Προς το περιεχόμενο

Επίσκεψη από αντιπροσώπους της Nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, kastas4 είπε

Οχι οχι κατι δεν καταλαβες καλα φιλε μου! Ειναι ασχετο που εβαλε κουτια (κατανεμητες)η νοβα ,απλα ετσι χωριστηκαν οι περιοχες! Δεν σου απαγορευει καποιος να βαλει κοσμοτε η βονταφον στο διαμερισμα κ ας εχει κατασκευαστει η β φαση της οικοδομης με κουτακια της νοβα(united fiber δηλ) δεν παιζει κανενα ρολο ο παροχος συνδεσης του διαμερισματος με το ποιος παροχος κανει τις εγκαταστασεκς στην περιοχη σου ! Πχ στην καλαμαρια θεσσαλονικης κανει εγκαταστασεις η κοσμοτς στις οικοδομες αλλα πχ αν εσυ γουσταρεκ νοβα στο διαμερσμα ως παροχο συνδεσης δεν παιζει θεμα! Συνδεεσαι κανονικα με νοβα δεν αλλαζει κατι δηλ ..μπορεις να συνδεθεις σε οποιαδηποτε περιοχη δηλ σε οποιον παροχο θελεις ανεξαρτητως ποια εταιρια εκανε την τποδομη στην οικοδομη σου! 100% 

Τα υπολοιπα οκ ειναι προσφορες που κανουν οι παροχοι σαν προμοσιον μεσω τηλεφωνική κλησεων κτλ αυτο σιναι εντελώς αλλο πράγμα κ συνηθως αυτοι οντως μπορει να σου πουνε μαλκιες για να πουλησουν συμβολαιο συνδεσης!κ οι ιδιωτικοι παροχοι ειναι καλοι ομως οι εγκαταστασεις είναι εντελως εκτεθημενες σε καθε κακοβουλο τυπο που περναει απτην γειτονια

Εγώ έχω μάθει να διαβάσω εσύ τουλ. Άρχισε να μαθαίνεις το τι είναι χαλκός κ ποια πρότυπα προωθεί η Ε.Ε. και οχι δεν αργεί το deadline είναι (θεωρητικα) το 2027! Με αυτούς τους ρυθμους χελωνας που συνδεονται κ υπαρχουν υποδομές σς οικοδομες ειναι πιθανο η Ελλαδα να ζητησει καποια παραταση ομως ειναι αβεβαιο πως θα την παρει αρα ρισκαρει με βαρβαρο προστιμο απο Ε.Ε. ως κρατος!Αρα ναι ισχύει πως αν δεν βαλουν ινα, ως υποδομη μεσα στην οικοδομη , σε καποια φαση α)δεν θα υπαρχει επιδοτηση ,αρα απο οσο ειχα μαθει απο τιμοκαταλογους θα ειναι περιπου 120 ευρω ανα οροφο η εγκατασταση (το φιρμανι) κάνε την σούμα λοιπόν ,πονηρε μου φιλε! β) Επισης αποξηλωση χαλκου θα γινει 100% κ  επειτα φανταζομαι καύση αυτού.Αποξηλωση πρωτα απο τα διαμερισματα μέχρι το εσκαλίτ που ειναι το ευκολο.. Κ επειτα φανταζομαι οι τονοι χλμ χαλκου που ειναι στα υπογεια Φρεατια απο εποχες χούντας κ απλα συντηρουνται χωρις αποτελεσμα πλεον κ ουσια καθως μονο κακο κανουν στο περιβαλλον κ τιποτα παραπανω δεν προσφερουν στον οικιακο χρήστη το 2024! Τωρα ο καθε Ελληναρας επειδη φοβαται μην τον κλεψουν ή τκν κοϊροδεψουν επειδη ειναι συμπλεγματικά κομπλεξικός κ καχυποπτος αυτο ειναι αλουνου παππα ευαγγελιο....

Υγ. Ναι με το ετσι θελω θα γινει , γτ τωρα στο δινει τζαμπα ,οταν ερθει η ωρα της ακυρωσης του χαλκου τι θελεις να σου πει Ελληναρά μου ,να κρατησουμε τον χαλκο λιγο ακομα(γτ ετσι μαθαμε στην Ελλαδα) για να εχεις τηλεφωνο ενώ σου εδινα ως κρατος τον εκσυγχρονισμό τζαμπα εδω κ 7χρονια κ εσυ τον επαιζες? Ε οχι δα..πληρωνε τωρα θα σου πει αν θες τηλεφωνο κ ιντερνετ  κ μεταξυ μας θα εχει δικιο

Οι τεχνικοι μεσω εφαρμογης στο tablet επέλεγαν μετα την διασυνδεση του πελατη σε ίνα το διαμερισμα κ το σημειο εισαγωγης του χαλκού του κ επελεγαν το κουμπι αποξηλωση . Οταν μαζευτουν πολλα αιτηματα θα βγαινουν συνεργεια απο οτε (πιθανολογω) για μαζικη αποξηλωση απο τις οικοδομες( απο το διαμερισμα μεχρι τις ρεκλέτες στο εσκαλιτ του οτε στις οικοδομες). Αλλα ο χαζος γελαει με το σχόλιο που δεν εχει ιδεα καν πως λειτουργει..θλιψη πραγματικα αν ανοιξεις ποτε το κουτι που γραφει KV -οτε κ ισως καποιον αριθμο θα δεις κατι φυσαρμονικες που λεγονται ρεκλετες εκει ειναι μικρα.καλωδιακα χαλκου που δινουν τηλεφωνια σπιτι σου θα ερθω να στο ξηλωσω εγω για παραδειγματισμό κ αποψη ημιμαθειας🤣🤣

Δεν ξέρω τι κάνει καλαμαριά αλλά στο Ε’ Δημοτικό Διαμέρισμα Θεσσαλονικης δηλαδή από το δημαρχείο και μέχρι την αερογέφυρα στη Χαριλάου στα όρια με Πυλαία και προς Κηφισιά αλλα και στο Ντεπω στα όρια με καλαμαριά εγκατάσταση κάνει η Cosmote τα κουτιά. Η Nova όταν το δίκτυο είναι του ΟΤΕ για οπτικές δεν μου δίνει πάνω από 200Mbps, και για αυτό θέλω να φυγω. Αυτό μου είπαν σε γραμμή μου στο Φάληρο τηλεφωνικά από το 13700 γιατί το έψαξα διότι τον Σεπτέμβριο ληγει η σταθερή. Αντιθετα σε συμβόλαιο που ειχα 100αρι από πρωην Wind πήγα σε ΟΤΕ αλλά το ρουτερ τους στο WiFi κάνει νερά στον υπολογιστή μου, έχω χάσει μια θύρα Ethernet και γενικά εχει κινηση και βλέπω και σε ωρες αιχμής 80Mbps που με τη Nova δεν έχω δει κάτω από 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kastas4 είπε

Οταν μαζευτουν πολλα αιτηματα θα βγαινουν συνεργεια απο οτε (πιθανολογω) για μαζικη αποξηλωση απο τις οικοδομες( απο το διαμερισμα μεχρι τις ρεκλέτες στο εσκαλιτ του οτε στις οικοδομες).

23 ώρες πριν, kastas4 είπε

Αποξηλωση πρωτα απο τα διαμερισματα μέχρι το εσκαλίτ που ειναι το ευκολο.. Κ επειτα φανταζομαι οι τονοι χλμ χαλκου που ειναι στα υπογεια

Αν και συμφωνώ σχεδόν σε όλα που έχεις αναφέρει εν τούτοις γράφεις και ανακρίβειες, όπως τα παραπάνω. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνει αυτό, στον αιώνα τον άπαντα. Εδώ μιλάμε για ιδιωτική περιουσία και η αποξήλωση θα επιφέρει τεράστιο κόστος, εργασίες και μερεμέτια για την αποκατάσταση στο εσωτερικό όλης της οικοδομής, κάτι που καμιά εταιρεία αλλά ούτε και το Κράτος μπορούν να το απορροφήσουν.

Εκτός αν τα γράφεις χωρίς να έχεις ιδέα πως γίνεται η τηλεπικοινωνιακή εγκατάσταση στις οικοδομές και τι προβλήματα θα εμφανισθούν αν ληφθεί τέτοια απόφαση, που παρεμπιπτόντως θα μ' ενδιέφερε να την δώσεις αν υπάρχει τέτοια (που σφόδρα αμφιβάλλω) από οποιαδήποτε επίσημη αρχή, εγχώρια ή ευρωπαϊκή.

Μην αναφέρεις γενικά για το switch over και την αποξήλωση σε δημόσιους υπαίθριους χώρους κλπ. Καθαρά αναφέρομαι στις οικοδομές που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασαν από την πολυκατοικία μας να ενημερώσουν από united fiber, καθώς πριν από 2 μήνες μπήκαν οι οπτικές στο δρόμο κλπ. Η γυναίκα μου δεν έχει ιδέα εννοείται και τους έδωσε το τηλέφωνό μου για να συνεννοηθούμε. Εγώ τώρα όντας και διαχειριστής και "νιώθοντας" από την όλη κατάσταση θα πρέπει να ενημερώσω τους ενοίκους για να μπουν οι κατανεμητές.

Δυστυχώς όμως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει και πολλά και είναι και λυπηρό που νέοι άνθρωποι δεν έχουν ούτε τις βασικές γνώσεις για κάποια, καθημερινά πλέον, θέματα τεχνολογίας. Και σίγουρα η έλλειψη γνώσης, οδηγεί σε ανασφάλεια και καχυποψία (με τόσα που γίνονται γύρω μας) 

Ελπίζω να τα καταφέρω πάντως 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Canal Μιας και αναφέρεσαι σε αντιπροσώπους, για ρίξε μια ματιά στην πρώτη παράγραφο από αυτό το σχόλιό μου, από το 2020. Πιθανότατα τέτοιους πέτυχες. Οι ίδιοι μπορεί σήμερα να πουλάνε Nova, αύριο ΔΕΗ, μεθαύριο Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikotsal είπε

Σήμερα πέρασαν από την πολυκατοικία μας να ενημερώσουν από united fiber, καθώς πριν από 2 μήνες μπήκαν οι οπτικές στο δρόμο κλπ. Η γυναίκα μου δεν έχει ιδέα εννοείται και τους έδωσε το τηλέφωνό μου για να συνεννοηθούμε. Εγώ τώρα όντας και διαχειριστής και "νιώθοντας" από την όλη κατάσταση θα πρέπει να ενημερώσω τους ενοίκους για να μπουν οι κατανεμητές.

Δυστυχώς όμως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει και πολλά και είναι και λυπηρό που νέοι άνθρωποι δεν έχουν ούτε τις βασικές γνώσεις για κάποια, καθημερινά πλέον, θέματα τεχνολογίας. Και σίγουρα η έλλειψη γνώσης, οδηγεί σε ανασφάλεια και καχυποψία (με τόσα που γίνονται γύρω μας) 

Ελπίζω να τα καταφέρω πάντως 😄

 

Δεν είναι τίποτα, απλά θα γίνει νέα εγκατάσταση και θα φαίνεται. Οποίος θέλει βαζει συνδεση με οπτική ινα, ο χαλκός διατηρείται κανονικά. Για εμένα, αν είναι να δίνεις 20-22€ για έως 24, δώσε 5-6€ ακόμα και βάλε 100/10 κλειδωμένα σταθερά και εγγυημένη ταχύτητα 99,9%. 
Είμαι από 10/2021 σε οπτική στο πατρικό μου, και αξίζει και το τελευταίο ευρώ. Όταν μέχρι τότε ήμασταν 4 άτομα με 15Mbps Download, 1Mbps Upload Adsl και μοναδικός πάροχος που έχει σήμα της προκοπής είναι η κοσμοτε και πλήρωνα data για να δουλέψω στο PC. Η επόμενη αναβάθμιση θα είναι σίγουρα 300/30…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...