Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση fritz 7530 με tplink mr600


Stergioszx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες.
Έχω το fritz 7530 με cosmote στη δουλειά. Μέσω αυτού έχω και σταθερή τηλεφωνία. Επειδή η περιοχή μου δε παρέχει vdsl (και ούτε πρόκειται στο εγγύς μέλλον) έκανα cosmote unlimited και πήρα το tplink mr600 για να έχω 4g internet (παίζει από 70-120 οπότε είμαι πολύ ευχαριστημένος).
Στο χώρο έχω ένα σετ ip καμερών, συναγερμό, ταμειακή, pos και υπολογιστές.
Το 7530 έχει πολλές επιλογές συνδεσιμότητας και προσφέρει και σύνδεση με άλλο router για παροχή ιντερνετ, και με αυτό το σκεπτικό έκανα την αγορά.
Αυτό που θα ήθελα είναι να κουμπώσω το 4g router της tplink  στο 7530 έτσι ώστε να κρατήσω ατόφιο το υπάρχον δίκτυο και να μη χρειαστεί να κάνω αλλαγές.
Δυστυχώς όμως επειδή έχω τηλεφωνία μέσω dsl, όταν συνδέω router-router με οποιονδήποτε τρόπο σταματάω να έχω τηλεφωνία.
Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει το εγχείρημα έτσι όπως το θέλω?
Σε περίπτωση που επιλέξω να αγοράσω κάποιο μοντέλο της fritz που να είναι και adsl και 4g μαζί θα μπορώ να κάνω αυτό που θέλω? Δηλαδή να έχω την dsl για την τηλεφωνία αλλά σε όλα τα υπόλοιπα να έχω το "καλό" ιντερνετ που μου δίνει το 4g?
Αν όλα αυτά που ζητάω είναι αδύνατα να πραγματοποιηθούν σκέφτηκα ως τελευταία λύση να διαχωρίσω εντελώς τα δυο δίκτυα:
Το δίκτυο του dsl με το χάλια ιντερνετ να παραμείνει για τα βασικά όπως το pos, την ταμειακή, τον υπολογιστή που στέλνει mydata από τα παραστατικά.
Και το δικτυο του 4G να το έχω για κάμερες συναγερμούς smart διακόπτες κλπ κλπ και σερφάρισμα.
Σε αυτή την περίπτωση ο υπολογιστής που κόβω παραστατικά και στέλνει mydata γίνεται να το κάνει αυτό μέσω ethernet και να βάλω ένα usb wireless wifi receiver για να έχω και γρήγορο ιντερνετ από το tplink 4g?
Σας μπέρδεψα αρκετά? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα Fritz δεν μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις, δηλαδή ταυτόχρονη χρήση DSL/WAN και LTE, παρά μόνον ως Failover. Μοναδική εξαίρεση αυτού του κανόνα είναι το 6890 LTE.

Άλλες επιλογές με τις συσκευές που έχεις, είναι με επιπλέον χρήση κάποιου Multi WAN Router, όπως π.χ. το TP-LINK ER605.

Χωρίς να ξοδευτείς μένεις με την κουρτίνα 3 όπου όπως λες διαχωρίζεις το εσωτερικό σου δίκτυο. Μπορεί το PC να έχει 2 κάρτες δικτύου (ενσύρματες ή/και ασύρματες) και να ορίσεις που θα δρομολογεί τα πακέτα η κάθε μία. Ωστόσο 7530 και MR600 πρέπει να έχουν διαφορετικό υποδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...