Προς το περιεχόμενο

Αθλητικά παπούτσια barefoot, τι να προσέξω


spectaculator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την στιγμη που ρωτας ..... καταλαβαινω πως δεν τα γνωριζεις ως προς την χρηση που προοριζονται. Αγορασε ενα φθηνο ζευγαρι σε καποια μαρκα και εαν σε βολεψουν παρε μια ακριβη μαρκα για μακροζωια, εμφανιση ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

απο την στιγμη που ρωτας ..... καταλαβαινω πως δεν τα γνωριζεις ως προς την χρηση που προοριζονται. Αγορασε ενα φθηνο ζευγαρι σε καποια μαρκα και εαν σε βολεψουν παρε μια ακριβη μαρκα για μακροζωια, εμφανιση ...

Τα θέλω για τρέξιμο. Είχα δοκιμάσει ένα ζευγάρι Merrell και μου άφησαν ιδιαίτερα θετική εντύπωση. Υπάρχουν εδώ οικονομικές προτάσεις γι' αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Τα θέλω για τρέξιμο. Είχα δοκιμάσει ένα ζευγάρι Merrell και μου άφησαν ιδιαίτερα θετική εντύπωση. Υπάρχουν εδώ οικονομικές προτάσεις γι' αρχή;

εαν δεν σε πονανε τα ποδια σου ... ΟΚ. Εμενα εαν το παπουτσι δεν ειναι running shoe με παχια αντικραδασμικη σολα, ουτε για περπατημα. Για το γραφειο, οδηγηση, κτλ καλα ειναι αυτα που λες.

δεν τα λεω στη τυχη. Αγορασα και εμειναν στην παπουστοθηκη μεχρι που πηγαν για πεταμα

τρομερη αισθηση οταν τα φοραγες. Ξεχναγες οτι φορας παπουτσια, κανενα βαρος, κανενα σφυξιμο στο ποδι. Ομως περπαταγες και ενιωθες και το παραμικρο πετραδακι που παταγες στον δρομο. Για τρεξιμο, προσωπικα ηταν οτι χειροτερο για τα ποδια. Δεν μιλαμε για 200 μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lneam είπε

εαν δεν σε πονανε τα ποδια σου ... ΟΚ. Εμενα εαν το παπουτσι δεν ειναι running shoe με παχια αντικραδασμικη σολα, ουτε για περπατημα. Για το γραφειο, οδηγηση, κτλ καλα ειναι αυτα που λες.

δεν τα λεω στη τυχη. Αγορασα και εμειναν στην παπουστοθηκη μεχρι που πηγαν για πεταμα

τρομερη αισθηση οταν τα φοραγες. Ξεχναγες οτι φορας παπουτσια, κανενα βαρος, κανενα σφυξιμο στο ποδι. Ομως περπαταγες και ενιωθες και το παραμικρο πετραδακι που παταγες στον δρομο. Για τρεξιμο, προσωπικα ηταν οτι χειροτερο για τα ποδια. Δεν μιλαμε για 200 μετρα.

Σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή σου. Μάλλον θα πάω για κάτι το τυπικό. Δεν πονούν τα πόδια μου, αλλά αν λες πως νιώθεις τα πάντα κάτω από το πόδι, μάλλον πάω για μπελάδες. Καλύτερα δοκιμασμένες λύσεις παρά μπελάδες από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spectaculator είπε

 Είχα δοκιμάσει ένα ζευγάρι Merrell και μου άφησαν ιδιαίτερα θετική εντύπωση.

1 ώρα πριν, lneam είπε

εαν δεν σε πονανε τα ποδια σου ... ΟΚ.

εγω απαντησα σε αυτο. Καταλαβα πως αυτο εγινε στην προσωπικη σου ζωη, για καποιο χρονικο διαστημα, σε διαφορες δραστηριοτητες. Μηπως εννοουσες σε καποιο καταστημα για λιγα λεπτα της ωρας, σε εδαφος με μοκετα ή πλακακι δαπεδου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lneam είπε

εγω απαντησα σε αυτο. Καταλαβα πως αυτο εγινε στην προσωπικη σου ζωη, για καποιο χρονικο διαστημα, σε διαφορες δραστηριοτητες. Μηπως εννοουσες σε καποιο καταστημα για λιγα λεπτα της ωρας, σε εδαφος με μοκετα ή πλακακι δαπεδου ?

Δοκίμασα τα παπούτσια ενός φίλου που τρέχουμε μαζί. Μου έκαναν εντύπωση με την λεπτότητά τους σε σχέση με τα χοντρά δίπλα τους δικά μου. Ρώτησα τι σόι παπούτσια είναι και μου είπε barefoot. Τα δοκίμασα για μισό χιλιόμετρο σε γήπεδο και μ' ενθουσίασαν (φοράμε ίδιο νούμερο, εγώ μισό παραπάνω).  Σκέφτομαι τώρα αυτά που είπες, πως θα νοιώθω τα πάντα κάτω από τα πέλματα, και τις διαδρομές εκτός πίστας. Δεν πονάνε τα πόδια μου, αλλά θ' αντέξουν τα σπασμένα στους δρόμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δοκίμασα τα παπούτσια ενός φίλου που τρέχουμε μαζί. Μου έκαναν εντύπωση με την λεπτότητά τους σε σχέση με τα χοντρά δίπλα τους δικά μου. Ρώτησα τι σόι παπούτσια είναι και μου είπε barefoot. Τα δοκίμασα για μισό χιλιόμετρο σε γήπεδο και μ' ενθουσίασαν (φοράμε ίδιο νούμερο, εγώ μισό παραπάνω).  Σκέφτομαι τώρα αυτά που είπες, πως θα νοιώθω τα πάντα κάτω από τα πέλματα, και τις διαδρομές εκτός πίστας. Δεν πονάνε τα πόδια μου, αλλά θ' αντέξουν τα σπασμένα στους δρόμους;

στις ειδικες συνθηκες που τα δοκιμασες, οπως ειδες ολα ηταν μια χαρα. Δεν ειναι το ιδιο πραγμα ο ταπητας που ειναι για να τρεχουν ανθρωποι, με την ασφαλτο που περνανε οχηματα πολλων τονων. Ο ταπητας ειναι λειος και καθαρος απο πετραδακια. Εγω θα σου πω, πως ακομα και να αγορασεις barefoot shoes και καποια στιγμη δεις πως δεν σου εκατσαν καλα, τα χαριζεις στον φιλο σου ή τα κρατας για καθημερινη χρηση στην δουλεια , στην οδηγηση, στο supermerket, μια βολτα, κτλ

Επεξ/σία από lneam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα πάρεις χρειάζεται χρόνος προσαρμογής. Μην αρχίσεις να γράφεις χιλιόμετρα  με την μια.

Αν δεν αντέξει η γάμπα  ή ο αχίλλειος, θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα δοκιμάσω, κι αν δεν κάτσουν θα τα χαρίσω στον φίλο. Το πολύ πολύ να τα χρησιμοποιώ στη δουλειά και για μικρές βόλτες, ανάλογα με το πόσο θα τ' ανεχτουν τα πόδια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Merrell είναι μια από τις γνωστότερες μάρκες σε αυτή την κατηγορία. Μπορούν να φορεθούν και για τρέξιμο. Από εκεί και πέρα ότι ειπώθηκε ήδη στα προηγούμενα post. Για το αν θα σου αρέσουν η όχι είναι μια εμπειρία που απαιτεί δοκιμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...