Προς το περιεχόμενο

ΕΘΝΙΚΗ i - banking - ερωτηση:


gf030

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Εχω μια απορια λογω του οτι δεν γνωριζω καλα τις συναλλαγες μεσω i - banking, το εχω κυριως για να βλεπω τι ξοδεψα και που.

Προχτες ενα φιλος μου εστειλε ενα μικρο ποσον το οποιο τελικα δεν χρειαζομαι. Τα λεφτα δεν τα εχω "τραβηξει", ειναι σε μια απο τις καρτες μου...

Πως μπορω να τα επιστρεψω μεσω i - banking, χωρις να τρεχω σε ΑΤΜ ή σε καποιο υποκαταστημα;...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν ξέρεις ούτε τα βασικά... τα χρήματα που σου έστειλε βρίσκονται σε λογαριασμό σου, όχι σε κάρτα σου, και μια χαρά μπορείς να τα επιστρέψεις μέσω i-bank.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καρτα μου, σε λογαριασμο μου, το ιδιο ειναι. Δεν ρωταω αν, ρωταω ΠΩΣ μπορω να τα επιστρεψω. Τους πηρα τηλ. αλλα ολοι λιγο πολυ γνωριζουν την "αμεση" εξυπηρετηση της συγκεκριμενης τραπεζας, για αυτο οποιος εχει Εθνικη i bank και γνωριζει, αν μπορει ας με βοηθησει λεγοντας μου αναλυτικα τα βηματα που πρεπει να κανω για να αποφυγω την τρεχαλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο, αλλά τέλος πάντων.

Επιλέγεις νέα μεταφορά, μετά επιλέγεις εθνική ή τράπεζα εσωτερικού, συμπληρώνεις iban, ποσό κτλ.

Αν ακόμα δυσκολεύεσαι το youtube έχει πάρα πολλά σχετικά βίντεο όπως το παρακάτω:

 

Tutorial πάντως δεν ψήνομαι να φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω, το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω την τραπεζα ή το iban του φιλου, δεν θα επρεπε αυτο καπου να εμφανιζεται μαζι με το ποσον που μου εστειλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα φιλε αλλα το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω το iban του φιλου-αποστολεα.

Υπαρχει τροπος να δουμε ποιο ειναι το iban του αποστολεα μεσα απο τη διαχειρηση των καρτων - λογαριασμων μας;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε περιμενω μεχρι αυριο το μεσημερι που θα ξυπνησει, ειναι νυχτερινος - διπλοβαρδια και τους απαγορευουν να εχουν ανοιχτο κινητο.

ΥΓ. Δεν το ηξερα, δηλαδη μπορει καποιος ΑΝΩΝΥΜΑ να βαλει λεφτα σε ενα λογαριασμο τριτου χωρις να φαινονται τα στοιχεια του;... Πολυ ενδιαφερον !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gf030 είπε

ΥΓ. Δεν το ηξερα, δηλαδη μπορει καποιος ΑΝΩΝΥΜΑ να βαλει λεφτα σε ενα λογαριασμο τριτου χωρις να φαινονται τα στοιχεια του;... Πολυ ενδιαφερον !

 

4 λεπτά πριν, chios είπε

δε νομίζω ότι είναι ανώνυμα, δεν έχω πρόσφατη συναλλαγή με κάποιον να το δω. Στις κινήσεις του λογαριασμού δε φαίνεται ο αποστολέας; 

Για αυτό υπάρχουν οι λεπτομέρειες, για να ξέρεις από ποιον λαμβάνεις χρήματα. Οχι λοιπόν, δεν φαίνεται καμία πληροφορία του αποστολέα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gf030 είπε

Ευχαριστω, το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω την τραπεζα ή το iban του φιλου, δεν θα επρεπε αυτο καπου να εμφανιζεται μαζι με το ποσον που μου εστειλε;

Ε και γιατί δεν ρωτούσες απευθείας αυτό που ήθελες? :)

Πάντως όχι, δεν είναι απαραίτητο να φαίνεται το iban του φίλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εθνική φαίνονται όλα τα στοιχεία.

Δες φωτο.

Βρες την κίνηση, πάρε το iban αντιγραφή και δοκίμασε να κάνεις την κατάθεση αρχικά στην εθνική, αλλιώς σε τράπεζα εσωτερικού. Αν είναι από άλλη τράπεζα θα πάνε σε 1-2 ημέρες και θα υπάρξει έξτρα χρέωση. Δες το βιντεάκι που σου έβαλε το παιδί πιο πάνω για περσότερες λεπτομέρειες.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-16 162429.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.

Φιλε  @lyda94, δεν μπορω να βρω το σημειο που δειχνει η φωτο οσο κι αν εψαξα.

Οπως και να 'χει την εφαγα τη μερα οποτε μιλαω αυριο με τον φιλο και γινεται η επιστροφη, να ειστε καλα.

Επεξ/σία από gf030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gf030 είπε

Συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση.

Φιλε  @lyda94, δεν μπορω να βρω το σημειο που δειχνει η φωτο οσο κι αν εψαξα.

Οπως και να 'χει την εφαγα τη μερα οποτε μιλαω αυριο με τον φιλο και γινεται η επιστροφη, να ειστε καλα.

Δώστου τα λεφτά χέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...