Προς το περιεχόμενο

Το bios δεν κρατάει τις ρυθμίσεις.


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.

 

Ενεργοποιώ από το bios to xmp, το pbo,το tpm για τα Windows 11 αλλά δεν κρατάει τις ρυθμίσεις γιατί;

Μετά από επανεκκίνηση χάνονται.

 

Έχω Ryzen 2700x καί x470 taichi ultimate.

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, blackm76 είπε

Γειά σας παιδιά.

 

Ενεργοποιώ από το bios to xmp, το pbo,το tpm για τα Windows 11 αλλά δεν κρατάει τις ρυθμίσεις γιατί;

Μετά από επανεκκίνηση χάνονται.

 

Έχω Ryzen 2700x καί x470 taichi ultimate.

 

Καμία ιδέα;

Καλησπέρα

άλλαξε την μικρή μπαταρία που έχει πάνω η μητρική σου, λογικά έχει βλάβη ή δεν λειτουργεί με αποτέλεσμα να μην κρατάει τις ρυθμίσεις που κάνεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop ή desktop; Όταν λες επανεκκίνηση, εννοείς ότι κλείνεις το σύστημα και πατάς το κουμπί να ξεκινήσει ή κάνεις επανεκκίνηση μέσα από τα windows; Μήπως κλείνεις την τροφοδοσία ρεύματος όταν κάνεις τερματισμό; Από μπαταρία BIOS πως πάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Brainkill4r είπε

Καλησπέρα

άλλαξε την μικρή μπαταρία που έχει πάνω η μητρική σου, λογικά έχει βλάβη ή δεν λειτουργεί με αποτέλεσμα να μην κρατάει τις ρυθμίσεις που κάνεις

Καλημέρα φίλε μου.νομιζω την είχα αλλάξει αλλά θα την ξανά αλλάξω για σιγουριά.

9 ώρες πριν, micos000 είπε

Laptop ή desktop; Όταν λες επανεκκίνηση, εννοείς ότι κλείνεις το σύστημα και πατάς το κουμπί να ξεκινήσει ή κάνεις επανεκκίνηση μέσα από τα windows; Μήπως κλείνεις την τροφοδοσία ρεύματος όταν κάνεις τερματισμό; Από μπαταρία BIOS πως πάμε;

Καλημέρα φίλε μου.desktop έχω.

Όταν κλείνω το σύστημα καί πατάω το κουμπί να ξεκινήσει χάνει τις ρυθμίσεις αλλά καμία φορά καί όταν κάνω επανεκκίνηση μεσα από τα Windows το ίδιο κάνει. Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι όταν κλείνω το pc κλείνω καί τό κουμπί του τροφοδοτικού από πίσω αλλά δεν είναι λογικό να δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

 

Μπαταρία bios είχα αλλάξει αλλά δεν θυμάμαι πότε.. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπαν ήδη τη λύση.

99,9% μιλάμε για μπαταρία μητρικής, αφού αυτή είναι κατά βάση υπεύθυνη να σου κρατάει τις ρυθμίσεις.

Ακόμη και χωρίς μπαταρία, αν δεν κλείνεις το τροφοδοτικό από το power θα μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις, ακόμη και με χαλασμένη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σου είπαν ήδη τη λύση.

99,9% μιλάμε για μπαταρία μητρικής, αφού αυτή είναι κατά βάση υπεύθυνη να σου κρατάει τις ρυθμίσεις.

Ακόμη και χωρίς μπαταρία, αν δεν κλείνεις το τροφοδοτικό από το power θα μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις, ακόμη και με χαλασμένη μπαταρία.

Καταλαβαίνω φίλε μου οπότε αλλάζω μπαταρία και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, blackm76 είπε

Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι όταν κλείνω το pc κλείνω καί τό κουμπί του τροφοδοτικού από πίσω αλλά δεν είναι λογικό να δημιουργήσει πρόβλημα αυτό.

Πολύ καλά σκέφτηκες. Όταν το pc (ή το λάπτοπ) είναι συνδεμένο στο ρεύμα και τερματισμένο διατηρεί τις ρυθμίσεις του bios από το ρεύμα της παροχής (και το λάπτοπ από την μπαταρία του). Όταν κλείνεις τον διακόπτη (και βγάζεις και την μπαταρία του λάπτοπ) οι ρυθμίσεις διατηρούνται από την εσωτερική του μπαταρία η οποία δεν είναι επαναφορτιζόμενη αλλά λιθίου (συνήθως) και αυτές οι μπαταρίες έχουν χρόνο ζωής γύρω στα 5 χρόνια σε νορμάλ συνθήκες. Αν το αποσυνδέεις από το ρεύμα μπορεί να παρέλθει ο χρόνος ζωής πιο σύντομα.

Τώρα πήγαινε πάρε μία ή δύο cr2032. Η αντικατάσταση είναι πολύ απλή. Τερμάτισε το pc και βγάλτο από το ρεύμα. Εντόπισε την μπαταρία στο κέντρο της μητρικής (συνήθως). Με ένα ψιλό κατσαβιδάκι ή ένα λεπτό καρφάκι σπρώξε το έλασμα που προεξέχει προς τα έξω και η μπαταρία θα πεταχτεί προς τα πάνω. Βάλε την νέα όπως ήταν η παλιά (τα γράμματα προς τα έξω, να τα βλέπεις), κλείσε το καπάκι, βάλε μπρος, ρύθμισε πάλι το bios, τέλος.

Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα για το θέμα... -> https://iguru.gr/battery-on-motherboard/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Πολύ καλά σκέφτηκες. Όταν το pc (ή το λάπτοπ) είναι συνδεμένο στο ρεύμα και τερματισμένο διατηρεί τις ρυθμίσεις του bios από το ρεύμα της παροχής (και το λάπτοπ από την μπαταρία του). Όταν κλείνεις τον διακόπτη (και βγάζεις και την μπαταρία του λάπτοπ) οι ρυθμίσεις διατηρούνται από την εσωτερική του μπαταρία η οποία δεν είναι επαναφορτιζόμενη αλλά λιθίου (συνήθως) και αυτές οι μπαταρίες έχουν χρόνο ζωής γύρω στα 5 χρόνια σε νορμάλ συνθήκες. Αν το αποσυνδέεις από το ρεύμα μπορεί να παρέλθει ο χρόνος ζωής πιο σύντομα.

Τώρα πήγαινε πάρε μία ή δύο cr2032. Η αντικατάσταση είναι πολύ απλή. Τερμάτισε το pc και βγάλτο από το ρεύμα. Εντόπισε την μπαταρία στο κέντρο της μητρικής (συνήθως). Με ένα ψιλό κατσαβιδάκι ή ένα λεπτό καρφάκι σπρώξε το έλασμα που προεξέχει προς τα έξω και η μπαταρία θα πεταχτεί προς τα πάνω. Βάλε την νέα όπως ήταν η παλιά (τα γράμματα προς τα έξω, να τα βλέπεις), κλείσε το καπάκι, βάλε μπρος, ρύθμισε πάλι το bios, τέλος.

Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα για το θέμα... -> https://iguru.gr/battery-on-motherboard/

λοιπον αλλαξα μπαταρια και ολα καλα.

ειτε κλεισω το διακοπτη του τροφοδοτικου ειτε οχι τωρα τις κραταει ολες τις ρυθμισεις το bios.
Το οτι οταν κλεινω το διακοπτη απο το τροφοδοτικο πεφτει ο χρονος ζωης της μπαταριας δεν με πειραζει γιατι δεν σβηνουν τελειως τα rgb αν δεν κλεισω το τροφοδοτικο.
επισεις παρολο που εχω ups φοβαμαι να εχω συνεχεια ανοιχτο το τροφοδοτικο οποτε ας το κλεινω και ας πεσει η ζωη της μπαταριας δεν πειραζει θα την ξανα αλλαξω.

ευχαριστω πολυ παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Το οτι οταν κλεινω το διακοπτη απο το τροφοδοτικο πεφτει ο χρονος ζωης της μπαταριας δεν με πειραζει γιατι δεν σβηνουν τελειως τα rgb αν δεν κλεισω το τροφοδοτικο.
επισεις παρολο που εχω ups φοβαμαι να εχω συνεχεια ανοιχτο το τροφοδοτικο οποτε ας το κλεινω και ας πεσει η ζωη της μπαταριας δεν πειραζει θα την ξανα αλλαξω.

εγω φοβαμαι να κλεινω το τροφοδοτικο απο τον διακοπτη. Και γενικα καθε συσκευη που εχει συχνη χρηση. Ολες τις κλεινω με stand by.

Γενικα αυτα τα hard start / stop ειναι και χαλανε τις συσκευες. Οσες εχουν ενα βασικο κυκλωμα με καταναλωση 0,5 -3watt, δηλαδη soft start ειναι καλο για την μακροζωια της συσκευης. Ολων των συσκευων, οχι μονο τον υπολογιστων.

αυτα ειναι προσωπικες αποψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

γιατι δεν σβηνουν τελειως τα rgb αν δεν κλεισω το τροφοδοτικο.

Δες στο bios, στο τμήμα για το power, τι ρύθμιση έχει για το power off. Είναι S1, S3, κάτι άλλο; Αν δεν είναι S1 βάλτο και δες αν μετά κλείνουν τα rgb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δες στο bios, στο τμήμα για το power, τι ρύθμιση έχει για το power off. Είναι S1, S3, κάτι άλλο; Αν δεν είναι S1 βάλτο και δες αν μετά κλείνουν τα rgb.

η μητρικη μου ειναι η asrock x470 taichi ultimate.
που ειναι αυτη η ρυθμιση γιατι δεν την βρισκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό πρέπει να είναι...

spacer.png

 

Το βρήκα σε άλλο μενού.στο advance,ascpi configuration καί εκεί υπάρχει το deep sleep.

 

Αλλά έχει 2 επιλογές η μία είναι enable s4 καί η άλλη είναι enable s4 kai s5 ταυτόχρονα.

 

Τι είναι αυτά; καί ποίο από ταω2 επιλέγω;

Βασικά μόλις δοκίμασα καί τις 2 επιλογές καί δεν σβήνουν.δεν έκανε τίποτα αυτή η επιλογή.

 

Μήπως είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To screenshot είναι από το μάνουαλ της μητρικής από το site της asus. Έτσι το δείχνει. Στο acpi δείχνει αυτό...

spacer.png

Απ' ότι βλέπω στο παρακάτω λινκ, το S5 δεν είναι σίγουρα. Το S4 κάνει hyernation.

https://onlinehelp.ncr.com/Retail/Workstations/7613/HTML/Topics/UserGuide/5. Power Management/3-ACPI Sleep States (S0 - S5).htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, micos000 είπε

To screenshot είναι από το μάνουαλ της μητρικής από το site της asus. Έτσι το δείχνει. Στο acpi δείχνει αυτό...

spacer.png

Απ' ότι βλέπω στο παρακάτω λινκ, το S5 δεν είναι σίγουρα. Το S4 κάνει hyernation.

https://onlinehelp.ncr.com/Retail/Workstations/7613/HTML/Topics/UserGuide/5. Power Management/3-ACPI Sleep States (S0 - S5).htm

 

Εμενα σε αυτή την καρτέλα όπως η φωτογραφία πού δείχνεις φίλε μου έχει την επιλογή deep sleep αλλά δεν έχει επιλογή s1.εχει μόνο s4 kai s5.τα οποία τα δοκίμασα και δεν άλλαξε κάτι και το έβαλα ξανά disable.

 

Μήπως η ρύθμιση γίνετε από αλλού; υπάρχει άλλος τρόπος;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...