Προς το περιεχόμενο

Γιατί σπανίζουν οι μητρικές με έξοδο S/PDIF πλέον;


--b}{d--

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιότερα η οπτική έξοδος ήταν δεδομένη, τώρα υπάρχουν μόνο σε σχετικά high-end μοντέλα κι αυτά μετρημένα. Δεν έχουν τουλάχιστον ένα SPDIF out header να βάλεις ένα bracket ο ίδιος.

Θεωρείται πλέον κάτι εξεζητημένο; Έχει απαξιωθεί σαν σύνδεση λόγω του bandwidth; 

Εκτός από μία κάρτα της προκοπής, υπάρχουν άλλες πιο απλές λύσεις μιας και δεν χρειάζεται να υποστεί μετατροπή το σήμα από ψηφιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποτέ ήταν δεδομένη η οπτική έξοδος στις μητρικές , αλλά ξέρω ότι σαν υλοποίηση ήταν πολύ ευαίσθητη και η θύρα συχνά έσπαγε αν δεν κούμπωνες σωστά το καλωδιο. Προσωπικά αγορασα κάρτα ήχου με mini Jack optical (καρφί οπτικό) για αυτό τον λόγο ,συν τον ανταπτορα για τα οπτικά καλωδια που δεν έχουν καρφί οπτικό. Επισης τώρα πια με τα ασύρματα ηχεία σε ενδιαφέρει η μητρική να έχει καλό WiFi παρά εξόδους για καλωδια κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atheatos είπε

ποτέ ήταν δεδομένη η οπτική ...

Λάθος μου, ήθελα να πω πολύ πιο διαδεδομένη. Από την εποχή που άρχισαν να προσέχουν λίγο περισσότερο τον ήχο βάζοντας τσιπάκια πιο σοβαρά πολυκάναλα.

Για μη έξυπνες συσκευές θα πρότεινες BT/WiFi Audio Receiver;
Στο μεταξύ βρήκα μια φτηνή πλακετίτσα usb to fiber/coax/analog εξ ανατολών που φαίνεται τίμια από τις κριτικές, την PCM2704. 

1287e9O.jpg.43cf3ab53c314a5f00ae02b8464dc7af.jpg

Επεξ/σία από --b}{d--
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν ξέρω ποτέ ήταν δεδομένη η οπτική έξοδος στις μητρικές , αλλά ξέρω ότι σαν υλοποίηση ήταν πολύ ευαίσθητη και η θύρα συχνά έσπαγε αν δεν κούμπωνες σωστά το καλωδιο. Προσωπικά αγορασα κάρτα ήχου με mini Jack optical (καρφί οπτικό) για αυτό τον λόγο ,συν τον ανταπτορα για τα οπτικά καλωδια που δεν έχουν καρφί οπτικό. Επισης τώρα πια με τα ασύρματα ηχεία σε ενδιαφέρει η μητρική να έχει καλό WiFi παρά εξόδους για καλωδια κτλ.

bro !!εμενα εχει S/SPIDF η msi x570 tomahawk 

image.jpeg.7ba8e7a084411989e513adf9c583bc3a.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !!εμενα εχει S/SPIDF η msi x570 tomahawk 

image.jpeg.7ba8e7a084411989e513adf9c583bc3a.jpeg

Και εμένα έχει η μητρική μου και πάντα αγόραζα μητρικές με οπτική έξοδο αλλά τις περισσότερες φορές έσπαγε το καπάκι σαν αυτό που δείχνεις στην φωτογραφία από βάλε βγάλε του οπτικού  καλωδίου. Συγραχητηρια που επελεξες και εσυ τέτοια μητρκη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες η μητρικές είναι υποχρεωμένες να το

 

1 ώρα πριν, --b}{d-- είπε

Λάθος μου, ήθελα να πω πολύ πιο διαδεδομένη. Από την εποχή που άρχισαν να προσέχουν λίγο περισσότερο τον ήχο βάζοντας τσιπάκια πιο σοβαρά πολυκάναλα.

Για μη έξυπνες συσκευές θα πρότεινες BT/WiFi Audio Receiver;
Στο μεταξύ βρήκα μια φτηνή πλακετίτσα usb to fiber/coax/analog εξ ανατολών που φαίνεται τίμια από τις κριτικές, την PCM2704. 

1287e9O.jpg.43cf3ab53c314a5f00ae02b8464dc7af.jpg

έχουν και είναι δεδομένο. Επαναλαμβάνω αγορασα κάρτα ήχου STRIX με καρφί οπτικό και μου είναι αδιάφορο αν μια μητρική έχει optical ή όχι .  Η λύση κάποιου μετατροπέα ή έξτρα κάρτας ήχου την θεωρώ καλύτερη (προσωπική μου άποψη) από το ενσωματωμένο optical της μητρικής. Επίσης το Bluetooth και το WiFi αν και δεν έχουν την ίδια απόκριση με το optical είναι καλές λύσεις για συσκευές όπως Sonos κτλ. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, --b}{d-- είπε

Παλιότερα η οπτική έξοδος ήταν δεδομένη, τώρα υπάρχουν μόνο σε σχετικά high-end μοντέλα κι αυτά μετρημένα. Δεν έχουν τουλάχιστον ένα SPDIF out header να βάλεις ένα bracket ο ίδιος.

Θεωρείται πλέον κάτι εξεζητημένο; Έχει απαξιωθεί σαν σύνδεση λόγω του bandwidth; 

Εκτός από μία κάρτα της προκοπής, υπάρχουν άλλες πιο απλές λύσεις μιας και δεν χρειάζεται να υποστεί μετατροπή το σήμα από ψηφιακό;

Γιατι πλεον εχουμε 2 εκδοχες στα ηχεια

για low budget το πρασινο που θα εχει 2.0 η 2.1, και για high endτο hdmi που θα πηγαινει σε ενισχυτη.

Τα ενδιαμεσα θεωρω πως εχουν πρακτικα καταργηθει. Κανεις δεν βαζει 5.1 και 7.1 πλεον σε ηχεια σε pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το έφερε το θέμα με τον ψηφιακό ήχο κάποιος που δεν έχει έξοδο ήχου από hdmi μπορεί με ανταπτορα όπως αυτόν https://www.amazon.de/-/en/OPADPWW1BLK-Optical-Audio-Adapter-black/dp/B07LGX39NJ/ref=sr_1_5?keywords=Sonos+hdmi&qid=1679304024&sr=8-5 να δώσει hdmi ήχο από το οπτικό. Είναι λίγο ακριβός αλλά δυστυχως οι λυσεις του ψηφιακού ήχου ήταν πάντα πιο ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, atheatos είπε

...έχουν και είναι δεδομένο. Επαναλαμβάνω αγορασα κάρτα ήχου STRIX με καρφί οπτικό και μου είναι αδιάφορο αν μια μητρική έχει optical ή όχι .  Η λύση κάποιου μετατροπέα ή έξτρα κάρτας ήχου την θεωρώ καλύτερη (προσωπική μου άποψη) από το ενσωματωμένο optical της μητρικής. Επίσης το Bluetooth και το WiFi αν και δεν έχουν την ίδια απόκριση με το optical είναι καλές λύσεις για συσκευές όπως Sonos κτλ. 

 

Κοίτα, την εποχή που η spdif ήταν πιο διαδεδομένη, με μια μητρική έστελνες ψηφιακό σήμα στον ενισχυτή σου και ήσουν έτοιμος. Τώρα , έτσι όπως το πάνε, για να κάνουν εξοικονόμηση (που ΔΕΝ περιλαμβάνει τα RGB), πρέπει να πληρώσεις έξτρα - απο 20 ως 200 - για να βάλεις ένα κρεμαστάρι πίσω απο την μητρική (που αυξάνει την πολυπλοκότητα και την μακαρονάδα απο πίσω) για να κάνεις την ίδια δουλειά... Αν δεν σε ενδιαφέρει που πλήρωσες 100+ για την Strix κάρτα ήχου, με γειά σου και χαρά σου...Η οπτική (ή η ομοαξονική) του spdif στην μητρική βγάζει ψηφιακό σήμα και δεν υπάρχει "καλύτερο" ή "χειρότερο" ως προς την ποιότητα - το ίδιο ψηφιακό σήμα θα φτάσει στον ενισχυτή (ή οτι άλλο χρησιμοποιείς) με αναλλοίωτη την πληροφορία που μεταφέρει...

 

Στις 20/3/2023 στις 2:49 ΠΜ, --b}{d-- είπε

Παλιότερα η οπτική έξοδος ήταν δεδομένη, τώρα υπάρχουν μόνο σε σχετικά high-end μοντέλα κι αυτά μετρημένα. Δεν έχουν τουλάχιστον ένα SPDIF out header να βάλεις ένα bracket ο ίδιος.

Θεωρείται πλέον κάτι εξεζητημένο; Έχει απαξιωθεί σαν σύνδεση λόγω του bandwidth; 

Εκτός από μία κάρτα της προκοπής, υπάρχουν άλλες πιο απλές λύσεις μιας και δεν χρειάζεται να υποστεί μετατροπή το σήμα από ψηφιακό;

 

Ψάξε το manual... Ακόμα κι όταν κόβουν τις spdif απο πίσω, ΣΥΝΗΘΩΣ αφήνουν τα πινάκια αναμονής στην μητρική (κάτω αριστερά) για σύνδεση spdif (το κάνεις πανεύκολα μόνος σου) - 2 πινάκια για ομοαξονικό ή 2+1 για ομοαξονικό και οπτικό... Το σήμα που βγάζουν είναι ψηφιακό και δεν έχεις φόβο παρεμβολών, ηλεκτρονικού θορύβου, κλπ, αν κάνεις ακόμα και προχειροδουλειά.   Είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω ψάχνοντας για μητρική... Αν δεν έχει έστω την αναμονή, πάει στον κουβά (σαν επιλογή) χωρίς δεύτερη ματιά...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, Eloy είπε

 

Κοίτα, την εποχή που η spdif ήταν πιο διαδεδομένη, με μια μητρική έστελνες ψηφιακό σήμα στον ενισχυτή σου και ήσουν έτοιμος. Τώρα , έτσι όπως το πάνε, για να κάνουν εξοικονόμηση (που ΔΕΝ περιλαμβάνει τα RGB), πρέπει να πληρώσεις έξτρα - απο 20 ως 200 - για να βάλεις ένα κρεμαστάρι πίσω απο την μητρική (που αυξάνει την πολυπλοκότητα και την μακαρονάδα απο πίσω) για να κάνεις την ίδια δουλειά... Αν δεν σε ενδιαφέρει που πλήρωσες 100+ για την Strix κάρτα ήχου, με γειά σου και χαρά σου...Η οπτική (ή η ομοαξονική) του spdif στην μητρική βγάζει ψηφιακό σήμα και δεν υπάρχει "καλύτερο" ή "χειρότερο" ως προς την ποιότητα - το ίδιο ψηφιακό σήμα θα φτάσει στον ενισχυτή (ή οτι άλλο χρησιμοποιείς) με αναλλοίωτη την πληροφορία που μεταφέρει...

 

 

Ψάξε το manual... Ακόμα κι όταν κόβουν τις spdif απο πίσω, ΣΥΝΗΘΩΣ αφήνουν τα πινάκια αναμονής στην μητρική (κάτω αριστερά) για σύνδεση spdif (το κάνεις πανεύκολα μόνος σου) - 2 πινάκια για ομοαξονικό ή 2+1 για ομοαξονικό και οπτικό... Το σήμα που βγάζουν είναι ψηφιακό και δεν έχεις φόβο παρεμβολών, ηλεκτρονικού θορύβου, κλπ, αν κάνεις ακόμα και προχειροδουλειά.   Είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζω ψάχνοντας για μητρική... Αν δεν έχει έστω την αναμονή, πάει στον κουβά (σαν επιλογή) χωρίς δεύτερη ματιά...

Αναγνωρίζω την ανωτερότητα της οπτικής για αυτό και πήρα και κάρτα ήχου pcie που βγάζει οπτική, αλλά κυρίως για την υλοποίηση της οπτικής εξόδου που έχει. 

https://www.asus.com/motherboards-components/sound-cards/gaming/strix-soar/

Η οπτική έξοδος της συγκεκριμένης κάρτας είναι ίδια με του 3.5 mm Jack και ο αντάπτορας είναι αυτός 

https://www.skroutz.gr/s/23243226/Nedis-Μετατροπέας-Toslink-male-σε-3-5mm-female-CAGP25930BK.html

Τώρα για την μακαρονάδα που έγραψες, φαντάζομαι εννοείς για κάποιον που θα πάρει usb καρτα σε οπτική και όχι για την περίπτωση μου.Αν δεν θέλει να ξοδέψει τόσα  χρήματα για κάρτα ήχου, για μένα χαλάλι η μακαρονάδα. Μητρικές με audio usb βρίσκεις πιο εύκολα από μητρικές με ενσωματωμένο optical. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atheatos είπε

 

Αναγνωρίζω την ανωτερότητα της οπτικής για αυτό και πήρα και κάρτα ήχου pcie που βγάζει οπτική, αλλά κυρίως για την υλοποίηση της οπτικής εξόδου που έχει. 

https://www.asus.com/motherboards-components/sound-cards/gaming/strix-soar/

Η οπτική έξοδος της συγκεκριμένης κάρτας είναι ίδια με του 3.5 mm Jack και ο αντάπτορας είναι αυτός 

https://www.skroutz.gr/s/23243226/Nedis-Μετατροπέας-Toslink-male-σε-3-5mm-female-CAGP25930BK.html

Τώρα για την μακαρονάδα που έγραψες, φαντάζομαι εννοείς για κάποιον που θα πάρει usb καρτα σε οπτική και όχι για την περίπτωση μου.Αν δεν θέλει να ξοδέψει τόσα  χρήματα για κάρτα ήχου, για μένα χαλάλι η μακαρονάδα. Μητρικές με audio usb βρίσκεις πιο εύκολα από μητρικές με ενσωματωμένο optical. 

 

 

Aν εννοείς ανωτερότητα της οπτικής απέναντι στην ομοαξονική.... χμμμ... και σωστό και λάθος...

α) Η οπτική χρειάζεται ελαφρύτερο καλώδιο και μπορείς να τραβήξεις οπτική ίνα μέχρι 100 μέτρα - αλλά για οικιακή χρήση με τα καλώδια και τις συσκευές που χρησιμοποιούμε επιτρέπεται μέχρι 10 μέτρα για να μην έχεις αντανακλάσεις και αρχίσει να ζητάει πακέτα διόρθωσης. Αντίθετα το ομοαξονικό καλώδιο είναι πιο βαρύ γιατί έχει θωράκιση (για να μην αρχίσει να ζητάει πακέτα διορθωσης λόγω εξωτερικών παραγόντων) και αν θυμάμαι καλά είναι 5 μέτρα το πολύ.

Εδώ τελειώνουν τα καλά της οπτικής.

β) Η Ομοαξονική μπορεί να μεταφέρει καλύτερο ήχο αν χρειαστεί.  - 24bit/192ΚΗz σε αντίθεση με τα 96KHz της οπτικής  -  όχι οτι τα χρειαζόμαστε, αλλά για να υπάρχουν σημαίνει οτι κάποιες εφαρμογές τα θέλουν τα 192ΚΗz.

γ) το βύσμα της ομοαξονικής πάνω στις συσκευές είναι πολύ πιο σταθερό και εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη για κακομεταχείριση.  -  ένα θηλυκό RCA είναι .

δ) Το καλώδιο της οπτικής δεν είναι για πολλά-πολλά... αν πιεστεί κάπου κατα λάθος να κάνει ορθή γωνία μπορεί και να αχρηστευθεί...

Το HDMI είναι καλύτερο κι απο τα δύο...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

 

Aν εννοείς ανωτερότητα της οπτικής απέναντι στην ομοαξονική.... χμμμ... και σωστό και λάθος...

α) Η οπτική χρειάζεται ελαφρύτερο καλώδιο και μπορείς να τραβήξεις οπτική ίνα μέχρι 100 μέτρα - αλλά για οικιακή χρήση με τα καλώδια και τις συσκευές που χρησιμοποιούμε επιτρέπεται μέχρι 10 μέτρα για να μην έχεις αντανακλάσεις και αρχίσει να ζητάει πακέτα διόρθωσης. Αντίθετα το ομοαξονικό καλώδιο είναι πιο βαρύ γιατί έχει θωράκιση (για να μην αρχίσει να ζητάει πακέτα διορθωσης λόγω εξωτερικών παραγόντων) και αν θυμάμαι καλά είναι 5 μέτρα το πολύ.

Εδώ τελειώνουν τα καλά της οπτικής.

β) Η Ομοαξονική μπορεί να μεταφέρει καλύτερο ήχο αν χρειαστεί.  - 24bit/192ΚΗz σε αντίθεση με τα 96KHz της οπτικής  -  όχι οτι τα χρειαζόμαστε, αλλά για να υπάρχουν σημαίνει οτι κάποιες εφαρμογές τα θέλουν τα 192ΚΗz.

γ) το βύσμα της ομοαξονικής πάνω στις συσκευές είναι πολύ πιο σταθερό και εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη για κακομεταχείριση.  -  ένα θηλυκό RCA είναι .

δ) Το καλώδιο της οπτικής δεν είναι για πολλά-πολλά... αν πιεστεί κάπου κατα λάθος να κάνει ορθή γωνία μπορεί και να αχρτηστευθεί...

Οκ. Θα το έχω υπόψη μου να προτιμώ συσκευές και ενισχυτές με ομοαξονική σύνδεση. Θα πάρω και μια usb c καρτουλα σαν και αυτή https://www.amazon.de/-/en/Nobsound-Converter-Coaxial-Optical-Interface/dp/B0777JVGS1?ref=d6k_applink_bb_dls_failed&dplnkId=1e75e617-f7e7-4970-8944-897211eec9cf

Δεν βαριέσαι, ας κάνω και εγώ την μακαρονάδα μου. Που να βρίσκεις μητρικες τώρα με coaxial... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οκ. Θα το έχω υπόψη μου να προτιμώ συσκευές και ενισχυτές με ομοαξονική σύνδεση. Θα πάρω και μια usb c καρτουλα σαν και αυτή https://www.amazon.de/-/en/Nobsound-Converter-Coaxial-Optical-Interface/dp/B0777JVGS1?ref=d6k_applink_bb_dls_failed&dplnkId=1e75e617-f7e7-4970-8944-897211eec9cf

Δεν βαριέσαι, ας κάνω και εγώ την μακαρονάδα μου. Που να βρίσκεις μητρικες τώρα με coaxial... 

Αν δεν χρειάζεσαι 192ΚΗz η οπτική βολεύει για τους λόγους που έγραψα - άσχετο αν η ομοαξονική έχει καλά που ίσως δεν χρειαστούμε ποτέ...

Εγώ για έναν υπολογιστή που δεν είχε spdif, και ήθελα να τον συνδέσω σε ενισχυτή (που είχε τα πάντα απο συνδέσεις), βρήκα καλύτερη λύση να πάρω την usb κάρτα της soundblaster με 17 Ε η οποία βγάζει στην άλλη πλευρά αναλογικό στέρεο ήχο... Εχω αλλεργία στα αναλογικά σήματα αλλά δεν είχα άλλη λύση... Σαν ποιότητα καμμία σχέση με το στερεο της μητρικής. Η κάρτα είναι ένα DAC που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι χρήση μπορεί να χρειαστεί.  ΑΛΛΑ αντι να τραβήξω αναλογικό καλώδιο απο τον ενισχυτή μέχρι την κάρτα, τράβηξα usb καλώδιο απο τον υπολογιστή μέχρι τον ενισχυτή, συνδέω την κάρτα και μόνο τα τελευταία 15 εκατοστά είναι καλής ποιότητας RCA στέρεο καλώδιο που πάει στην στέρεο είσοδο του ενισχυτή.

https://www.skroutz.gr/s/12003914/Creative-Sound-Blaster-Play-3-Εξωτερική-USB-Κάρτα-Ήχου-2-0.html

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

Αν δεν χρειάζεσαι 192ΚΗz η οπτική βολεύει για τους λόγους που έγραψα - άσχετο αν η ομοαξονική έχει καλά που ίσως δεν χρειαστούμε ποτέ...

Εγώ για έναν υπολογιστή που δεν είχε spdif, και ήθελα να τον συνδέσω σε ενισχυτή (που είχε τα πάντα απο συνδέσεις), βρήκα καλύτερη λύση να πάρω την usb κάρτα της soundblaster με 17 Ε (21 έχει τώρα) η οποία βγάζει στην άλλη πλευρά αναλογικό στέρεο ήχο... Σαν ποιότητα καμμία σχέση με το στερεο της μητρικής. Η κάρτα είναι ένα DAC που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι χρήση μπορεί να χρειαστεί.  ΑΛΛΑ αντι να τραβήξω αναλογικό καλώδιο απο τον ενισχυτή μέχρι την κάρτα, τράβηξα usb καλώδιο απο τον υπολογιστή μέχρι τον ενισχυτή, συνδέω την κάρτα και μόνο τα τελευταία 15 εκατοστά είναι καλής ποιότητας RCA στέρο καλώδιο που πάει στην στέρεο είσοδο του ενισχυτή.

Κατάλαβα. Μειωσες τις απώλειες και τα καλώδια κοντά στον υπολογιστή. Είναι και αυτό μια λύση. 

Μιας και το έφερε η κουβέντα πέρα από το usb μπορεί κάποιος να πάρει και  optical από το hdmi με το κατάλληλο extractor 

HDMI 2.0 Audio Extractor, Supports 4K 60 Hz 4:4:4, HDCP 2.2, 18 Gbit/s Dolby Vision HDR, DE-Embed SPDIF Optical 5.1CH + 3.5 mm Stereo L/R Audio Breakout, Dolby Digital Audio, EDID Management, Scaling https://amzn.eu/d/iURQLQ1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Eloy είπε

Παρεμπιπτόντως, ποιά μητρική έχεις ? - για να δω κάτι...

 

MSI MAG B560M MORTAR WIFI Gaming Motherboard M-ATX Supports 11th Gen Intel Core Processors LGA 1200 DDR4 Boost (5066MHz/OC), 2 x PCIe 4.0/3.0 x16, 2 x M.2 Gen4/3, 2.56 G LAN, WiFi. - Fi 6E https://amzn.eu/d/hPwJILd
 

Αυτή ,αλλά μου έσπασε το πλαστικό που κρατάει το καπάκι στο optical και γενικώς διαλύθηκε όποτε πήρα την Strix από eBay . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...