Προς το περιεχόμενο

Το bios δεν κρατάει τις ρυθμίσεις.


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Brainkill4r είπε

Κανονικά με όλες τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει και αφού επέλεξες το S5 έπρεπε να κλείνουν απο power όλες οι usb σου άρα no power no LED κατά το shut down.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το mouse σου είναι ασύρματο με μπαταρίες οπότε δεν επηρεάζεται από αυτή την λειτουργία.

Ποιο μοντέλο mouse έχεις;

Το mouse μου είναι ενσύρματο redragon titanoboa 2.

Από τις επιλογές πού έγραψα ότι έχει στο bios δεν είναι κάποια από αυτή;

Φοβάμαι να πειράξω πολλά πράγματα από το bios μην κάνω καμία βλακεία.για αυτό ρωτάω.

Έχετε καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα πω την πιο φαινομενικα απλη λυση. Να βαλεις το ποντικι σε μπροστινο Usb του case ή σε καποιο usb που εχεις ευκολα προσβαση, και να το βγαζεις μετα το shutdown.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2023 στις 10:55 ΜΜ, blackm76 είπε

Το mouse μου είναι ενσύρματο redragon titanoboa 2.

Από τις επιλογές πού έγραψα ότι έχει στο bios δεν είναι κάποια από αυτή;

Φοβάμαι να πειράξω πολλά πράγματα από το bios μην κάνω καμία βλακεία.για αυτό ρωτάω.

Έχετε καμία άλλη ιδέα;

 

Η μόνη λογική εξήγηση τότε είναι :

1. Η θύρα USB σου δεν απενεργοποιείται κατά το shut down , οπότε δοκίμασε να αλλάξεις θύρα.

2. Η μάλλον τo mouse σου παίρνει ενέργεια από το Σύμπαν

No Power No LED

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την λυση.
θα σας ενημερωσω για να βοηθησω μηπως καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

δεν ξερω αν σε αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα στην asrock taichi ultimate που εχω ειναι λιγο περιεργο.

για τα rgb της μητρικης και οτι εχει μεσα το κουτι του pc πρεπει απο τις ρυθμισεις του bios στο onboard device configuration να βαλεις το turn on led in s5 sto disable.
αυτο ηταν το ευκολο κομματι αλλα αυτο δεν απενεργοποιει ολα τα rgb απο ολα τα  περιφερειακα.
πληκτρολογιο ναι αλλα ποντικι και καμερα οχι.

και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....
πρεπει να πας απο τις ρυθμισεις του bios παλι στο acpi configuration και να ενεργοποιησεις το deep sleep για s4 kai s5.
ομως εδω αρχιζουν τα δυσκολα.ενω αυτη ειναι η σωστη ρυθμιση αλλα δεν λειτουργει.

για να λειτουργησει πρεπει να μπεις στα windows και να πας στις ρυθμισεις ενεργειας και να απενεργοποιησεις την γρηγορη εκκινηση.(απο τα windows οχι το fast boot απο τις ρυθμισεις του bios,εκεινο μπορει να ειναι ενεργοποιημενο.)

 

αυτο ηταν τωρα σβηνουν ολα και δεν χρειαζεται να κλεινω το τροφοδοτικο απο το κουτι του υπολογιστη μου αλλα κανω απλα τερματισμο απο τα windows.

οπως ειπα παραπανω δεν ξερω αν αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα η δικη μου,μου φανηκε λιγο δυστροπη.

παρολα αυτα βρηκα την λυση και την μοιραζομαι μαζι σας για να βοηθησω αν καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, blackm76 είπε

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την λυση.
θα σας ενημερωσω για να βοηθησω μηπως καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

δεν ξερω αν σε αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα στην asrock taichi ultimate που εχω ειναι λιγο περιεργο.

για τα rgb της μητρικης και οτι εχει μεσα το κουτι του pc πρεπει απο τις ρυθμισεις του bios στο onboard device configuration να βαλεις το turn on led in s5 sto disable.
αυτο ηταν το ευκολο κομματι αλλα αυτο δεν απενεργοποιει ολα τα rgb απο ολα τα  περιφερειακα.
πληκτρολογιο ναι αλλα ποντικι και καμερα οχι.

και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....
πρεπει να πας απο τις ρυθμισεις του bios παλι στο acpi configuration και να ενεργοποιησεις το deep sleep για s4 kai s5.
ομως εδω αρχιζουν τα δυσκολα.ενω αυτη ειναι η σωστη ρυθμιση αλλα δεν λειτουργει.

για να λειτουργησει πρεπει να μπεις στα windows και να πας στις ρυθμισεις ενεργειας και να απενεργοποιησεις την γρηγορη εκκινηση.(απο τα windows οχι το fast boot απο τις ρυθμισεις του bios,εκεινο μπορει να ειναι ενεργοποιημενο.)

 

αυτο ηταν τωρα σβηνουν ολα και δεν χρειαζεται να κλεινω το τροφοδοτικο απο το κουτι του υπολογιστη μου αλλα κανω απλα τερματισμο απο τα windows.

οπως ειπα παραπανω δεν ξερω αν αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα η δικη μου,μου φανηκε λιγο δυστροπη.

παρολα αυτα βρηκα την λυση και την μοιραζομαι μαζι σας για να βοηθησω αν καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Spoiler
Στις 19/3/2023 στις 9:35 ΠΜ, Jts είπε

Κλείσε το fast startup στα windows 10/11 για τα φώτα σε ποντίκι/πληκτρολόγιο.

 

Στις 20/3/2023 στις 6:58 ΜΜ, ultraex2003 είπε

 

image.jpeg

 

Τελος καλο ολα καλα, αλλα στο ξαναειπαμε, μαλλον κατι σου ξεφυγε αρχικα 😛 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, blackm76 είπε

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα την λυση.
θα σας ενημερωσω για να βοηθησω μηπως καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

δεν ξερω αν σε αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα στην asrock taichi ultimate που εχω ειναι λιγο περιεργο.

για τα rgb της μητρικης και οτι εχει μεσα το κουτι του pc πρεπει απο τις ρυθμισεις του bios στο onboard device configuration να βαλεις το turn on led in s5 sto disable.
αυτο ηταν το ευκολο κομματι αλλα αυτο δεν απενεργοποιει ολα τα rgb απο ολα τα  περιφερειακα.
πληκτρολογιο ναι αλλα ποντικι και καμερα οχι.

και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....
πρεπει να πας απο τις ρυθμισεις του bios παλι στο acpi configuration και να ενεργοποιησεις το deep sleep για s4 kai s5.
ομως εδω αρχιζουν τα δυσκολα.ενω αυτη ειναι η σωστη ρυθμιση αλλα δεν λειτουργει.

για να λειτουργησει πρεπει να μπεις στα windows και να πας στις ρυθμισεις ενεργειας και να απενεργοποιησεις την γρηγορη εκκινηση.(απο τα windows οχι το fast boot απο τις ρυθμισεις του bios,εκεινο μπορει να ειναι ενεργοποιημενο.)

 

αυτο ηταν τωρα σβηνουν ολα και δεν χρειαζεται να κλεινω το τροφοδοτικο απο το κουτι του υπολογιστη μου αλλα κανω απλα τερματισμο απο τα windows.

οπως ειπα παραπανω δεν ξερω αν αλλες μητρικες ειναι ετσι αλλα η δικη μου,μου φανηκε λιγο δυστροπη.

παρολα αυτα βρηκα την λυση και την μοιραζομαι μαζι σας για να βοηθησω αν καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Και σε εμένα κάπως έτσι ήταν σε asus απλά δεν χρειαζόταν τόσα πολλά, είχε επιλογή για τα leds σε off mode, και το fast startup για πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Αν και εμένα πληκτρολόγιο και ποντίκι έσβηναν τα LEDs, αλλά αν παταγες πλήκτρο ή κουμπί άναβαν, ότι να'ναι δηλαδή.

11 λεπτά πριν, jimakos234 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Τελος καλο ολα καλα, αλλα στο ξαναειπαμε, μαλλον κατι σου ξεφυγε αρχικα 😛 .

Καλά είναι τελείως ηλίθιο ότι χρειάζεται να κάνεις τόσα πολλά για να σβήνουν τα LEDs όταν κλείνεις το PC και επίσης, στο δικό μου δεν έχω βρει λύση να σβήνουν τα led των gskill μνημών μου όταν κάνω sleep και έχω ανοιχτά τα LEDs.

Κλείνουν τα υπόλοιπα και οι μνήμες μένουν ανοιχτές, σε sleep mode μόνο όμως...

Και το χειρότερο, σε Intel τα πιο καλά kits(πάνω από 6400) έχουν όλα rgb 🤦

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jts είπε

Αν και εμένα πληκτρολόγιο και ποντίκι έσβηναν τα LEDs, αλλά αν παταγες πλήκτρο ή κουμπί άναβαν, ότι να'ναι δηλαδή.

Κάπου έχει ρυθμίσεις ενέργειας ή acpi και μέσα πρέπει να έχει power on options. Θέλει να τα κάνεις  disable, ιδίως τα power on from usb keyboard/mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κάπου έχει ρυθμίσεις ενέργειας ή acpi και μέσα πρέπει να έχει power on options. Θέλει να τα κάνεις  disable, ιδίως τα power on from usb keyboard/mouse.

Το έχω φτιάξει αυτό εντάξει απλά πρέπει να απενεργοποιήσεις και το fast boot των windows γιατί κάνει override τα bios settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Τελος καλο ολα καλα, αλλα στο ξαναειπαμε, μαλλον κατι σου ξεφυγε αρχικα 😛 .

Μάλλον φίλε μου.ισως φταίει πού έκανα μία μία της ρυθμίσεις χωριστά.επρεπε αν της κάνω όλες μαζί ταυτόχρονα...😁

Απλά τώρα μού δημιουργήθηκε μια απορία.αν κάνω dual boot με λινουξ.και μπω σε λινουξ στο κλείσιμο θα σβήνουν μετά τα led;

Η μόνο όταν κάνω shutdown με Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, micos000 είπε

Να μην κάνεις dual boot.

ειχα κανει πριν λιγο καιρο αλλα ειχα θεματα διαφορα με την ωρα που οτι και να εκανα δεν την κρατουσε ιδια και στα 2 συστηματα και μου την εδωσε και κρατησα μονο windows.

ομως με τρωει παλι....χαχαχαχ
εσυ γιατι λες φιλε μου να μην κανω dual boot;;;;;
εγκαθιστω λινουξ σε ξεχωριστω σκληρο συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με την ώρα είναι ένα θέμα που λύνεται και φταίνε και τα δύο λειτουργικά (ίσως λίγο περισσότερο το linux) γιατί ενώ το linux θεωρεί την ώρα που είναι ρυθμισμένη στο bios ότι είναι η UTC και όταν θέτεις σαν ζώνη ώρας την Ελλάδα, προσθέτει για +2 (+3 για Summer time) στην ώρα ενώ τα windows θεωρούν ότι η ώρα στο bios είναι για την ζώνη ώρας που έχει δηλώσει ο χρήστης οπότε την χρησιμοποιούν ως έχει.

Το πρόβλημα λύνεται με την παρακάτω εντολή στο terminal του linux οπότε από εκεί και πέρα το λειτουργικό θα θεωρεί την ώρα του bios σαν locatl time και θα την χρησιμοποιεί όπως είναι, χωρίς διορθώσεις.

timedatectl set-local-rtc 1

spacer.png

15 ώρες πριν, blackm76 είπε

εγκαθιστω λινουξ σε ξεχωριστω σκληρο συνηθως

Καλά κάνεις και έτσι νομίζω ότι είναι το σωστό. Το σχόλιο μου για το dual boot είναι ότι κατά ένα τρομερά μεγάλο ποσοστό στα db συστήματα το ένα λειτουργικό πέφτει σε λειτουργική αχρηστία και οι χρήστες συνδέονται πολύ σπάνια με αποτέλεσμα κάθε φορά να θέλει να τραβήξει μεγάλα ποσοστά ενημερώσεων και αυτό κουράζει. Το αποτέλεσμα είναι μετά από αρκετό καιρό να προσπαθούν να αφαιρέσουν το 2ο λειτουργικό και εκεί αρχίζουν τα παρατράγουδα με το grub και το boot και στο τέλος καταλήγουν σε φορμάτ.

Αν θέλεις να έχεις και linux και έχεις αρκετή μνήμη (από 8 και πάνω) και αρκετούς πυρήνες (πάνω από 2) μπορείς να στήσεις μια εικονική μηχανή στο vmware και να βάλε linux με 2 cores και 3-4 gb ram και μπένε όποτε γουστάρεις χωρίς επανεκκινήσεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτό με την ώρα είναι ένα θέμα που λύνεται και φταίνε και τα δύο λειτουργικά (ίσως λίγο περισσότερο το linux) γιατί ενώ το linux θεωρεί την ώρα που είναι ρυθμισμένη στο bios ότι είναι η UTC και όταν θέτεις σαν ζώνη ώρας την Ελλάδα, προσθέτει για +2 (+3 για Summer time) στην ώρα ενώ τα windows θεωρούν ότι η ώρα στο bios είναι για την ζώνη ώρας που έχει δηλώσει ο χρήστης οπότε την χρησιμοποιούν ως έχει.

Το πρόβλημα λύνεται με την παρακάτω εντολή στο terminal του linux οπότε από εκεί και πέρα το λειτουργικό θα θεωρεί την ώρα του bios σαν locatl time και θα την χρησιμοποιεί όπως είναι, χωρίς διορθώσεις.

timedatectl set-local-rtc 1

spacer.png

Καλά κάνεις και έτσι νομίζω ότι είναι το σωστό. Το σχόλιο μου για το dual boot είναι ότι κατά ένα τρομερά μεγάλο ποσοστό στα db συστήματα το ένα λειτουργικό πέφτει σε λειτουργική αχρηστία και οι χρήστες συνδέονται πολύ σπάνια με αποτέλεσμα κάθε φορά να θέλει να τραβήξει μεγάλα ποσοστά ενημερώσεων και αυτό κουράζει. Το αποτέλεσμα είναι μετά από αρκετό καιρό να προσπαθούν να αφαιρέσουν το 2ο λειτουργικό και εκεί αρχίζουν τα παρατράγουδα με το grub και το boot και στο τέλος καταλήγουν σε φορμάτ.

Αν θέλεις να έχεις και linux και έχεις αρκετή μνήμη (από 8 και πάνω) και αρκετούς πυρήνες (πάνω από 2) μπορείς να στήσεις μια εικονική μηχανή στο vmware και να βάλε linux με 2 cores και 3-4 gb ram και μπένε όποτε γουστάρεις χωρίς επανεκκινήσεις.

ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες θα το σκεφτω και θα δω τι θα κανω.
να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα την λύση του vm. Έχω στον δίσκο ένα xubuntu και ένα xp για διάφορες δουλειές (σε vm) και τα έχω άμεσα διαθέσιμα για χρήση χωρίς επανεκκίνηση. Μπορείς να το δοκιμάσεις κι εσύ και να δεις αν σε ικανοποιεί σε vm, εκτός αν κάνεις βαριά χρήση linux και το pc δεν "τραβάει" στην εικονοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...