Προς το περιεχόμενο

Κινητο με περιεργες απαιτησεις


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το ότι δεν έχει βύσμα 3,5mm δεν σημαίνει ότι δεν παίρνει ενσυρματα ακουστικά 😉

Ναι ξερω type C αλλα θελω το βυσμα σε μια γωνια με βολευει στο τσαντακι μπανανα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, lneam είπε

οι συσκευες που δεν εχουν υποδοχη 3,5mm αναλογικου υχου, μπορουν να συνδεθουν ενσυρματα ακουστικα με ειδικο μετατροπεα στην θυρα usb.

αυτο ομως δημιουργει 2 προβληματα. Δεν μπορει να φορτιζει το smartphone οταν εχουμε ακουστικα και αυτος ο μετατροπεας ειναι λιγο αβολος στην χρηση. Γνωριζω για την υπαρξη σε spliter 2>1 της θυρας usb για ταυτοχρονη φορτιση και ακουστικα, ομως ειναι ενας ογκος που σε αρκετους ειναι προβλημα στην χρηση.

συμπερασμα > παρτε συσκευη με υποδοχη ακουστικων. Βολευει στην χρηση

Επειδή χρησιμοποιώ και τα δυο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Ο ανταπτορας usb-c σε 3.5mm είναι απλά άλλο ένα κομματάκι καλώδιο που μένει μόνιμα πάνω στα ακουστικά. Το μονο που προσθέτει είναι μερικά επιπλεον γραμμαρια βάρους.

Ο ανταπτορας για ταυτόχρονη φόρτιση κινητου και χρήσης ακουστικών είναι και αυτός μεν μικρός αλλά όχι για να τον έχεις πάντα πάνω σου.

Έχει δύο ειδών. Ένα σαν ταφ μικρό και ένα με καλώδιο. Έχω και τα δυο. Μπορούν να μένουν μόνιμα κουμπωμένα πάνω στο καλώδιο φορτισης οπότε δεν προσδίδουν κάποιο επιπλέον όγκο ή βάρος ουσιαστικά. Εάν όχι στην τσέπη του παντελονιού ή του σάκου μαζί με το καλώδιο.

Πρόταση. Ο ανταπτορας Usb-c σε 3.5mm της Huawei αξίζει την αγορά. Αντέχει πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους.

Γνώμη μου πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Επειδή χρησιμοποιώ και τα δυο θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Ο ανταπτορας usb-c σε 3.5mm είναι απλά άλλο ένα κομματάκι καλώδιο που μένει μόνιμα πάνω στα ακουστικά. Το μονο που προσθέτει είναι μερικά επιπλεον γραμμαρια βάρους.

Ο ανταπτορας για ταυτόχρονη φόρτιση κινητου και χρήσης ακουστικών είναι και αυτός μεν μικρός αλλά όχι για να τον έχεις πάντα πάνω σου.

Έχει δύο ειδών. Ένα σαν ταφ μικρό και ένα με καλώδιο. Έχω και τα δυο. Μπορούν να μένουν μόνιμα κουμπωμένα πάνω στο καλώδιο φορτισης οπότε δεν προσδίδουν κάποιο επιπλέον όγκο ή βάρος ουσιαστικά. Εάν όχι στην τσέπη του παντελονιού ή του σάκου μαζί με το καλώδιο.

Πρόταση. Ο ανταπτορας Usb-c σε 3.5mm της Huawei αξίζει την αγορά. Αντέχει πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους.

Γνώμη μου πάντα

ολα αυτα που εχεις γραψει ειναι ο καλυτερος τροπος για να κανεις ζημια στην υποδοχη usb οταν ακους μουσικη και η συσκευη ειναι σε καποια τσεπη ή σακιδιο. Οταν εχουμε υποδοχη 3.5mm, τοτε ειναι πολυ δυσκολη η ζημια. Αντε να κοπει το καλωδιο του ηχου μετα απο λιγα χρονια που τσακιζει

αυτο που εσυ περιγραφεις ειναι να ακους μουσικη και η συσκευη να ειναι επανω στο γραφειο και οχι να περπατας στον δρομο

και οι δικες μου απαντησεις ειναι προσωπικες μετα απο την εμπειρια της δικης μου χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lneam είπε

ολα αυτα που εχεις γραψει ειναι ο καλυτερος τροπος για να κανεις ζημια στην υποδοχη usb οταν ακους μουσικη και η συσκευη ειναι σε καποια τσεπη ή σακιδιο. Οταν εχουμε υποδοχη 3.5mm, τοτε ειναι πολυ δυσκολη η ζημια. Αντε να κοπει το καλωδιο του ηχου μετα απο λιγα χρονια που τσακιζει

αυτο που εσυ περιγραφεις ειναι να ακους μουσικη και η συσκευη να ειναι επανω στο γραφειο και οχι να περπατας στον δρομο

και οι δικες μου απαντησεις ειναι προσωπικες μετα απο την εμπειρια της δικης μου χρησης

Στον δρόμο δεν περπατάω και ακούω μουσική. Οπότε δεν θα σου πω ότι ξέρω.

Αλλά κανω ταξίδια κάθε 1,5 μήνα και επί 3,5 χρονια με το ίδιο κινητό το μόνο που χάλασε ήταν ο αρχικός ανταπτορας (φθηνός κινέζικος).

Υποδοχές micro-USB μου έχουν χαλάσει πολλές (άθλια γενικά η micro-USB).  Καμία θύρα  Usb-C δεν μου έχει χαλάσει μέχρι τώρα σε διάφορα τηλέφωνα της οικογένειας (4 παιδιά).

Ή εφαρμογή του κάθε καλωδίου όμως (και ανταπτορα) είναι θέμα. Αγοράζω μόνο ποιοτικά που κουμπώνουν σωστά και δεν φεύγουν από την θέση τους ή δεν έχουν μπόσικα και παίζουν δεξιά αριστερά όταν τα βαζεις. Εκεί ναι. Θα συμφωνήσω ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να κάνεις ζημιά στην θύρα (πολύ μικρή) αλλά κυρίως το πρόβλημα είναι στην καλή σύνδεση και στις διακοπές σύνδεσης που έχεις.

Ή χρήση του καθενός είναι διαφορετική οπότε κρίνει ανάλογα.  

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ωπα ωραιο που το βρισκουμε;

Σχεδόν παντού. Και σε μικρομάγαζα και σε ίντερνετ. Δες Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Πηρα τελικα το redmi note 12 pro plus εχει και υπερυθρες και θυρα ακουστικων.

καθαρα για θεμα ενημερωσης, Infrared port εχουν και τα realme. ενα παραδειγμα

https://www.gsmarena.com/realme_gt_neo5_se-12187.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lneam είπε

καθαρα για θεμα ενημερωσης, Infrared port εχουν και τα realme. ενα παραδειγμα

https://www.gsmarena.com/realme_gt_neo5_se-12187.php

Δεν ειχε το GT 2 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν ειχε το GT 2 Pro

ναι, δεν εχουν ολα. Στα νεα μοντελα εχει και αυτα βλεπω να ειναι στην μεσαια / ακριβη κατηγορια. Ισως σιγα σιγα να μπει σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...