Προς το περιεχόμενο

Tamron 24-70 2.8 G2 Πρόβλημα με Focus?


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ntinaras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες απ' όποιους έχουν χρησιμοποιήσει τον Tamron 24-70 2.8 G2 σε Canon. Βλέπω reviews για προβλήματα με το autofocus και οτι χρειάζεται callibration πολλές φορές (τύπου εστιάζει λίγο μπρος ή λίγο πίσω).
Σας έχει τύχει τίποτα σχετικό;
Ευχαριστώ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να συμβεί. Σχετικά στους φακούς prime τρίτων κατασκευαστών (βλέπε sigma, Tamron κλπ) με f2.8, 1.8, 1.4 είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμβεί και θα θέλει καλιμπραρισμα. Γι'αυτό έχουν βγάλει αυτές οι εταιρείες και τα έξτρα dock τους με ένα μικρό σχετικά κόστος αγοράς για να μπορείς να κάνεις εσύ εύκολα το καλιμπραρισμα. 

Είχα φακό sigma 17-50 στην d7100 παλαιότερα και έκανα καλιμπραρισμα στη μηχανή για να είναι οκ. Όταν τον πούλησα ο αγοραστής είχε d7200 και εκεί έτυχε να μη χρειάζεται καλιμπραρισμα. 

ΥΓ: όχι ότι δε συμβαίνει και στους μαμά φακούς αλλά ίσως σε λιγότερο ποσοστό. 

Ένα καλό που έχουν οι mirrorless είναι ότι δεν θα έχουν τέτοια θέματα μιας και δεν έχουν καθρέπτη και η εστίαση γίνεται στον αισθητήρα πάνω κατευθείαν χωρίς να παρεμβάλλεται κάποιος σενσορας Af όπως στις dslr γιατί η φωτό δεν πάει κατευθείαν στον αισθητήρα.

 

Στη θέση σου πάντως δε θα με σταματούσε αυτό από την αγορά του. Καλός φακός και για το καλιμπραρισμα αν χρειαστεί θα την βρεις την άκρη .

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, επειδή θα νοικιάζω σωμα (R6 συνήθως) απο rental, θα ειναι καπως θεμα να εχω το άγχος του καλιμπραρίσματος κάθε φορά. Σκέφτομαι να πάω σε μεταχειρισμένο 24-105 για αρχή μέχρι να αναβαθμίσω και σώμα, ώστε να τα καλιμπράρω αν χρειαστούν μια και καλή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε nikon D610 , είχα δοκιμάσει κάπου 20 φακούς nikon , ζουμ και prime. Καλιμπράρισμα δεν χρειαζόταν κανένας. Πολλοί ήταν παλιοί afd χωρίς μοτέρ ,  εποχής φιλμ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gotthard είπε

και σε nikon το κάνει dslr και mirrorless αλλά είναι φακουδάρα και δεν βγαίνει απο την κάμερα.

Το κάνει και στη Ζ6 σου λόγω του ανταπτορα που παρεμβάλλεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Το κάνει και στη Ζ6 σου λόγω του ανταπτορα που παρεμβάλλεται; 

δέν έχω σίγουρη απάντηση για αυτό μιας και  δεν το έδωσα πολύ σημασία (αν και έχω την εντύπωση πως συμβαίνει και στις δυο κάμερες). Με μια αποσύνδεση απο την μηχανή όλα φτιάχνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου , όσοι είστε σε nikon z , πουλήστε τους dslr φακούς και κοιτάχτε το nikon z 24-70 f/4S .Όπως όλοι οι native mirrorless τον κουμπώνεις επάνω

και σκέφτεσαι μόνο τι θα φωτογραφήσεις. Κάνει 500€ από το e infinity . Λιγότερα από τα μισά από ελλάδα. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι καλός. Νομίζω ο @gotthardτον έχει στη Ζ6.

Εγώ πέρσυ πήρα τη Ζ5 στα 1200 με τον 24-50 και φέτος την είχε στα 1200 στο Black Friday αλλά με τον 24-70 που λες και στα 1100 το δικό μου κιτ. Δεν πειράζει τί να κάνουμε.. 😛 Πιό πολύ δουλέυω με τους Z mount Viltrox 35/85 1.8 οπότε δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα να τον πάρω. Είναι και μικρούλης πολύ και βολεύει ο 24-50.

4 ώρες πριν, gotthard είπε

Με μια αποσύνδεση απο την μηχανή όλα φτιάχνουν. 

Δεν κατάλαβα αυτό με την αποσύνδεση.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πουλήσεις όπως όπως τον 24-50 , έστω και 200€ και να πάρεις τον 24-70 σε αυτή την τιμή. Δεν νομίζω ότι θα έχει για πάντα κομμάτια το e-infinity σε αυτή την τιμή. Έχει 1200€ + στο σκρουτζ και αυτοί τον έχουν 489€ +μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Είναι καλός. Νομίζω ο @gotthardτον έχει στη Ζ6.

Εγώ πέρσυ πήρα τη Ζ5 στα 1200 με τον 24-50 και φέτος την είχε στα 1200 στο Black Friday αλλά με τον 24-70 που λες και στα 1100 το δικό μου κιτ. Δεν πειράζει τί να κάνουμε.. 😛 Πιό πολύ δουλέυω με τους Z mount Viltrox 35/85 1.8 οπότε δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα να τον πάρω. Είναι και μικρούλης πολύ και βολεύει ο 24-50.

Δεν κατάλαβα αυτό με την αποσύνδεση.

Τον βγάζω από την κάμερα και τον ξανακουμπωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αξίζει να πουλήσεις όπως όπως τον 24-50 , έστω και 200€ και να πάρεις τον 24-70 σε αυτή την τιμή. Δεν νομίζω ότι θα έχει για πάντα κομμάτια το e-infinity σε αυτή την τιμή. Έχει 1200€ + στο σκρουτζ και αυτοί τον έχουν 489€ +μεταφορικά. 

Δε με βλέπω για σύντομα να το κανω αν το κάνω. Φυσικά είναι καλή η τιμή από infinity και το έχω δει και εγώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 10/3/2023 στις 1:38 ΜΜ, vaggelisk14 είπε
Καλησπέρα στην ομάδα.
Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες απ' όποιους έχουν χρησιμοποιήσει τον Tamron 24-70 2.8 G2 σε Canon. Βλέπω reviews για προβλήματα με το autofocus και οτι χρειάζεται callibration πολλές φορές (τύπου εστιάζει λίγο μπρος ή λίγο πίσω).
Σας έχει τύχει τίποτα σχετικό;
Ευχαριστώ

Το καλιμπραρισμα εχει σχεση με το front και back focus και προκαλειται απο την διαφορα που εχει ο αισθητηρας που βγαζεις τις φωτογραφιες με τον αισθητηρα που κανει το focus.

Δεν εμφανιζεται σε Mirroless καθως και τις 2 δουλειες αυτες τις κανει ο ιδιος αισθητηρας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/3/2023 στις 5:14 ΜΜ, Ntinaras είπε

Το καλιμπραρισμα εχει σχεση με το front και back focus και προκαλειται απο την διαφορα που εχει ο αισθητηρας που βγαζεις τις φωτογραφιες με τον αισθητηρα που κανει το focus.

Δεν εμφανιζεται σε Mirroless καθως και τις 2 δουλειες αυτες τις κανει ο ιδιος αισθητηρας.

Σε ευχαριστώ πολύ, έκανα μια ψιλοέρευνα με τά από αυτό που μου είπες και με έβγαλες από πολύ περριτή σκέψη, οπότε θα πάω μάλλον σε αυτό τον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...