Προς το περιεχόμενο

Μη σωστή λειτουργία οθόνης + προτζέκτορα σε windows 10


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

________________________________________________

Λοιπόν, ένα μικρό update για την κατάσταση.

Ο παλιός υπολογιστής με τα Xp που έλεγα ότι έπαιζε σωστά με τον προτζέκτορα χρειάστηκε να γίνει format. Περάστηκαν πάλι Xp.

Η κάρτα γραφικών που έχει είναι η Nvidia GeForce 8500 GT.

Ο driver που ήταν εγκατεστημένος παλιά, λογικά ήταν ένας της Gigabyte από το 2009 (δεν έχει βγάλει πιο πρόσφατο).

Μετά το format εγκατέστησα τον driver της Nvidia που βγήκε το 2014 ο τελευταίος.

Δοκίμασα τον προτζέκτορα. Έβαλα ανάλυση 1280x720, και duplicate. Τα Hz μπήκαν μόνα τους στο 60 νομίζω, και δεν άλλαζαν.

Δεν δούλεψε σωστά! Ελάχιστα κομμένη εικόνα από πάνω, κάτω, αριστερά, και η εικόνα ήταν όλη ροζ! Η ίδια ουσιαστικά κατάσταση με το άλλο σύστημα με τα win10! Πάντως ο προτζέκτορας αναγνώρισε την αναλογία εικόνας που έλαβε και μπήκε μόνος του σε mode 16/9.

Επιτόπου κάνω κατάργηση τον driver, και βάζω τον παλιό της Gigabyte από το 2009 και ο προτζέκτορας έπαιξε μια χαρά! Μάλιστα στην αρχή η ανάλυση είχε μπει στα 1080p αλλά και πάλι έδειχνε ολόσωστα και τα χρώματα και τις αναλογίες! Αυτά χωρίς να αλλάξω τίποτα από το setup, καλώδια κλπ.

Οπότε νομίζω πλέον ότι το θέμα είναι αποκλειστικά software και στο πως είναι ρυθμισμένοι οι drivers να συμπεριφέρονται στις 2 οθόνες όταν έχουν διαφορετικές αναλύσεις. Κάποιοι το πετυχαίνουν, κάποιοι όχι, με μάλλον τυχαίο (στα μάτια μου) τρόπο. Το κακό είναι ότι μάλλον δεν μπορώ να επέμβω σε αυτό, ή τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω αν γίνεται.

Ή για να το θέσω πιο σωστά και απλοϊκά, το πρόβλημα δεν έχει να κάνει όταν υπάρχουν 2 οθόνες. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν στέλνουμε σήμα με συγκεκριμένη ανάλυση σε μια οθόνη που δεν την υποστηρίζει. Απότι φαίνεται κάποιες κάρτες/drivers καταφέρνουν να δείξουν σωστά κάνοντας ένα downscale, ενώ άλλες δεν έχουν καμία ευελιξία και δείχνουν ό,τι να΄ναι εικόνα όπως έχω περιγράψει.

Στο σπίτι μου που είπα παραπάνω ότι σε άλλο σύστημα με win11 ο προτζέκτορας λειτούργησε μια χαρά, η κάρτα γραφικών είναι Ati Radeon,HD 4300/4500 με driver από το 2015.

Νομίζω πως απλά είναι θέμα τύχης σε ποιο σύστημα θα λειτουργεί σωστά αυτή η κατάσταση με τις διαφορετικές αναλύσεις  :wacko: :(

Φαντάζομαι για να κάνεις dublicate τον προτζέκτορα τον χρησιμοποιείς για παρουσιάσεις σωστά;
Άσε τις οθόνες σε extend και μπορεί να σου δώσει λύση το OSB studio. Έχει πάρα πολλές επιλογές σαν πρόγραμμα νομίζω ότι στην περίπτωση σου θα σου ταιριάξει είτε η "Καταγραφή Οθόνης" είτε η "Καταγραφή Παραθύρου". Είναι πολύ απλά τα βήματα στο σετάρισμα.

 

image.png.c012a08d636de9e7e2402b300513c0c6.png

Αφού προσθέσεις την πηγή, έπειτα μπορείς να πατήσεις πάνω της δεξί κλικ-> Προβολέας σε παράθυρο

image.png.1308759eb3bffd926a8ca97bf45cc7dc.png

Αυτό θα σου πετάξει ένα παραθυράκι το οποίο μπορείς και να τραβήξεις στον προβολέα, να το μεγιστοποιήσεις και να κάνεις την δουλειά σου.
Αν δεν θες τα frames μπορείς να επιλέξεις το "Προβολέας πλήρους Οθόνης" -> Τον προτζέκτορα και θα έχει ένα κατοπτρισμό της πηγής σε αυτόν.

Bonus: Μπορείς πολύ εύκολα να παίξεις με τις "Σκηνές" όπου μπορείς να για παράδειγμα στην μία να έχεις μία οθόνη καλωσορίσματος ή  διαλείμματος και στην άλλη σκηνή να έχεις την πρώτη σου Οθόνη ή το παράθυρο που θες να προβάλεις.

Ίσως σε δυσκολέψει λίγο στην αρχή μέχρι να καταλάβεις την φιλοσοφία του γιατί δεν είναι plug n play όπως (θα έπρεπε) να είναι οι οθόνες αλλά πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά.
Όπου δυσκολευτείς, φυσικά εδώ είμαστε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/4/2023 στις 11:31 ΠΜ, manolis940 είπε

Φαντάζομαι για να κάνεις dublicate τον προτζέκτορα τον χρησιμοποιείς για παρουσιάσεις σωστά;
Άσε τις οθόνες σε extend και μπορεί να σου δώσει λύση το OSB studio. Έχει πάρα πολλές επιλογές σαν πρόγραμμα νομίζω ότι στην περίπτωση σου θα σου ταιριάξει είτε η "Καταγραφή Οθόνης" είτε η "Καταγραφή Παραθύρου". Είναι πολύ απλά τα βήματα στο σετάρισμα.

 

image.png.c012a08d636de9e7e2402b300513c0c6.png

Αφού προσθέσεις την πηγή, έπειτα μπορείς να πατήσεις πάνω της δεξί κλικ-> Προβολέας σε παράθυρο

image.png.1308759eb3bffd926a8ca97bf45cc7dc.png

Αυτό θα σου πετάξει ένα παραθυράκι το οποίο μπορείς και να τραβήξεις στον προβολέα, να το μεγιστοποιήσεις και να κάνεις την δουλειά σου.
Αν δεν θες τα frames μπορείς να επιλέξεις το "Προβολέας πλήρους Οθόνης" -> Τον προτζέκτορα και θα έχει ένα κατοπτρισμό της πηγής σε αυτόν.

Bonus: Μπορείς πολύ εύκολα να παίξεις με τις "Σκηνές" όπου μπορείς να για παράδειγμα στην μία να έχεις μία οθόνη καλωσορίσματος ή  διαλείμματος και στην άλλη σκηνή να έχεις την πρώτη σου Οθόνη ή το παράθυρο που θες να προβάλεις.

Ίσως σε δυσκολέψει λίγο στην αρχή μέχρι να καταλάβεις την φιλοσοφία του γιατί δεν είναι plug n play όπως (θα έπρεπε) να είναι οι οθόνες αλλά πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά.
Όπου δυσκολευτείς, φυσικά εδώ είμαστε ;)

Είναι για αίθουσα που ο υπολογιστής βλέπει αναγκαστικά αντίθετα από τον προτζέκτορα και πέρα από duplicate δεν βολεύει τίποτα άλλο.

Λύση που δεν είναι plug n play δεν βολεύει με τίποτα δυστυχώς, καθώς το pc το χρησιμοποιούν διάφορα άτομα που δεν σκαμπάζουν πολύ και πρέπει να δουλεύει σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε το μεγάλο update: Το έφτιαξα! 🎉

Αρχικά χρειάστηκε να σβήσω τον driver που ήταν εγκατεστημένος. Από τα πολλά σκαλίσματα που του είχα κάνει δεν αναγνώριζε κανονικά τις οθόνες και έγραφε απλά wired display. Πέρασα έναν άλλο που έχει βγει με διαφορά λίγες εβδομάδες στην έκδοση. Παίζει βέβαια να μην έκανε διαφορά αυτό και να ήθελε απλά επανεγκατάσταση ο προηγούμενος.

Μην μπορώντας να χωνέψω γιατί είναι διαφορετικό το active signal resolution σε σχέση με το desktop, έκανα λίγο γκουγκλάρισμα και από διάφορα σχόλια κατευθύνθηκα στην καρτέλα του AMD Catalyst Control Center για την κλιμάκωση της εικόνας:

Spoiler

340986985_882204789526140_4453803151253390148_n.jpg.7a031a83f41fcab63b2975c21971b66c.jpg

Παίζοντας με αυτές τις 3 επιλογές για τον προτζέκτορα, το πρόβλημα λύθηκε. Δεν θυμάμαι τώρα ποια έβαλα, η 2η ή η 3η ήταν πάντως.

Παίζει να τα είχα σκαλίσει και πιο παλιά αυτά αλλά τότε δεν είχε δουλέψει για κάποιο λόγο. Ίσως επειδή είχε "χαλάσει" ο driver μιας και δεν αναγνώριζε και τις οθόνες και ήθελε φρεσκάρισμα? Δεν ξέρω, πάντως τώρα αναγνωρίζει και τον προτζέκτορα με το όνομά του, πράγμα που δεν συνέβαινε καθόλου παλιά.

Εκ των υστέρων φαντάζει λογικό το θέμα να αφορούσε ρυθμίσεις για την κλιμάκωση.

Εντωμεταξύ το active signal resolution δεν άλλαξε μετά από αυτό, παρέμεινε λάθος όπως ήταν και πριν αλλά αφού δείχνει όπως θέλω κλάιν μάιν

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο παλιός υπολογιστής με τα Win Xp είναι τετραπύρηνος και όπως μου είπε γνωστό μέλος με μια μικρή αναβάθμιση σε hardware θα μπορεί να παίξει άνετα Win 10. Μπήκα λοιπόν στην σκέψη να του περάσω τα δεκάρια.

Εδώ όμως παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα. Ο driver της Gigabyte από το 2009 με τον οποίο παίζει σωστά ο προτζέκτορας δεν υποστηρίζει Win 10 ! Μάλιστα ούτε τα 8 υποστηρίζει, μόνο μέχρι τα 7.

Ο driver της Nvidia από το 2014 που δεν παίζει σωστά, υποστηρίζει τα δεκάρια.

Πέρασα πάλι αυτόν τον τελευταίο στον υπολογιστή με τα Xp και προσπάθησα επί πολύ ώρα να βρω κάποια αντίστοιχη ρύθμιση περί κλιμάκωσης, μπας και παίξει σωστά, αλλά τζίφος. Είχε σε ένα σημείο μια καρτέλα για να φτιάξεις μια δικιά σου εντελώς custom made ανάλυση, αλλά είχε πάρα πολλές διαφορετικές παραμέτρους που δεν ήξερα να χειριστώ και όσες δοκιμές έκανα είτε δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι, είτε δεν δούλευε καθόλου μετά και έβγαζε μαύρο. Μερικές φορές φάνηκε να μην παίρνει καν τις αλλαγές που του έβαζα. Δεν έχω φωτογραφία αυτή την στιγμή από αυτό το μενού, να βάλω μία μήπως υπάρχει κάποιος ειδικός εδώ σε αυτές τις ρυθμίσεις να πει μια γνώμη? Επίσης, ο driver αυτός της Nvidia, είχε προσπαθήσει κατά την εγκατάσταση να βάλει το Microsoft .NET Framework 4 αλλά για κάποιο λόγο απέτυχε και δεν εγκαταστάθηκε. Παίζει να λείπουν ορισμένα features λόγω αυτού και να βρεθεί λύση αν το βάλω κάπως χειροκίνητα?

Μου φαίνεται πολύ κρίμα να μην μπορώ να περάσω νέα windows λόγω των κωλοdrivers που ο ένας δεν υποστηρίζει τα 10, ενώ ο άλλος που τα υποστηρίζει δεν έχει ρυθμίσεις κλιμάκωσης :mad: :(

 

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, εχμ, ξαναχάλασε :wacko:

Και θα εξηγήσω τι έγινε. Αναφέρομαι στο υπολογιστή με τα Win10 που γίνεται λόγος από την αρχή του νήματος.

Είχα καταφέρει να το κάνω να λειτουργεί σωστά στο dublicate με τον προτζέκτορα από την καρτέλα της Κλιμάκωσης στο AMD Catalyst Control Center με την επιλογή Χρήση κεντρικών χρονισμών, ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

Πάω λοιπόν και δοκιμάζω το σετάπ στον πραγματικό χώρο όπου ο προτζέκτορας συνδέεται με τον υπολογιστή μεταξύ άλλων με ένα καλώδιο vga ~5 μέτρων. Με το που πατάω εντοπισμό οθονών, η εικόνα από την Lg χαλάει, γίνεται μακρόστενη με μαύρα κενά πάνω κάτω, ενώ ο προτζέκτορας είναι φουλ ροζ και κόβει λίγο από πάνω, κάτω, και αριστερά. Όπως γινόταν και παλιά δηλαδή.

Έκανα διάφορες δοκιμές και είδα ότι όταν συνδέω το pc με τον προτζέκτορα με την μακρυά vga προέκταση, αυτός δεν αναγνωρίζεται σωστά από τον υπολογιστή, γράφει απλά "Ενσύρματη οθόνη" και μετά αλλάζουν αυτόματα οι ρυθμίσεις, οπότε χαλάει η φάση.

Εικόνα από τα display options όταν χρησιμοποιώ κοντό καλώδιο και παίζει σωστά. Βλέπετε ότι ο προτζέκτορας αναγνωρίζεται σωστά ως PJL7201:

Spoiler

341791208_604887474899226_8518271168955995616_n.jpg.ea968f52c7ad11cf91c5cb57a44d513f.jpg

Εικόνα από τα display options όταν χρησιμοποιώ την vga προέκταση:

Spoiler

343352255_1276566609925273_8887995190819281411_n.jpg.2f8ca2795fecebd82babb6c202ead342.jpg

Το setup αναλυτικά με τα καλώδια σύνδεσης κλπ είναι αυτό:

770237929_.jpg.045ead724fdf06dd9e00fdb549cbdfbf.jpg

Χρησιμοποιούνται 2 αντάπτορες dvi σε vga καθώς το pc έχει μόνο έξοδο dvi. Έκανα διάφορες δοκιμές και όταν λείπει το μεγάλο καλώδιο, η φάση παίζει σωστά. Επίσης τούμπαρα τα δύο μικρά καλώδια vga μεταξύ τους και δεν άλλαξε κάτι, δεν φταίνε αυτά.

Το ερώτημα είναι, για ποιο λόγο το καλώδιο δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα?

Έχει πάθει κάτι το συγκεκριμένο και θέλει αντικατάσταση? Υπάρχει πρόβλημα με το μήκος και κάπως ασθενεί το σήμα? Κάτι άλλο?

Σκέφτομαι μήπως πάρω ένα μακρύ καλώδιο dvi ώστε να καταργηθεί και ο αντάπτορας και η προέκταση και το 2ο καλώδιο που είναι σε σειρά(ο προτζέκτορας έχει είσοδο dvi οπότε θα είναι οκ πιστεύω). Το θέμα είναι ότι αν δεν φταίει αυτό θα μου μείνει μετά το καλώδιο αμανάτι. Βλέπω ότι βγαίνουν σε μήκος 10 μέτρων με κόστος 20-25€ περίπου.

Έχει κανείς καμιά γνώμη?

 

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείς να το ρυθμίσω ώστε όταν βλέπει μια άγνωστη οθόνη να έχει τις ίδιες ρυθμίσεις που έχω δει ότι δουλεύουν πριν?

Το σκέφτηκα να το δοκιμάσω, δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι αλλά μπορώ να το κοιτάξω.

Προσπαθώντας πάντως να το κάνω από τα display options και να βάλω ανάλυση 1280x960 δεν λειτούργησε

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το έφτιαξα.

Μέσα από το control panel της AMD έπαιξα πάλι με τις ρυθμίσεις και βρήκα έναν συνδυασμό που δουλεύει σωστά ακόμα και αν δεν αναγνωρίζεται η οθόνη. Περιέργως ή μη, είναι διαφορετική ρύθμιση σε σχέση με όταν αναγνωρίζεται:

Spoiler

340986985_882204789526140_4453803151253390148_n.jpg.7a031a83f41fcab63b2975c21971b66c.jpg.749c033a04fa632847dcf59494c5ea90.jpg

Κλίκαρα την ενεργοποίηση κλιμάκωσης GPU (γιατί αλλιώς δεν με άφηνε να επιλέξω κάποια από τις 3 επόμενες επιλογές) και μετά από επανεκκίνηση επέλεξα την 2η επιλογή που βλέπετε.

Δεν έχω ιδέα με ποια λογική δημιουργούν τόσο μεγάλες αλλαγές και στις δύο οθόνες ταυτόχρονα αυτές οι ρυθμίσεις και το βρίσκω με trial and error κάθε φορά, αλλά δουλεύει.

Επίσης κοιτώντας στα display options βλέπω πλέον αυτό τον συνδυασμό:

Spoiler

343672719_1229130841081333_5258407398926861182_n.jpg.294ee1bc60abde5d3a0ecc7eaac5cffc.jpg

Η φάση είναι τελείως ό,τι να'ναι με τις Αναλύσεις ενεργού σήματος αλλά αυτή την στιγμή δουλεύει όπως θέλω οπότε οκ.

Όσων αφορά το μεγάλο καλώδιο σκέφτομαι μήπως πάρω μια μέρα το πολύμετρο, το βάλω στο μπιπ και κάνω έλεγχο συνέχειας στα πιν της μίας άκρης με την άλλη μπας και δω ότι έχει χαθεί η επαφή σε κάποιο. Δεν είναι ότι πρέπει ντε και καλά να το κάνω αλλά έχω περιέργεια γιατί δεν δουλεύει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Εντάξει το έφτιαξα.

Μέσα από το control panel της AMD έπαιξα πάλι με τις ρυθμίσεις και βρήκα έναν συνδυασμό που δουλεύει σωστά ακόμα και αν δεν αναγνωρίζεται η οθόνη. Περιέργως ή μη, είναι διαφορετική ρύθμιση σε σχέση με όταν αναγνωρίζεται:

  Απόκρυψη περιεχομένων

340986985_882204789526140_4453803151253390148_n.jpg.7a031a83f41fcab63b2975c21971b66c.jpg.749c033a04fa632847dcf59494c5ea90.jpg

Κλίκαρα την ενεργοποίηση κλιμάκωσης GPU (γιατί αλλιώς δεν με άφηνε να επιλέξω κάποια από τις 3 επόμενες επιλογές) και μετά από επανεκκίνηση επέλεξα την 2η επιλογή που βλέπετε.

Δεν έχω ιδέα με ποια λογική δημιουργούν τόσο μεγάλες αλλαγές και στις δύο οθόνες ταυτόχρονα αυτές οι ρυθμίσεις και το βρίσκω με trial and error κάθε φορά, αλλά δουλεύει.

Επίσης κοιτώντας στα display options βλέπω πλέον αυτό τον συνδυασμό:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

343672719_1229130841081333_5258407398926861182_n.jpg.294ee1bc60abde5d3a0ecc7eaac5cffc.jpg

Η φάση είναι τελείως ό,τι να'ναι με τις Αναλύσεις ενεργού σήματος αλλά αυτή την στιγμή δουλεύει όπως θέλω οπότε οκ.

Όσων αφορά το μεγάλο καλώδιο σκέφτομαι μήπως πάρω μια μέρα το πολύμετρο, το βάλω στο μπιπ και κάνω έλεγχο συνέχειας στα πιν της μίας άκρης με την άλλη μπας και δω ότι έχει χαθεί η επαφή σε κάποιο. Δεν είναι ότι πρέπει ντε και καλά να το κάνω αλλά έχω περιέργεια γιατί δεν δουλεύει σωστά

Tα καλώδια VGA είχαν θέμα όταν μεγάλωναν σε μήκος και ειδικά όταν τους βάζαμε επεκτάσεις.
Καλύτερα θα ήταν να βάλεις ένα καλώδιο απευθείας από το πισί στον προτζέκτορα και να είναι και καλής ποιότητας.
Δηλαδή αρκετά χοντρό shielding και ιδανικά να έχει και φερίτες στα άκρα του (τα μικρά βαρελάκια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2023 στις 7:37 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν, εχμ, ξαναχάλασε :wacko:

Και θα εξηγήσω τι έγινε. Αναφέρομαι στο υπολογιστή με τα Win10 που γίνεται λόγος από την αρχή του νήματος.

Είχα καταφέρει να το κάνω να λειτουργεί σωστά στο dublicate με τον προτζέκτορα από την καρτέλα της Κλιμάκωσης στο AMD Catalyst Control Center με την επιλογή Χρήση κεντρικών χρονισμών, ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

Πάω λοιπόν και δοκιμάζω το σετάπ στον πραγματικό χώρο όπου ο προτζέκτορας συνδέεται με τον υπολογιστή μεταξύ άλλων με ένα καλώδιο vga ~5 μέτρων. Με το που πατάω εντοπισμό οθονών, η εικόνα από την Lg χαλάει, γίνεται μακρόστενη με μαύρα κενά πάνω κάτω, ενώ ο προτζέκτορας είναι φουλ ροζ και κόβει λίγο από πάνω, κάτω, και αριστερά. Όπως γινόταν και παλιά δηλαδή.

Έκανα διάφορες δοκιμές και είδα ότι όταν συνδέω το pc με τον προτζέκτορα με την μακρυά vga προέκταση, αυτός δεν αναγνωρίζεται σωστά από τον υπολογιστή, γράφει απλά "Ενσύρματη οθόνη" και μετά αλλάζουν αυτόματα οι ρυθμίσεις, οπότε χαλάει η φάση.

Εικόνα από τα display options όταν χρησιμοποιώ κοντό καλώδιο και παίζει σωστά. Βλέπετε ότι ο προτζέκτορας αναγνωρίζεται σωστά ως PJL7201:

  Απόκρυψη περιεχομένων

341791208_604887474899226_8518271168955995616_n.jpg.ea968f52c7ad11cf91c5cb57a44d513f.jpg

Εικόνα από τα display options όταν χρησιμοποιώ την vga προέκταση:

  Απόκρυψη περιεχομένων

343352255_1276566609925273_8887995190819281411_n.jpg.2f8ca2795fecebd82babb6c202ead342.jpg

Το setup αναλυτικά με τα καλώδια σύνδεσης κλπ είναι αυτό:

770237929_.jpg.045ead724fdf06dd9e00fdb549cbdfbf.jpg

Χρησιμοποιούνται 2 αντάπτορες dvi σε vga καθώς το pc έχει μόνο έξοδο dvi. Έκανα διάφορες δοκιμές και όταν λείπει το μεγάλο καλώδιο, η φάση παίζει σωστά. Επίσης τούμπαρα τα δύο μικρά καλώδια vga μεταξύ τους και δεν άλλαξε κάτι, δεν φταίνε αυτά.

Το ερώτημα είναι, για ποιο λόγο το καλώδιο δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα?

Έχει πάθει κάτι το συγκεκριμένο και θέλει αντικατάσταση? Υπάρχει πρόβλημα με το μήκος και κάπως ασθενεί το σήμα? Κάτι άλλο?

Σκέφτομαι μήπως πάρω ένα μακρύ καλώδιο dvi ώστε να καταργηθεί και ο αντάπτορας και η προέκταση και το 2ο καλώδιο που είναι σε σειρά(ο προτζέκτορας έχει είσοδο dvi οπότε θα είναι οκ πιστεύω). Το θέμα είναι ότι αν δεν φταίει αυτό θα μου μείνει μετά το καλώδιο αμανάτι. Βλέπω ότι βγαίνουν σε μήκος 10 μέτρων με κόστος 20-25€ περίπου.

Έχει κανείς καμιά γνώμη?

 

Εγώ απ' τις δοκιμές σου βγάζω συμπέρασμα ότι έχει χαλάσει το καλώδιο του extension. Και γω θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο καλώδιο παρόλο που το έφτιαξες για να μην έχεις στο μέλλον θέματα όταν λίγο ξεκουνίσει το καλώδιο και αποσυνδεθεί και επανασυνδεθεί.

Για να αποφεύγεις αντάπτορες και γω θα στο πρότεινα το DVI αλλά πρόσεχε γιατί δεν είναι όλα τα DVI τα ίδια. https://www.displayninja.com/dvi-i-vs-dvi-d/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Εγώ απ' τις δοκιμές σου βγάζω συμπέρασμα ότι έχει χαλάσει το καλώδιο του extension. Και γω θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο καλώδιο παρόλο που το έφτιαξες για να μην έχεις στο μέλλον θέματα όταν λίγο ξεκουνίσει το καλώδιο και αποσυνδεθεί και επανασυνδεθεί.

Για να αποφεύγεις αντάπτορες και γω θα στο πρότεινα το DVI αλλά πρόσεχε γιατί δεν είναι όλα τα DVI τα ίδια. https://www.displayninja.com/dvi-i-vs-dvi-d/

Απότι καταλαβαίνω όποιο και να πάρω καλυμμένος θα είμαι, αρκεί να μην είναι DVI-A που είναι πολύ παλιό και δεν υπάρχει πια.

Είτε DVI-I είτε DVI-D να πάρω θα κάνει σωστή αναγνώριση αφού και τα δύο έχουν ψηφιακό.

Βασικά οι αντάπτορες που έχω (και στο σχεδιάγραμμα είναι με κίτρινο) ο ένας έχει όλα τα πιν και ο άλλος τα μισά. Είχα δοκιμάσει όμως να τους αλλάξω θέση και δεν έκαναν διαφορά στην αναγνώριση της οθόνης, οπότε πιστεύω δεν παίζει ρόλο για μια σύγχρονη οθόνη αν θα έχω το ένα ή το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Απότι καταλαβαίνω όποιο και να πάρω καλυμμένος θα είμαι, αρκεί να μην είναι DVI-A που είναι πολύ παλιό και δεν υπάρχει πια.

Είτε DVI-I είτε DVI-D να πάρω θα κάνει σωστή αναγνώριση αφού και τα δύο έχουν ψηφιακό.

Βασικά οι αντάπτορες που έχω (και στο σχεδιάγραμμα είναι με κίτρινο) ο ένας έχει όλα τα πιν και ο άλλος τα μισά. Είχα δοκιμάσει όμως να τους αλλάξω θέση και δεν έκαναν διαφορά στην αναγνώριση της οθόνης, οπότε πιστεύω δεν παίζει ρόλο για μια σύγχρονη οθόνη αν θα έχω το ένα ή το άλλο

Κι όμως, θα έχεις θέμα και δεν είναι και τα δύο dvi ψηφιακά. Το DVI-I έιναι αναλογικό και μόνο αυτό μπορεί να γίνει απευθείας με vga to dvi αντάπτορα. Το DVI-D είναι ψηφιακό και δεν παίζει με απλό αντάπτορα, θέλει converter digital to analog. Επίσης επειδή τα pin είναι διαφορετικά δεν κουμπώνει το ένα σε υποδοχή για το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χμ οπότε πραγματικά ψηφιακό και να μπορεί να αναγνωρίζει σωστά τα μόνιτορ είναι μόνο το DVI-D που έχει τα 4 καρφάκια.

Κοίταξα τους δύο αντάπτορες dvi to vga που έχω και είναι και οι δύο ψηφιακοί με τα καρφάκια, γιαυτό μάλλον δουλεύουν σωστά.

Κοιτάζοντας πάλι καλώδια dvi τα περισσότερα είναι DVI-D αλλά κοιτώντας τις φωτογραφίες δεν βλέπω κανένα να έχει τα 4 πιν.

Ακόμα και αυτό που είναι πολύ πιο ακριβό από τα άλλα δεν βλέπω να τα έχει εκτός αν είναι πιο κοντά σε μήκος και δεν φαίνονται στην φωτογραφία

Spoiler

20230413140303_techly_cable_dvi_d_male_dvi_d_male_10m_mayro_icoc_dvi_811c.jpeg.b252cb107556be34ea6403cf844bd092.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβες καλά. Τα ψηφιακά dvi-d δεν έχουν καρφάκια, μόνο τα αναλογικά dvi-i έχουν και δεν είναι αυτήν η προϋπόθεση για να αναγνωριστεί σωστά η ανάλυση. Αν ο προτζέκτορ έχει αναλογική είσοδο dvi-i δεν μπορείς να συνδέσεις ψηφιακό καλώδιο dvi-d και δεν μπορείς να συνδέσεις καλώδιο digital to analog χωρίς ενδιάμεσο μετατροπέα. Το αντίθετο δουλεύει, δηλαδή αν έχει η οθόνη ή ο προτζέκτορ dvi-d και το pc dvi-i μπορείς να τα συνδέσεις με καλώδιο χωρίς μετατροπέα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...