Προς το περιεχόμενο

Nokia G-2425G-A Bridge mode??


Xristos2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/11/2023 at 23:59, karagkiozhs said:

συγγνωμη μηπως μπορω να εχω και γω τους κωδικους;

επισης, τελικα δουλεψε κανεις με double NAT ή με bridge mode sto Nokia και να εχει ασφαλη αποτελεσματα;

τελευταιο: με double NAT καταφερα να το κανω να δουλεψει με ενα καλο TP-LINK router που έχω απο πισω αλλά η ταχυτητα της οπτικης πεφτει απο 100 Mbps στα 35 Mbps σταθερά με αυτό το configuration. Γι'αυτο ρωταω αν το εκανε κανεις να παίξει. (Εννοείται τα UTP, firewall settings κτλ ειναι ολα στημενα σωστα).

 

ευχαριστω!

Μηπως το tp link δεν τραβαει παραπανω ταχυτητα στην wan port? γιατι κανονικα δεν θα πρεπε να σε κοβει ασχετα που δεν ειναι οτι καλυτερο το double nat. επισης δοκιμασες κατευθειαν στο Nokia οτι εχεις κανονικα 100Mbit.το λεω μην ειναι κανα θεμα της ινας και του Nokia και δεν φταιει το tp link. το tp link καντο τυπικα factory reset αφου δεις για firmware update. αν το tp link το θες για access point και οχι ως router αφου εχεις ηδη το Nokia τοτε μπορεις να το κανεις να παιξει ως access point για να μην εχεις 2 nat.Και δεν θα εχεις και κανενα θεμα με ταχυτητες εφοσον δουμε οτι το Nokia ειναι ενταξει.το Tp link αντι για router με double nat και wan θα παιξει ως access point σε Lan (ειτε σε wan αν εχει επιλογη για ap)

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν. ποσταρω εδω μια στιχομυθια μου με TP-LINK που δειχνει πιθανα λαθη που εχουν κανει κ αλλοι στο θρεντ. Δειχνει επισης οτι το bridge mode ΔΕΝ χρειαζεται (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) και το 2-NAT configuration δινει ακριβως τις ιδιες ταχυτητες και καμια ουσιαστική αυξηση στην πολυπλοκόοτητα διαχείρισης του δικτύου.

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/642624

Κατι τελευταιο: Τα στοιχεία του λογαριασμου Nova (user name + password) -- για όσους επιμείνουν να παιξουν με bridge mode -- δίνονται απο τη Nova μια χαρά αλλα και .... βρισκονται εύκολα. To username φαινεται μεσα στις ρυθμισεις του μοντεμ ενω ο κωδικος ειναι απλα το τηλεφωνο πανω στην οποια εχει δηλωθει το ιντερνετ...

Απο κει κ περα αυτο που φαινεται να ισχυει για το NOKIA ΟΝΤ μοντεμ ειναι οτι -- ακομα κ αν το βαλει καποιος σε bridge mode -- θελει και αντιστοιχη ενεργοποιηση απο την τεχνικη υποστηριξη της Nova απο μακρια αλλιως ΔΕΝ θα δουλεψει (μαλλον). Παιδευτηκα για μερες. Και οπως ειπα ανωθεν: ΔΕΝ προσφερει ουσιαστικα κερδη στην ταχυτητα.

Με εκτίμηση σε όλους και καλά Χριστούγεννα 2023!

Επεξ/σία από karagkiozhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, karagkiozhs είπε

Τα στοιχεία του λογαριασμου Nova (user name + password) -- για όσους επιμείνουν να παιξουν με bridge mode -- δίνονται απο τη Nova μια χαρά αλλα και .... βρισκονται εύκολα. To username φαινεται μεσα στις ρυθμισεις του μοντεμ ενω ο κωδικος ειναι απλα το τηλεφωνο πανω στην οποια εχει δηλωθει το ιντερνετ...

για το password δεν ισχύει, σε μένα δεν είναι το τηλέφωνο αλλά τυχαία νούμερα-γράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/12/2023 at 03:58, karagkiozhs said:

Ευχαριστω ολους οσους βοηθησαν. ποσταρω εδω μια στιχομυθια μου με TP-LINK που δειχνει πιθανα λαθη που εχουν κανει κ αλλοι στο θρεντ. Δειχνει επισης οτι το bridge mode ΔΕΝ χρειαζεται (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) και το 2-NAT configuration δινει ακριβως τις ιδιες ταχυτητες και καμια ουσιαστική αυξηση στην πολυπλοκόοτητα διαχείρισης του δικτύου.

 

παμε ενα ενα.

α. το 2nat ειναι λαθος και δυσκολευει το configuration αφου αν θες Port forward πρεπει να γινουν εις διπλουν.

β.οτι δεν θα χασεις σε ταχυτητα προυποθετει οτι η wan μπορει να σηκωσει την ταχυτητα της γραμμης που εχεις.

γ.οτι η wan ειναι gigabit δεν σημαινει οτι θα υποστηριξει 1gbps υπο οποιεσδηποτε συνθηκες. και αυτο ισχυει σε ολες τις συσκευες. οτι πχ ενα switch υποστηριζει gigabit ports δεν σημαινει οτι ολες ταυτοχρονα οι Ports θα παιξουν στο max.

On 21/12/2023 at 09:14, ksessalonikios said:

για το password δεν ισχύει, σε μένα δεν είναι το τηλέφωνο αλλά τυχαία νούμερα-γράμματα 

και σωστα το αναφερεις.το δινουν το Password ή στο αλλαζουν και πραγματι δεν ειναι παντα το τηλεφωνο.πιο παλια ηταν απλα τυχαια νουμερα μαζι με καποια συμβολα.και ειναι λογικο να μην βαζουν το τηλεφωνο αφου θα ηταν ευκολο καποιος να ξερει το τηλεφωνο και να εχει τα στοιχεια της συνδεσης του αλλου που αυτο σημαινει αυτοματα και το email του αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2023 στις 2:19 ΜΜ, Xristos2021 είπε

Καλησπέρα... Κάποιος που να ξέρει να βάλει το συγκεκριμένο modem της nokia (παροχος Nova) σε Bridge mode με asus?

Χρόνια πολλά φίλε, έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα, θέλω να έχω static dhcp για το ax88u και το έχουν κλειδωμένο και δεν υπάρχει και bridge mode και έχω στημένα HA, Sonarr, Radarr, Emby και δεν συμμαζεύεται...

Κάθε φορά που κάνω restart αλλάζει ip το ax88u και φτου και απ την αρχή....

Τι να κάνω;

Επεξ/σία από FancyNerd92
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, FancyNerd92 said:

Χρόνια πολλά φίλε, έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα, θέλω να έχω static dhcp για το ax88u και το έχουν κλειδωμένο και δεν υπάρχει και bridge mode και έχω στημένα HA, Sonarr, Radarr, Emby και δεν συμμαζεύεται...

Κάθε φορά που κάνω restart αλλάζει ip το ax88u και φτου και απ την αρχή....

Τι να κάνω;

Δεν σε αφηνει να κανεις bind μια mac address με την IP?β.δεν μπορεις να δωσεις την static στην wan του asus?πρεπει να σε αφηνει χωρις θεμα.εκτος αν καταλαβα εγω κατι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας! Μπορώ παρακαλώ να έχω τα credentials του Νοκια για unlock ρυθμίσεων? Ευχαριστώ!

Στις 27/10/2023 στις 5:53 ΜΜ, Starback είπε

done…

Θα μπορούσα να τα έχω κι εγώ παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή πλέον δεν έχω το συγκεκριμένο router και δεν θα ασχολούμαι με το παρόν νήμα, παρακάτω τα credentials:

Nova_admin

dxEh-eNc.Lk7

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...