Προς το περιεχόμενο

Intel 15th Gen Core, Meteor/Arrow-Lake & Z890 (2024) [LGA1851]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ASRock ab350 fatality itx που έχω από το καλοκαίρι του 17, οποίος θέλει ας δει το bios στο support της. Μέσα 2018 πρώτο update για τους 2xxx, δεύτερο update καλοκαίρι 2019 για τους 3xxx οπότε ως εδώ όλα σχεδόν on time με την εκάστοτε γενιά, στο τελευταίο update μας πήγε πίσω, τέλος του 2022 για τους 5xxx ryzen.

Μην τρελαθούμε ότι δεν έδωσε 4 γενιές συμβατότητα η amd. Τώρα αν κάποιος ήθελε να κάνει update στην cpu του day one με το που βγήκαν οι νέες, μπορούσε στους 2xxx και στους 3xxx, αλλά όχι στους 5xxx. Ε δεν το κάνουν όλοι οι χρήστες που ήδη έχουν ήδη παλαιότερο ryzen. Σε μια μεση αναβάθμιση κάθε 2-3-4 χρόνια ψάχνει καποιος να αλλάξει μια cpu, ειδικά τίποτα 6c/12t CPUs που γέρασαν μια χαρά, ακόμη και η πρώτη γενιά που γέρασε σαφώς καλύτερα από κάτι 7700k κλπ. Μια χαρά συμβατότητα έδωσε εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι μέχρι τέλος του 22 ένας 3700x, 3800x δεν έπαιζε άνετα σε 1080p-1440p games, ή δεν έκανε άνετα δουλειά για έναν μέσο χρήστη.

Τώρα όποιος πιστεύει ότι το νέο bios για υποστήριξη νεων CPUs είναι απλή υπόθεση και μάλιστα για πλειάδα μητρικών οκ, ας το ξανασκεφτεί (Τι ακούμε εδώ μέσα).

Ξαναλέω οποίος θέλει να δει εδώ είναι το support για το bios με ημερομηνίες που βγήκε:

https://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty AB350 Gaming-ITXac/index.asp#BIOS

Μακαρι να δώσει 3-4 γενιές και η Intel για να μπορεί ένας μέσος χρήστης να μην ασχολείται πια με αυτό το θέμα όταν διαλέγει πλατφόρμα και επεξεργαστή. Υπέρ όλων των καταναλωτών θα είναι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορά σε κείμενο

Μια χαρά συμβατότητα έδωσε εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι μέχρι τέλος του 22 ένας 3700x, 3800x δεν έπαιζε άνετα σε 1080p-1440p games, ή δεν έκανε άνετα δουλειά για έναν μέσο χρήστη.

Αν ο 3700X έπαιζε άνετα μέχρι το τέλος του 2022, τότε τι να πούμε για τον 9900K με b-dies που είναι μέχρι και ~30% πάνω από 3700X τερματισμένο; Διαπιστωμένο και από 720p bench του παρελθόντος και από σύγχρονα με ισχυρότερες κάρτες(πρακτικά 10700K=9900K με χειρότερο latency).

Ή θα προσφέρεις upgrade path ή κορυφαία μοντέλα που με το ανάλογο τίμημα θα σε κρατήσουν παραπάνω χρόνια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αν ο 3700X έπαιζε άνετα μέχρι το τέλος του 2022, τότε τι να πούμε για τον 9900K με b-dies που είναι μέχρι και ~30% πάνω από 3700X τερματισμένο; Διαπιστωμένο και από 720p bench του παρελθόντος και από σύγχρονα με ισχυρότερες κάρτες(πρακτικά 10700K=9900K με χειρότερο latency).

Ή θα προσφέρεις upgrade path ή κορυφαία μοντέλα που με το ανάλογο τίμημα θα σε κρατήσουν παραπάνω χρόνια.

Που κολλάει ο 9900k σε σχέση με το ότι είναι ταχύτερος ή όχι από 3700x με το αν έδωσε upgrade path η amd; Μπλέξαμε μπούτια μάλλον. Δηλαδή ένας 3700x δεν παίζει ακόμη και σήμερα άνετα 1440p με την ανάλογη καρτα γραφικών;;;; Τι μπλέκεις 720p, 10700k, 9900k και πράσινα άλογα;;;; Δηλαδή θεωρείς ότι με 3700x δεν κάνεις άνετα 1440p gaming ακόμη;;; Δεν σε καταλαβαίνω στην τοποθετησή σου. Μια χαρά upgrade path έδωσε μπες δες το link που έβαλα. Απο το τελος του 22 βάζεις 5900 ryzen επάνω. Σε μητρική που βγήκε καλοκαίρι του 17. Δηλαδή τι θες άλλο από ένα upgrade path;

Στο μεταξύ αλήθεια βάζεις σε σύγκριση τον 9900k που ήταν end of road στο socket του με τον 3700x που σήμερα γίνεται 5950x στην πλειονότητα των am4 μητρικών, γιατί ο 9900k είναι 20-30% ξέρω ‘γώ πιο γρήγορος σε 720p(!!!!!) από τον 3700x;;;; Που σε 1080p πέφτει στο πόσο 10-15% και αυτό λογικά με gpus που δεν είναι καν για 1080p αλλά για 1440p;;;; Που εκεί πέφτει και άλλο, κάτω από 5-10% η διαφορά τους;;;; Για να μου αποδείξεις ότι δεν είναι αρκετός ο 3700x (που σε productivity είναι σαν τον 9900k) για έναν μέσο χρήστη και έναν μέσο gamer ακόμη και σήμερα;;;
Τι κάνεις δώσε ένα παράδειγμα που δεν μπορεί να σε καλύψει ένας 3700x σήμερα στον υπολογιστή σου; 

Εν το μεταξύ πως έμπλεξε το upgrade path της amd με τη σύγκριση στην οποία με παρασύρεις να κάνω και εγώ τώρα…χάθηκε η μπάλα νομίζω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ανάλογα τα παιχνίδια. Εγώ με 5600Χ και σε κάποια έχει λίγο bottleneck με την 4070. Φαντάζομαι με 3700Χ θα είναι εμφανές.

Σε 1440p;;; Με high settings; Αντί ας πούμε 120fps να έχει 110;;; Κάτι τέτοιο εννοείς;;; Αυτό σου κάνει ο 5600x;;; Επίσης με το συμπάθειο κιόλας αλλά μέσος gamer δεν έχει 4070 σήμερα. Μίλησα ξεκάθαρα στην τοποθέτηση μου για μέσο χρήστη και μέσο gamer. Δηλαδή στην μητρική μου από το 17 το να μπορώ να βάλω επεξεργαστή που μέχρι το 21 ήταν από τους καλύτερους δεν είναι upgrade path;;;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε 1440p;;; Με high settings; Αντί ας πούμε 120fps να έχει 110;;; Κάτι τέτοιο εννοείς;;;

με ultra. με τον 5600Χ ναι. Ο 3700Χ έχει αρκετή διαφορά στο gaming όμως. Μπορεί να είναι και 30% κάτω. Ότι παίζεις παίζεις και με τον 3700Χ, αλλά άνετα όχι γιατί κόβει πολύ τις σημερινές κάρτες που προορίζονται για 1440p. Τώρα αν έχεις παλιότερη κάρτα ναι οκ, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε για το σήμερα.

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε 1440p;;; Με high settings; Αντί ας πούμε 120fps να έχει 110;;; Κάτι τέτοιο εννοείς;;; Αυτό σου κάνει ο 5600x;;; Επίσης με το συμπάθειο κιόλας αλλά μέσος gamer δεν έχει 4070 σήμερα. Μίλησα ξεκάθαρα στην τοποθέτηση μου για μέσο χρήστη και μέσο gamer. Δηλαδή στην μητρική μου από το 17 το να μπορώ να βάλω επεξεργαστή που μέχρι το 21 ήταν από τους καλύτερους δεν είναι upgrade path;;;

Μίλησες για 1440p γι αυτό είπα την 4070 γιατί είναι η ελάχιστη κάρτα που αρκεί για 1440p σήμερα 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

με ultra. με τον 5600Χ ναι. Ο 3700Χ έχει αρκετή διαφορά στο gaming όμως. Μπορεί να είναι και 30% κάτω. Ότι παίζεις παίζεις και με τον 3700Χ, αλλά άνετα όχι γιατί κόβει πολύ τις σημερινές κάρτες που προορίζονται για 1440p. Τώρα αν έχεις παλιότερη κάρτα ναι οκ, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μιλάμε για το σήμερα.

Δεν είχα στο μυαλό μου την 4070 είναι η αλήθεια φίλτατε γιατί όπως και να το κάνουμε αν έχεις χρήμα για 4070 έχεις και για 5800x3d που δεν νομίζω ότι την κρατάει πίσω την 4070. Ε αυτός ο 5800x3d μπαίνει στην μητρική μου σήμερα. Δηλαδή από μια μητρική αγορασμένη το 17 τι άλλο να θες σαν upgrade path; Για να κλείσω το gaming με τον 3700x είχα στο μυαλό μου περισσότερο κάτι σε ζευγάρι με rx6750xt κλπ. Εκεί νομίζω ελάχιστα μπουκαλιάζει ένας 3700x την συγκεκριμένη gpu. Όχι;;;

Κάτσε είπαμε μην υπερβάλουμε ότι η 4070 είναι η ελάχιστη για 1440p gaming σήμερα!!! Αν εσυ θες 1440p @ 240fps δεν φτάνει ούτε η 4070 οκ αλλά πάνω από 60fps που ένας μέσος χρήστης είναι οκ βγάζουν και η 4060ti και η 6700xt και άλλες. Τόσα έχω χάσει;;; Υπερβολική η τελευταία τοποθέτηση σου θεωρώ. 

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο εκτός θέματος μήνυμα. Είναι αναλόγως το παιχνίδι και τις μνήμες. Σε σημερινά cpu heavy games θα ρίχνει μπουκάλι και στην 6750ΧΤ ο 3700Χ, ενδεχομενος και αρκετό σε κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε 1440p;;; Με high settings;

Πάντως αυτό μη το λες σαν παράδειγμα αρκετά παιχνίδια άμα ανεβάσεις τέρμα settings ζητάνε και δυνατό cpu πχ kingdom come αν τα βάλεις όλα δεξιά σε 4κ σε σημεία πέφτει και στα 40 fps ενώ η κάρτα κάθετε (5800x3D και 4090) , αν κατεβάσεις μερικά συγκεκριμένα settings παίρνεις μέχρι και 30 fps τώρα φαντάζομαι τι θα γίνεται σε όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν τελευταία που είναι και unoptimized με 3700χ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Πάντως αυτό μη το λες σαν παράδειγμα αρκετά παιχνίδια άμα ανεβάσεις τέρμα settings ζητάνε και δυνατό cpu πχ kingdom come αν τα βάλεις όλα δεξιά σε 4κ σε σημεία πέφτει και στα 40 fps ενώ η κάρτα κάθετε (5800x3D και 4090) , αν κατεβάσεις μερικά συγκεκριμένα settings παίρνεις μέχρι και 30 fps τώρα φαντάζομαι τι θα γίνεται σε όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν τελευταία που είναι και unoptimized με 3700χ

Δεν το ήξερα αυτό που λες για το kingdom. Πάντως για να μην παρεξηγηθώ μίλησα ξεκάθαρα για έναν μέσο gamer. Ε ρε παιδιά δείτε τι κάρτα χρησιμοποιεί ακόμη ένας μέσος gamer στο steam ας πούμε. Δηλαδή δεν πιάνει 60+ fps σε 1440p με ένας 3700x με την κατάλληλη κάρτα; Γιατί μιλάω για μέσο χρήστη και μέσο gamer να εξηγήσω. Γιατί παιδιά το upgrade path μιας εταιρίας κυρίως για τέτοιους χρήστες έχει νόημα. Ένας money is not an issue gamer δεν ενδιαφέρεται για να εξοικονομήσει χρήματα κρατώντας την ίδια μητρική. Θα πάρει the best of the best no matter what. Εκεί λοιπόν σαφέστατα και έδωσε τέτοιο path η amd και μακάρι να δίνει αντίστοιχο path και η Intel για να επωφελούμαστε όλοι μας, που στην πλειοψηφία μας είμαστε μέσοι χρήστες και μέσοι gamers.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Που κολλάει ο 9900k σε σχέση με το ότι είναι ταχύτερος ή όχι από 3700x με το αν έδωσε upgrade path η amd; Μπλέξαμε μπούτια μάλλον. Δηλαδή ένας 3700x δεν παίζει ακόμη και σήμερα άνετα 1440p με την ανάλογη καρτα γραφικών;;;; Τι μπλέκεις 720p, 10700k, 9900k και πράσινα άλογα;;;; Δηλαδή θεωρείς ότι με 3700x δεν κάνεις άνετα 1440p gaming ακόμη;;; Δεν σε καταλαβαίνω στην τοποθετησή σου. Μια χαρά upgrade path έδωσε μπες δες το link που έβαλα. Απο το τελος του 22 βάζεις 5900 ryzen επάνω. Σε μητρική που βγήκε καλοκαίρι του 17. Δηλαδή τι θες άλλο από ένα upgrade path;

Στο μεταξύ αλήθεια βάζεις σε σύγκριση τον 9900k που ήταν end of road στο socket του με τον 3700x που σήμερα γίνεται 5950x στην πλειονότητα των am4 μητρικών, γιατί ο 9900k είναι 20-30% ξέρω ‘γώ πιο γρήγορος σε 720p(!!!!!) από τον 3700x;;;; Που σε 1080p πέφτει στο πόσο 10-15% και αυτό λογικά με gpus που δεν είναι καν για 1080p αλλά για 1440p;;;; Που εκεί πέφτει και άλλο, κάτω από 5-10% η διαφορά τους;;;; Για να μου αποδείξεις ότι δεν είναι αρκετός ο 3700x (που σε productivity είναι σαν τον 9900k) για έναν μέσο χρήστη και έναν μέσο gamer ακόμη και σήμερα;;;
Τι κάνεις δώσε ένα παράδειγμα που δεν μπορεί να σε καλύψει ένας 3700x σήμερα στον υπολογιστή σου; 

Εν το μεταξύ πως έμπλεξε το upgrade path της amd με τη σύγκριση στην οποία με παρασύρεις να κάνω και εγώ τώρα…χάθηκε η μπάλα νομίζω.

Είναι απλό. Όποιος προνόησε και πήρε 9900K ΔΕΝ χρειάζεται μέχρι και σήμερα upgrade για να κρατήσει 60fps minimum στα βαρύτερα AAA games. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων(Hogwarts Legacy με RT on) που τρέχουν χάλια σχεδόν παντού. Αντίθετα, ένας 3700X έχει framedrops κάτω από το 60ρι σε πολύ απαιτητικούς τίτλους(π.χ. CP2077 με PT maxed out).

Η τεράστια διαφορά(30%) 9900K με 3700X φαινόταν τότε μόνο μέσα από 720p benchmarks που όλα τα fanboys χλευάζατε, παρόλο που δείχνουν future proofness. Σήμερα με τις ανεβασμένες απαιτήσεις των games και κάρτες επιπέδου 4090, ακόμα και σε 1080p/1440p φαίνεται το χάσμα.

https://gamegpu.com/rpg/role-playing/the-last-of-us-part-i-v-1-1-1-0-test-gpu-cpu

Σχεδόν 30% διαφορά ο 3700X με τον 10700K(=ένας χειρότερος 9900K). 110fps έναντι 85fps @1080p σε AMD sponsored τίτλο. Το παραμύθι της Intel που σε κοροϊδεύει και πληρώνεις 40% μεγαλύτερη τιμή για 5% καλύτερο gaming τελείωσε. Το future proofing δεν είναι τσάμπα. Βρείτε άλλo αφήγημα.

υ.γ.: Προφανώς και ο κάτοχος του ασθμαίνοντος 3700X μπορεί να πάει σε 5950X με 430€*. Γιατί να το κάνει όμως τώρα που υπάρχουν ολοκαίνουργιες πλατφόρμες και 13600K να κάνουν αλοιφή τον 5950X και σε gaming και σε productivity. Γιατί να μείνει σε πλατφόρμα του 1821;

*https://www.skroutz.gr/s/25578869/AMD-Ryzen-9-5950X-3-4GHz-Επεξεργαστής-16-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί.html

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είναι απλό. Όποιος προνόησε και πήρε 9900K ΔΕΝ χρειάζεται μέχρι και σήμερα upgrade για να κρατήσει 60fps minimum στα βαρύτερα AAA games. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων(Hogwarts Legacy με RT on) που τρέχουν χάλια σχεδόν παντού. Αντίθετα, ένας 3700X έχει framedrops κάτω από το 60ρι σε πολύ απαιτητικούς τίτλους(π.χ. CP2077 με PT maxed out).

Η τεράστια διαφορά(30%) 9900K με 3700X φαινόταν τότε μόνο μέσα από 720p benchmarks που όλα τα fanboys χλευάζατε, παρόλο που δείχνουν future proofness. Σήμερα με τις ανεβασμένες απαιτήσεις των games και κάρτες επιπέδου 4090, ακόμα και σε 1080p/1440p φαίνεται το χάσμα.

https://gamegpu.com/rpg/role-playing/the-last-of-us-part-i-v-1-1-1-0-test-gpu-cpu

Σχεδόν 30% διαφορά ο 3700X με τον 10700K(=ένας χειρότερος 9900K). 110fps έναντι 85fps @1080p σε AMD sponsored τίτλο. Το παραμύθι της Intel που σε κοροϊδεύει και πληρώνεις 40% μεγαλύτερη τιμή για 5% καλύτερο gaming τελείωσε. Το future proofing δεν είναι τσάμπα. Βρείτε άλλo αφήγημα.

υ.γ.: Προφανώς και ο κάτοχος του ασθμαίνοντος 3700X μπορεί να πάει σε 5950X με 430€*. Γιατί να το κάνει όμως τώρα που υπάρχουν ολοκαίνουργιες πλατφόρμες και 13600K να κάνουν αλοιφή τον 5950X και σε gaming και σε productivity. Γιατί να μείνει σε πλατφόρμα του 1821;

*https://www.skroutz.gr/s/25578869/AMD-Ryzen-9-5950X-3-4GHz-Επεξεργαστής-16-Πυρήνων-για-Socket-AM4-σε-Κουτί.html

Υπάρχει κάποιος λόγο που με αποκαλείς fanboy με την έκφραση “που όλα τα fanboys χλευάζατε” και με προσβάλεις μη ξέροντας τίποτα για μένα; Στην ηλικία που είμαι δεν έχω καμία ανάγκη να γίνω fanboy καμίας εταιρίας. Θα ήθελα να ξέρω παρακαλώ πολύ. Αν δεν το κάνεις προσωπικό θα έπρεπε να γράφει «χλευάζαΝΕ». Το ότι έχω amd δεν με κάνει fanboy κύριε.

Πάει αυτό.

Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι οποίος έχει 4090 παίζει σε 4k ε; Εκεί τι διαφορά έχει ο 9900k με τον 3700x;;; Έτσι…

Πάει και αυτό.

Απολυτα σωστός για την τιμή του 5950x σήμερα. Όμως τον βρίσκεις μεταχειρισμένο, επίσης για δες και έναν 5800x3d τι τιμή έχει. Ή ακόμη πιο value for money 5600x3d. Αν λοιπόν εγώ δεν έχω να δώσω τα χρήματα που κάνει ένας x3d, μόνο για μητρική χωριά τον επεξεργαστή και τις μνήμες (για τον εξαιρετικό 13600k) τότε μια χαρά με βολεύει το upgrade path της amd. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις πιστεύω.

Πάει και αυτό.

Άντε να καταλάβω το σκεπτικό σου για όποιον πήρε τότε τον 3700x αντί για τον 9900k. Για μένα που όταν πήρα τον 1600 υπήρχε μόνο 7700k που είδαμε πόσο καλά γέρασε (του κάνει πλάκα ο 1600) τι να γίνει να μην με βολεύει το εξαιρετικό upgrade path που έχει η amd;;; Με 80 ευρώ θα παρω 3700x μεταχειρισμένο, λες να αλλάξω όλη την πλατφόρμα με τόσα; Γίνεται;

Πάει και αυτό.

Μιλώντας για upgrade path έβαλες νέα πλατφόρμα στην κουβέντα. Τι άλματα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω, λυπάμαι.

Τέλος οι επεξεργαστές, οι εταιρίες, οι κάρτες γραφικών και όλα τα υπόλοιπα δεν είναι μέρος για χουλιγκανισμό και επιθετικότητα κανενός είδους. Καλύτερα γυμναστήριο. Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Υπάρχει κάποιος λόγο που με αποκαλείς fanboy με την έκφραση “που όλα τα fanboys χλευάζατε” και με προσβάλεις μη ξέροντας τίποτα για μένα; Στην ηλικία που είμαι δεν έχω καμία ανάγκη να γίνω fanboy καμίας εταιρίας. Θα ήθελα να ξέρω παρακαλώ πολύ.

Πάει αυτό.

Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι οποίος έχει 4090 παίζει σε 4k ε; Εκεί τι διαφορά έχει ο 9900k με τον 3700x;;; Έτσι…

Πάει και αυτό.

Απολυτα σωστός για την τιμή του 5950x σήμερα. Όμως τον βρίσκεις μεταχειρισμένο, επίσης για δες και έναν 5800x3d τι τιμή έχει. Ή ακόμη πιο value for money 5600x3d. Αν λοιπόν εγώ δεν έχω να δώσω τα χρήματα που κάνει ένας x3d μόνο για μητρική χωριά τον επεξεργαστή και τις μνήμες τότε μια χαρά με βολεύει το upgrade path της amd. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις πιστεύω.

Πάει και αυτό.

Τέλος οι επεξεργαστές, οι εταιρίες, οι κάρτες γραφικών και όλα τα υπόλοιπα δεν είναι μέρος για χουλιγκανισμό και επιθετικότητα κανενός είδους. Καλύτερα γυμναστήριο. Φιλικά πάντα.

Είναι σίγουρα fan boy αυτός που παλιότερα έγραφε ότι η Intel είναι ληστής γιατί χρεώνει υπέρογκα ποσά για ελάχιστες βελτιώσεις στο gaming(π.χ. 9900K στα 480€ vs 3700X στα 350€ παλιότερα). Προσποιούμενος παράλληλα πως δεν κατανοεί τον ρόλο των becnhmarks σε maxed out γραφικά και 720p. Γιατί θυμάμαι όλους τους AMDκηδες του insomnia να ειρωνεύονται τα 720p benches ως δείκτη αντοχής στο χρόνο;

Όταν ένα CPU είναι 30% ταχύτερο από ένα άλλο τότε μόλις το άλλο πέσει στα 45 fps το πρώτο θα βγάζει 60fps και θα προσφέρει ομαλή εμπειρία. Ακόμα και σε 4K με 4090 θα την δεις τη διαφορά αν ο τίτλος είναι ιδιαίτερα CPU heavy.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

υ.γ.: Προφανώς και ο κάτοχος του ασθμαίνοντος 3700X μπορεί να πάει σε 5950X με 430€*. Γιατί να το κάνει όμως τώρα που υπάρχουν ολοκαίνουργιες πλατφόρμες και 13600K να κάνουν αλοιφή τον 5950X και σε gaming και σε productivity.

Καλά σε gaming...σε productivity ο 13600Κ τον 5950Χ?

Σε τί? Σε κάποιο ST bench από τον καιρό του ENIAC?

Βρε άνθρωπε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικεύεις δηλαδή ότι όσοι έχουμε amd εδώ μέσα είμαστε fanboys. Δεν κατανοείς ότι με προσβάλεις, γιατί έχεις απλά άλλη άποψη από εμένα και δεν συμφωνείς με την άποψη μου.
 

Δεν έχω γράψει ποτέ ότι η Intel είναι ληστής. Ποτέ.

Υποθέτεις ότι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα σε 720p των benchmarks. Δεν είναι αυτή η διαφορά των 720p η ίδια διαφορά σε καθημερινές συνθήκες gaming.

Όπως και να έχει και μόνο ότι συνεχίζεις με την έκφραση fanboys δεν σε τιμά.

Για απάντησε μου και στο εξής: Εγω που όταν πήρα τον 1600 μου, δηλαδή το καλοκαίρι του 17 ΔΕΝ είχε 9900k αλλά 7700k (που γέρασε εξαιρετικά NOT, τι να πω) τι να κάνω να μην επωφεληθώ από το upgrade path που μου δίνει την ευκαιρία να έχω έναν 5700-5800x3d που είναι μια χαρά επεξεργαστής στο σύστημα μου χωρίς να αλλάξω τίποτε άλλο;;; Αυτό λέγεται upgrade path. Αυτό το νόημα έχει!!!

Και άλλη μια ερώτηση, εγώ που δεν ενδιαφέρομαι για Ray tracing γιατί είμαι ΜΕΣΟΣ GAMER (που το περνάς στο ντούκου τόση ώρα που το λέω) μπορώ να παίξω κανονικά 1440p με έναν 3700x @60fps με high settings ως επί το πλείστον;;;; Με την κατάλληλη καρτα γραφικών. Μπορώ. Αν δεν μπορούσα να βάλω έναν 3700 ή αντίστοιχα έναν 5600x3d στην μητρική μου θα μπορούσα με τον 1600;;; Πιθανότατα όχι. Ε αυτό λέγεται updrage path και μου το δίνει η amd για έξι χρόνια αφότου πήρα τη μητρική. Δεν με αφορά αν δεν θες να το καταλάβεις αλλά έτσι είναι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...