Προς το περιεχόμενο

Κατά τη διάρκεια της Diablo IV closed beta «μπρίκαραν» ορισμένες GeForce RTX 3080 Ti


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ από την άλλη υποστηρίζω ότι φταει η κάρτα ,, ναι είναι κακος σχεδιασμός του παιχνιδιού ώστε να τη ζορίζει τη κάρτα αλλά όπως και να το κανεις πρέπει να έχει ένα secure point ,, μόλις αντιληφθεί κάτι η gpu , είτε θερμοκρασία στο die πέρα των 95 Celsius , είτε στις vram , είτε ακόμη και υπέρταση , θα πρέπει να κλείνει το pc αυτόματα . Δεν μπορώ να δεχτώ ότι καίγεται έτσι απλά μια gpu εν έτη 2023. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1070 full HD ολα max, 120+ fps με Ryzen 5600

980 ti 4k medium me i72600K στα 4.5, 30 fps της τηλεορασης και xbox controller...σκυλος μαυρος στο 85% η καρτα..τσιτες VRAM, RAM (εχει 16)..

Αυτο που ειδα ειναι οτι σηκωνει πολυ ραμ, εφτασε και 25GB, ισως ειναι και θεμα D12.

Δεν μπορει να ειναι τελεια η nvidia...αλλα καλη ειναι!!

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xvipes είπε

Κάτοχος Gigabyte Vision 3080ti και το ΣΚ μια χαρά έπαιξα την Beta. Μούγκριζε η κάρτα αλλά όπως και σε πολλά άλλα παιχνίδια.

Εγώ παντός με 3080τι OC, ούτε ακουγόταν, ούτε ανέβαζε θερμοκρασία, ούτε είχα θέμα, εκτός από κάτι stutter που έκανε στις πόλεις και σε κάτι άκυρες στιγμές που φόρτωνε (λογικά) κάτι, ή μετά από κάποιο spell (συνήθως το teleport me electricity του sorcerer) αλλα όχι πάντα.. Τι να πω.  Μόνο σε εμένα έκανε stutter μια στο τόσο; 

Επεξ/σία από rical
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, rical said:

Εγώ παντός με 3080τι OC, ούτε ακουγόταν, ούτε ανέβαζε θερμοκρασία, ούτε είχα θέμα, εκτός από κάτι stutter που έκανε στις πόλεις και σε κάτι άκυρες στιγμές που φόρτωνε (λογικά) κάτι, ή μετά από κάποιο spell (συνήθως το teleport me electricity του sorcerer) αλλα όχι πάντα.. Τι να πω.  Μόνο σε εμένα έκανε stutter μια στο τόσο; 

Σε τι ανάλυση παίζεις; Εγώ είμαι με 3840x1600@120hz HDR ολα τέρμα.

Και εμένα έκανε shutters στην πόλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dreamerchris είπε

Εγώ κάπου διάβασα ότι και μια 6900xt ταφτυσε, αλλά λογικά ήταν στα τελευταία της

Η6600χτ μου διαφωνεί καθετα και Παράλληλα... Δεν είδα την παραμικρή πτώση σε καρέ. Και ούτε τα φουφουργια να βαράνε Μπιέλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, akmakas είπε

Δεν μπορώ να πιστέψω πως ένα παιχνίδι είναι υπεράνω του νόμου και αποφασίζει πότε θα δώσει τάσεις οτι ναναι η fps κλπ..Το BIOS της κάρτας τα ρυθμίζει και τα αποφασίζει αυτά και ότι τιμές και να δώσει στην κάρτα είναι στα πλαίσια των προδιαγραφών της..Μου φαίνεται παράλογο.Εκτός και αν υπάρχει bug σε bios σε κάποιες κάρτες η το έχουν πειράξει κάποιοι βάζοντας άλλα bios κλπ..

Το παιχνίδι δεν αποφασίζει τίποτε. Η τάση, τα mhz, η ταχύτητα των ανεμιστήρων κτλ καθορίζονται από το bios και τους drivers. Το πόσα fps ανεβάζει πάλι δεν είναι θέμα του παιχνιδιού. Από την στιγμή που κλείνεις vsync και δεν βάζεις frame capping τότε εσύ ζητάς να κάνει render όσα πιο πολλά frames μπορεί.

Και δεν μιλάμε για δικλείδες ασφαλείας στην κάρτα. Απλά έχουμε κάρτες που τις έχουν βάλει οι κατασκευαστές να δουλεύουν στο όριο με κάποιες από αυτές να έχουν τελικά πιο χαμηλά όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bringmevictims είπε

Εγώ από την άλλη υποστηρίζω ότι φταει η κάρτα ,, ναι είναι κακος σχεδιασμός του παιχνιδιού ώστε να τη ζορίζει τη κάρτα αλλά όπως και να το κανεις πρέπει να έχει ένα secure point ,, μόλις αντιληφθεί κάτι η gpu , είτε θερμοκρασία στο die πέρα των 95 Celsius , είτε στις vram , είτε ακόμη και υπέρταση , θα πρέπει να κλείνει το pc αυτόματα . Δεν μπορώ να δεχτώ ότι καίγεται έτσι απλά μια gpu εν έτη 2023. 

Στα cpu υπάρχει από τον 8880... Και  στις κάρτες ακόμα τπτ.. Μόνο με πατεντα το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

Στα cpu υπάρχει από τον 8880... Και  στις κάρτες ακόμα τπτ.. Μόνο με πατεντα το κάνεις. 

Άρα καταλήγουμε ότι φταίνε και οι gpu και το bad performance . Πάντως εγώ που έχω την gigabyte Vega 64 , μου έχει επιλογή για limit temp στο Adrenalin . μπορεί να λέω και μπαρούφες βέβαια , θα το τσεκάρω μετά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bringmevictims είπε

Άρα καταλήγουμε ότι φταίνε και οι gpu και το bad performance . Πάντως εγώ που έχω την gigabyte Vega 64 , μου έχει επιλογή για limit temp στο Adrenalin . μπορεί να λέω και μπαρούφες βέβαια , θα το τσεκάρω μετά 

Το bad performance δεν φταίει. Δεν θα έπρεπε να μπορεί να καεί μία κάρτα ακόμη και αν ένα προγράμμα την ζόριζε στο έπακρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bringmevictims είπε

Άρα καταλήγουμε ότι φταίνε και οι gpu και το bad performance . Πάντως εγώ που έχω την gigabyte Vega 64 , μου έχει επιλογή για limit temp στο Adrenalin . μπορεί να λέω και μπαρούφες βέβαια , θα το τσεκάρω μετά 

Ναι αλλά στις cpu είναι περισσότερο ελενχος μέσω υλικού πάρα λογισμικού που αν απλά κολλήσει.. Τι είχαμε τι χάσαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...