Προς το περιεχόμενο

Συχνή αποσύνδεση Gigabyte M28U


LeukoSustima
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ICE-T,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω αυτό το monitor εδώ και 2 μήνες και το χρησιμοποιώ με αυτό το laptop. Σε άκυρες στιγμές αποσυνδέεται, δηλαδή βλέπω μαύρο κανα 2 δυτερόλεπτα, έπειτα το logo της gibayte όταν ξανανοίγει. Αυτό συμβαίνει όπως είπα σε άκυρες στιγμές, δηλαδή μπορεί να το κάνει και 2 φορές μέσα σε 10 λεπτά, μπορεί και να περάσουν ώρες χωρίς να συμβεί. Για την ακρίβεια δεν ξέρω δεν ξέρω αν η αποσύνδεση είναι ο σωστός όρος, περισσότερο είναι σα να απενεργοποιείται το monitor δηλαδη. Είναι θέμα τροφδοσίας μόνο; Το έχω πάνω σε πολύπριζο και συνδέεται με το laptop με το hdm 2.1 που είχε η συσκευασία του. Δυστυχώς στο σημείο που το έχω δεν υπάρχει άλλη διαθέσιμη πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου έλεγα το προφανέστατο αν εχεις αλλο καλώδιο να το συνδέσεις να δεις.

Υπάρχει όντως περίπτωση ομως να ειναι και πρόβλημα τροφοδοσίας και να σβήνει η οθονη για αυτο να βλέπεις και το λογοτυπο ξανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να το βάλω σε πρίζα τοίχου και για κάποιες ώρες που το χρησιμοποίησα δεν απενεργοποιήθηκε καθόλου. Τώρα αν ήταν τυχαίο θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω για να το διαπιστώσω. Επομένως λογικά δεν είναι θέμα του καλωδίου. Με άλλο πολύπριζο λέτε να είναι οκ ή ενδεχομένως να θέλει απαραίτητα τοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 ώρες πριν, LeukoSustima είπε

Δοκίμασα να το βάλω σε πρίζα τοίχου και για κάποιες ώρες που το χρησιμοποίησα δεν απενεργοποιήθηκε καθόλου. Τώρα αν ήταν τυχαίο θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω για να το διαπιστώσω. Επομένως λογικά δεν είναι θέμα του καλωδίου. Με άλλο πολύπριζο λέτε να είναι οκ ή ενδεχομένως να θέλει απαραίτητα τοίχο;

Επειδή είχα παρόμοιο θέμα στο έγραψα που επιλύθηκε με την σύνδεση σε άλλη μπριζα, μακάρι να επιλύθηκε,το πολυμπριζο δεν έχει σημασία,και εγώ πάνω σε APC πολυμπριζο το είχα, μάλλον η τάση της μπριζας ήταν προβληματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 4:22 ΜΜ, ICE-T είπε

Επειδή είχα παρόμοιο θέμα στο έγραψα που επιλύθηκε με την σύνδεση σε άλλη μπριζα, μακάρι να επιλύθηκε,το πολυμπριζο δεν έχει σημασία,και εγώ πάνω σε APC πολυμπριζο το είχα, μάλλον η τάση της μπριζας ήταν προβληματική.

Τελικά μάλλον είχες δίκιο, δοκίμασα να τη βάλω ξανά στην ίδια πρίζα στον τοίχο και κάνει το ίδιο. Πρέπει να μεταφέρω το γραφείο αλλού επομένως για να δοκιμάσω άλλη, πράγμα λίγο δύσκολο βέβαια. Υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην είναι θέμα πρίζας όμως; Γιατί να έχω πρόβλημα μόνο στην οθόνη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Τελικά μάλλον είχες δίκιο, δοκίμασα να τη βάλω ξανά στην ίδια πρίζα στον τοίχο και κάνει το ίδιο. Πρέπει να μεταφέρω το γραφείο αλλού επομένως για να δοκιμάσω άλλη, πράγμα λίγο δύσκολο βέβαια. Υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην είναι θέμα πρίζας όμως; Γιατί να έχω πρόβλημα μόνο στην οθόνη;

προφανώς είναι ποίο ευαίσθητη στις τάσεις, νομίζω αν ανοίξεις στον υπολογιστή στα συμβάντα θα σου δείξει κάποιο crusial error code  λογικά, εμένα αυτό έδειχνε ,έλυσα 2 φορές τον υπολογιστή γιατί νόμιζα ότι ήταν θέμα hardware και τελικά ήταν η μπριζα,5 μέρες το έψαχνα και ήθελε ανεξάρτητη γραμμή λόγο προβλήματος στην συγκεκριμένη όπου δεν μπήκα στο κόπο, απλά χρησ.αλλη μπριζα ,εφωσον λύθηκε όλα καλά.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ICE-T είπε

προφανώς είναι ποίο ευαίσθητη στις τάσεις, νομίζω αν ανοίξεις στον υπολογιστή στα συμβάντα θα σου δείξει κάποιο crusial error code  λογικά, εμένα αυτό έδειχνε ,έλυσα 2 φορές τον υπολογιστή γιατί νόμιζα ότι ήταν θέμα hardware και τελικά ήταν η μπριζα,5 μέρες το έψαχνα και ήθελε ανεξάρτητη γραμμή λόγο προβλήματος στην συγκεκριμένη όπου δεν μπήκα στο κόπο, απλά χρησ.αλλη μπριζα ,εφωσον λύθηκε όλα καλά.

Που ακριβώς στα events μπορεί να φαίνεται κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, LeukoSustima είπε

Που ακριβώς στα events μπορεί να φαίνεται κάτι τέτοιο;

Event viewer ,event log, εκεί έχει σημειώσεις για το τι συμβαίνει στον υπολογιστή γενικώς σε υποκατηγορίες.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 8 μήνες μετά...

Έστω και μετά από τόσο καιρό γράφω για να επιβεβαιώσω τον φίλο ICE-T. Είχα δοκιμάσει την περίοδο που δημιούργησα το θέμα να παίξω με τους ντραιβερς της gpu και της οθόνης, να περάσω ξανά το firmware της οθόνης (είχε έρθει με το πιο πρόσφατο που ως σήμερα δεν έχει γίνει άλλο update), να παίξω με τις ρυθμίσεις της οθόνης (hz κλπ), και διάφορες άλλες που βρήκα κατά καιρούς σε άλλα forums και στο reddit για πάρομοιο θέμα με random restarts της συγκεκριμένης οθόνης. Είχα δοκιμάσει επίσης άλλα hdmi και dp καλής ποιόητας που αγόρασα, αλλά τίποτα δεν είχε αποτέλεσμα και το παράτησα το θέμα, έμαθα να ζω με αυτό.

Αφορμή για να ξανασχοληθώ ήταν πριν λίγες ημέρες, ότι η συμπεριφορά αλλάξε από restart της οθόνης σε κλείσιμο, και άνοιγε ξανά μόνο όταν έκανα restart το laptop. Αυτό λύθηκε μετά από 1-2 ημέρες όταν την έβγαλα από το ρεύμα για κάποιες ώρες και επανήλθε στην κανονικότητά της (restart σε random στιγμές), πράγμα που δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο απλά το αναφέρω.

Έτσι, μετά από καιρό, είπα να ξανασχοληθώ κάνοντας πάνω κάτω τα ίδια πράγματα που είχα κάνει, αλλά προφανώς δεν είδα αποτέλεσμα. Δοκίμασα επίσης να συνδέσω άλλες συσκευές όπως tv box και κινητό (Samsung DeX) και να τη βάλω σε πολύπριζο ασφαλείας. Δεν άλλαξε κάτι, απλά σιγουρεύτηκα ότι δεν ήταν σίγουρα θέμα με το laptop. Επομένως αποφάσισα να την πάω στο σαλόνι για λίγο διάστημα. Εκεί την άφησα να παίζει μια μέρα με το laptop και μία με το tv box, που αν κι έκανε 2-3 restarts, δηλαδή ήταν πολύ μικρότερης συχνότητας απ' ότι πριν, δεν μπόρεσα να σιγουρευτώ αν είχα θέμα με την τροφοδοσία από τις πρίζες, ή αν είχες πρόβλημα η οθόνη.

Ψάχνοντας ξανά στο ιντερνετ, έπεσε το μάτι μου σε ένα σχόλιο στο reddit πάλι, όπου κάποιος ανέφερε σε παρόμοιο θέμα γι' αυτή την οθόνη ότι παρατήρησε ότι όταν πείραζε κάποιο διακόπτη κοντά στο δωμάτιο που ήταν η οθόνη, αυτή έκλεινε ή έκανε restart. Τότε συνειδητοποίησα ότι το μπάνιο που είναι δίπλα στο δωμάτιο πρέπει να έχει κάποια σχέση. Και όντως, όποτε έκλεινα το φως στο μπάνιο η οθόνης έκανε restart, 9/10 φορές για τη συγκεκριμένη πρίζα που την είχα συνδεδεδμένη στο γραφείο. Πράγμα που απορώ πως δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό. Δοκίμασα κι άλλους διακόπτες σε διπλανά δωμάτια, αλλά φαίνεται να ήταν ο μόνος διακόπτης που το προκαλούσε. Προφανώς κάτι αντίστοιχο συμβαίνει κι από άλλον διακόπτη στην πρίζα που την είχα στο σαλόνι, αν και δεν επιβεβαίωσα ποιος ήταν αυτός.

Έτσι αγόρα μία επέκταση και την έβαλε στην άλλη γωνία του δωματίου και εδώ και 2 ημέρες δεν έχει παρατηρηθεί κάποιο restart, για πρώτη φορά από τότε που την αγόρασα. Δοκίμασα επίσης όλους τους κοντινούς διακόπτες και φαίνεται να μην έχει θέμα σε αυτή την πρίζα. Επομένως υποθέτω ότι ήταν 100% προβληματική η πρίζα, και δεν ξέρω πως να το εξηγήσω γιατί όπως είχα αναρωτήθει τότε ότι σε άλλες συσκευές εκεί (όχι monitor όμως) δεν είχα το παραμικρό θέμα, αλλά όπως είπε και ο ICE-T, μάλλον είναι πιο ευαίσθητη στις τάσεις. Άρα αν κάποιος χρήστης παρατήρησει ίδια συμπεριφορά το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι σίγουρα να ελέγξει άλλες πρίζες, για να μην χάσει χρόνο όπως εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...