Προς το περιεχόμενο

Πώς οι hackers απέκτησαν πλήρη πρόσβαση στο YouTube κανάλι Linus Tech Tips


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Strat8 είπε

Έχω και εγώ αυτήν την απορία γενικότερα για τα malware που κλέβουν cookies / session tokens. Πόσο αποτελεσματικά είναι τα antivirus σε αυτές τις απειλές; Λογικά ένα antivirus ελέγχει αυτομάτως ένα αρχείο όταν πας να το ανοίξεις (κάποιες φορές και αυτόματα μόλις κατέβει, ίσως ανάλογα και με το extension). Υπήρχε εγκατεστημένο άραγε κάποιο antivirus στον υπολογιστή που το έτρεξε ή ήταν χύμα στο κύμα;

Μπορεί  να μην το πιάνει παντα ή αν το ανέβαζαν π.χ. στο virustotal θα το έπιανε εκεί? η να έκαναν scan με κάποιο προγράμμα για malware 

Πάντως αυτή η μέθοδος συνεχίζει να πιάνει ασταμάτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, keysmith said:

είναι "περίεργο" τουλάχιστον πως τόσο έμπειροι πάροχοι (όπως η Google) που αν αλλάξεις IP και έρθεις από άγνωστο "μέρος" (πας ταξίδι Ιταλία με το ΛΑΠΤΟΠ ΣΟΥ) σου ζητάνε κωδικό και πιστοποίηση 2ου παράγοντα αφήνουν να αλλάζουν ονόματα καναλιών (με εκατομμύρια εγγεγραμμένους) χωρίς καν να ζητάει ξανα κωδικό. Επιτρέπουν στους χάκερς να αλλάζουν τον κωδικό και το email /τηλέφωνο ανάκτησης χωρίς να ρωτάνε πολλά και η Google δεν παίρνει μυρωδιά και μετά άντε ο χρήστης να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας (θέλει πολύ δουλειά να πάρεις το κανάλι σου πίσω). 

Δλδ νταξ.. αν δεν το διάβαζα ότι συμβαίνει δεν θα το πίστευα για google και για 2023..  

Ας ελπίσουμε ότι κάτι θα αλλάξει γιατί δεν είναι και δύσκολο να υλοποιηθούν οι λογικές προτάσεις του linus.

Υ.Γ. και κάτι πρέπει να γίνει με τα session tokens να μην λειτουργούν όταν αλλάξει το "περιβάλλον" (ip άλλης χώρας πχ) και να θέλει ξανά πιστοποίηση. 

Και που ξέρεις αν ο ιός που μπικε στο pc δεν έστησε και ωραίο vpn

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Ίσως πιάστηκαν στον υπνο,εκει πόνταραν οι hackers

Κυριολεκτικά πιάστηκαν στον ύπνο, 3 το πρωί ενημερώθηκε ο Linus ότι τον χάκαραν και κατέβηκε γρήγορα κάτω γυμνός στους υπολογιστές να δει τι συμβαίνει. Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strat8 είπε

Λογικά ένα antivirus ελέγχει αυτομάτως ένα αρχείο όταν πας να το ανοίξεις (κάποιες φορές και αυτόματα μόλις κατέβει, ίσως ανάλογα και με το extension). Υπήρχε εγκατεστημένο άραγε κάποιο antivirus στον υπολογιστή που το έτρεξε ή ήταν χύμα στο κύμα;

Αποκλείεται να ήταν χύμα στο κύμα. Όπως και να έχει, για τους ψαγμένους δεν είναι δύσκολο να φανεί ένα τέτοιο αρχείο ασφαλές. Οι υπηρεσίες πληροφοριών μεγάλης χώρας έχουν φροντίσει για αυτό. 😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Strat8 είπε

Έχω και εγώ αυτήν την απορία γενικότερα για τα malware που κλέβουν cookies / session tokens. Πόσο αποτελεσματικά είναι τα antivirus σε αυτές τις απειλές; Λογικά ένα antivirus ελέγχει αυτομάτως ένα αρχείο όταν πας να το ανοίξεις (κάποιες φορές και αυτόματα μόλις κατέβει, ίσως ανάλογα και με το extension). Υπήρχε εγκατεστημένο άραγε κάποιο antivirus στον υπολογιστή που το έτρεξε ή ήταν χύμα στο κύμα;

Τα malware τις περισσότερες φορές είναι custom payloads τα οποία είναι απλά αδύνατο να γίνουν αντιληπτά και το καλύτερο antivirus να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dbrillis said:

"Εχω τα αρχεια μου στο Cloud. Τι θα κανει θα κλεισει η Microsoft;;"
Αυτο ειπωθηκε σε ενα αλλο θεμα εδω στο insomnia.

Παρεπιμπτοντως αυτο μπορει να τυχει στον καθενα. Δεν το παιζω ξυπνιος.

Τελος, τωρα που περασε η κριση, ο Linus εξαργυρωσε πολυ καλα αυτο που του ετυχε. Με βιντεο και χορηγο στα καπακια. 

Η είμαι τόσο αδιάφορος τύπος η μάλλον ξέρω να χειρίζομαι πολύ καλύτερα το Ίντερνετ από τον φίλο linus !! Και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα . Δεν συμβαίνει στο καθένα . Συμβαίνει σε αυτούς που νομίζουν ότι έχουν τον έλεγχο !!

  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...