Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγή βίντεο με DTS ήχο σε 4K TV


Undertaker25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Αγόρασα πρόσφατα μια τηλεόραση 65" Samsung UHD Smart (μοντέλο 2022) και μια soundbar Sony HT-X8500. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την ποιότητα της εικόνας της τηλεόρασης. H μεγάλη απογοήτευση ήρθε όταν έμαθα εκ των υστέρων πως δεν υποστηρίζει ήχο DTS (το θεωρούσα δεδομένο). Και το κατάλαβα όταν έβαλα να παίξει η remastered extended έκδοση του LOTR σε 4K απο mkv (100GB). Μολονότι η απόδοση της ηχόμπαρας ήταν φοβερή και η εικόνα της τηλεόρασης ακόμη περισσότερο, αντιλήφθηκα πως κάτι δεν πήγαινε καλά στην ανάλυση του ήχου. Σύντομα κατάλαβα πως απέρριψε το DTS stream του αρχείου και έπαιζε το AC3. Μου έκοψε τα πόδια καθότι έχω μια τεράστια συλλογή απο ταινίες σε αρχεία 4Κ mkv εκ των οποίων το 90% έχουν μόνο ροή ήχου DTS.   

Για να μην σας κουράζω, τι πρέπει να κάνω για να αναπαράγω αρχεία βίντεο με ήχο DTS στη τηλεόραση;

1) Αγορά ενός TV Box όπως τo Xiaomi Μi? (θα επέλεγα της Nokia αλλά είδα πως δεν υποστηρίζει DTS). Με ενδιαφέρει να παίζει 4Κ χωρίς κολλήματα.

2) Αγορά ενός bluray player όπως το Sony BDP-S6700 το οποίο υποστηρίζει και αναπαραγωγή απο usb?

3) Streaming ασύρματα από το pc? Διάβασα ότι το Miracast έχει απώλεια, δεν ξέρω αν ισχύει. HDMI δε γίνεται λόγω απόστασης.

4) Kάποιος άλλος τρόπος?

Αποκλείω τη μετατροπή του DTS σε AC3 αφού η απώλεια είναι τεράστια.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(Δεν ξέρω αν είναι σωστή κατηγορία, το πόσταρα εδώ λόγω home cinema κτλ)

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα οποιοδήποτε  android  tv box σου κάνει, με HDMI 2.0b ή 2.1 και επεξεργαστή rockchip ή amlogic και να εγκαταστήσεις το Kodi 20.1. δίνοντας την κωδικοποίηση ήχου σε αυτό προς την ηχομπαρα. 

100gb πάντως για να πηγαίνει ήχος σε ηχομπαρα των 200ευρώ απλά τσάμπα χώρος. Βρες εκδόσεις των 20-30γιγα και δε θα ακούσεις διαφορά σε dts. 

 

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Ενα tv box συνδεδεμενο στο hdmi in της soundbar θα σε καλυψει. Το θεμα ειναι το πως θα παιζεις αυτα τα αρχεια. Μεσω usb? Αρα θες tv-box με usb. Αν μεσω δικτυου θα προτεινα να προτιμησεις καποιο με wired δικτυο αρκει να μπορει να φτασει καλωδιο δικτυου απο το router στο tvbox.

Οσον αφορα το Bluray, εχεις και δισκακια? αν οχι καλυτερα αφου φτανεις στα 150 να δωσεις λιγα παραπανω να παρεις το Nvidia Shield που κατα καιρους βγαινει σε προσφορες των 180 ευρω με τα μεταφορικα περιπου απο amazon (κυριως de αλλα καμια φορα και fr ή it). Αν πας για Shield θα μπορεις να βαλεις και το Plex server πανω και να παιζεις ολα τα αρχεια απο κει

Streaming ασυρματα δυσκολο για τετοιες ταινιες θα ελεγα αλλα οκ δεν εχω και ιδιαιτερη εμπειρια σε αυτο οποτε ας τοποθετηθει καποιος αλλος.

Αλλο τροπο δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

1) Αγορά ενός TV Box όπως τo Xiaomi Μi? (θα επέλεγα της Nokia αλλά είδα πως δεν υποστηρίζει DTS). Με ενδιαφέρει να παίζει 4Κ χωρίς κολλήματα.

Θα πρότεινα ένα όχι οποιοδήποτε TV box μιας και όπως λες έχεις και αρκετά μεγάλη συλλογή από 4Κ.Θα πρότεινα κάποιο από τα zidoo ή dune τα οποία εκτός την υποδειγματική αναπαραγωγή 4Κ υλικού , έχουν και τη δυνατότητα να βλέπεις πληροφορίες κάνοντας scrape τη movie database των ταινιών σου.Η εμπειρία κυριολεκτικά απογειώνεται.

Προσωπικά έχω το Zidoo Z9X και κάνω streaming 4Κ ταινίες με ήχο DTS-HD MA 7.1 ή DOLBY Atmos 7.1 από NAS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ένα οποιοδήποτε  android  tv box σου κάνει, με HDMI 2.0b ή 2.1 και επεξεργαστή rockchip ή amlogic και να εγκαταστήσεις το Kodi 20.1. δίνοντας την κωδικοποίηση ήχου σε αυτό προς την ηχομπαρα. 

100gb πάντως για να πηγαίνει ήχος σε ηχομπαρα των 200ευρώ απλά τσάμπα χώρος. Βρες εκδόσεις των 20-30γιγα και δε θα ακούσεις διαφορά σε dts. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

Το DTS ή TrueHD stream στα αρχεια των 100GB+ είναι σχεδόν το ίδιο με των 20-30. Παίζουν απο 2.700kbps-3200kbps. Προτιμώ τα μεγαλύτερα καθαρά λόγω του υψηλότερου video bitrate. Μέχρι τώρα τα έπαιζα στο desktop, όπου έχω ξεχωριστή κάρτα ήχου και σύστημα 7.1. 

 

45 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Καλησπερα.

Ενα tv box συνδεδεμενο στο hdmi in της soundbar θα σε καλυψει. Το θεμα ειναι το πως θα παιζεις αυτα τα αρχεια. Μεσω usb? Αρα θες tv-box με usb. Αν μεσω δικτυου θα προτεινα να προτιμησεις καποιο με wired δικτυο αρκει να μπορει να φτασει καλωδιο δικτυου απο το router στο tvbox.

Οσον αφορα το Bluray, εχεις και δισκακια? αν οχι καλυτερα αφου φτανεις στα 150 να δωσεις λιγα παραπανω να παρεις το Nvidia Shield που κατα καιρους βγαινει σε προσφορες των 180 ευρω με τα μεταφορικα περιπου απο amazon (κυριως de αλλα καμια φορα και fr ή it). Αν πας για Shield θα μπορεις να βαλεις και το Plex server πανω και να παιζεις ολα τα αρχεια απο κει

Streaming ασυρματα δυσκολο για τετοιες ταινιες θα ελεγα αλλα οκ δεν εχω και ιδιαιτερη εμπειρια σε αυτο οποτε ας τοποθετηθει καποιος αλλος.

Αλλο τροπο δεν ξερω για να ειμαι ειλικρινης

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω καμια 20αρια δισκάκια Bluray τα οποία έπαιζα στο pc, κανένα 4Κ βέβαια, μόνο Full HD. Τόσα λεφτά για Shield δεν εχω αυτή τη στιγμή, γι αυτό ήλπιζα σε φθηνότερη λύση. Δοκίμασα να κάνω ασύρματη προβολή μέσω του Miracast των Windows 10  αλλά η εικόνα και ο ήχος ήταν επιεικώς μέτρια στη τηλεόραση.

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Θα πρότεινα ένα όχι οποιοδήποτε TV box μιας και όπως λες έχεις και αρκετά μεγάλη συλλογή από 4Κ.Θα πρότεινα κάποιο από τα zidoo ή dune τα οποία εκτός την υποδειγματική αναπαραγωγή 4Κ υλικού , έχουν και τη δυνατότητα να βλέπεις πληροφορίες κάνοντας scrape τη movie database των ταινιών σου.Η εμπειρία κυριολεκτικά απογειώνεται.

Προσωπικά έχω το Zidoo Z9X και κάνω streaming 4Κ ταινίες με ήχο DTS-HD MA 7.1 ή DOLBY Atmos 7.1 από NAS.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω τόσα χρήματα. Το μπάτζετ μου φτάνει μέχρι κανένα Xiaomi Mi TV BOX, άντε και τα 150. Θεωρείς ότι αυτό είναι αρκετό απλά για να παίζει μέσω HDMI? Nα μην έχει κολλήματα με νοιάζει, τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω τόσα χρήματα. Το μπάτζετ μου φτάνει μέχρι κανένα Xiaomi Mi TV BOX, άντε και τα 150. Θεωρείς ότι αυτό είναι αρκετό απλά για να παίζει μέσω HDMI? Nα μην έχει κολλήματα με νοιάζει, τίποτε άλλο.

Δεν ξέρω εαν το xiaomi που λες είναι αρκετό.Υποψιάζομαι πως ναι αλλά ας πει καλύτερα κάποιος που το έχει ήδη δουλέψει.Απλά εγώ τα zidoo και dune στα πρότεινα σαν κάτι ανώτερο μιας και έχεις ήδη ποιοτικό υλικό όσο αφορά τις ταινίες και την τηλεόραση.Εγώ δυστυχώς ακόμα δεν έχω 4Κ τηλεόραση και τις παίζω σε προτζέκτορα 1080p.Μόνο ηχοσύστημα έχω κάπως καλό με ενισχυτή 9.1 της onkyo με atmos.Το zidoo το βρήκα σε καλή τιμή μεταχειρισμένο στα 140 οπότε εαν έχεις διάθεση για ψάξιμο και δεν βιάζεσαι όλο και κάτι μπορείς να βρεις.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

Καλησπέρα σας.

Αγόρασα πρόσφατα μια τηλεόραση 65" Samsung UHD Smart (μοντέλο 2022) και μια soundbar Sony HT-X8500. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την ποιότητα της εικόνας της τηλεόρασης. H μεγάλη απογοήτευση ήρθε όταν έμαθα εκ των υστέρων πως δεν υποστηρίζει ήχο DTS (το θεωρούσα δεδομένο). Και το κατάλαβα όταν έβαλα να παίξει η remastered extended έκδοση του LOTR σε 4K απο mkv (100GB). Μολονότι η απόδοση της ηχόμπαρας ήταν φοβερή και η εικόνα της τηλεόρασης ακόμη περισσότερο, αντιλήφθηκα πως κάτι δεν πήγαινε καλά στην ανάλυση του ήχου. Σύντομα κατάλαβα πως απέρριψε το DTS stream του αρχείου και έπαιζε το AC3. Μου έκοψε τα πόδια καθότι έχω μια τεράστια συλλογή απο ταινίες σε αρχεία 4Κ mkv εκ των οποίων το 90% έχουν μόνο ροή ήχου DTS.   

Για να μην σας κουράζω, τι πρέπει να κάνω για να αναπαράγω αρχεία βίντεο με ήχο DTS στη τηλεόραση;

1) Αγορά ενός TV Box όπως τo Xiaomi Μi? (θα επέλεγα της Nokia αλλά είδα πως δεν υποστηρίζει DTS). Με ενδιαφέρει να παίζει 4Κ χωρίς κολλήματα.

2) Αγορά ενός bluray player όπως το Sony BDP-S6700 το οποίο υποστηρίζει και αναπαραγωγή απο usb?

3) Streaming ασύρματα από το pc? Διάβασα ότι το Miracast έχει απώλεια, δεν ξέρω αν ισχύει. HDMI δε γίνεται λόγω απόστασης.

4) Kάποιος άλλος τρόπος?

Αποκλείω τη μετατροπή του DTS σε AC3 αφού η απώλεια είναι τεράστια.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(Δεν ξέρω αν είναι σωστή κατηγορία, το πόσταρα εδώ λόγω home cinema κτλ)

Την πατησες ασχημα. Επρεπε να ειχες παρει Sony τηλεοραση :P

εχω το UBP-X800M2 και παιζει τα παντα σε DTS εκτος απο καποια lossy dolby AC-3, που περιεργως δεν τα διαβαζει σωστα. Θα ξανατσεκαρω να δω μηπως ετυχε.

Streaming θα ελεγα οχι, χανει παρα πολυ, μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις pc/laptop και να παιζεις με το mpc-hc, αλλα θελει απειρες ρυθμισεις για να παιξει σωστα.

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Ένα οποιοδήποτε  android  tv box σου κάνει, με HDMI 2.0b ή 2.1 και επεξεργαστή rockchip ή amlogic και να εγκαταστήσεις το Kodi 20.1. δίνοντας την κωδικοποίηση ήχου σε αυτό προς την ηχομπαρα. 

100gb πάντως για να πηγαίνει ήχος σε ηχομπαρα των 200ευρώ απλά τσάμπα χώρος. Βρες εκδόσεις των 20-30γιγα και δε θα ακούσεις διαφορά σε dts. 

 

τσαμπα ειναι το να κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Undertaker25 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

 Προτιμώ τα μεγαλύτερα καθαρά λόγω του υψηλότερου video bitrate. Μέχρι τώρα τα έπαιζα στο desktop, όπου έχω ξεχωριστή κάρτα ήχου και σύστημα 7.1.

Και μόνο το υψηλό bitrate σου θέτει περιορισμό στην εύρεση android tv box η media player (ταχύτητα δικτύου) τα υπόλοιπα ειναι σχετικά εύκολα μεσω του kodi και χρήση smb πρωτοκόλλου η μεσω plex (plex server στο pc και plex client στο box).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 περίπου υπάρχει το απλό Nvidia Shield (ο κύλινδρος όχι το Pro) που σε καλύπτει απόλυτα όσον αφορά τα 4Κ αλλά νομίζω μόνο μέσω δικτύου (αν δεν κάνω λάθος δεν έχει usb). Δεν παίρνει plex server αλλά παίζει ο client οποτε εχεις plex server στο pc ας πούμε και τα παίζεις από κει. Πάντα όλα συνδεμένα με καλώδια με το ρουτερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις ένα tv box όπως προείπαν αναγκαστικά. Αν έχεις το pc ανοιχτό και δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις streaming στήνεις ένα server plex ή jellyfin και ανάλογα το δίκτυο σου έχεις και αν θες dtsx και lossless atmos εχεις επιλογές: Με καλό ασυρματο δύκτιο τουλάχιστον 80 mbps και αν δεν θές dtsx και lossless atmos (απλο dts και έως lossy atmos κανονικά) η πιο φθηνή επιλογή είναι mi stick 4k. Μέτα αν θες κάτι να παίζει τα πάντα και με lan σε περίπτωση αδήναμου wifi πας σε nvidia shiled tube.

Tώρα αν θες τοπική αναπαραγωγή απο δίσκο / στικάκι, αν δεν θές dtsx και lossless atmos τότε mecool km2 (για το plus εχουν ακουστεί bugs) . Αν θες κάτι να τα παιζει όλα πας nvidia shiled pro ή αυτό που βγήκε τώρα δείχνει αρκετα αξιόλογο είναι πιο φθηνό αλλά δεν έχω δει δοκιμές είναι το Dune HD Homatics Box R 4K Plus με εξαίρεση dtsx που το παίζει απλό dts. (αυτό το έχω βάλει κι έγω στο μάτι)

Επεξ/σία από alexzorb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexzorb είπε

ή αυτό που βγήκε τώρα δείχνει αρκετα αξιόλογο είναι πιο φθηνό αλλά δεν έχω δει δοκιμές είναι το Dune HD Homatics Box R 4K Plus με εξαίρεση dtsx που το παίζει απλό dts. (αυτό το έχω βάλει κι έγω στο μάτι)

Είναι νωρίς ακομα, οι πρώτες παραγγελίες στάλθηκαν στους ανά την Ευρώπη πελάτες την Δευτέρα που μας πέρασε και η dune eu έχει χωρίσει την Ευρώπη σε περιοχές με ανάλογη χρέωση μεταφορικών και ανάλογο χρόνο παράδοσης, όποτε οι παραδόσεις ( οι πιο γρήγορες)θα αρχίσουν σήμερα - αύριο και θα κρατήσουν μέχρι και τα τέλη του Μαρτίου (οι πιο αργές). Η δική μου έχει ημερομηνία παράδοσης (από την UPS) στις 24 Μαρτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

Είναι νωρίς ακομα, οι πρώτες παραγγελίες στάλθηκαν στους ανά την Ευρώπη πελάτες την Δευτέρα που μας πέρασε και η dune eu έχει χωρίσει την Ευρώπη σε περιοχές με ανάλογη χρέωση μεταφορικών και ανάλογο χρόνο παράδοσης, όποτε οι παραδόσεις ( οι πιο γρήγορες)θα αρχίσουν σήμερα - αύριο και θα κρατήσουν μέχρι και τα τέλη του Μαρτίου (οι πιο αργές). Η δική μου έχει ημερομηνία παράδοσης (από την UPS) στις 24 Μαρτίου.

Βγαίνουμε λίγο off topic αλλά όταν παραλάβεις γράψε εντυπώσεις έιτε σε νέο νήμα είτε σε αυτό με τα tv box αν όλα λείτουργουν( όποια μπορείς να τεστάρεις) οκ πχ hdr, dolby vision, lossles atmos passthrough, auto frame rate match, streaming υπηρεσίες και γενικά εμπειρία χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, nakata1954 είπε

 

Και μόνο το υψηλόό bitrate σου θέτει περιορισμό στην εύρεση android tv box η media player (ταχύτητα δικτύου) τα υπόλοιπα ειναι σχετικά εύκολα μεσω του kodi και χρήση smb πρωτοκόλλου η μεσω plex (plex server στο pc και plex client στο box).

 

Τα αρχεία τα κατέβαζα για αναπαραγωγή απο σκληρό και μέσω HDMI. Δεν υπήρχε πρόθεση να τα κάνω ποτέ stream, απλά τώρα δεν υπάρχει τρόπος και τσέκαρα το stream ως λύση ανάγκης.

Στις 16/3/2023 στις 8:11 ΜΜ, tarantules είπε

Δεν ξέρω εαν το xiaomi που λες είναι αρκετό.Υποψιάζομαι πως ναι αλλά ας πει καλύτερα κάποιος που το έχει ήδη δουλέψει.Απλά εγώ τα zidoo και dune στα πρότεινα σαν κάτι ανώτερο μιας και έχεις ήδη ποιοτικό υλικό όσο αφορά τις ταινίες και την τηλεόραση.Εγώ δυστυχώς ακόμα δεν έχω 4Κ τηλεόραση και τις παίζω σε προτζέκτορα 1080p.Μόνο ηχοσύστημα έχω κάπως καλό με ενισχυτή 9.1 της onkyo με atmos.Το zidoo το βρήκα σε καλή τιμή μεταχειρισμένο στα 140 οπότε εαν έχεις διάθεση για ψάξιμο και δεν βιάζεσαι όλο και κάτι μπορείς να βρεις.

 

Δε κάνει φράγκο το Xiaomi. Απο χθες τσέκαρα ότι tv box υπάρχει μέχρι 100 ευρώ, είτε κινέζο είτε ξένης εταιρείας (που πάλι φτιάχνεται Κίνα βέβαια) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να παίζει όλες τις μορφές ήχου. Το πληρέστερο που μπόρεσα να βρω είναι η κινεζιά X96 Ultra Plus στα 70 ευρώ που παίζει τα πάντα πλην TrueHD. Το μοναδικό που έπαιζε όλες τις μορφές ήχου ήταν το Mecool KM9 Pro 4K αλλά δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα πλέον. Τελικά η μοναδική άξια επένδυση είναι το Nvidia Shield. Μαζεύεις λεφτά στην άκρη, κάνεις μια επένδυση 200-250 και ξενοιάζεις για χρόνια.

 

Στις 16/3/2023 στις 9:32 ΜΜ, Ntinaras είπε

Την πατησες ασχημα. Επρεπε να ειχες παρει Sony τηλεοραση :P

εχω το UBP-X800M2 και παιζει τα παντα σε DTS εκτος απο καποια lossy dolby AC-3, που περιεργως δεν τα διαβαζει σωστα. Θα ξανατσεκαρω να δω μηπως ετυχε.

Streaming θα ελεγα οχι, χανει παρα πολυ, μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις pc/laptop και να παιζεις με το mpc-hc, αλλα θελει απειρες ρυθμισεις για να παιξει σωστα.

τσαμπα ειναι το να κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο.

 

Αν σε αυτά τα χρήματα είχα βρει Sony, θα είχα πάρει τη Sony χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχω μια Bravia 32" 12ετίας, η εικόνα ακόμα και σήμερα σπέρνει. Την είχα πάρει κάπου 850 ευρώ τότε (όσο έκανε η 65" Samsung του 2022 που αγόρασα) αλλά ότι δίνεις παίρνεις κυριολεκτικά.

 

12 ώρες πριν, alexzorb είπε

Παίρνεις ένα tv box όπως προείπαν αναγκαστικά. Αν έχεις το pc ανοιχτό και δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις streaming στήνεις ένα server plex ή jellyfin και ανάλογα το δίκτυο σου έχεις και αν θες dtsx και lossless atmos εχεις επιλογές: Με καλό ασυρματο δύκτιο τουλάχιστον 80 mbps και αν δεν θές dtsx και lossless atmos (απλο dts και έως lossy atmos κανονικά) η πιο φθηνή επιλογή είναι mi stick 4k. Μέτα αν θες κάτι να παίζει τα πάντα και με lan σε περίπτωση αδήναμου wifi πας σε nvidia shiled tube.

Tώρα αν θες τοπική αναπαραγωγή απο δίσκο / στικάκι, αν δεν θές dtsx και lossless atmos τότε mecool km2 (για το plus εχουν ακουστεί bugs) . Αν θες κάτι να τα παιζει όλα πας nvidia shiled pro ή αυτό που βγήκε τώρα δείχνει αρκετα αξιόλογο είναι πιο φθηνό αλλά δεν έχω δει δοκιμές είναι το Dune HD Homatics Box R 4K Plus με εξαίρεση dtsx που το παίζει απλό dts. (αυτό το έχω βάλει κι έγω στο μάτι)

 

Σε tv box έχω καταλήξει και εγώ. Αρχικά σκέφτομαι να περιμένω μερικούς μήνες να μαζέψω τα χρήματα και να αγοράσω το Nvidia Shield γιατί όλες οι άλλες επιλογές είναι μάλλον κατα πολύ υποδεέστερες. Θα έχω υπόψιν το Dune Homatics πάντως.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Προς το παρόν όσα bluray rip έχω σκοπό να βλέπω, θα μετατρέπω το DTS ή το TrueHD τους σε E-AC-3 (Dolby Digital +) σε μεγάλο Bitrate με το ffmpeg για όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια και μετά θα τα ενσωματώνω με το mkvtoolnix. Σε καμία περίπτωση δεν ειναι ίδια η ποιότητα αλλά η διαφορά απο το AC3 stream είναι χαώδης. Το δοκίμασα στο rip των Two Towers, μέρα με τη νύχτα.

Μάλλον θα πάω σε Nvidia Shield σε βάθος χρόνου, ίσως και σε μια φθηνότερη επιλογή νωρίτερα αν βρεθεί κάτι VFM.

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σκοπευεις να πας στο Nvidia Shield θα σου προτεινα να κοιτας συχνα πυκνα το https://www.hagglezon.com/en/s/nvidia shield tv pro στο οποιο μπορεις να βλεπεις ολες τις τιμες στα ευρωπακια Amazon για να το βρεις απο εκει σε φαση προσφορας. Μπαινει συχνα πυκνα σε προσφορα στα 180-185 ευρα με μεταφορικα τελικη τιμη. Σιγουρα καλυτερα απο τα 250+ που βγαινει στην Ελλαδα. 

Σε καλυπτει παντως και το απλο (tube), αν δε σκοπευεις να βαλεις plex server πανω, το οποιο βγαινει κατω απο 150 απο Γαλλια και το παραλαμβανεις σε 10 μερες το πολυ.
https://www.hagglezon.com/en/s/nvidia shield tv

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

Δε κάνει φράγκο το Xiaomi. Απο χθες τσέκαρα ότι tv box υπάρχει μέχρι 100 ευρώ, είτε κινέζο είτε ξένης εταιρείας (που πάλι φτιάχνεται Κίνα βέβαια) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να παίζει όλες τις μορφές ήχου. Το πληρέστερο που μπόρεσα να βρω είναι η κινεζιά X96 Ultra Plus στα 70 ευρώ που παίζει τα πάντα πλην TrueHD. Το μοναδικό που έπαιζε όλες τις μορφές ήχου ήταν το Mecool KM9 Pro 4K αλλά δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα πλέον. Τελικά η μοναδική άξια επένδυση είναι το Nvidia Shield. Μαζεύεις λεφτά στην άκρη, κάνεις μια επένδυση 200-250 και ξενοιάζεις για χρόνια.

Μιας και έχω το zidoo z9x , υποστηρίζει μια τεράστια γκάμα τόσο από video όσο και audio format.Ενδεικτικά για το audio που αναφέρθηκες , υποστηρίζει τα εξής :

HD-Audio multichannel passthrough/bitstream and decoding. Dolby ATMOS, True-HD, Digital AC3 etc. DTS:X, HD-MA, DTS etc. SACD ISO, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV, DTS, MP3, AAC, M4A, OGG, WMA, AIF, M4R, MP2, AMR and CUE track. Up to DSD256/PCM 192kHz

Δεν έχω άποψη για το Nvidia Shield μιας και δεν το έχω , αλλά δεν νομίζω να υποστηρίζει κάτι περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...