Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορά μεταχειρισμένου imac


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξα τυχαία στο google αν πωλούνται μεταχειρισμένοι iMac και βρίσκω διάφορες αγγελίες με iMac από 2011 ως 2014. Μου πέρασε από το μυαλό να αποκτήσω εναν μελλοντικά για πολύ ήπια χρήση και απλές εργασίες, εφαρμογές γραφείου και σερφαρισμα στο intenet. 

Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έψαξα τυχαία στο google αν πωλούνται μεταχειρισμένοι iMac και βρίσκω διάφορες αγγελίες με iMac από 2011 ως 2014. Μου πέρασε από το μυαλό να αποκτήσω εναν μελλοντικά για πολύ ήπια χρήση και απλές εργασίες, εφαρμογές γραφείου και σερφαρισμα στο intenet. 

Αξίζει; 

Εξαρτάται απο την τιμή φαντάζομαι. Αλλα 10ετίας μηχάμηνα θα πάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει, οι τιμές εκτός Ελλαδος ειναι κατω των €300. Ιδανικα τα 16gb ram. Ο δίσκος αλλαζει ευκολα (σε καποιο ειδικευόμενο διότι βγαινει η οθόνη) και βαζεις SSD,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έψαξα τυχαία στο google αν πωλούνται μεταχειρισμένοι iMac και βρίσκω διάφορες αγγελίες με iMac από 2011 ως 2014. Μου πέρασε από το μυαλό να αποκτήσω εναν μελλοντικά για πολύ ήπια χρήση και απλές εργασίες, εφαρμογές γραφείου και σερφαρισμα στο intenet. 

Αξίζει; 


Θα έλεγα ότι μετά τη μετάβαση της Apple σε Apple Silicon δεν αξίζει να πάρεις σήμερα μηχάνημα δεκαετίας και ειδικά με επεξεργαστή Intel. Θα αναγκαστείς πολύ γρήγορα να ρίξεις επιπλέον χρήματα για αναβαθμίσεις και πάλι μπορεί να μην το σώζεις.

Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κάποια μοντέλα (π.χ. 27" 2014, μπορεί και παλιότερα) έχουν Retina οθόνη οπότε το κείμενο εμφανίζεται πεντακάθαρα και έτσι θα είναι πιο ξεκούραστη η οθόνη σε δουλειά γραφείου που αναφέρεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι τιμές βρίσκεις αυτούς τους iMac…..

Πιστευω ότι για έναν νεοεισερχόμενο στον κόσμο της Apple θα τεθούν θέματα που ίσως δεν μπορεί να αντιμετωπίσει άμεσα λόγω απειρίας (πχ εγκαταστάσεις παλαιών εκδόσεων εφαρμογών, για να συμβαδίζουν με το λειτουργικό) που θα «μειώσουν» την εμπειρία χρήσης. 
Ισως η καλύτερη λύση είναι ένα Mac Mini M2 (βασική έκδοση) που θα σε υπερκαλύψει για τα επόμενα 5-6 χρόνια για την χρήση που αναφέρεις, ή ‘έστω ένα μεταχειρισμένο Mac mini M1.  

Θεωρώ ότι οι τιμές τους δεν θα είναι δραματικά υψηλότερες από  των iMac που κοιτάς, και σίγουρα θα «απογειώσουν» την εμπειρία χρήσης. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Millennium είπε

Πόσο εύκολα χαλάει ένας iMac;

Ειδικά ένας 6-7+ χρόνων.

Ρωτάω γιατί είναι all in one (και Apple).

Στο δικό μου (Late 2012), έχω μόνο αλλάξει ένα ανεμιστήρι γιατί όταν ανέβαζε στροφές έκανε θόρυβο λόγω σκόνης.

Κατά τα άλλα, το μηχάνημα λειτουργεί άψογα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 6:00 ΜΜ, Jiakometi είπε

Δεν ξέρω σε τι τιμές βρίσκεις αυτούς τους iMac…..

Πιστευω ότι για έναν νεοεισερχόμενο στον κόσμο της Apple θα τεθούν θέματα που ίσως δεν μπορεί να αντιμετωπίσει άμεσα λόγω απειρίας (πχ εγκαταστάσεις παλαιών εκδόσεων εφαρμογών, για να συμβαδίζουν με το λειτουργικό) που θα «μειώσουν» την εμπειρία χρήσης. 
Ισως η καλύτερη λύση είναι ένα Mac Mini M2 (βασική έκδοση) που θα σε υπερκαλύψει για τα επόμενα 5-6 χρόνια για την χρήση που αναφέρεις, ή ‘έστω ένα μεταχειρισμένο Mac mini M1.  

Θεωρώ ότι οι τιμές τους δεν θα είναι δραματικά υψηλότερες από  των iMac που κοιτάς, και σίγουρα θα «απογειώσουν» την εμπειρία χρήσης. 
 

 

Οι τιμές που τα βρίσκω αυτά είναι γύρω στα 250 με 350 ευρώ, στο eBay βρίσκω και φθηνότερα ακόμα. Με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα θέματα για έναν νεοεισερχόμενο χρήστη μαθημενο μόνο στα Windows και ελάχιστη εμπειρία από Linux. 

Αυτό που με εντυπωσιάζει στους iMac είναι ο all in one σχεδιασμός τους, στοιχείο που νόμιζα ότι το εφαρμόζει αποκλειστικά η apple. Από ότι βλέπω όμως σχεδιάζουν και άλλες εταιρεια τέτοια συστήματα όπως η HP. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για εργασίες γραφείου είναι μια χαρα και σερφάρισμα στο internet και μου άρεσει που απάντησαν εδω ότι ναι μα ειναι 10ετίας κτλ. Δηλαδή davinci, imovie, και premiere μέχρι τώρα σε τι μηχανάκια τα τρέχατε για να κατάλάβουμε.  Αφού τα apple για να τα αγοράσεις δίνεις νεφρό, άρα ενας που πήρε intel σίγουρα το έχει κρατήσει πάνω απο 5ετία εφόσον όταν εκανε την μετάβαση η apple από PPC έφυγαν για intel σαν να είχε λέπρα η γενιά των PPC.

Εδώ ρωτάει το άτομο για εισαγωγή στο οικοσύστημα της apple και familiarity με τα  OSX/MacOS, ποιος ο λόγος να δώσει κομμάτι από το συκώτι του για να πάρει M1/M2; Δεν έχει ανάγκη για απαιτητικές εργασίες, που και πάλι ένα παλιό βαστάει καλά και θα τον εξυπηρετήσει.

Όταν θα πάρει ενα μεταχειρισμένο μηχανάκι, για να μην έχει θέματα με παλαιότερα λειτουργικά πχ. High Sierra κτλ. μπορεί να βρεί έναν φίλο που έχει M1, να καρφώσει το λογαριασμό του στο M1 και να  μπει εκει και να κατεβάσει όποια εφαρμογή γουστάρει από το App Store και όταν το κάνει αυτό, θα ξεκλειδώσει τις αντίστοιχες εφαρμογές στο παλαιότερο μηχανάκι στο πιο παλίο λειτουργικό.  Εγώ δεν χρειάστηκε να το κάνω, από τις εξ ορισμού εφαρμογές που έχει και απο sideloading από το mac garden είναι ικανοποιημένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχω αγοράσει έναν iMac 27 του 2009 μεταχειρισμένο και πραγματικά το χω ευχαριστηθεί στην τιμή της τάξεως των 250€. Για βασική χρήση μια χαρά είναι..έχω βέβαια και MacBook Air m1 για τη φορητότητα. Αν σκεφθεί κάποιος ότι οι περισσότεροι δίνουμε κοντά στο 1000ρικο για να πάρουμε ένα iphone τότε 250-300 για ένα iMac που για μένα αποτελεί και στολίδι στο γραφειο μου δεν με πείραξε που τα εδωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple μηχάνημα με Intel CPU, και ακόμα περισσότερο για "βασική χρήση", είναι... κυριολεκτικά λεφτά στον κάδο. Η εταιρεία έχει εγκαταλείψει το X86_64. Να συζητούσαμε για κάποιο ιδιαίτερο μηχάνημα, ή κάποιο αρκετά δυνατό (π.χ. κάνα iMac Pro), θα δεχτώ ότι ίσως να είναι μία ενδιαφέρουσα αγορά. Αλλά όχι για ένα "της σειράς". 

Αυτό που λέω δε βασίζεται σε οποιαδήποτε (πιθανή) ανωτερότητα του Apple Silicon, αλλά μόνο στο γεγονός ότι το X86_64 είναι οριστικά νεκρό σ' αυτή την εταιρεία. Θέλετε μετά από 2 χρόνια να μην υπάρχει απολύτως κανένα update, ίσως ούτε καν security updates; Πάρτε το. Θέλετε μετά από 2 χρόνια οι εφαρμογές να "ξεχαστούν" πόσες εκδόσεις πίσω, και να 'στε με browser αρχαίο; Πάρτε το. 

:D

Υπόψιν ότι το ίδιο μηχάνημα (είτε αυτό καθ' αυτό, σαν iMac, ή απλά ένα κουτί με το ίδιο hardware) με Windows είναι πολύ τίμιο, εφόσον βρεθεί σε καλή τιμή. Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί και να αξίζει πολύ περισσότερο από ένα καινούριο για casual use. Αλλά αν θέλετε να το δουλέψετε ως Mac (δηλαδή, με MacOS) , είναι πολύ κακή ιδέα. Ακόμα και σαν "ιδέα" η εισαγωγή στο MacOS, με χρήση μηχανημάτων που σε ελάχιστο διάστημα... δε θα υποστηρίζονται απ' το MacOS, είναι λίγο "περίεργη". 

Στις 17/3/2023 στις 11:20 ΠΜ, Millennium είπε

Πόσο εύκολα χαλάει ένας iMac;

Ειδικά ένας 6-7+ χρόνων.

Είναι τυχαίο, αλλά γενικά δεν έχουν βγει "ζημιάρικα" μηχανήματα τα AIO της Apple. Τα φορητά (MB, MBA, MBP) έχει δείξει πιο πολλά ελαττώματα ανά διαστήματα. Στον πάνω όροφο έχω έναν iMac 24" (Early-2009) που δουλεύει κανονικά. Φυσικά έχει δεχτεί αρκετά upgrades. Τώρα είναι Intel C2D @ 3.06 GHz, 8GB RAM (4+4) και SSD. Αρχικά ήταν Intel C2D @ 2,66 GHz, 4GB RAM, και HDD 640 GiB. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Haldol είπε

Apple μηχάνημα με Intel CPU, και ακόμα περισσότερο για "βασική χρήση", είναι... κυριολεκτικά λεφτά στον κάδο. Η εταιρεία έχει εγκαταλείψει το X86_64. Να συζητούσαμε για κάποιο ιδιαίτερο μηχάνημα, ή κάποιο αρκετά δυνατό (π.χ. κάνα iMac Pro), θα δεχτώ ότι ίσως να είναι μία ενδιαφέρουσα αγορά. Αλλά όχι για ένα "της σειράς". 

Αυτό που λέω δε βασίζεται σε οποιαδήποτε (πιθανή) ανωτερότητα του Apple Silicon, αλλά μόνο στο γεγονός ότι το X86_64 είναι οριστικά νεκρό σ' αυτή την εταιρεία. Θέλετε μετά από 2 χρόνια να μην υπάρχει απολύτως κανένα update, ίσως ούτε καν security updates; Πάρτε το. Θέλετε μετά από 2 χρόνια οι εφαρμογές να "ξεχαστούν" πόσες εκδόσεις πίσω, και να 'στε με browser αρχαίο; Πάρτε το. 

Ακριβώς έτσι. . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback για τις βλάβες που είχα ρωτήσει.

Το θέμα είναι ότι οι μεταχειρισμενοι iMac με apple/m silicon κοστιζουν πολύ περισσότερο γιατί δεν είναι τόσο παλιοί μεταξύ άλλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...