Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας γραφικών "low-budget" (150-200 ευρώ)


Nnoutas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

 

 

Επανέρχομαι και ζητάω διευκρίνηση. Η μητρική μου υποστηρίζει pci 4. Έχω όμως και τον 10400f  που δεν υποστηρίζει. Η κάρτα θα δουλέψει σωστά ή πρέπει και ο επεξεργαστής να έχει pci 4; 

Μια χαρά θα δουλέψει, απλά στα παιχνίδια προσπάθησε στα settings να μην ξεπερνάς τα 4GB μνήμη που έχει η κάρτα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Nnoutas είπε

 

 

Επανέρχομαι και ζητάω διευκρίνηση. Η μητρική μου υποστηρίζει pci 4. Έχω όμως και τον 10400f  που δεν υποστηρίζει. Η κάρτα θα δουλέψει σωστά ή πρέπει και ο επεξεργαστής να έχει pci 4; 

Θα χάσεις λίγο σε επιδόσεις (~10%-15%) επειδή η κάρτα έχει μονο x4 pcie-e 4.0 lanes αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι καλύτερο.

(Αυτό συμβαίνει μόνο στις 6500/6600 της AMD που δεν έχουν x16 lanes)

11 ώρες πριν, Nnoutas είπε

 

Υ.γ Τσεκαρε βιντεάκια στο YouTube

6500xt pci-e 3 vs pci-e 4

να δεις και μόνος σου τις διαφορες

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δει κάποια βίντεο και η αλήθεια είναι ότι με την 6600 δεν φαίνεται η διαφορά από pcie 4 σε pcie 3. Στην 6500 πολύ περισσότερο. Το δίλημμα τώρα για εμένα είναι το εξής. Είτε μένω εντός του μπάτζετ και πάω από τώρα για την 6500 (170 ευρώ περίπου) με τους όποιους περιορισμούς υπάρχουν, λόγω pcie 3.0 της cpu μου είτε περιμένω μήπως μπορέσω να φτάσω χρηματικά στην 6600 που θεωρώ ιδανική για το σύστημά μου. Για την 1660 super δεν νομίζω ότι αξίζει επειδή με λίγα ευρώ παραπάνω φτάνω την 6600 που τη θεωρώ αρκετά καλύτερή της. Υπάρχει όμως και κάτι που με ιντριγκάρει από την αρχή της αναζήτησής μου. Και αυτό δεν είναι άλλο από την τιμή της rx 580 8gb. Αναφέρθηκε ότι η υλοποίηση της AFOX που υπάρχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμη στα 130 ευρώ δεν είναι η "original" αλλά ουσιαστικά μία 570 λίγο boostαρισμένη. Παρόλα αυτά από διάφορα συγκριτικά που είδα στο youtube δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν η 6500 σε σύστημα με pcie 3.0 (που το έχω 1,5 χρόνο και δεν είμαι διαθετιμένος να αναβαθμίσω τα επόμενα χρόνια) είναι καλύτερη από αυτήν, την έστω κουτσουρεμένη, 580. Και γλυτώνω και λίγα ευρώ παραπάνω. Το ζητούμενο εδώ όμως είναι αν αυτή η υλοποίηση (AFOX) είναι αξιόπιστη γιατί διαβάζω για κάρτες που μπορεί να έχουν χρησιμοποιηθεί (mining) και πωλούνται ως καινούργιες. Οπότε καταλήγουμε στο τελικό ερώτημα. RX 6500 XT στα 170 ευρώ άμεσα, αναμονή μήπως πέσει λίγο η RX 6600 (ή μπορέσω στο μέλλον να διαθέσω περισσότερα χρήματα) ή να πάω (πάλι άμεσα) για την AFOX 580 8 gb; 

Edit: Τώρα είδα ότι υπάρχει μια υλοποίηση της XFX για την original 580 στα 170€ περίπου. Το θέμα είναι ότι το κουτί μου χωράει κάρτα μέχρι 250mm και αυτή είναι 270mm, αν ισχύει αυτό που βλέπω στην περιγραφή. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nnoutas είπε

 

 

Επανέρχομαι και ζητάω διευκρίνηση. Η μητρική μου υποστηρίζει pci 4. Έχω όμως και τον 10400f  που δεν υποστηρίζει. Η κάρτα θα δουλέψει σωστά ή πρέπει και ο επεξεργαστής να έχει pci 4; 

Όπως θα έχεις καταλάβει έχεις pci-e gen 3 λόγω του 10400F. Η κάρτα θα λειτουργήσει αλλά με μειωμένες επιδόσεις. Την μεγαλύτερη απώλεια θα την έχει η 6500XT γιατί λειτουργεί σε x4, η RX6600 δεν θα έχει τόσο εμφανή απώλεια γιατί λειτουργεί σε x8.

Γνώμη μου περίμενε να μαζέψεις τα χρήματα ή να πέσει η τιμή (μακάρι) για την RX6600 εφόσον λειτουργεί ακόμα η 1030. Είναι, σύμφωνα με τον πίνακα, τα διπλά fps της 6600 από την 6500XT για 70-80€ παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Όπως θα έχεις καταλάβει έχεις pci-e gen 3 λόγω του 10400F. Η κάρτα θα λειτουργήσει αλλά με μειωμένες επιδόσεις. Την μεγαλύτερη απώλεια θα την έχει η 6500XT γιατί λειτουργεί σε x4, η RX6600 δεν θα έχει τόσο εμφανή απώλεια γιατί λειτουργεί σε x8.

Γνώμη μου περίμενε να μαζέψεις τα χρήματα ή να πέσει η τιμή (μακάρι) για την RX6600 εφόσον λειτουργεί ακόμα η 1030. Είναι, σύμφωνα με τον πίνακα, τα διπλά fps της 6600 από την 6500XT για 70-80€ παραπάνω.

Ναι συμφωνώ με τη λογική. Η 580 έστω στην κουτσουρεμένη υλοποίηση της afox αξίζει στα λεφτά που είναι τώρα; Δεν βλέπω διαφορά αρκετή από την 6500.

Edit: Τώρα είδα ότι έχεις απαντήσει προηγουμένως, ότι δεν εμπιστεύεσαι την υλοποίηση της afox. 🙂

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τώρα το link του skroutz για την 580 έχει από 135€ την έκδοση για mining και από 160€ την κανονική (που έχει όμως 2048SP σαν 570!). Οπότε δεν δυσκολεύομαι να σου πω:

"Μην μπλέξεις με την mining έκδοση και δεν αξίζει κάτι παραπάνω η "κανονική" από την 6500XT, με τιμή από τα 160€. Περίμενε για την 6600!"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...