Προς το περιεχόμενο

Γείωση - θωράκιση τηλεφωνίας (rj11)


rearshooter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους ώστε να γειώσω το τηλέφωνο. Έχω ένα ρούτερ (4g) το οποίο δεν έχει το χάλκινο περίβλημα με αποτέλεσμα να "βαράει" αλύπητα ΗΜΓ ακτινοβολία (μέτρηση με μηχανάκι CERT πιστοποίηση).

nonshiled.jpeg.b4bd5bc1ca54e2e29f5c805137018aa8.jpeg ROUTER (πλαστικό περίβλημα)

 

shield.jpeg.b1e84ea76836251892d68cad1e76ff46.jpegΙδανικό (επαλουμινωμένος χαλκός για περίβλημα)

Έφτιαξα από ένα CAT7 θωρακισμένο προφανώς άκρα rj11 αλλά  δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Δοκίμασα να εφαρμόσω αλουμινοταινία στην υποδοχή και γύρω από το αρσενικό κλιπ και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Να παρω κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/25906271/Ugreen-Cat7-RJ45-Ethernet-Cable-Coupler-Black.html και να κουμπώσω rj11 χρησιμοποιώντας αρχικά αυτό-> https://www.skroutz.gr/s/26020351/AVM-Φίλτρο-321LK0032-RJ11-STECKER-RJ45.html και μετά αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/28641021/LogiLink-Αντάπτορας-RJ45-to-RJ11-4-Ports.html ; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και το θέμα είναι σοβαρό... Παρακαλώ για τα φώτα σας!

Υγ 1 έχω δοκιμάσει να τραβήξω την γραμμή 20 μέτρα μακρυά αλλά δυστυχώς ακτινοβολεί και εκεί...το κορυφαίο είναι ότι ακτινοβολούσε η γραμμή του καλωδίου σε όλη την διαδρομή!

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕν καταλαβα γρι .Αυτο που ξερω ειναι οτι θες κατ 7e οπου την εξωτερικη αλουμινένια μόνωση την γειώνεις καπου με την γη απο την μια πλευρα μονο νομιζω.

Καθως και φισακια με μεταλικο περιβλημα

13 ώρες πριν, rearshooter είπε

Έφτιαξα από ένα CAT7 θωρακισμένο προφανώς άκρα rj11 αλλά  δεν είχε κανένα

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ακτινοβολεί το utp καλωδιο;

 

ναι...

 

9 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το σπίτι έχει γείωση????

φυσικά...

32 λεπτά πριν, filipprin είπε

ΔΕν καταλαβα γρι .Αυτο που ξερω ειναι οτι θες κατ 7e οπου την εξωτερικη αλουμινένια μόνωση την γειώνεις καπου με την γη απο την μια πλευρα μονο νομιζω.

Καθως και φισακια με μεταλικο περιβλημα

 

πως θα το κάνω αυτό; Για να το πάρουμε από την αρχή συνδέω το τηλέφωνο στο 4g ρούτερ και ακτινοβολεί. Ακτινοβολεί το καλώδιο σε όλο το μήκος του, ακτινοβολεί η συσκευή της σταθερής, ακτινοβολεί το ακουστικό και το μικρόφωνο της συσκευής. Οπότε αφήστε τι γράφω. Εσείς τι θα κάνατε ώστε να λυθεί το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, rearshooter είπε

 Έχω ένα ρούτερ (4g) το οποίο δεν έχει το χάλκινο περίβλημα με αποτέλεσμα να "βαράει" αλύπητα ΗΜΓ ακτινοβολία (μέτρηση με μηχανάκι CERT πιστοποίηση).

 

 

Μιας και έχεις και μηχανάκι με πιστοποίηση , ελπίζω να μην έχεις στο σπίτι φούρνο μικροκυμμάτων γιατί εαν πας να δεις την ακτινοβολία όταν ψήνεις , θα πάθεις καρδιακό....Ειδικά στο πόσο μακρυά από τη συσκευή εκπέμπει.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μιας και έχεις και μηχανάκι με πιστοποίηση , ελπίζω να μην έχεις στο σπίτι φούρνο μικροκυμμάτων γιατί εαν πας να δεις την ακτινοβολία όταν ψήνεις , θα πάθεις καρδιακό....Ειδικά στο πόσο μακρυά από τη συσκευή εκπέμπει.

Όχι δεν έχω. Έχω μετρήσει τις πρίζες μου, λάμπες συσκευές κτλ...Άσχετο με το όλο θέμα αλλά στα τσαπατσούλικα συμπεράσματά μου είναι πως οι "καλές" συσκευές δεν "βαράνε"...τα φθηνιάρικα, νονέιμ και θυγατρικά κόμπανις...ας το αφήσουμε...σε "ψήνουν"... πχ οθόνη τάδε (γνωστή και από τα καλά μοντέλα) 0 ΗΜΓ ή έως 5-10 V/m τα οποία εξαφανίζονται στα 5 εκ απόσταση. Σπάνια μετρήσιμα mT. Πάμε τώρα σε οθόνη "προσφοράς"...χάνεται η μπάλα...τύφλα να έχουν οι crts...έχω δει 1500-1800 V/m τα οποία παραμένουν πάνω από το όριο ασφάλειας των 40 και σε απόσταση περίπου ενός μέτρου!!! Ότι πρέπει για τα παιδάκια δηλαδή...

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, NikosKallithea said:

Ο άλλος είναι σίγουρος όμως, και εδώ θα τρελαθούμε.

 

 το ιδιο το καλωδιο απο μονο του οχι. εννοει οτι το καλωδιο γινεται σαν αγωγος οπως ακριβως γινονται τα ακουστικα κεραια για το ραδιοφωνο στα κινητα.αυτο εννοει

1 hour ago, rearshooter said:

ναι...

 

φυσικά...

πως θα το κάνω αυτό; Για να το πάρουμε από την αρχή συνδέω το τηλέφωνο στο 4g ρούτερ και ακτινοβολεί. Ακτινοβολεί το καλώδιο σε όλο το μήκος του, ακτινοβολεί η συσκευή της σταθερής, ακτινοβολεί το ακουστικό και το μικρόφωνο της συσκευής. Οπότε αφήστε τι γράφω. Εσείς τι θα κάνατε ώστε να λυθεί το πρόβλημα;

προσωπικα τιποτα.ολη μερα ειναστε μεσα σε ηλεκτρομαγνητικα πεδια.απο τον ηλιο απο την δεη απο το κινητο απο το ιντερνετ κτλ.

η αλλη λυση κατεργησε το  4g.vdsl εναλλακτικα δορυφορικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακρίνω ειρωνεία από πολλά μηνύματα...μία βοήθεια ζήτησα...τι να πω...; Αν έχεις 2πινο φορτιστή ρεύματος πχ σε ένα λαπτοπ μεταφέρει το ρεύμα μη γειωμένο => ημγ πεδίο-ακτινοβολία...αν έχεις σούκο με γείωση φορτιστή τότε δεν ακτινοβολεί...αν στην δική μου περίπτωση πιάσω με τα χέρια το καλώδιο η ακτινοβολία στο σταθερό μηδενίζει (εγώ είμαι η γείωση) όπως λέει και το άσμα άλλο να κάνεις πνεύμα άλλο να το χεις...αλλά είναι και θέμα ευγένειας-μόρφωσης-επιπέδου...

όποιος μπορεί να αφουγκραστεί το ζήτημα και να βοηθήσει καλώς...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...