Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λολ το έχετε χάσει :D

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!!!!11

Δεν ξέρω πώς μπορείτε και μιλάτε επι 4 σελίδες για κάτι που ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΕ PATCH POST LAUNCH με τόσο απαξιωτικό τρόπο.

Επίσης, οι περισσότεροι δεν είστε game devs. Πλέξτε, κάντε καμιά βόλτα με το παπί να ηρεμήστε με τους LAZY DEVS OYOYOYOY, οπτιμαιζέσιο μόνο σονυστούντιοζ που πατσάρανε 60 fps για 10ευρίες. ΕΝΤΑΞΕΙ.

Αν μπείτε και τα 30 σας ζορίσουν στο xbox που έχετε, ανοίξτε το gamepass που έχετε και παίξτε ένα απο τα 200 παιχνίδια που αξίζουν και δεν έχετε παίξει.  (Ή ρίξτε καμια 80άρα και πάρτε το Jedi που θα πυροβολάει και reskin του πρώτου να είναι) TLDR; Γραφικοί καταντήσαμε. Παίξτε κάτι και αφήστε τις απόψεις 20 μέρες πρίν βγεί το παιχνίδι. :D 

@papp0us για πρόεδρος

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, papp0us είπε

Αυτό λέω ρε παιδί μου, μην το παίρνεις προσωπικά, δεν είχα τέτοια πρόθεση, κάθε άλλο.

Απλά απο χθες διαβάζω παντού για ντροπή του, και απαράδεκτο, και πως τολμούν και το κυκλοφορούν έτσι, και να μην το κυκλοφορήσουν αμα δε μπορούν κτλ κτλ.

Το λέω με αφορμή αυτό το παιχνίδι, οχι απαραίτητα για αυτό το παιχνίδι. Έχω μια αίσθηση τελευταία οτι πέφτει κράξιμο, με μια αίσθηση "δε μας υπηρετείτε σωστά" απο τους Gamers (ανεξαρτήτου πλατφόρμας, να το πώ και αυτό μιας και είμαστε σε θέμα xbox) και δεν καταλαβαίνω γιατί.

Ένα προϊόν βγαίνει, αν έκανε λάθος η Arkane , θα πάει άκλαφτο, και θα είναι παραπάνω απο αρκετή η τιμωρία τους. Στούντιο έχουν βάλει λουκέτο απο αναμενόμενα παιχνίδια που ήταν τελικά πατάτες. Εγώ λέω απλά οτι δε μας "χρωστάνε" να βγάλουν το παιχνίδι 60fps (σε αυτή την περίπτωση). Κάνουν αυτό που νομίζουν οτι είναι σωστό, και ψηφίζουμε με την τσέπη μας.

Όχι ρε συ δεν παίζει παρεξήγηση, κουβέντα κάνουμε.

Όπως είπα, πιστεύω ότι το κράξιμο γίνεται και για λόγους αποθάρρυνσης γενικά, όχι αποκλειστικά και μόνο στοχευμένα στο πρόσωπο της Arkane (που μακάρι να πουλήσει το παιχνίδι αν είναι καλό στην τελική και ας μη βγει 60fps patch, προς Θεού).

Τώρα αυτό που λες ως προς το ότι δεν μας υπηρετούν σωστά ως gamers γενικά, θα έλεγα ότι έχει μια δόση αλήθειας. Είμαστε σε μια εποχή που 9 στα 10 projects βγαίνουν μισοτελειωμένα με ένα σωρό μπαλώματα κατόπιν εορτής. Αυτό δεν γινόταν στο παρελθόν.

Έχουμε και μεις βέβαια μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Πλακώνουμε τα pre-orders (και μάλιστα digital pre-orders...) λες και θα βγει κάποιος να μοιράσει κλειδιά και δεν θα προλάβουμε πριν τελειώσουν. 

29 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

Σε λίγες μέρες δε θα βγει; Θα το δούμε και θα μιλήσουμε κ όταν βγει το patch θα το δουν κ όσοι δεν αντέχουν τα 30fps και θα πουν κ εκείνοι τη γνώμη τους, εφόσον μιλάμε με 60fps κ πάνω. Λεπτομέρειες. 

Το game είναι πολύ αναμενόμενο από τους ίδιους τους gamers όπως κ να γίνει κ ότι και να λέγεται σε κάθε social/youtube από τον κάθε τυχαίο. Ναι... τυχαίο επαναλαμβάνω. Ξύδι κ moving on. 

ΥΓ. Όσοι λένε ότι υπάρχουν μόνο 2-3 αξιόλογα games που βγήκαν σε κονσόλες όλο αυτό τον καιρό κλπ κλπ μάλλον ζουν σε σπηλιά πάντως. Δεν εξηγείται αλλιώς. Κ δεν μιλώ μόνο για exclusive τίτλους του Xbox, μιλώ γενικά. Έχει βγει πολύ περιεχόμενο και πολύ πολύ καλό περιεχόμενο. Άρα έχεις να παίξεις άπειρες ώρες. Τι στο καλό όλη μέρα games παίζετε ρε σεις; Πότε τα προλαβαίνετε όλα; 

ΥΓ2. Με το Plague Tale - Requiem εδώ δεν ήτανε ξανά που ο σύλλογος "60fps fans"  έκανε πορεία στο Σύνταγμα πέρυσι; Τελικά εκείνο μια χαρά playable είναι στα 30fps. Ξέρω ότι θα ειπωθεί ότι έδω είναι FPS game το Redfall, γ αυτό είπα θα δούμε κ θα κρίνουμε. Κ σε λίγες μέρες θα δούμε κ με το 60fps update και πάλι θα κρίνουμε. 

 

Εγώ εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί αρπάζονται μερικοί που είναι ΟΚ με τα 30fps. Παιδιά αγοράστε το, παίξτε το και μια χαρά.

Δεν βάλαμε κανέναν το πιστόλι στον κρόταφο να μπεί στο 60fps club ούτε τον σηκώσαμε με το ζόρι από τον καναπέ για πορεία στο Σύνταγμα.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skiabox είπε

Είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει διαφορά μεταξύ 30 και 60?

Το gotham knights μια χαρά το έπαιζα.

Και έχω και 32αρα gigabyte 2.1 hdmi 144hz.

Δεν είναι φυσιολογικό να μην καταλαβαίνεις την διαφορά και δε ξέρω τι μπορεί να φταίει σε κάτι τέτοιο.Ειναι παραπανω από αισθητή η διαφορά.Τα ίδια βέβαια μου έλεγε και ένας ξάδερφος και του γύρισα το Ragnarok από τα 60 στα 30 και νόμιζε ότι χάλασε η κονσόλα.

Επεξ/σία από Billie13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Τα ίδια βέβαια μου έλεγε και ένας ξάδερφος και του γύρισα το Ragnarok από τα 60 στα 30 και νόμιζε ότι χάλασε η κονσόλα.

Πωπω φίλε μου το ίδιο έπαθα κι εγώ γυρνάω στο ps5 το ragnarok απ τα 120 hz mode (γύρω στα 100hz σταθερά με live μετρητή fps της tv) που υποστηρίζει η tv μου στα 30 έτσι απλά για να δω τη διαφορά και εκτός ότι δεν είδα καμιά απολύτως διαφορά στα γραφικά και στην ανάλυση με έπιασε καουρα στο πρώτο λεπτό. Η διαφορά στα fps είναι έτη φωτός μεγαλύτερη από τη διαφορά ανάλυσης. Μέρα με νύχτα.

Παρότι έχει ειπωθεί το αντίθετο από συμφορουμιτη διαφωνώ κάθετα, η δουλειά που έχει γίνει πλέον στο 90% παιχνιδιών στο performance mode είναι πάρα πολύ καλή και πολύ μπροστά και παίρνει και άλλη βελτίωση.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Δεν είναι φυσιολογικό να μην καταλαβαίνεις την διαφορά και δε ξέρω τι μπορεί να φταίει σε κάτι τέτοιο.Ειναι παραπανω από αισθητή η διαφορά.Τα ίδια βέβαια μου έλεγε και ένας ξάδερφος και του γύρισα το Ragnarok από τα 60 στα 30 και νόμιζε ότι χάλασε η κονσόλα.

Κοιτά έτσι κι αλλιώς για κάνα δίμηνο το λιγότερο εγώ προσωπικά θα παίζω το jedi, όποτε μέχρι να το τελειώσω αυτό θα έχει βγει σιγουρα το patch.

Όποτε μια χαρά είμαστε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Αν αναφέρεσαι σε μόνιτορ ούτε εγώ μπορώ να την εντοπίσω τη διαφορά 4k κάποιες φορές ούτε 1080p με 4k, όταν μιλάμε για 50 και πάνω ίντσες η διαφορά είναι αισθητή, το 4k δεν είναι το "πρόβλημα" και το τετρις μπορείς να το προγραμματίσεις να παίζει 4k, το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα στους lazy developers και στο ότι βαριουντε να φτιάξουν σωστό optimization, δε θέλω να αρχίσω το σεντονι γιατί τα έχω πει χιλιάδες φορές σε διάφορα topics, έχω χίλια και ένα παραδείγματα παιχνιδιών ΑΑΑ με γραφικά που έριχναν σαγόνια για την εποχή τους και κατάφεραν να τα κάνουν να παίζουν με αρκετά σταθερό και ικανοποιητικό αριθμό καρέ και πεντακάθαρα ακόμα και στο σάπιο jaguar του ps4 και έχω και άλλα χίλια και ένα παραδείγματα παιχνιδιών για ps5 και series x που κατάφεραν αντίστοιχα να τα κάνουν 60αρια και 4K οπότε αυτά περί να ρίξουν την ανάλυση κτλπ τα ακούω βερεσέ. Το redfall από τα βίντεο που έχω δει το σιχαίνομαι και στη πλατφόρμα μου ps5 να έβγαινε ούτε θα το άγγιζα δε παίζω τέτοια παιχνίδια αλλά και να μου άρεσε, "σοβαρή" εταιρεία πας και μου βγάζεις fps game 30 fps? Αλήθεια ρε Arcane??? Ακόμη και για λίγο να είναι η έννοια 30 fps και first person shooter απλά δεν υφίσταται.

Εν τελη απ τη γενιά αυτή και έπειτα δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για τους developers. Ή δουλεύουν σωστά ή όχι. Το σωστό optimization κάνει θαύματα.

Γνώμη μου και προσωπικά 2 studios σέβομαι άπειρα και τους το δίνω, sony studios και rockstar game studios, τα υπόλοιπα είναι ψηλά γράμματα για μένα.

Εγώ ούτε developer είμαι ούτε κανας ειδικός, αλλά με το φτωχό μου το μυαλό όταν βλέπω οτι εταιρίες δυσκολεύονται να δώσουν 60 fps στους τίτλους τους, αναρωτιέμαι -δικαίως νομίζω- μήπως δίνουν προτεραιότητα σε λάθος τομείς. Εφ' όσον αποδεδειγμένα δεν μπορουν να κάνουν σωστό optimize στα παιχνίδια τους όπως πολύ σωστά λες και συμφωνώ, ε η επόμενη κίνηση είναι να βάλουν στόχο χαμηλότερο του 4κ. 

Δε νομίζω οτι θα γινόταν ο ίδιος ντόρος αν το παιχνίδι έβγαινε 2κ/60, μάλλον το αντίθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Εγώ ούτε developer είμαι ούτε κανας ειδικός, αλλά με το φτωχό μου το μυαλό όταν βλέπω οτι εταιρίες δυσκολεύονται να δώσουν 60 fps στους τίτλους τους, αναρωτιέμαι -δικαίως νομίζω- μήπως δίνουν προτεραιότητα σε λάθος τομείς. Εφ' όσον αποδεδειγμένα δεν μπορουν να κάνουν σωστό optimize στα παιχνίδια τους όπως πολύ σωστά λες και συμφωνώ, ε η επόμενη κίνηση είναι να βάλουν στόχο χαμηλότερο του 4κ. 

Δε νομίζω οτι θα γινόταν ο ίδιος ντόρος αν το παιχνίδι έβγαινε 2κ/60, μάλλον το αντίθετο.

Έτσι όπως το θέτεις ναι θα μπορούσε εφόσον είναι "ανίκανοι" να κάνουν σωστό optimize θα μπορούσε έστω κι έτσι να γίνει αν και το θεωρώ ευκολη λύση και όχι σωστή και όπως θα έπρεπε αλλά...

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Γελάνε και τα τσιμέντα … Α ρε Ubisoft που θες 18€ το μήνα 😂😂
https://www.xbox.com/el-GR/games/ubisoft-plus?fbclid=IwAR3CAs3Y8YKGOSymeqRXqB5rPz7lCFpbHVHbYmwpvu30q21gu4l8HnoSDZM

Και δε βάζω καλύτερα ps plus premium στα ίδια λεφτά.. Τι ακριβώς να παίξω απ τη ubisoft 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Γελάνε και τα τσιμέντα … Α ρε Ubisoft που θες 18€ το μήνα 😂😂
https://www.xbox.com/el-GR/games/ubisoft-plus?fbclid=IwAR3CAs3Y8YKGOSymeqRXqB5rPz7lCFpbHVHbYmwpvu30q21gu4l8HnoSDZM

18 ευρώ πρέπει να μας πληρώνει η Ubi για να παίζουμε τα παιχνίδια της.. 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dream21 είπε

Γελάνε και τα τσιμέντα … Α ρε Ubisoft που θες 18€ το μήνα 😂😂
https://www.xbox.com/el-GR/games/ubisoft-plus?fbclid=IwAR3CAs3Y8YKGOSymeqRXqB5rPz7lCFpbHVHbYmwpvu30q21gu4l8HnoSDZM

Τι είναι αυτοί; Το σκέφτηκαν πολύ στη Ubisoft το κοστολόγιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, rodosf1 said:

Τι είναι αυτοί; Το σκέφτηκαν πολύ στη Ubisoft το κοστολόγιο; 

Το βάζουν 18€. 

Πάει απάτο. 

Σε λίγο καιρό ενσωματωνεται  στο gp. 

Win win η κατάσταση!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...