν εμφανίζεται σαν ανώνυμος όπως στον άλλο υπολογιστή αλλά βγάζει τον κωδικό L1718S ο οποίος... αντιστοιχεί στην προηγούμενη οθόνη Lg που μόλις ξεκούμπωσα :wacko: Τεσπα.

Με δεδομένο ότι σε αυτόν τον υπολογιστή με win11 δούλεψε ολόσωστα με την πρώτη, μπορούμε να περιορίσουμε το πρόβλημα σε συγκεκριμένα σημεία.

1) Σε αντίθεση με τα winXp και τα win 11, στα win 10 έχει αφαιρεθεί κάποιο feature που αναγνώριζε και διαχειριζόταν σωστά τις οθόνες. Μάλλον απίθανο αυτό το σενάριο

2) Ο driver της κάρτας γραφικών έχει κάποια έλλειψη/ασυμβατότητα ή άλλο πρόβλημα και δεν διαχειρίζεται σωστά δύο οθόνες με διαφορετικές αναλύσεις.

3) Η κάρτα γραφικών έχει κάποιο hardware πρόβλημα.

Ίσως να μπορούσα να βρω μια άλλη κάρτα γραφικών για να δοκιμάσω στο σύστημα και να δω αν φταίει όντως αυτό (ίσως πάρω από το παλιό σύστημα με τα winXp)

Δεδομένου όμως ότι αυτό τον υπολογιστή μου τον έδωσαν, δεν θα ήθελα να ξοδέψω λεφτά για νέα κάρτα, παρά μόνο αν δεν μπορεί να "επιδιορθωθεί" με κάποιον τρόπο η τρέχουσα.

Μπορώ για αρχή να δοκιμάσω την λύση που πρότεινε ο φίλος Aris_ με το να βρω driver από άλλη κάρτα γραφικών που να ταιριάζει σε αυτήν. Πως όμως το κάνουμε αυτό? Γενικά δεν ξέρω πολλά από αναβαθμίσεις και στήσιμο συστημάτων οπότε δεν έχω πολλή εξοικείωση. Από ποια καρτέλα των win10 βλέπω ποιοι drivers είναι περασμένοι στην κάρτα γραφικών ώστε να τους σβήσω και να δοκιμάσω άλλον? Επίσης πως να ψάξω για έναν άλλο driver που ίισως ταιριάζει? Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται χαοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 3:02 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν, σημαντικό update.

Στο σπίτι έχω έναν υπολογιστή με win11. Έχω από καιρό δύο οθόνες, μία Lg 1920x1080 και μια πιο παλιά Lg 1280x1024. Ουσιαστικά ίδια περίπτωση. Μια οθόνη 16/9 και μια 4/3. Τις χρησιμοποιώ μονίμως σε επέκταση.

Δοκίμασα εχθές λοιπόν να τις κάνω Duplicate. Με το που το πατάω, η ανάλυση αλλάζει από μόνη της σε 1280x720. Η κύρια οθόνη που είναι 16/9 παίζει κανονικά, ενώ η άλλη παίζει παραμορφωμένα. Απόλυτα αναμενόμενο το τελευταίο αφού η οθόνη πήρε σήμα 16/9 ενώ είναι είναι 4/3. Ακριβώς αυτό ήθελα όμως να γίνει, και έγινε χωρίς άλλα θέματα.

Παίρνω σήμερα λοιπόν τον προτζέκτορα σπίτι. Βγάζω την μικρή οθόνη και τον συνδέω εκεί. Πατάω duplicate, και γυρνάει αυτόματα σε 1280x720.

Η κύρια οθόνη μου παίζει κανονικά, ενώ ο προτζέκτορας δείχνει παραμορφωμένα, όπως ήταν αναμενόμενο καθώς όταν ξεκινάει είναι σε 4/3. Κάνω resize από το μενού του προτζέκτορα σε 16/9 και παίζει τέλεια! Σωστές αναλογίες, και απόλυτα σωστά χρώματα! Έτσι απλά μέσα σε 10 sec πατώντας το κουμπί duplicate στον υπολογιστή, και το resize στον προτζέκτορα. Έτσι όπως θα έπρεπε να κάνει και με τον άλλο υπολογιστή με τα win10.

Φωτογραφία από τις ρυθμίσεις οθόνης:

  Απόκρυψη περιεχομένων

337351508_3412865365708060_4376312301101751243_n.jpg.4163d7b00b7d61db3fd6023deb7448ae.jpg

Ανάλυση 1280x720 και 75Hz. Τα Hz δεν με αφήνει να τα αλλάξω από το βελάκι.

Επίσης παρατηρώ ότι ο προτζέκτορας δεν εμφανίζεται σαν ανώνυμος όπως στον άλλο υπολογιστή αλλά βγάζει τον κωδικό L1718S ο οποίος... αντιστοιχεί στην προηγούμενη οθόνη Lg που μόλις ξεκούμπωσα :wacko: Τεσπα.

Με δεδομένο ότι σε αυτόν τον υπολογιστή με win11 δούλεψε ολόσωστα με την πρώτη, μπορούμε να περιορίσουμε το πρόβλημα σε συγκεκριμένα σημεία.

1) Σε αντίθεση με τα winXp και τα win 11, στα win 10 έχει αφαιρεθεί κάποιο feature που αναγνώριζε και διαχειριζόταν σωστά τις οθόνες. Μάλλον απίθανο αυτό το σενάριο

2) Ο driver της κάρτας γραφικών έχει κάποια έλλειψη/ασυμβατότητα ή άλλο πρόβλημα και δεν διαχειρίζεται σωστά δύο οθόνες με διαφορετικές αναλύσεις.

3) Η κάρτα γραφικών έχει κάποιο hardware πρόβλημα.

Ίσως να μπορούσα να βρω μια άλλη κάρτα γραφικών για να δοκιμάσω στο σύστημα και να δω αν φταίει όντως αυτό (ίσως πάρω από το παλιό σύστημα με τα winXp)

Δεδομένου όμως ότι αυτό τον υπολογιστή μου τον έδωσαν, δεν θα ήθελα να ξοδέψω λεφτά για νέα κάρτα, παρά μόνο αν δεν μπορεί να "επιδιορθωθεί" με κάποιον τρόπο η τρέχουσα.

Μπορώ για αρχή να δοκιμάσω την λύση που πρότεινε ο φίλος Aris_ με το να βρω driver από άλλη κάρτα γραφικών που να ταιριάζει σε αυτήν. Πως όμως το κάνουμε αυτό? Γενικά δεν ξέρω πολλά από αναβαθμίσεις και στήσιμο συστημάτων οπότε δεν έχω πολλή εξοικείωση. Από ποια καρτέλα των win10 βλέπω ποιοι drivers είναι περασμένοι στην κάρτα γραφικών ώστε να τους σβήσω και να δοκιμάσω άλλον? Επίσης πως να ψάξω για έναν άλλο driver που ίισως ταιριάζει? Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται χαοτικό

Για να τον συνδέσεις στο σπίτι τον προτζέκτορα, χρησιμοποίησες καλώδιο που ήδη είχες εκεί και δούλευες την δεύτερη σου οθόνη; Αν ναι μπορείς να πάρεις αυτό το καλώδιο και να κάνεις δοκιμή και στον υπολογιστή με τα Windows 10;  Είναι σχετικά μικρές οι πιθανότητες για τα καλώδια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/4/2023 στις 7:56 ΠΜ, manolis940 είπε

Για να τον συνδέσεις στο σπίτι τον προτζέκτορα, χρησιμοποίησες καλώδιο που ήδη είχες εκεί και δούλευες την δεύτερη σου οθόνη;

Ακριβώς! Σκόπευα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή αν και δεν πιστεύω ότι θα άλλαζε κάτι, αλλά δεν ευκαίρησα γιατί προέκυψαν άλλα θέματα ενδιαμέσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

________________________________________________

Λοιπόν, ένα μικρό update για την κατάσταση.

Ο παλιός υπολογιστής με τα Xp που έλεγα ότι έπαιζε σωστά με τον προτζέκτορα χρειάστηκε να γίνει format. Περάστηκαν πάλι Xp.

Η κάρτα γραφικών που έχει είναι η Nvidia GeForce 8500 GT.

Ο driver που ήταν εγκατεστημένος παλιά, λογικά ήταν ένας της Gigabyte από το 2009 (δεν έχει βγάλει πιο πρόσφατο).

Μετά το format εγκατέστησα τον driver της Nvidia που βγήκε το 2014 ο τελευταίος.

Δοκίμασα τον προτζέκτορα. Έβαλα ανάλυση 1280x720, και duplicate. Τα Hz μπήκαν μόνα τους στο 60 νομίζω, και δεν άλλαζαν.

Δεν δούλεψε σωστά! Ελάχιστα κομμένη εικόνα από πάνω, κάτω, αριστερά, και η εικόνα ήταν όλη ροζ! Η ίδια ουσιαστικά κατάσταση με το άλλο σύστημα με τα win10! Πάντως ο προτζέκτορας αναγνώρισε την αναλογία εικόνας που έλαβε και μπήκε μόνος του σε mode 16/9.

Επιτόπου κάνω κατάργηση τον driver, και βάζω τον παλιό της Gigabyte από το 2009 και ο προτζέκτορας έπαιξε μια χαρά! Μάλιστα στην αρχή η ανάλυση είχε μπει στα 1080p αλλά και πάλι έδειχνε ολόσωστα και τα χρώματα και τις αναλογίες! Αυτά χωρίς να αλλάξω τίποτα από το setup, καλώδια κλπ.

Οπότε νομίζω πλέον ότι το θέμα είναι αποκλειστικά software και στο πως είναι ρυθμισμένοι οι drivers να συμπεριφέρονται στις 2 οθόνες όταν έχουν διαφορετικές αναλύσεις. Κάποιοι το πετυχαίνουν, κάποιοι όχι, με μάλλον τυχαίο (στα μάτια μου) τρόπο. Το κακό είναι ότι μάλλον δεν μπορώ να επέμβω σε αυτό, ή τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω αν γίνεται.

Ή για να το θέσω πιο σωστά και απλοϊκά, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει όταν υπάρχουν 2 οθόνες. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν στέλνουμε σήμα με συγκεκριμένη ανάλυση σε μια οθόνη που δεν την υποστηρίζει. Απότι φαίνεται κάποιες κάρτες/drivers καταφέρνουν να δείξουν σωστά κάνοντας ένα downscale, ενώ άλλες δεν έχουν καμία ευελιξία και δείχνουν ό,τι να΄ναι εικόνα όπως έχω περιγράψει.

Στο σπίτι μου που είπα παραπάνω ότι σε άλλο σύστημα με win11 ο προτζέκτορας λειτούργησε μια χαρά, η κάρτα γραφικών είναι Ati Radeon,HD 4300/4500 με driver από το 2015.

Νομίζω πως απλά είναι θέμα τύχης σε ποιο σύστημα θα λειτουργεί σωστά αυτή η κατάσταση με τις διαφορετικές αναλύσεις  :wacko: :(

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...