Προς το περιεχόμενο

Ρε παιδιά αυτά τα δύο έχουν διαφορά? Huawei ρουτερ από Γερμανό


rudigarcia222
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από iliasleon,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα θέλω ένα ρουτερ να βάλω στο χωριό . Θα βάζω μια κάρτα τα καλοκαίρια για απλή χρήση και για την μάνα μου. Εκεί δεν έχουμε πρόσβαση για γραμμές χώρια που δεν συμφέρει πάμε λίγο. Αποφάσισα να πάρω αυτό το Huawei που είναι και πλέον δημοφιλή στο σκρουτζ. Η ερώτηση μου είναι ότι βρίσκω και ένα ίδιο στο Γερμανό που όμως έχει την ταμπέλα κόσμοτε πάνω. Ο κωδικός μοντέλου είναι ίδιος. Επειδή έχω και ένα καλό κουπόνι από Γερμανό σκέφτομαι να τό παρω από εκεί αλλά θα μπορώ να βάλω κάρτα άλλης εταιρείας? Η τα κλειδώνουν αυτοί μόνο γιατί κόσμοτε? 

 

https://www.skroutz.gr/s/24506421/Huawei-E5576-320-Ασύρματο-4G-Φορητό-Hotspot.html

 

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/retail/cosmote-pocket-wi-fi-huawei-e5576-4g/?productId=20390328

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο, αλλά δύο άλλα που είχα παλαιότερα χρησιμοποιήσει (από Cosmote και Wind) και τα δύο ήταν κλειδωμένα και δούλευαν με sim κάρτες τις εταιρείας.

Νομίζω ότι ελεύθερα προς χρήση είναι όσα δεν έχουν το λογότυπο του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2023 στις 11:18 ΜΜ, iliasleon είπε

Εγω που εχω ενα huawei με λογότυπο τις vodafone ειναι ξεκλείδωτο...ρωτησε τους πρωτα για σιγουρα!

Τους έστειλα ναι είναι ξεκλείδωτο.

 

1)Αυτά απλά τα βάζουμε στην πρίζα με την σιμ μέσα και λειτουργούν σαν ένα κανονικό wifi σωστά? 

2)και μπορώ να βάλω και κωδικό για να μην μπαίνουν άλλοι έτσι? 

3)αν το βγάλω από πρίζα λειτουργεί?εννοώ έστω για κάποια ώρα? (σαν τύπου powerbank) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

1)Αυτά απλά τα βάζουμε στην πρίζα με την σιμ μέσα και λειτουργούν σαν ένα κανονικό wifi σωστά? 

2)και μπορώ να βάλω και κωδικό για να μην μπαίνουν άλλοι έτσι? 

3)αν το βγάλω από πρίζα λειτουργεί?εννοώ έστω για κάποια ώρα? (σαν τύπου powerbank) 

1)Πρωτα αφαιρεις το κλειδωμα τις sim, εαν εχεις .

2)Στο πισω μέρος ανοιγοντας το καπακι εχεις τον default κωδικο,τον αλλάζεις εσυ μεσα απο το μενου.(τουλάχιστον στο δικο μου ετσι ειναι)

3)Ναι δουλευει για καποια ωρα ,εχει μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2023 at 08:31, rudigarcia222 said:

Τους έστειλα ναι είναι ξεκλείδωτο.

 

1)Αυτά απλά τα βάζουμε στην πρίζα με την σιμ μέσα και λειτουργούν σαν ένα κανονικό wifi σωστά? 

2)και μπορώ να βάλω και κωδικό για να μην μπαίνουν άλλοι έτσι? 

3)αν το βγάλω από πρίζα λειτουργεί?εννοώ έστω για κάποια ώρα? (σαν τύπου powerbank) 

 

 

αν θες παραπανω ωρα υπαρχουν και σαν powerbanks για συσκευες 12 volt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ukforthemoment said:

με usb δεν φορτίζει;Οπότε όλα τα powerbanks κάνουν. 

δικο μου λαθος 

νομιζα οτι ηταν 4g router με τροφοδοτικο 12 volt και οχι pocket. και για αυτα που ειναι 12 volt υπαρχουν powerbanks σαν ups οπως τα λενε που βγαζουν 12 volt. σαν αυτα που εδινε ο οτε.αλλα ναι αυτα οπως και ενα tp link που εχω ειναι με  micro usb.  βεβαια αν ειναι για μονιμη χρηση ειναι καλυτερα να παει σε 4g router παρα σε pocket wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/03/2023 at 08:31, rudigarcia222 said:

Τους έστειλα ναι είναι ξεκλείδωτο.

 

 

 

 

Φίλε μου, για καλό δικό σου, μην ακούς την κάθε μαλακία που σου λένε.

Οι περισσότεροι που δουλεύουν σε καταστήματα, ακόμα και άτομα στο call center, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην είναι ξεκλείδωτο.

Ψάξτο καλύτερα η ζήτα να μιλήσεις με κάποιον απ το τεχνικό τμήμα του παροχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, HateMe said:

Φίλε μου, για καλό δικό σου, μην ακούς την κάθε μαλακία που σου λένε.

Οι περισσότεροι που δουλεύουν σε καταστήματα, ακόμα και άτομα στο call center, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην είναι ξεκλείδωτο.

Ψάξτο καλύτερα η ζήτα να μιλήσεις με κάποιον απ το τεχνικό τμήμα του παροχου. 

η το πιο απλο ενα 4g router :D γενικως με τα branded ακομα και μια νεα παρτιδα μπορει να ειναι locked και η προηγουμενη να μην ειναι. ειναι παντα ενα ρισκο τι κουσουρι μπορεις να βρεις μεσα στα branded.

On 22/03/2023 at 12:54, rudigarcia222 said:

Παιδιά καλησπέρα θέλω ένα ρουτερ να βάλω στο χωριό . Θα βάζω μια κάρτα τα καλοκαίρια για απλή χρήση και για την μάνα μου. Εκεί δεν έχουμε πρόσβαση για γραμμές χώρια που δεν συμφέρει πάμε λίγο. Αποφάσισα να πάρω αυτό το Huawei που είναι και πλέον δημοφιλή στο σκρουτζ. Η ερώτηση μου είναι ότι βρίσκω και ένα ίδιο στο Γερμανό που όμως έχει την ταμπέλα κόσμοτε πάνω. Ο κωδικός μοντέλου είναι ίδιος. Επειδή έχω και ένα καλό κουπόνι από Γερμανό σκέφτομαι να τό παρω από εκεί αλλά θα μπορώ να βάλω κάρτα άλλης εταιρείας? Η τα κλειδώνουν αυτοί μόνο γιατί κόσμοτε? 

 

https://www.skroutz.gr/s/24506421/Huawei-E5576-320-Ασύρματο-4G-Φορητό-Hotspot.html

 

https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/retail/cosmote-pocket-wi-fi-huawei-e5576-4g/?productId=20390328

 

 

μπορεις να παρεις και 4g router αν θες. πχ καποιο tp link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, poulinos said:

η το πιο απλο ενα 4g router :D γενικως με τα branded ακομα και μια νεα παρτιδα μπορει να ειναι locked και η προηγουμενη να μην ειναι. ειναι παντα ενα ρισκο τι κουσουρι μπορεις να βρεις μεσα στα branded.

 

Άπειρα παραδείγματα στο τηλ του τύπου "Μα ο κύριος απ το εμπορικό μου είπε ότι θα δουλεύει το τηλέφωνο με το ρουτερ που έχω ήδη"
Ο πελάτης είχε H108N και έκανε αναβάθμιση σε VOIP.

 

ΝΑΙ ΗΛΙΘΙΕ ΑΠ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ, ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 🤡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, HateMe said:

Άπειρα παραδείγματα στο τηλ του τύπου "Μα ο κύριος απ το εμπορικό μου είπε ότι θα δουλεύει το τηλέφωνο με το ρουτερ που έχω ήδη"
Ο πελάτης είχε H108N και έκανε αναβάθμιση σε VOIP.

 

ΝΑΙ ΗΛΙΘΙΕ ΑΠ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ, ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 🤡

δυστυχως ισχυει αυτο.απο το τι πουλαει ο πωλητης μεχρι τι ισχυει στο τεχνικο τμημα ειναι ενα χαος.απειρες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις. και βεβαια η ατακα ετοιμη γιατον πελατη.μην ανησυχειτε ο τεχνικος θα σας φτιαξει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...