Προς το περιεχόμενο

Intel 15th Gen Core, Meteor/Arrow-Lake & Z890 (2024) [LGA1851]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Είναι απλό. Όποιος προνόησε και πήρε 9900K ΔΕΝ χρειάζεται μέχρι και σήμερα upgrade για να κρατήσει 60fps minimum στα βαρύτερα AAA games. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων(Hogwarts Legacy με RT on) που τρέχουν χάλια σχεδόν παντού. Αντίθετα, ένας 3700X έχει framedrops κάτω από το 60ρι σε πολύ απαιτητικούς τίτλους(π.χ. CP2077 με PT maxed out).

Η τεράστια διαφορά(30%) 9900K με 3700X φαινόταν τότε μόνο μέσα από 720p benchmarks που όλα τα fanboys χλευάζατε, παρόλο που δείχνουν future proofness. Σήμερα με τις ανεβασμένες απαιτήσεις των games και κάρτες επιπέδου 4090, ακόμα και σε 1080p/1440p φαίνεται το χάσμα.

https://gamegpu.com/rpg/role-playing/the-last-of-us-part-i-v-1-1-1-0-test-gpu-cpu

Σχεδόν 30% διαφορά ο 3700X με τον 10700K(=ένας χειρότερος 9900K). 110fps έναντι 85fps @1080p σε AMD sponsored τίτλο. Το παραμύθι της Intel που σε κοροϊδεύει και πληρώνεις 40% μεγαλύτερη τιμή για 5% καλύτερο gaming τελείωσε. Το future proofing δεν είναι τσάμπα. Βρείτε άλλo αφήγημα.

υ.γ.: Προφανώς και ο κάτοχος του ασθμαίνοντος 3700X μπορεί να πάει σε 5950X με 430€*. Γιατί να το κάνει όμως τώρα που υπάρχουν ολοκαίνουργιες πλατφόρμες και 13600K να κάνουν αλοιφή τον 5950X και σε gaming και σε productivity. Γιατί να μείνει σε πλατφόρμα του 1821;

*https://www.skroutz.gr/s/25578869/AMD-Ryzen-9-5950X-3-4GHz-Επεξεργαστής-16-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί.html

Καλά αν είναι κάποιος σε 3700x δεν χρειάζεται να πάει σε 5950x πάει σε 5600x δίνοντας τον 3700x και βάζει ακόμα 30 40 ευρώ και έχει καλύτερη Gaming εμπειρία από 9900k. Η αν θέλει και productivity με ένα 50αρικο ακόμα πάει σε 5700x και καθάρισε. Δεν είναι πάντα τα πράγματα άσπρο μαύρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Δεν το ήξερα αυτό που λες για το kingdom. Πάντως για να μην παρεξηγηθώ μίλησα ξεκάθαρα για έναν μέσο gamer. Ε ρε παιδιά δείτε τι κάρτα χρησιμοποιεί ακόμη ένας μέσος gamer στο steam ας πούμε. Δηλαδή δεν πιάνει 60+ fps σε 1440p με ένας 3700x με την κατάλληλη κάρτα; Γιατί μιλάω για μέσο χρήστη και μέσο gamer να εξηγήσω. Γιατί παιδιά το upgrade path μιας εταιρίας κυρίως για τέτοιους χρήστες έχει νόημα. Ένας money is not an issue gamer δεν ενδιαφέρεται για να εξοικονομήσει χρήματα κρατώντας την ίδια μητρική. Θα πάρει the best of the best no matter what. Εκεί λοιπόν σαφέστατα και έδωσε τέτοιο path η amd και μακάρι να δίνει αντίστοιχο path και η Intel για να επωφελούμαστε όλοι μας, που στην πλειοψηφία μας είμαστε μέσοι χρήστες και μέσοι gamers.

κοίτα είναι ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας... αν παίζεις παιχνίδια τύπου fifa, fortnite, cs:go, NBA2k κτλπ ο 3700x είναι υπεραρκετός για AAA games από την άλλη είναι άστα να πάνε... φυσικά στο κομμάτι για το upgrade δε διαφωνώ μαζί σου ισα ισα, αλλα να δίνουν και αυτοί κάναν πυρήνα 3 σειρές βγάλαν τους ίδιες πυρήνες οι αθεόφοβοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμη και σε 4Κ με την 4090 θα δεις μπουκάλι με τον 3700Χ σε σχέση με τον 9900Κ. Είναι κτήνος η κάρτα ακόμη και σε 4Κ. Ειδικά σε games με RT που θέλουν περισσότερο CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω 9900Κ με 4090, περίμενα τα νέα για την 14 σειρά, αλλα προβληματίζομαι εαν θα αξίζει να πάω σε 14900k ή σε 13900k (που θα πεσει πολύ η τιμή του σε λίγους μήνες). Πάντα με ddr5

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cyberguy said:

εχω 9900Κ με 4090, περίμενα τα νέα για την 14 σειρά, αλλα προβληματίζομαι εαν θα αξίζει να πάω σε 14900k ή σε 13900k (που θα πεσει πολύ η τιμή του σε λίγους μήνες). Πάντα με ddr5

Γιατί προβληματίζεσαι; Ακρίβως το ίδιο τσιπ είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, just_a_dude said:

Τελευταίο εκτός θέματος μήνυμα. Είναι αναλόγως το παιχνίδι και τις μνήμες. Σε σημερινά cpu heavy games θα ρίχνει μπουκάλι και στην 6750ΧΤ ο 3700Χ, ενδεχομενος και αρκετό σε κάποια.

Στα περισσότερα καινούργια παιχνίδια σε  1440p ούτε με σφαίρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εχω 9900Κ με 4090, περίμενα τα νέα για την 14 σειρά, αλλα προβληματίζομαι εαν θα αξίζει να πάω σε 14900k ή σε 13900k (που θα πεσει πολύ η τιμή του σε λίγους μήνες). Πάντα με ddr5

Περιμένεις για 15900k εφόσον είσαι σε 4Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα βασικό ξεχνάμε. Το τι επεξεργαστή και κάρτα είναι αρκετή για τον καθένα μας έχει να κάνει με το τι παιχνίδια παίζει. Οποίος μου πει ένα rpg (σχεδόν αποκλειστικά τέτοια παίζω) ή ένα tactical rpg στο οποίος ένας 3700x θα ρίχνει μπουκάλι σε κάρτα δυναμικής της 6750x για 1440p πολύ θα ήθελα να το γνωρίζω. Νομιζω οτι αυτό δεν θα συμβεί για αρκετό καιρό ακόμη. Ξαναματαλέω μιλάμε για τον μέσο χρήστη και gamer. Τα στατιστικά του steam τα έχετε δει;

 Όπως και να έχει ξεφύγαμε πάλι. Μια άλλη ερώτηση έχω. Όσοι έχετε σύγχρονο Intel επεξεργαστή υπάρχει τρόπος να δείτε τι επίπτωση έχει στην κατανάλωση του επεξεργαστή σας η χρήση αποκλειστικά E cores για κάποια δουλειά σε σχέση με χρήση αποκλειστικά P cores; Υπάρχει ας πούμε κάποιος τρόπος να κλειδώσετε μόνο σε E cores ή μόνο σε P cores και να δείτε wattage;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Στα περισσότερα καινούργια παιχνίδια σε  1440p ούτε με σφαίρες

Σε δύσκολα σημεία θα έχει μπουκάλι. Εντάξει δεν θα πέφτει στο 70% η κάρτα, αλλά στο 90% και ίσως λίγο πιο κάτω ναι. Η 4070 που έχω είναι +30% από την 6750ΧΤ και ο 5600Χ είναι σίγουρα +30%, μπορεί και παραπάνω, σε cpu heavy games από τον 3700Χ. Και εγώ τρώω λίγο μπουκάλι σε κάποια. 

5 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως ένα βασικό ξεχνάμε. Το τι επεξεργαστή και κάρτα είναι αρκετή για τον καθένα μας έχει να κάνει με το τι παιχνίδια παίζει. Οποίος μου πει ένα rpg (σχεδόν αποκλειστικά τέτοια παίζω) ή ένα tactical rpg στο οποίος ένας 3700x θα ρίχνει μπουκάλι σε κάρτα δυναμικής της 6750x για 1440p πολύ θα ήθελα να το γνωρίζω. Νομιζω οτι αυτό δεν θα συμβεί για αρκετό καιρό ακόμη. Ξαναματαλέω μιλάμε για τον μέσο χρήστη και gamer. Τα στατιστικά του steam τα έχετε δει;

 Όπως και να έχει ξεφύγαμε πάλι. Μια άλλη ερώτηση έχω. Όσοι έχετε σύγχρονο Intel επεξεργαστή υπάρχει τρόπος να δείτε τι επίπτωση έχει στην κατανάλωση του επεξεργαστή σας η χρήση αποκλειστικά E cores για κάποια δουλειά σε σχέση με χρήση αποκλειστικά P cores; Υπάρχει ας πούμε κάποιος τρόπος να κλειδώσετε μόνο σε E cores ή μόνο σε P cores και να δείτε wattage;

Το witcher 3 με το καινούργιο patch είναι rpg και θέλει άπειρο cpu.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι το AM4 πήρε killer gaming CPU(5800X3D) που τον συνδυάζεις άνετα ακόμα και με 4090 αν παίζεις σε 4Κ και είσαι πένα.

Κατά τα άλλα ο λόγος που αλλάζουμε CPU ακόμα και σήμερα είναι κυρίως τα unoptimized games που δεν βλέπουν πυρήνες αλλά θέλουν STP. Ένας 9900Κ και όχι μόνο, θα ήταν υπέραρκετός αν τα παιχνίδια είχαν σωστό utilization για 8/16.

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Το witcher 3 με το καινούργιο patch είναι rpg και θέλει άπειρο cpu.

Unoptimized εντελώς το next-gen TW3, ελπίζω σε δυνατό patch αφού κυκλοφορήσει το Phantom Liberty.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, τα unoptimized games. Γι’ αυτό λέω για τον 3700Χ. Κόβω το χέρι μου ότι σε καινούργια games, σε δύσκολα σημεία, χάνει το 60αρι. Ειδικά με XMP που τρέχουν σχεδόν όλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just_a_dude said:

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, τα unoptimized games. Γι’ αυτό λέω για τον 3700Χ. Κόβω το χέρι μου ότι σε καινούργια games, σε δύσκολα σημεία, χάνει το 60αρι. Ειδικά με XMP που τρέχουν σχεδόν όλοι.

 

 Ξέχνα το, σε 1440p με την 6750ΧΤ είσαι 100% GPU Limited σε όλα τα καινούργια ΑΑΑ παιχνίδια ακόμα και χωρίς RT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

 Ξέχνα το, σε 1440p με την 6750ΧΤ είσαι 100% GPU Limited σε όλα τα καινούργια ΑΑΑ παιχνίδια ακόμα και χωρίς RT.

Δεν λέω ότι δεν είσαι GPU bound. Λέω ότι ο 3700Χ σε κάποια σημεία χάνει το 60αρι. Αν θέλεις να έχεις 60 παντού μπορείς να ρίξεις κάποια settings για να βοηθήσεις την κάρτα, αλλά αν ο επεξεργαστής δεν μπορεί τότε that's it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

 

 Ξέχνα το, σε 1440p με την 6750ΧΤ είσαι 100% GPU Limited σε όλα τα καινούργια ΑΑΑ παιχνίδια ακόμα και χωρίς RT.

Δεν ισχύει ρε συ εδώ δε κρατάει ο 3D θα κρατήσει ο 3700 τι λέμε τώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δώσω 2 παραδείγματα. Με τον 5600Χ με XMP μνήμες στο ghost wire και στο ascent έχανε το 60αρι σε σημεία (προφανώς η 4070 μπορεί να κάνει 60+). Όποτε εκεί και όλα low να τα έβαζα πάλι δεν θα είχε 60. Θα μου πεις 2 games και μάλιστα unoptimized. Σύμφωνοι. Αλλά ποια games πλέον δεν έχουν τέτοια προβλήματα; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμη και με την 6750 XT σε 1440p με τον 3700Χ θα χάσεις το 60αρι. Και δεν είναι μόνο τα current και average fps, αλλά και τα 1% low (αυτά παίζει να είναι και πιο σημαντικά βασικά). Σε καινούργια games με zen2 + XMP θα είναι λίγο meh τα 1%.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...