Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγή βίντεο με DTS ήχο σε 4K TV


Undertaker25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κατι μήνες το ειχα ψαξει και εγώ για ΤrueHD και, με συζητησεις που ειχα κανει εδω με παιδια που ξερουν, ειχαμε καταληξει οτι ειτε πας σε nvidia shieldtv pro που τα υποστηριζει ολα και ξενοιαζεις, ειτε σε λυση σαν το zidoo και παρομοιες συσκευες που αναφερθηκαν, που ειναι ολα σε τιμες παρομοιες με το nvidia shieldtv pro. σε ολα τα φθηνα κινεζοκουτια  ξεχνας το trueHD και σε καποιες περιπτωσεις ξεχνας και το DV.

Προσωπικα συμβιβαστηκα και δεν κατεβαζω αρχειο που ειναι με trueHD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 9:32 ΜΜ, Undertaker25 είπε

Τα αρχεία τα κατέβαζα για αναπαραγωγή απο σκληρό και μέσω HDMI. Δεν υπήρχε πρόθεση να τα κάνω ποτέ stream, απλά τώρα δεν υπάρχει τρόπος και τσέκαρα το stream ως λύση ανάγκης.

 

Δε κάνει φράγκο το Xiaomi. Απο χθες τσέκαρα ότι tv box υπάρχει μέχρι 100 ευρώ, είτε κινέζο είτε ξένης εταιρείας (που πάλι φτιάχνεται Κίνα βέβαια) και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να παίζει όλες τις μορφές ήχου. Το πληρέστερο που μπόρεσα να βρω είναι η κινεζιά X96 Ultra Plus στα 70 ευρώ που παίζει τα πάντα πλην TrueHD. Το μοναδικό που έπαιζε όλες τις μορφές ήχου ήταν το Mecool KM9 Pro 4K αλλά δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα πλέον. Τελικά η μοναδική άξια επένδυση είναι το Nvidia Shield. Μαζεύεις λεφτά στην άκρη, κάνεις μια επένδυση 200-250 και ξενοιάζεις για χρόνια.

 

 

Αν σε αυτά τα χρήματα είχα βρει Sony, θα είχα πάρει τη Sony χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχω μια Bravia 32" 12ετίας, η εικόνα ακόμα και σήμερα σπέρνει. Την είχα πάρει κάπου 850 ευρώ τότε (όσο έκανε η 65" Samsung του 2022 που αγόρασα) αλλά ότι δίνεις παίρνεις κυριολεκτικά.

 

 

Σε tv box έχω καταλήξει και εγώ. Αρχικά σκέφτομαι να περιμένω μερικούς μήνες να μαζέψω τα χρήματα και να αγοράσω το Nvidia Shield γιατί όλες οι άλλες επιλογές είναι μάλλον κατα πολύ υποδεέστερες. Θα έχω υπόψιν το Dune Homatics πάντως.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Προς το παρόν όσα bluray rip έχω σκοπό να βλέπω, θα μετατρέπω το DTS ή το TrueHD τους σε E-AC-3 (Dolby Digital +) σε μεγάλο Bitrate με το ffmpeg για όσο το δυνατόν μικρότερη απώλεια και μετά θα τα ενσωματώνω με το mkvtoolnix. Σε καμία περίπτωση δεν ειναι ίδια η ποιότητα αλλά η διαφορά απο το AC3 stream είναι χαώδης. Το δοκίμασα στο rip των Two Towers, μέρα με τη νύχτα.

Μάλλον θα πάω σε Nvidia Shield σε βάθος χρόνου, ίσως και σε μια φθηνότερη επιλογή νωρίτερα αν βρεθεί κάτι VFM.

ξανα τεσταρα το UBP-X800M2, και παιζει dolby vision αψογα

παιζει dolby true HD και dts hd ma, και dolby atmos και dts X.

συνεχιζει να μην παιζει καθολου καποια lossy dolby digital plus

αλλα κλαιν, οταν εχω τετοια αρχεια το βαζω απ ευθειας στην τηλεοραση

δες μηπως παρεις κι εσυ κανα τετοιο bluray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2023 στις 3:29 ΜΜ, Ntinaras είπε

ξανα τεσταρα το UBP-X800M2, και παιζει dolby vision αψογα

παιζει dolby true HD και dts hd ma, και dolby atmos και dts X.

συνεχιζει να μην παιζει καθολου καποια lossy dolby digital plus

αλλα κλαιν, οταν εχω τετοια αρχεια το βαζω απ ευθειας στην τηλεοραση

δες μηπως παρεις κι εσυ κανα τετοιο bluray

 

Αυτή τη στιγμή ήδη ξεπέρασα το ποταπό μπάτζετ μου για να πάω σε κάτι τόσο ακριβό 😂. Σκεπτόμουν το Sony BDP-S6700 που ειναι στα 160 ευρώ, γιατί κάποια συλλογή bluray 4K δισκάκια θα ήταν ενδιαφέρον να χτίσω αλλά δε γνωρίζω τι παίζει με τα αρχεία βίντεο/ήχου που υποστηρίζει.

 

Στις 18/3/2023 στις 6:49 ΜΜ, kallair είπε

Πριν κατι μήνες το ειχα ψαξει και εγώ για ΤrueHD και, με συζητησεις που ειχα κανει εδω με παιδια που ξερουν, ειχαμε καταληξει οτι ειτε πας σε nvidia shieldtv pro που τα υποστηριζει ολα και ξενοιαζεις, ειτε σε λυση σαν το zidoo και παρομοιες συσκευες που αναφερθηκαν, που ειναι ολα σε τιμες παρομοιες με το nvidia shieldtv pro. σε ολα τα φθηνα κινεζοκουτια  ξεχνας το trueHD και σε καποιες περιπτωσεις ξεχνας και το DV.

Προσωπικα συμβιβαστηκα και δεν κατεβαζω αρχειο που ειναι με trueHD.

Έχω καταλήξει στο Νvidia Shield ως πρώτη επιλογή, ανάλογα με τα οικονομικά πάντα, μετά στο Dune HD που ανέφερε πιο πριν ένας φίλος και με προβληματίζει και ένα Ugoos XQ4 Pro, το οποίο ειναι σε εξαιρετική τιμή, παίζει όλες τις μορφές ήχου (και TrueHD) αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα, δε ξέρω κατά πόσο τα κινέζικα ειναι αξιόπιστα και δε μου καεί στο τρίμηνο...

Επεξ/σία από Undertaker25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/3/2023 στις 8:51 ΜΜ, Undertaker25 είπε

Έχω καταλήξει στο Νvidia Shield ως πρώτη επιλογή, ανάλογα με τα οικονομικά πάντα, μετά στο Dune HD που ανέφερε πιο πριν ένας φίλος και με προβληματίζει και ένα Ugoos XQ4 Pro, το οποίο ειναι σε εξαιρετική τιμή, παίζει όλες τις μορφές ήχου (και TrueHD) αλλά δεν υπάρχει Ελλάδα, δε ξέρω κατά πόσο τα κινέζικα ειναι αξιόπιστα και δε μου καεί στο τρίμηνο...

To Νvidia Shield το θεωρώ υπερεκτιμημένο.Σε reviews επίσης μπορείς να δεις που λένε οτι έχει χειρότερη Dolby Vision Engine από πχ άλλα μποξάκια όπως το zidoo που σου πρότεινα.Επίσης το zidoo είναι από τα μοναδικά player που υποστηρίζει όλα τα HDR10 , HDR10+ και Dolby Vision format , συν οτι μπορεί να κάνει μετατροπή υλικού SDR σε HDR και αντίστροφα , επίσης χαρακτηριστικό που το κάνουν ελάχιστα player της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από προσωπική άποψη και πείρα, ή Nvidia shield pro ή τίποτα. Δοκίμασα φθηνά και κινέζικα ακριβά και τα άλλαζα το ένα πίσω από το άλλο. Το ένα δεν έπαιζε, το άλλο κολλούσε, το άλλο έχανε καρέ στην προβολή. Πήρα το shield πανάκριβα από Ελλάδα γιατί τότε δεν μπορούσα να κάνω αγορά από άμαζον και πάλι θα το αγόραζα αν χρειαζόταν στην τιμή που το πήρα. Λύνονται όλα τα προβλήματα και με εγκατάσταση kodi τα έχεις όλα σε τάξη και ταυτόχρονα Dolby vision. Θεωρώ ότι θα πρέπει να αλλάξει κάτι δραματικά για να χρειαστεί να το αντικαταστήσω στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αγοράσω το Nvidia Shield TV Pro από Amazon UK μου βγάζει 231€ μαζί με τα μεταφορικά και Import Fees Deposit. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πληρώσω τίποτα επιπλέον στο ελληνικό τελωνείο σωστά;

Από το Amazon Σουηδίας που το έχει φθηνότερα δεν δέχεται την ελληνική διεύθυνση..

EDIT: Εν τω μεταξύ από το Amazon UK αν επιλέξω να γίνει η πληρωμή σε λίρες βγαίνει 226€!

Επεξ/σία από sarisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 16/3/2023 στις 7:52 ΜΜ, tarantules είπε

Θα πρότεινα ένα όχι οποιοδήποτε TV box μιας και όπως λες έχεις και αρκετά μεγάλη συλλογή από 4Κ.Θα πρότεινα κάποιο από τα zidoo ή dune τα οποία εκτός την υποδειγματική αναπαραγωγή 4Κ υλικού , έχουν και τη δυνατότητα να βλέπεις πληροφορίες κάνοντας scrape τη movie database των ταινιών σου.Η εμπειρία κυριολεκτικά απογειώνεται.

Προσωπικά έχω το Zidoo Z9X και κάνω streaming 4Κ ταινίες με ήχο DTS-HD MA 7.1 ή DOLBY Atmos 7.1 από NAS.

καλησπέρα μια ερώτηση; κοιτάω να αγοράσω ενα καλο media player, να κατεβάζω 4Κ αλλά μόνο οτι εχει Ελληνικούς υπότιτλους. δεν ξερω καθόλου πως και που θα τα βρω αυτά 

οποιαδήποτε συμβουλή θα την εκτιμούσα. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...