Προς το περιεχόμενο

Γιατί σπανίζουν οι μητρικές με έξοδο S/PDIF πλέον;


--b}{d--

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

MSI MAG B560M MORTAR WIFI Gaming Motherboard M-ATX Supports 11th Gen Intel Core Processors LGA 1200 DDR4 Boost (5066MHz/OC), 2 x PCIe 4.0/3.0 x16, 2 x M.2 Gen4/3, 2.56 G LAN, WiFi. - Fi 6E https://amzn.eu/d/hPwJILd
 

Αυτή ,αλλά μου έσπασε το πλαστικό που κρατάει το καπάκι στο optical και γενικώς διαλύθηκε όποτε πήρα την Strix από eBay . 

Σκέφτηκα μήπως είχε αναμονή μέσα αλλά είδα οτι δεν έχει. Γενικά η msi δεν αφήνει αναμονές spdif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από μένα. 

Κι εγώ έχω συνδέσει τον υπολογιστή μου με HDMI μέσω ενισχυτη home cinema 5.1 και απο τον ενισχυτή περνάει το σήμα της εικόνας στην τηλεόραση με άλλο HDMI. 

Παρατηρώ όμως ότι υπάρχει παραπάνω latency έτσι στα παιχνίδια....ισως γιατί ο ενισχυτής πρέπει να επεξεργαστεί το σήμα του HDMI, να κρατήσει τον ήχο και να στείλει στην τηλεόραση την εικόνα. 

Επίσης έτσι δεν μπορώ να στείλω ψηφιακό pass through σήμα.... Αλλά στερεοφωνικό από τα Windows. 

Θα ήθελα λοιπόν μια λύση για να βάζω το HDMI κατευθείαν στην τηλεόραση και από εκεί να φεύγει ο ηχος ψηφιακά να πηγαίνει στον ενισχυτή. 

Με αυτό τον τρόπο θα μπορω και να παίζω παιχνίδια στην τηλεόραση κατευθειαν χωρις να ανοίγω τον ενισχυτή. Ειδικά το βράδυ που δεν χρειάζομαι δυνατό ήχο. 

Τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Andy_gr είπε

Γειά σας και από μένα. 

Κι εγώ έχω συνδέσει τον υπολογιστή μου με HDMI μέσω ενισχυτη home cinema 5.1 και απο τον ενισχυτή περνάει το σήμα της εικόνας στην τηλεόραση με άλλο HDMI. 

Παρατηρώ όμως ότι υπάρχει παραπάνω latency έτσι στα παιχνίδια....ισως γιατί ο ενισχυτής πρέπει να επεξεργαστεί το σήμα του HDMI, να κρατήσει τον ήχο και να στείλει στην τηλεόραση την εικόνα. 

Επίσης έτσι δεν μπορώ να στείλω ψηφιακό pass through σήμα.... Αλλά στερεοφωνικό από τα Windows. 

Θα ήθελα λοιπόν μια λύση για να βάζω το HDMI κατευθείαν στην τηλεόραση και από εκεί να φεύγει ο ηχος ψηφιακά να πηγαίνει στον ενισχυτή. 

Με αυτό τον τρόπο θα μπορω και να παίζω παιχνίδια στην τηλεόραση κατευθειαν χωρις να ανοίγω τον ενισχυτή. Ειδικά το βράδυ που δεν χρειάζομαι δυνατό ήχο. 

Τι προτείνετε? 

Splitter. Κάτι σαν αυτό:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07P5W7BQ3/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1UPELL06HF1F8&psc=1

υπαρχουν πολλά . Αλλά είναι ακριβότερα , αλλά φθηνότερα. Δες τις κριτικές και τους περιορισμούς που έχει το καθένα. Πχ. αυτό που έβαλα μέχρι 60hz εικόνα δίνει.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν το αναφέρεις υποθέτω ο ενισχυτής(και η τηλεόραση) δεν έχει eArc έτσι;

Γιατί αυτή είναι η καλύτερη λύση και δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Αν έχει έστω Arc πάλι λειτουργεί απλά όχι με lossless formats.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jts είπε

Αν και δεν το αναφέρεις υποθέτω ο ενισχυτής(και η τηλεόραση) δεν έχει eArc έτσι;

Γιατί αυτή είναι η καλύτερη λύση και δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Αν έχει έστω Arc πάλι λειτουργεί απλά όχι με lossless formats.

Όχι δεν έχουν δυστυχώς. Η παλιά μου lcd τηλεόραση είχε optical out. Οποτε έστελνα κατευθείαν HDMI από το PC στην ΤV με ήχο και εικόνα και οταν ήθελα να χρησιμοποιήσω και τον ενισχυτή με τα ηχεία για φουλ κινηματογραφικο ήχο έστελνα spdif pass through το σήμα από την τηλεόραση. 

Θα ήθελα ένα σπλιτερ που να στέλνει με ένα καλώδιο την εικόνα στην TV και τον ήχο στον ενισχυτή αν υπάρχει. Ή διαφορετικά μέσω κάρτας ήχου με spdif ή coaxial..... Δεν βλέπω άλλο τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2023 στις 2:49 ΠΜ, --b}{d-- είπε

Παλιότερα η οπτική έξοδος ήταν δεδομένη, τώρα υπάρχουν μόνο σε σχετικά high-end μοντέλα κι αυτά μετρημένα. Δεν έχουν τουλάχιστον ένα SPDIF out header να βάλεις ένα bracket ο ίδιος.

Θεωρείται πλέον κάτι εξεζητημένο; Έχει απαξιωθεί σαν σύνδεση λόγω του bandwidth; 

Εκτός από μία κάρτα της προκοπής, υπάρχουν άλλες πιο απλές λύσεις μιας και δεν χρειάζεται να υποστεί μετατροπή το σήμα από ψηφιακό;

1. Πολλές μητρικές έχουν οπτική έξοδο αλλά για οικονομία χώρου και κόστους δεν έχουν χωριστή έξοδο toslink, έχουν την οπτική σε καρφί 3.5mm. Υπάρχει μετατροπέας είτε σκέτος είτε σε καλώδιο.

decvdgcufc.jpgΚαλώδιο TOSLink Optical Male σε 3.5mm Male Digital Audio (Μήκος: 1.5m) -  Black

Θυμάμαι παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει αυτή την λύση σε φορητό. Είχα την Audigy 2 ZS και στο ίδιο καρφί που είχε τα ακουστικά είχε και το led για την οπτική.

2. Όσες μητρικές δεν έχουν οπτική έξοδο, υποστηρίζουν SPDIF αλλά με καλώδιο αντί για οπτική ίνα. Οι περισσότεροι ενισχυτές Home cinema έχουν εκτός από Toslink και  digital coaxial RCA.

Digital Coaxial Audio Video Cable Stereo SPDIF 3.5mm to RCA for Xiaomi Mi 1  / 2

3. Έχει καθιερωθεί η χρήση καλωδίου HDMI τόσο για την εικόνα όσο και για τον ήχο.

Ιδιαίτερα με το πρότυπο eARC, από το ίδιο καλώδιο μπορεί να στείλει ψηφιακά εικόνα και ήχο τόσο ο ενισχυτής προς την τηλεόραση όσο και το αντίστροφο.

 

4. To spdif δεν έχει αρκετό bandwidth για πολυκάναλο ασυμπίεστο ήχο. Για στερεοφωνικό ήχο 48khz είναι μια χαρά, για σύγχρονες ταινίες και συναυλίες δεν είναι αρκετό.

5. Το οπτικό (Toslink) ήταν πάντα κάτι εξεζητημένο. Όσοι ήταν να αγοράσουν έχουν ήδη αρκετά στο συρτάρι τους. Τώρα η αγορά πάει προς HDMI, thunderbolt, DisplayPort και άλλα πρότυπα ώστε να αγοράσουν οι καταναλωτές επιπλέον καλώδια και να κάνει τζίρο η αγορά.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Andy_gr είπε

Γειά σας και από μένα. 

Κι εγώ έχω συνδέσει τον υπολογιστή μου με HDMI μέσω ενισχυτη home cinema 5.1 και απο τον ενισχυτή περνάει το σήμα της εικόνας στην τηλεόραση με άλλο HDMI. 

Παρατηρώ όμως ότι υπάρχει παραπάνω latency έτσι στα παιχνίδια....ισως γιατί ο ενισχυτής πρέπει να επεξεργαστεί το σήμα του HDMI, να κρατήσει τον ήχο και να στείλει στην τηλεόραση την εικόνα. 

Επίσης έτσι δεν μπορώ να στείλω ψηφιακό pass through σήμα.... Αλλά στερεοφωνικό από τα Windows. 

Θα ήθελα λοιπόν μια λύση για να βάζω το HDMI κατευθείαν στην τηλεόραση και από εκεί να φεύγει ο ηχος ψηφιακά να πηγαίνει στον ενισχυτή. 

Με αυτό τον τρόπο θα μπορω και να παίζω παιχνίδια στην τηλεόραση κατευθειαν χωρις να ανοίγω τον ενισχυτή. Ειδικά το βράδυ που δεν χρειάζομαι δυνατό ήχο. 

Τι προτείνετε? 

Δεν υπάρχει ενισχυτής με HDMI, που να μην κάνει passthrough τον ήχο. Ξεκίνα με το να περάσεις τους τελευταίους οδηγούς για την HDMI θύρα του PC σου. Γράψε εδώ το συστημά σου και το μοντέλο του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AzaZyL είπε

Δεν υπάρχει ενισχυτής με HDMI, που να μην κάνει passthrough τον ήχο. Ξεκίνα με το να περάσεις τους τελευταίους οδηγούς για την HDMI θύρα του PC σου. Γράψε εδώ το συστημά σου και το μοντέλο του ενισχυτή.

Τώρα έχω HDMI το PC μέσω του  ενισχυτή και από κει HDMI στην τηλεόραση όπως έγραψα και στο πρωτο μυνημα. 

Θέλω όμως να μην ανάβω συνέχεια τον ενισχυτή και να παρεμβαλεται στην εικονα.... Να έχω το PC μόνιμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση με HDMI ακούγοντας τον ήχο από τα ηχεία της.

Και μόνο όταν θέλω να στέλνω ήχο στον  ενισχυτή για ταινίες ή gaming με ήχο από τα 5.1 ηχεία. 

 

Επεξ/σία από Andy_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...