Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα <= 600


Skerzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό μια αναβάθμιση στο 12ετιας υπολογιστή και αφού παρέδωσε πνεύμα σήμερα (μάλλον το τροφοδοτικό), ευκαιρία να κάνω το βήμα.

Λοιπόν έχουμε, με μπάτζετ μάξιμουμ στα €600.

Χρήση γενική, ας κοροϊδέψουμε ότι θα τρέχουμε κανέναν IDE (για Javascript lul). Gaming ότι μπορώ παίζω (πχ FM, άλλα sports, racing, Hearthstone, ότι strategy/4x έχει βγει κτλ), αλλά έχω συνηθίσει να μην μπορώ λόγω gpu, οπότε το χω ψιλοαφησει.

Θέλω CPU, Mobo, PSU, RAM.

Δίσκους έχω έναν SSD 256 λίγο παλιό και έναν HDD 2ΤΒ ακόμα παλιότερο. Θα ήθελα nvme, όχι τεράστιο, ακόμα και με 256GB βολεύομαι.

Κάρτα γραφικών έχω μια 1030GT. Ναι ξέρω δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά μου φτάνει. Αν έχουμε τρομερή αναβάθμιση στο 100αρικο (ή γενικά εντός μπάτζετ) που να βοηθάει την παραπάνω χρήση που αναφέρω τότε ας βάλουμε.

Οθόνες δύο 1080p. Δεν πρόκειται να αναβαθμίσω.

Ανεμιστηρακια, ποντίκι, πληκτρολόγιο, λογισμικό και τα συναφή εχω.

Κουτί μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό, αλλά να πω την αλήθεια δεν μ αρέσει. Κάτι απλό οικονομικό, κατά προτίμηση μαύρο ή/και με τζάμι-διάφανο, χωρίς λαμπάκια σαν τα φωτορυθμικα του Βερτη. Μέγεθος κατά προτίμηση Full tower.

 

Από μάρκες Intel / amd κτλ δεν υπάρχει προτίμηση. Για καταστήματα επίσης, θα το συνδέσω μόνος μου. Από Ελλάδα να είναι και όσο γίνεται διαθέσιμα, ώστε να τα παραγγείλω αύριο, να τα έχω Τρίτη.

 

Σύνοψη: θέλω σίγουρα τα bold. Τα άλλα είναι έξτρα, αλλά οπωσδήποτε μέσα στο μπάτζετ. Για gpu, αν είναι καλή αναβάθμιση χωρίς να χάνω λεφτά για άλλο σημαντικότερο κομμάτι, το βλέπουμε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, που φαίνεται ότι δεν έχεις, κρατάς κουτί και φτιάχνεις budget gaming σε αυτά τα λεφτά.

Χοντρά ψιλά, b450/r5 5500/16gb aegis θα κοστίσουν 220-230€. Ακόμη και με ένα ποιοτικότατο τροφοδοτικό gold psu των 100€ μένει ένα σοβαρό υπόλοιπο μέχρι τα 600€ όπου μπορείς να ρίξεις σε κάρτα.

Άνετα χωράς μια rx6600 όπου θα παίξει και 3a titles σε 1080p/high/60fps.

Διαφορετικά θα μπορούσες να δεις ένα ποιο δυνατό build, πχ b550/5700x/32gb με νέο κουτί ψύκτρα κοκ, διατηρώντας την 1030.

Όλα έχουν να κάνουν βάσει του πως θες να κινηθείς και τι έχεις στο μυαλό σου.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, που φαίνεται ότι δεν έχεις, κρατάς κουτί και φτιάχνεις budget gaming σε αυτά τα λεφτά.

Χοντρά ψιλά, b450/r5 5500/16gb aegis θα κοστίσουν 220-230€. Ακόμη και με ένα ποιοτικότατο τροφοδοτικό gold psu των 100€ μένει ένα σοβαρό υπόλοιπο μέχρι τα 600€ όπου μπορείς να ρίξεις σε κάρτα.

Άνετα χωράς μια rx6600 όπου θα παίξει και 3a titles σε 1080p/high/60fps.

Διαφορετικά θα μπορούσες να δεις ένα ποιο δυνατό build, πχ b550/5700x/32gb με νέο κουτί ψύκτρα κοκ, διατηρώντας την 1030.

Όλα έχουν να κάνουν βάσει του πως θες να κινηθείς και τι έχεις στο μυαλό σου.

Κατά βάση θέλω κάτι μακροχρόνιο. Δηλαδή να μην ξανασχοληθω με cpu/mobo για καμιά 10αρια χρόνια που λέει ο λόγος.

Και αν γεμίσει πάλι το πορτοφόλι να ξαναδώ ξεχωριστά μια gpu σε βάθος 2ετιας. Αν τώρα η 10ετια που λέω, μειωθεί σε 7ετια για να δω και μια άμεση μεγαλη διαφορά σε gpu, δεν θα έλεγα όχι.

Ξέρω δεν βοηθάω με αυτό το μπρος πίσω μπρος, αλλά δεν είμαι σίγουρος κι εγώ αν θέλω να δω gpu.

Ευχαριστω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, που φαίνεται ότι δεν έχεις, κρατάς κουτί και φτιάχνεις budget gaming σε αυτά τα λεφτά.

Χοντρά ψιλά, b450/r5 5500/16gb aegis θα κοστίσουν 220-230€. Ακόμη και με ένα ποιοτικότατο τροφοδοτικό gold psu των 100€ μένει ένα σοβαρό υπόλοιπο μέχρι τα 600€ όπου μπορείς να ρίξεις σε κάρτα.

Άνετα χωράς μια rx6600 όπου θα παίξει και 3a titles σε 1080p/high/60fps.

Διαφορετικά θα μπορούσες να δεις ένα ποιο δυνατό build, πχ b550/5700x/32gb με νέο κουτί ψύκτρα κοκ, διατηρώντας την 1030.

Όλα έχουν να κάνουν βάσει του πως θες να κινηθείς και τι έχεις στο μυαλό σου.

Όχι 5500 combo με 6600.Καλυτερα να πάει σε 5600 που υποστηρίζει pci-e 4.0 για κάρτα γραφικών(ο 5500 υποστηρίζει pci-e 3.0)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @topos είπε

Όχι 5500 combo με 6600.Καλυτερα να πάει σε 5600 που υποστηρίζει pci-e 4.0 για κάρτα γραφικών(ο 5500 υποστηρίζει pci-e 3.0)

Ιδανικά είναι αυτό που λες, όμως ανεβαίνει το budget  σε cpu και mobo(θα χρειαστεί να πάει σε b550), στο συγκεκριμένο σενάριο αναβάθμισης, 40€ θα μπορούσε να είναι ο νέος nvme.

H διαφορά επιδόσεων σε pcie 3 δεν είναι μεγάλη, ούτε αντιληπτή στα περισσότερα σενάρια ενώ σε αντίστοιχα χρήματα δεν υπάρχει άλλο combo που να δίνει εφάμιλλες επιδόσεις.

10 ώρες πριν, Skerzos είπε

Κατά βάση θέλω κάτι μακροχρόνιο. Δηλαδή να μην ξανασχοληθω με cpu/mobo για καμιά 10αρια χρόνια που λέει ο λόγος.

Και αν γεμίσει πάλι το πορτοφόλι να ξαναδώ ξεχωριστά μια gpu σε βάθος 2ετιας. Αν τώρα η 10ετια που λέω, μειωθεί σε 7ετια για να δω και μια άμεση μεγαλη διαφορά σε gpu, δεν θα έλεγα όχι.

Ξέρω δεν βοηθάω με αυτό το μπρος πίσω μπρος, αλλά δεν είμαι σίγουρος κι εγώ αν θέλω να δω gpu.

Ευχαριστω πάντως.

Νομίζω τότε οτι με 5700x/b550/32gb ram χωράς στο budget να κάνεις συνολική αναβάθμιση, περιλαμβάνοντας κουτί, τροφοδοτικό, nvme, ίσως ακόμη και μια οικονομική ψύκτρα, ανάλογως των parts που θα δεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...