Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Γιατί οχι digital; Για κάποιον που ψωνίζει games μόνο στις προσφορές και παίζει 1 ώρα τη μέρα δεν συμφέρει; Δισκάκια λίγο που κοίταξα τα δίνουν όλοι 10-20 κάτω από την κανονική τους τιμή τουλάχιστον στην Κρήτη. Πράγμα που κάνει την αγορά digital game πιο συμφέρουσα κάποιες φορές.

Και έχεις την δυνατότητα να τα ξαναδώσεις στην ίδια τιμή. 

Όπως είπα, για αυτόν που θέλει extra +2-3 games day one είναι μια χαρά. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν υπαρχει κανενας λογος να παει καποιος σε digital, ακομα και στα 350 ευρω. Εκτος αν με extra +2-3 digital games/χρονο εισαι καλυμμενος. 

game sharing. τιμη μειωμενη στο μισο day one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xavier είπε

game sharing. τιμη μειωμενη στο μισο day one.

Πήγαινε ρώτα άτομα εκτός insomnia (και ίσως reddit) τι είναι το Game sharing 

Και ξαναλεω, γιατι για καποιο λογο δεν γινομαι κατανοητος. FFXVI μεταχειρισμενο στα 50 ευρω. FFXVI στο store 80 ευρω/ή 40 ευρω ο καθενας. Το disc το ξανα πουλας στα 50 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε ρωτα ατομα εκτος insomnia αν μπαινουν στην διαδικασια να πουλανε τα παιχνιδια που αγοραζουν ή αν αγοραζουν μεταχειρισμενα.

δεν εχω πουλησει ποτε παιχνιδι τα τελευταια 35 χρονια που ασχολουμαι με το αντικειμενο.

τεσπα, καταλαβαινω τι λες, απλα για τον πολυ κοσμο το ντραιβ ειναι εντελως αχρειαστο. Για αυτο και οι πωλησεις ειναι κυριως digital. Θεμα χρονου να καταργηθουν εντελως τα physical releases ακομα και αν δεν μας ευνοοει σαν καταναλωτες(μαλλον ιδιως για αυτο). Αλλα καλώς ή κακως προς τα εκει παει το πραγμα. Σαν καταναλωτης θα με ενδιεφερε πολυ περισσοτερο να αποκτησουμε παραπανω προνομια στις digital αγορες μας(που ουσιαστικα μιλαμε για ενοικιαση), παρα να επιμενουμε στην αγορα των retail που η εξελιξη της ειναι προδιαγεγραμμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Και έχεις την δυνατότητα να τα ξαναδώσεις στην ίδια τιμή. 

Όπως είπα, για αυτόν που θέλει extra +2-3 games day one είναι μια χαρά. 

Οκ δεκτό πάντως εγώ προτιμώ να μου ανήκει για πάντα ένα game γιατί μπορεί να το παίξω για δύο μήνες μετά να πιάσω κάτι άλλο και μετά από άλλους δύο μήνες να το ξαναπιάσω και να το τελειώσω/συνεχίσω. Ή μπορεί να θέλω να το ξαναπαίξω μαζί με παρέα κάποια στιγμή ή και μόνος μου μετά από κάνα χρόνο+. Επίσης γενικά φοβάμαι τα δισκάκια μην χαλάσουν αυτά ή το drive και θέλω μετά χρήματα να φτιάξω το drive ή να ξαναγορασω το game (μου έχει τύχει στο παρελθόν σε Xbox 360 , ps2 , ps3). Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό το φαινόμενο είναι σπάνιο πλέον αλλά δεν θέλω τουλάχιστον εγώ να το ρισκάρω μιας και τις κονσόλες μου τις κρατάω τουλάχιστον 3-4 χρόνια καθημερινής χρήσης και μετά για 2-3 σπάνιας χρήσης λόγο καινούργιας ή αλλαγής πλατφόρμας(βλ. PC).

Day one games με αυτά που γίνονται τα τελευταία δύο τρία χρόνια δεν έχω σκοπό να ξαναπάρω παρα μόνο αν είναι κάποιο πολυαγαπημένης σειράς όπως το gran turismo για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, xavier είπε

πηγαινε ρωτα ατομα εκτος insomnia αν μπαινουν στην διαδικασια να πουλανε τα παιχνιδια που αγοραζουν ή αν αγοραζουν μεταχειρισμενα.

Δεν φανταζεσαι ποσες αγγελιες υπαρχουν στο fb marketplace. Επισης, μην το βλεπεις μονο Ελλαδα αλλα εξωτερικο που υπαρχουν ακομα μαγαζια τυπου Seven Spot, μια χαρα αγοραζουν μτχ και τα πουλανε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεραστια εξελιξη στο χωρο των ακουστικων, η Σονυ ηρθε σε συμφωνια για την αγορα της Audeze, εταιρειας γνωστης για τα hi-end gaming (και οχι μονο) ακουστικα της, τα οποια χρησιμοποιουν planar οδηγους..

https://www.sknr.net/2023/08/24/sony-purchases-audeze/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 24/08/2023 at 11:43, Mitroglou7 said:

Futureproof εννοώ να πάρεις ένα φορητό και να έχεις παιχνίδια για την επόμενη 5ετία πχ. Με το παράδειγμα όμως που συζητήσαμε, τα PS4 games πολύ σύντομα θα εκλείψουν και το streaming είναι για πολύ συγκεκριμένα games αποδεκτό. 

Το SteamDeck μια χαρά futureproof είναι από την άποψη ότι για την επόμενη 5ετία θα βγαίνουν παιχνίδια να παίξεις. Μπορεί να μη τρέχει σωστά το Elden Ring 6 αλλά θα έχει τόνους να παίξεις.

Και τώρα μπορεί να πουλήσει 3m αλλά όπως είπες και συ δεν αλλάζει κάπως τη βιομηχανία.

Μα δεν είχε ποτέ κανείς την εντύπωση ότι το Steam Deck θα άλλαζε την βιομηχανία: στην ουσία πρόκειται για ένα φορητό πισί. Αυτό που άλλαξε την βιομηχανία (στο κομμάτι του H/W τουλάχιστον) ήταν το Switch, λόγω του οποίου βλέπουμε συσκευές όπως το Deck, το Ally ή ακόμα και το Playstation Portal.

Αντιθέτως, υπάρχει μία σημαντική μερίδα PSVR owners που έχουν την εντύπωση ότι το VR είναι το μέλλον του gaming, ότι είναι goundbreaking και ότι θα αλλάξει την mainstream βιομηχανία. Πράγμα που δεν βλέπουμε αυτή τη στιγμή.

Ίσως όταν κυκλοφορήσει το headset της Apple να αλλάξουν τα πράγματα, ποιος ξέρει.

On 24/08/2023 at 11:43, Mitroglou7 said:

Δε διαφωνώ κάπου σε αυτό αλλά συνεχίζουν να με ενοχλούν αυτές οι halfbaked προσπάθειες. Δεν είναι καμιά τεράστια εταιρία με άπειρους πόρους να κάνει τη καβλάντα της με δοκιμές όπως πχ. η Amazon.

Και δεν είναι ότι σπαταλάνε πόρους σε ανούσια πράγματα, τους σπαταλάνε σε προϊόντα με σοβαρές ελλείψεις (π.χ. έλλειψη bluetooth στο Portal) ή σε αλλοπρόσαλλες τιμές (π.χ. οι gaming ψείρες έχουν ίδια τιμή με το Portal).

Δεν βγάζει νόημα γενικότερα το σκεπτικό της Sony στα αξεσουάρ.

21 hours ago, SabotazNic said:

Δεν υπαρχει κανενας λογος να παει καποιος σε digital, ακομα και στα 350 ευρω. 

Και πέραν των physical games, used ή όχι, καλό είναι να έχετε στο σαλόνι σας μια συσκευή που να μπορεί να τρέχει blu-ray δισκάκια. Όλο και κάποια ταινία ή κάποιο δισκάκι από εκδήλωση θα πέσει στα χέρια σας που δεν θα έχετε άλλο τρόπο να το τρέξετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αντιθέτως, υπάρχει μία σημαντική μερίδα PSVR owners που έχουν την εντύπωση ότι το VR είναι το μέλλον του gaming, ότι είναι goundbreaking και ότι θα αλλάξει την mainstream βιομηχανία. Πράγμα που δεν βλέπουμε αυτή τη στιγμή.

Ίσως όταν κυκλοφορήσει το headset της Apple να αλλάξουν τα πράγματα, ποιος ξέρει.

Το μελλον του Gaming θα ειναι αν φτασουμε καταστασεις Ready Player One (ταινια). Απο εκει και περα, το παιρνω ως μια διακλαδωση της gaming εμπειριας, οπως ηταν καποτε το φορητο gaming. Παντως, για την ωρα υπαρχουν 128 games για το psvr2 (διαθεσιμα + announced). Το νουμερο σιγουρα δεν ειναι μικρο. Σιγουρα θελει περισσοτερα ΑΑΑ, αλλα οπως εχω ηδη αναφερει και στο αντιστοιχο θεμα, κατι ΑΑ που δεν ειναι τοσο story driven, ειναι καλυτερη εμπειρια στο vr. Για αυτο κανουν πωλησεις κατι Just Dance, Synthriders και Beat Saber (σε ολες τις πλατφορμες)

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και πέραν των physical games, used ή όχι, καλό είναι να έχετε στο σαλόνι σας μια συσκευή που να μπορεί να τρέχει blu-ray δισκάκια. Όλο και κάποια ταινία ή κάποιο δισκάκι από εκδήλωση θα πέσει στα χέρια σας που δεν θα έχετε άλλο τρόπο να το τρέξετε.

Μεταξυ μας, μια θυρα usb χρειαζεσαι 😈 (Καποια στιγμη ομως οντως πρεπει να περασω οτι υλικο υπαρχει στο σπιτι και σε ψηφιακο, και για ασφαλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2023 στις 12:56 ΠΜ, SabotazNic είπε

Δεν φανταζεσαι ποσες αγγελιες υπαρχουν στο fb marketplace. Επισης, μην το βλεπεις μονο Ελλαδα αλλα εξωτερικο που υπαρχουν ακομα μαγαζια τυπου Seven Spot, μια χαρα αγοραζουν μτχ και τα πουλανε

επισης μεχρι τωρα που ολα τα παιχνιδια ηταν crossgen και παιζοντουσταν και στο ps4, για μενα το κοστος ηταν /4 . 2 κονσολες ps5 και 2 κονσολες ps4. εχει και το digital τα καλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, metallica 13 said:

Έπαιξε κανείς armoded core στο ps5? Πως του φάνηκε? Από απόδοση, ποιότητα γραφικών κτλπ? 

Στο performance mode τα frame rates του είναι ακατέβατα 60fps.

Τα γραφικά γενικά τίμια, αν και στις ταχύτητες που κινείσαι συνέχεια δεν προλαβαίνεις να τα εκτιμήσεις. Οπότε το quality mode μου φαίνεται περιττό εκτός garage.

Είναι το πρώτο μου AC και πρέπει να σε προειδοποιήσω αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με το franchise πως είναι πολύ δύσκολο. Τα απλά missions είναι εύκολα, αλλά τα bosses είναι bullet sponges, ενώ σε χώνουν με συνοπτικές διαδικασίες.

Εγώ στο intro boss δυσκολεύτηκα αρκετά και μιλάμε το συναντάς 20 λεπτά μέσα στο παιχνίδι. 

Αν έχεις υπομονή πάντως αξίζει.
 

 

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Charismo είπε

Στο performance mode τα frame rates του είναι ακατέβατα 60fps.

Τα γραφικά γενικά τίμια, αν και στις ταχύτητες που κινείσαι συνέχεια δεν προλαβαίνεις να τα εκτιμήσεις. Οπότε το quality mode μου φαίνεται περιττό εκτός garage.

Είναι το πρώτο μου ACVI και πρέπει να σε προειδοποιήσω αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με το franchise πως είναι πολύ δύσκολο. Τα απλά missions είναι εύκολα, αλλά τα bosses είναι bullet sponges, ενώ σε χώνουν με συνοπτικές διαδικασίες.

Εγώ στο intro boss δυσκολεύτηκα αρκετά και μιλάμε το συναντάς 20 λεπτά μέσα στο παιχνίδι. 

Αν έχεις υπομονή πάντως αξίζει.
 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Είχα μια έλπιδα ότι δεν θα τόσο δύσκολο όπως γενικά όλα τα παιχνίδια της from... Θα πέσει κλάμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με όλη την νέα μόδα διαγραφής των accounts από τις μεγάλες εταιρίες "για νομικούς λόγους και gdpr", μαζί με όλα τα games που έχει αγοράσει το συγκεκριμένο account, θα αγοράζω δισκάκια μέχρι να σταματήσω να παίζω games (μιλάω πάντα για μεγάλα releases, όχι indies).

Θεωρώ αδιανόητο το baldurs gate 3 να μην έβγαλε physical copies και Παρ' ολα αυτά να έβγαλε deluxe edition σε φάση αααα σου δίνω το soundtrack (έχουμε και Spotify φίλε).....

Επεξ/σία από bushidocougar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 minutes ago, bushidocougar said:

Με όλη την νέα μόδα διαγραφής των accounts από τις μεγάλες εταιρίες "για νομικούς λόγους και gdpr", μαζί με όλα τα games που έχει αγοράσει το συγκεκριμένο account, θα αγοράζω δισκάκια μέχρι να σταματήσω να παίζω games (μιλάω πάντα για μεγάλα releases, όχι indies).

Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...