Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με την υγεία καινούργιου SSD? Crucial BX 240


tzitzikas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. έχω έναν δίσκο SSD Crucial BX 240 (240gb) εσωτερικό όπου έχω περασμένα και τα indows 10 σε παλιό σύστημα Q6600 cpu 775 socket. παρατηρώ οτι οι δείκτες στο crystal disk info οι περισσότεροι είναι στο 100 ενώ το όριο είναι πολύ πιο κάτω. υγεία αναγράφει 98%. Ο δίσκος δεν έχει δουλέψει συνολικά ούτε 400 ώρες!! Ο δίσκος γενικά δεν είναι φορτωμένος με προγράμματα, έχει 168GB ελεύθερα. Το trim φαίνεται ενεργοποιημένο. Επισυνάπτω και σχετικά print screen. Γιατί συμβαίνει λέτε αυτό? Τι μπορεί να φταίει? ευχαριστώ!!

η 2η εικόνα είναι ο ssd

Επισυνάπτω και εικόνα απο έναν HDD παλιό που έχω επάνω που φαίνεται οτι είναι σάπιος.

disk 320gb.jpg

trim.jpg

disk 240gb.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά, 2100 GB written, με χωρητικότητα 240 GB, σα να λέμε έχει γραφεί πλήρως τουλάχιστον οκτώ φορές.
Ε, τι περιμένεις μετά ;

Αμέτρητες φορές έχει ειπωθεί :  η υγεία θα διατηρείται υψηλή μόνον αν λαμβάνετε μέτρα ώστε να αποφεύγονται οι άχρηστες εγγραφές, χωνέψτε το.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2023 στις 10:40 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Χοντρικά, 2100 GB written, με χωρητικότητα 240 GB, σα να λέμε έχει γραφεί πλήρως τουλάχιστον οκτώ φορές.
Ε, τι περιμένεις μετά ;

Αμέτρητες φορές έχει ειπωθεί :  η υγεία θα διατηρείται υψηλή μόνον αν λαμβάνετε μέτρα ώστε να αποφεύγονται οι άχρηστες εγγραφές, χωνέψτε το.

-

Καλημέρα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω γράψει εγώ πολλά πράγματα, ούτε δούλεψε πολύ ο δίσκος. Πώς έγινε τότε αυτό? Έχω περάσει μόνο windows 10 και μερικά απλά προγράμματα. Ούτε καν δεδομένα έχω σε αυτόν τον δίσκο. Και απλά είχα κάνει τα update των Windows. Το ότι έχω κάνει αρκετές φορές από command promp scan now για επιδιόρθωση και dsim checkhealth γιατί είχε χρειαστεί πολλές φορές στην αρχή να κάνω hard reset έπαιξε ρόλο? Τι μέτρα θα πρότεινες να πάρω για να μην προχωρήσει η φθορά περισσότερο? Ευχαριστώ!!

 

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι πώς έγινε;
τα windows γράφουν από μόνα τους αμέτρητη σαβούρα.
Δεν είναι τι γράφεις εσύ αλλά τι γράφει το λειτουργικό, εν αγνοίαν σου.


Τα μέτρα που έχω λάβει εγώ δεν μπορεί να τα υιοθετήσει ο συνήθης χρήστης διότι δεν είναι μαθημένος (ή δεν θέλει) να δουλεύει έτσι.
Καταρχήν, Shadow Defender ενεργοποιημένο πάντα, με write cache 10 GB.
Έτσι δεν γράφεται απολύτως τίποτε στον δίσκο του λειτουργικού, όλα γίνονται στη ram.
Αναβαθμίσεις κομμένες στα πάντα.
Και όλες τις σαβουροδουλειές σε ramdisk.
Με αυτόν τον τρόπο, μέσα σε 2.5 χρόνια δεν έχει γραφεί ούτε 1 TB.
Πρακτικά ο δίσκος δεν θα γεράσει ποτέ, καθώς είναι η ram που χρησιμοποιείται.
Χώρια που ο υπολογιστής είναι βράχος σταθερότητας καθώς δεν αλλάζει τίποτε αν εγώ δεν το κάνω συνειδητά, 
και προστατεύεται από εγκατάσταση ιών και αστοχίες λογισμικού πάσης φύσης.

Όποιος δεν θέλει να δουλέψει έτσι (δηλ. όλοι), πρέπει να αποδεχθεί την ιδέα ότι αργά ή γρήγορα (συνήθως γρήγορα) η υγεία του δίσκου θα φτάσει στον πάτο και θα πρέπει να τον αλλάξει - ακόμη και για ψυχολογικούς λόγους.
Για του λόγου το αληθές, παρακάτω δείχνεται ότι στον δίσκο του λειτουργικού μου, 
τοποθετημένος 25/8/2020, δεν έχει γραφεί ούτε 1 TB μέχρι σήμερα...

 -

image.jpeg.82c3b7c4f90704a76192e4c8fdc4f81a.jpeg

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Το shadow.defender είναι κάποια.λειτουργια των windows 10 που από default είναι απενεργοποιημένο? επίσης γραφεις.απενεργοποιημενες οι αναβαθμίσεις. Εννοείς τα windows updatew? Αυτό δεν θέτει προβλήματα ασφάλειας των Windows? Αυτό με τις σαβουροδουλειες που λες.σε ramdisk δεν το κατάλαβα. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι αν κατεβάζεις torrent  να μην τα έχεις στον  SSD, γενικά και 98 που είναι δεν έχεις πρόβλημα, στα ίδια είμαι και εγώ σε έναν Samsung Evo που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ απλά εδώ και πάνω από 7 χρόνια υπάρχει μια σέκτα SSD worshipers που προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους ότι ήρθε το τέλος των HDD.

Τα μέλη της εν λόγω σέκτας παραπλανούν υποψήφιους αγοσταστές σχετικά με τον προσδοκώμενο χρόνο ζωής, ποστάροντας ανυπόστατα σχόλια για δήθεν 1% μείωση endurance του δικού τους SSD μετά από Χ χρόνια(χωρίς να αναφέρουν αν είναι δίσκος λειτουργικού π.χ.) και αποκρύπτωντας το γεγονός ότι τα ίδια τα windows γράφουν πολλές δεκάδες GB δεδομένων κάθε βδομάδα που περνάει(page file, temp files και διάφορα άλλα logs που κρατάνε). Πέρα από το caching των browsers με παρόμοια αποτελέσματα.

Ένας προσιτός SSD με 150 TBW(ο δικός σου μόλις 80) σε ρόλο δίσκου λειτουργικού δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει κάτω από το 95% ζωής σε ένα χρόνο εντατικής χρήσης. Αντέχουν δηλαδή για αρκετά χρόνια, αλλά καμία επαφή με τα 50+ χρόνια ζωής που γράφουν κάποιοι μη λαμβάνοντας υπόψη τη σαβούρα που γράφουν τα windows.

Το επόμενο βήμα της σέκτας είναι να "επιτεθεί" στον τελικό χρήστη κατηγορώντας τον ότι εκείνος φταίει που δεν ξέρει να φτιάχνει scripts και ρυθμίσεις ώστε οι εγγραφές των Windows να γίνονται σε άλλους δίσκους ή σε ramdisks. Δεν είναι δηλαδή αντάξιος της ευλογίας του Θεού των SSD.

Ευτυχώς με την πτώση των τιμών στα τελευταία 2 χρόνια βρίσκεις κάτι φτηνιάρικους και ελαφρώς πιο αργούς SSD με τεράστιο endurance. π.χ. Intenso των 2TB στα 100€ με 960 TBW. Μην ακούς τις ηλιθιότητες αυτά που γράφουν για αξιοπιστία. Δεν είναι η intenso που τους φτιάχνει. Αυτή απλά συναρμολογεί. Αν δεν πέσεις σε ελαττωματικούς controllers δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ούτε θα δεις τρομερές διαφορές στην ταχύτητα στην πράξη σε σχέση με τους πανάκριβους Samsung(άλλη σέκτα αυτή).

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα. Δεν κατεβάσω στον ssd τίποτα, μόνο στον HDD. 

Σας επισυνάπτω και για τον δίσκο στον κύριο υπολογιστή μου. Εδώ το θέμα είναι οτι ο υπολογιστής είναι τουβλοΧ και δεν μπόρεσα να δώ τι μαρκα-μοντέλο ssd δίσκο έχει με κανένα λογισμικό. Δεν εμφανίζεται η μάρκα (δοκίμασα με το speccy,  κτλ). Ούτε το cystaldisk info γράφει (επισυνάπτω εικόνες).

Το θέμα είναι οτι ενώ ο δίσκος έχει δουλέψει πολύ και έχει πολλά writes απο ότι φαίνεται στο crystaldiskinfo που επισυνάπτω, μου βγάζει υγεία 99%. Κάτι δεν μου αρέσει. Μάλλον δεν μπορεί να δεί κανένα πρόγραμμα τα δεδομένα υγείας σχετικά με τον δίσκο. Και όλες οι τιμές είναι ίδιες 100 / 50 στον πίνακα. Δεν είναι λογικό. 

Τι λέτε? 

speccy.jpg

disk-2.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν π.χ. παίρνεις image backup (που είναι και η μόνη πραγματικά ασφαλής μέθοδος προστασίας)
γιατί δεν κλείνεις τα restore points; άχρηστα είναι.
Αν έχεις αρκετή ram, γιατί δεν μειώνεις το μέγεθος του pagefile στο ελάχιστο;
Γιατί δεν καταργείς το hybernation και να χρησιμοποιείς μόνον το sleep;
Γιατί κάνεις updates κάθε τρεις και λίγο;
κλπ κλπ...


Όλα αυτά γράφουν GB για το τίποτε, και είναι σαβούρες.
Μην αναρωτέσαι μετά γιατί μειώνεται η υγεία του δίσκου...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλημέρα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω γράψει εγώ πολλά πράγματα, ούτε δούλεψε πολύ ο δίσκος. Πώς έγινε τότε αυτό? Έχω περάσει μόνο windows 10 και μερικά απλά προγράμματα. Ούτε καν δεδομένα έχω σε αυτόν τον δίσκο. Και απλά είχα κάνει τα update των Windows. Το ότι έχω κάνει αρκετές φορές από command promp scan now για επιδιόρθωση και dsim checkhealth γιατί είχε χρειαστεί πολλές φορές στην αρχή να κάνω hard reset έπαιξε ρόλο? Τι μέτρα θα πρότεινες να πάρω για να μην προχωρήσει η φθορά περισσότερο? Ευχαριστώ!!

Σε πρώτη φάση φτιάχνεις ένα batch file όπως το παρακάτω και το ρυθμίζεις να τρέχει αυτόματα κάθε βδομάδα π.χ. Γιατί οι browsers ή και τα windows μετά από κάποιο update έχουν την τάση να χαλάνε τέτοιες ρυθμίσεις. Με 80 TBW και αυτό το batch θα τον δεις να κρατάει το λιγότερο 8 χρόνια.

erase /Q "C:\Users\UserΧ\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"
RD /Q "C:\Users\UserΧ\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"

erase /Q "F:\Brave_Cache"
RD /Q "F:\Brave_Cache"


Mklink /j  "C:\Users\UserΧ\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\cache"  "F:\Brave_Cache"

mkdir "F:\Brave_Cache"

όπου F είναι ο HDD στον οποίο θα γράφει πλέον ο browser σου. Βρες λοιπόν πρώτα τον φάκελο που κάνει cache.

υ.γ.: Επίσης αυτό που λέει ο Smirnov για απενεργοποίηση του hibernation και των restore points. Ούτως ή άλλως είναι άχρηστα αν κρατάς backup με σοβαρή εφαρμογή του εμπορίου. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται, εκτός και αν στοχεύεις για 20 χρόνια lifespan.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αν π.χ. παίρνεις image backup (που είναι και η μόνη πραγματικά ασφαλής μέθοδος προστασίας)
γιατί δεν κλείνεις τα restore points; άχρηστα είναι.
Αν έχεις αρκετή ram, γιατί δεν μειώνεις το μέγεθος του pagefile στο ελάχιστο;
Γιατί δεν καταργείς το hybernation και να χρησιμοποιείς μόνον το sleep;
Γιατί κάνεις updates κάθε τρεις και λίγο;
κλπ κλπ...


Όλα αυτά γράφουν GB για το τίποτε, και είναι σαβούρες.
Μην αναρωτέσαι μετά γιατί μειώνεται η υγεία του δίσκου...

-

ο συγκεκριμένος υπολογιστής με τον Crucial 240GB αν κλείσω το hibernation δεν κλείνει εντελώς και δουλεύουν τα fans, κάποιο θέμα με την μητρική είναι μάλλον. Μόνο με ανοικτό το hibernation κλείνουν τα fans στον τερματισμό. Εχει θέμα. restore points είναι η αλήθεια οτι σε όλους του υπολογιστές κάνω συχνά και manual, πριν προσθέσω λογισμικό νέο. Αρα λες μόνο image backup να παίρνω και κλειστά τα restore points? Η' να τα έχω κλειστά τα αυτόματα και να κάνω κανένα manual που και που, και image backup. Αυτο http://www.shadowdefender.com λές να κατεβάσω και να έχω ανοικτό?

Για τον άλλον υπολογιστή που ανέφερα πιο πάνω και τον οποίο έχω ως κύριο pc εργασίας στο σπίτι, ποια η γνώμη σας? δείτε εδώ 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/809353-πρόβλημα-με-την-υγεία-καινούργιου-ssd-crucial-bx-240/?do=findComment&comment=59724733

ευχαριστώ!

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις δεύτερο δίσκο, δοκίμασε να ρυθμίσεις το virtual memory να γράφεται εκεί και όχι στον κύριο δίσκο, ψάξε στην google πως θα το κάνεις, και θα γλυτώσεις πολύ χώρο στον κύριο δίσκο, πρόσφατα το έκανα κι εγώ και νομίζω έχει διαφορά.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι δε θα έπρεπε να κατέβει τόσο πολύ η υγεία, έχω στο laptop 500άρι SSD, δίνει 100ΤΒ εγγραφών, έχει ήδη γράψει στα 4.07 ΤΒ και είναι στο 99%

Επεξ/σία από D___G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

ο συγκεκριμένος υπολογιστής με τον Crucial 240GB αν κλείσω το hibernation δεν κλείνει εντελώς και δουλεύουν τα fans, κάποιο θέμα με την μητρική είναι μάλλον. Μόνο με ανοικτό το hibernation κλείνουν τα fans στον τερματισμό. Εχει θέμα. restore points είναι η αλήθεια οτι σε όλους του υπολογιστές κάνω συχνά και manual, πριν προσθέσω λογισμικό νέο. Αρα λες μόνο image backup να παίρνω και κλειστά τα restore points? Η' να τα έχω κλειστά τα αυτόματα και να κάνω κανένα manual που και που, και image backup. Αυτο http://www.shadowdefender.com λές να κατεβάσω και να έχω ανοικτό?

 

Τα restore points είναι παντελώς άχρηστα.
Σε μια αστοχία ένα κλικ πιο σοβαρή, δεν κάνουν απολύτως τίποτε,
σαν αχυρένιος φράχτης μπροστά σε φωτιά.
Μόνον το image backup είναι πραγματικά ασφαλές, με κάποιο λογισμικό όπως το macrium reflect ή το ΑΟΜΕΙ.


Όσο για το shadow defender, έχει ως σκοπό την προστασία του υπολογιστή (light virtualization). 
Η μείωση των εγγραφών πoυ παρέχει στον SSD είναι παρελκόμενη συνέπεια όταν ενεργοποιηθεί η λειτουργία "ram used as write cache", με την οποία οι αλλαγές στον δίσκο κατευθύνονται εξολοκλήρου στη ram.
Το χρησιμοποιώ δέκα χρόνια και έχω απαλλαγεί από τα antiviruses (άλλη σαβούρα αυτή).
Δεν σου λέω να το κατεβάσεις, απλώς έγραψα τι κάνω εγώ. Οι συνήθειες που έχει καθένας να δουλεύει δεν είναι ίδιες...

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...